Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_turcia_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Bresser Hunter 10x50 Wide Angle


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Aug 2013 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Bresser Hunter 10x50 Wide Angle
Raspunde cu citat (quote)

La sugestia lui tavi 84 am incercat sa fac un mic review la acest binoclu.
Deci daca luam ca si notatii :
Fully coated = toate lentilele si suprafetele de sticla au un strat antireflex –> transmisia lumini = 75%
Multi coated = cel putin un element important sau mai multe au mai multe straturi antireflex ->transmisia lumini = 85%
Fully Multi Coated = toate elementele au straturi multiple antireflex -> transmisia luminii 95%.
Atunci binoclul Bresser Hunter este Fully Coated cu strat culoare albastru. In ciuda acestui lucru , nu sunt reflexii deranjante atunci cand este luna plina si privim in locatii din jurul acesteia. Totusi in anumite unghiuri (destul de greu de gasit ) poate aparea o mica reflexie(destul de slaba ca intensitate). Inclusiv luna poate fi privita fara probleme de acest gen(reflexii parazite).
Binoclul are un unghi visual mare si prinde ceva mai mult camp decat distanta dintre alfa si beta din Carul Mare. Culorile sunt foarte naturale, imaginea are un contrast foarte bun si este extrem de luminoasa. Claritatea este impresionanta si la observatii tereste cat si la cele astro . La circa 20% de margine, totusi, stelele devin mai neclare. Luminozitaea lui este impresionanata in lumina de crepuscul si in astro.
Este sensibil insa la lumina laterala care se reflecta in oculare (lumina ce intra pe langa ochiul privitorului) ceea ce face dificila observatia in zone poluate luminos la nivelul solului. Montarea unor Eyes Shields anuleaza acest inconvenient.
Pupila de iesire in urma masuratorilor (sper ca metoda e corecta ) este 5mm. A se vedea in poze.
Mecanica este foarte bine pusa la punct, actionand ferm fara jocuri si mentinand reglajele. Corpul binoclului este din material metallic (gen aluminiu) acoperit cu cauciuc. Exceptie facand cele 2 brate port ocular care sunt din plastic.
Eye relieful este foarte bun si il pot folosi si cu ochelarii, dupa plierea cupelor ocularelor.
Dimensiuni 16.5 cm lungime, 7 cm inaltime, 19 cm latime (desfacut) si 18 cm latime (strans) un binoclu "scurt", as zice.
Diametru efectiv util ocular 1,75cm si diametru efectiv util obiectiv 4,85 cm.
In ansamblu as spune ca este un instrument recomandabil atat pentru terestru cat si pentru astro, mai ales fiind pretul care nu depaseste 200 Ron.
In kit vine cu geanta din material textile, lveta curatare, curea (cam firava. e adevarat) si 4 capace de protectie.
Prismele (BK7) par a fi destul de discrete neobstructionand traseul optic. Atasez si poze in acest sens.
NB- Eventuale alte masuratori daca se doresc , va rog sa imi spuneti ce si mai ales cum sa le fac.



Ambalaj.jpg
 Descriere:
Cutie Ambalaj
 Marime fisier:  79.62 kb
 Vizualizat:  de 10778 ori

Ambalaj.jpg



BinocluSiCapace.jpg
 Descriere:
Binoclul si capacele de protectie
 Marime fisier:  172.61 kb
 Vizualizat:  de 10778 ori

BinocluSiCapace.jpg



AcoperireOculare.jpg
 Descriere:
Oculare Fully Coated Albastru
 Marime fisier:  188.87 kb
 Vizualizat:  de 10778 ori

AcoperireOculare.jpg



AcoperireObiective.jpg
 Descriere:
Obiective Fully Coated Albastru
 Marime fisier:  150.53 kb
 Vizualizat:  de 10778 ori

AcoperireObiective.jpg



ModDeterminareDiametruPupilei.jpg
 Descriere:
Metoda folosit pentru determinarea pupilei de iesire.
 Marime fisier:  166.66 kb
 Vizualizat:  de 10778 ori

ModDeterminareDiametruPupilei.jpg



DiametruPupilei.jpg
 Descriere:
Diametru pupilei
 Marime fisier:  142.52 kb
 Vizualizat:  de 10778 ori

DiametruPupilei.jpg



TraseuOptic1.jpg
 Descriere:
Prismele nu obtureaza zona vizibila
 Marime fisier:  709.79 kb
 Vizualizat:  de 10778 ori

TraseuOptic1.jpg



TraseuOptic3.jpg
 Descriere:
Detaliu
 Marime fisier:  235.29 kb
 Vizualizat:  de 10778 ori

