Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
P2040114.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Echivalenta diametru APO vs ACRO


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 15 Iul 2013 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Echivalenta diametru APO vs ACRO
Raspunde cu citat (quote)

Un refractor apocromat foarte bun ofera imagini "punctiforme" (relativ) ale stelelor. Fotonii captati de obiectiv, dupa pierderile inerente sunt focalizati intr-un "punct" pe retina (discul Airy).

Un refractor achromat, pe de alta parte, produce discury Airy la distante diferite, pentru lungimi de unda diferite. O stea va produce un "punct" inconjurat de un halou, haloul continand in principal un procent din radiatia violeta, albastra si rosie.
Pentru o stea slaba, la limita perceptiei, imaginea ramane alb-negru iar haloul este chiar invizibil. Imaginea stelei contine insa numai un anumit procent din lumina care a intrat in instrument, in general in jurul culorilor galben si verde.

Revenind la apocromat, acesta concentreaza un procent mai mare din spectrul vizibil in imaginea stelei.
Concluzia teoretica este ca un instrument apocromat de diametru mai mic poate reda imagini ale stelelor slabe, de magnitudine mai mare decat cele redate de un instrument acromat de acelasi diametru, datorita folosirii doar PARTIALE a spectrului luminii incidente de catre acromat in generarea imaginii focalizate a stelei respective.

Stiu ca pierderile de lumina din instrument sunt mult mai multe si de cauze diferite.
Intrebarile mele, daca ma poate lamuri cineva va rog, sunt:

Care este procentul din spectrul vizibil "irosit" de catre instrumentul acromat si care este efectul reducerii luminozitatii, tinand cont ca ochiul este mai putin sensibil la rosu si albastru?
Este valabila afirmatia sensibilitatii reduse a ochiului la rosu si la albastru si atunci cand vorbim despre celulele cu bastonase, care produc vederea periferica?

Cel mai instructiv pentru mine ar fi niste exemple concrete, de la cei care poseda ambele tipuri de refractoare si au avut deci posibilitatea unei comparatii PRACTICE.
Va multumesc.

_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 16 Iul 2013 08:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am intrebat o prostie? Exista DEJA un topic care compara apocromatele cu acromatele? Chiar si in engleza, franceza ? Comparatiile clasice intre reflectoare si refractoare se refera la acromate, apocromate sau nu are importanta la care dintre ele?
_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 16 Iul 2013 10:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai ca sa faci o comparatie corecta ambele instrumente ar trebui sa aiba acelasi diametru si distanta focala. Deci discul Airy are acelasi diametru. Da, un refractor Apo focalizeaza mai strans dar asta nu inseamna ca un acromat pierde din lumina din cauza spectrului secundar, sau cel putin nu la un nivel cu adevarat perceptibil. Centrul discului de difractie se suprapune la toate lungimile de unda chiar daca violetul e un pic mai imprastiat.

In plus presupun ca discutia e pentru vizual, deci vorbim de acelasi grosisment. Fotografic oricum nu prea se folosesc acromate clasice la surse slabe camera fiind mult mai sensibila si scoate in evidenta aberatia cromatica.
Ca veni vorba de grosisment...daca comparam Apo cu Acro la aceleasi specificatii apare un amanunt.
De obicei un Apo are F/D destul de mic (6 sau 7) ceea ce pentru un Acro clasic il trece la clasa RFT unde se folosesc de regula grosismente medii deci aberatia cromatica mai putin devastatoare in vizual. Un acromat "lung" oricum se apropie mult fata de un Apo tocmai prin reducerea aberatiei cromatice (in vizual) deci ipoteza pierderii de lumina nu prea mai intra in discutie dar se schimba si parametrii; alt raport F/D.

In principiu nu cred ca este o scadere vizibila in magnitudine, cel putin eu nu am remarcat. Mai importanta aici mi se pare notiunea de contrast. Contrastul are cred de suferit mai mult la un acromat (la surse intinse , planete) decat pierdere de lumina.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 16 Iul 2013 14:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc numai la vizual si am in vedere compararea unui RTF acromat, sa zicem F/5 cu un apocromat, la puteri medii.
Ma gandesc adica, de exemplu, daca o luneta de 60mm apocromata ofera aceeasi experienta vizuala ca una de 80 mm acromata sau ca una de 100 mm acromata, tinand cont ca spectrul "irosit", rosu plus albastru inseamna poate 2/3 din energia luminoasa disponibila?

_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 16 Iul 2013 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca te lamureste cu ceva uite o comparatie intre un asemenea acromat (80mm f/5) si un semi-apocromat de 70mm.

http://www.scopereviews.com/duel.html
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 16 Iul 2013 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi pare exagerat termenul de "irosit" pentru ca nu "vezi" intr-o singura lungime de unda (verde aprox.) iar restul sunt scazute din totalul de lumina. Chiar daca planul focal "verde" e usor decalat fata de "rosu+albastru" tot simultan le vezi pe toate. Decalarea nu e atat de mare incat obiectivul sa se comporte ca un filtru selectiv. Diferente pot sa fie doar la culoarea stelelor, mai 'calda' la acromate.
Am privit prin ambele tipuri ceva timp in urma, ambele instrumente de 80mm, nu mai retin exact focalele dar nu tin minte sa fi sesizat scadere in magnitudine la acromat. Doar 'colorare' evidenta la grosisment mare fata de apo. Contrastul era mult mai evident influentat dar la surse intinse.

In orice caz pentru a face un studiu riguros ar trebui facute niste masuratori precise fotometrice care elimina din start idea