TraseuOptic3.jpg


Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 17 Aug 2013 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ti-as sugera,de vreme ce ti-ai aratat disponibilitatea,sa incerci a evalua pupila de intrare prin urmatoarea metoda,destul de simpla(informatiile dobandite prin ea le-am verificat si prin metode alternative).Astfel,cu binoclul focalizat la infinit,proiecteaza o raza de la soare,prin oculare,pe o foaie de hartie alba subtire,pe care o tii cu rigla presata de tubul portobiectiv.Diametrul cercului luminos astfel obtinut reprezinta pupila de intrare reala a binoclului,si raportul dintre ea si cea de iesire,masurata cu rigla si foaia de hartie,cu binoclul indreptat spre cerul albastru,reprezinta marirea reala.Astept rezultatele obtinute.Succes.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2013 07:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga tavi 84,

Poza de sus amfacut-o asa :
Am reglat binoclul pe infinit. Am pus o hartie, pe port ocular, presata de o rigla. Am luminat prin obiectiv cu o lanterna cu 28 de leduri albe. Am departat lanterna de ocular, pana pe hartie am obtinut o proiectie clara a ledurilor din lantena. Am facut poza. A fost obtinuta o proiectie de 5 mm (desi in poza - probabil din cauza aparatului foto proiectia este neclara si e putin mai mare de 5 , totusi cu ochiul liber nu este asa , proiectia fiind clara cu margini bine definite si diametru de 5 mm). Nu stiu daca procedura e foarte corecta ?
Am sa revin si cu testul propus de tine sa vedem daca sunt diferente.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Sep 2013 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am refacut masuratoarea astfel :
1- Am reglat binoclul astfel incat clarul sa fie pe infinit (nori).
2- Am pus binoclul sa vada cerul (tubul din stanga).
3- Am plasat o foaie de hartie si o rigla in fata ocularului variind distanta pana cand am avut o proiectie clara un cerc perfect si bine conturat.
4- Am masurat diametrul cercului care este tot 5mm.
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 11 Sep 2013 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai masurat corect pupila de iesire,dar ma interesa mai mult cea de intrare.Cea de intrare se masoara trecand lumina de la o sursa indepartata cum e Soarele prin oculare,cu binoclul focalizat tot la infinit,si masurand cu rigla si foaia de hartie presata pe obiective,cercul care devine astfel vizibil.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Sep 2013 10:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uuupps,
iertare, am inteles "pe dos" cererea ta Laughing !
Revin cu masuratoarea corecta.

Later Edit:
Am refacut masuratoarea pentru pupila de intrare conform indicatiilor.
Diametrul cercului luminos este de 40 mm.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 407




MesajTrimis: 10 Mar 2014 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stii cumva unde in Bucuresti pot proba acest binoclu?
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2014 20:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai Daniel, poti sa il vizionezi exact acolo de unde a luat binoclul TS si l-ai vazut pe Bresser 10x50 BAK4. De asta si ziceam ca in locul tau eu as fi profitat de moment si as fi privit prin mai toate. El exista si pe site doar ca datele sunt nitel gresite (motiv pentru care te-am trimis pesiteul producatorului pentru a vedea datele exacte).
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Sep 2014 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru a nu mai deschide inca un topic oarecum identic, voi posta aici cateva randuri si mai als poze.

Review BRESSER 10x50 BK-7 120m/1000m

Practic a ajuns pe mainile mele la mana x si nu stiu de unde a fost procurat initial. A fost cumparat la mana x cu un pret infim (80 ron) desi era nou (adevarat). Nu am putut rezista si , normal, l-am testat alaturi de al meu Bresser Hunter 10x50 titularul de drept al acestui topic. Practic in afara de notatii, cele 2 binocluri sunt identice , inclusiv optic, Deci nu ma repet ci doresc doar sa mai adaug niste poze de la acest al doilea model de 10x50 bk-7 pentru ca sa nu il ocoloiti daca va intalniti cu el Laughing
Acum 120 m fata de 119 m este putin penibl sa pot masura (dar ambele au acelasi unghi de deschidere). Cred ca tot ceva marketing si-a bagat coada.
Este pana la urma, din punctul meu de vedere binoclul cel mai indicat pentru a incepe viziunea binoculara. Lentile tratatre foarte corect, contrast , colorit , lumina foarte bune, traseul optic al tuburilor nu produce refelexii circulare sau fantome, campul vizual este ferm la trecerea negru - imagine si mai ales greutatea lui este extraordinara in raport cu alte binocluri de pana la 1000g. Este un binoclu lucrat foarte bine si mai ales corect. Astfel incepatoarul isi va forma ochiul corect si urmatorul binoclu (care va trebui sa fie mai bun decat acesta) va fi implicit ales mai corect.



BresserBK-7mic.jpg
 Descriere:
Model identic ca si performante parti componete, executie etc. Difera doar notatiile. Un da ferm pentru calitatea lui.
 Marime fisier:  1.02 MB
 Vizualizat:  de 10611 ori

BresserBK-7mic.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2015 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Continua lista cu variatiuni pe aceeasi tema Smile

Meade TravelView 10x50

Practic absolut identic cu Bresser Hunter 10x50, difera doar bratele port ocular care nu mai sunt din plastic ci din aluminiu, si binenteles notatiile.
De data aceasta atat pe corpul binoclului cat si pe capacelul surubului de prindere pe trepied scrie "Made in China". Un binoclu extrem de reusit la pretul sau facand fata cu brio la binocluri cu pret de doua trei ori ori mai mare. Dupa mine cel mai "optimizat pentru mana" binoclu la magnitudinea 10x.



Meade10x50mic.jpg
 Descriere:
Meade TravelView 10x50 un binoclu foarte reusit.
 Marime fisier:  830.98 kb
 Vizualizat:  de 10567 ori

Meade10x50mic.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 21 Ian 2015 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca si cel dinaintea lui , se vede ca e un binoclu cu prisme mici si con luminos puternic vignietat.

Dar daca pretul e bun , si ochiul devine mai ingaduitor . Nu e cazul meu ...

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 22 Ian 2015 00:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu raman la premisa ca bresser e totusi firma cu traditie pt binocluri,motiv pt care imi place sa cred ca are si preturi accesibile oricui 200-300lei cu calitate buna.Eu am bresser-ul de un an si imi place cum vede.E adevarat ca nu l-am folosit prea des,da pare mai calitativ decat BTC20×60,desi are apertura mai mica.Insa nu stiu cat a mai ramas in realitate din "traditionalul"Bresser,poate ultimele bucati gen "ieftin si bun"..eu personal n-as sta mult pe ganduri in achizitionarea unui Bresser 50-80mm
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 22 Ian 2015 01:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe ideea aceasta iti iei pe negandite Chevrolet Spark (aka Matiz) crezand ca are ceva de-a face cu Chevrolet Camaro sau chiar cu Chevrolet Corvette. Toate sunt mai bune ca Trabantul, dar Sparku' e mult mai ieftin, cel mai ieftin. Sau nu ?
Sau crezi ca daca scria "Swarovski - Made in Austria" la 200-300 lei era altceva ?
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 22 Ian 2015 07:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai cumva Chevrolet?..

Intre 300 si 600lei nu-i o diferenta calitativa zdrobitoare,poate 1cm in plus,unde daca n-ai calitate mai buna n-ai facut mare lucru.
De la 500-1000euro poate inseamna ceva cu aperturi de telescop,dar eu m-am referit in primul rand la accesibilitate..daca nu stam in america ce rost are sa dam sfaturi de pe net?

Daca ar fi scris Made austria ,l-as fi verificat prima data inainte sa-l iau,dar daca nu locuiesti in America cum poti stii cat de rau e un Spark ieftin compatativ cu un Chevrolet scump? Laughing poate la pretul lui e ok comparativ cu un trabant,sau..?
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 22 Ian 2015 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen a scris:
...,dar daca nu locuiesti in America cum poti stii cat de rau e un Spark ieftin compatativ cu un Chevrolet scump?


Cred ca e suficient sa fii mecanic auto .

Hai sa fim seroisi . Binoclurile astea sunt bune pana bagi ochiul in ceva serios , lucrat astfel incat sa nu iti lase echivoc in aprecierea unora dintre parametri.
Si ma refer in primul rand la diametrul campului luminat 100% . Poate un 20-30 sau chiar 40 % lipsa nu se simte la un moment dat , dar cand iluminarea cercului ocular se face mai mult 'pe diagonala' , e ca si cum ai avea un binoclu cu obiective cu factor de transmisie foarte scazut . Acelasi efect l-ai obtine daca la un binoclu ne vignetat s-ar folosi obiective din sticla gri .

Cu alte cuvinte . la junk-urile astea cu oculare mari si prisme mici nu se pierde mult din apertura dar se pierde mult din luminozitatea obiectivelor.

Motivul principal e fereastra de intrare mica a redresorului. La unele modele am mai vazut o chestie , anume o diafragma la capatul tubului tronconic , care la randul ei taie si mai mult din conul luminos.

In concluzie , cu cat corpurile prismelor sunt mai mici , proportional si raportul focal al obiectivelor trebuie sa fie mai mare, pentru a scapa de vignetare. La binoclurile astea 10x50 cu corpuri mici , campul de plina lumina are un diametru de doar 5-10 mm. Faza tare e ca am intalnit asta si la binocluri mai vechi si cu nume pretentioase.

Si daca mai sunt si suprafete interioare fara antireflex , aprecierea calitativa scade sub limita subiectivismului , capatand prin compensare tenta propagandistica.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact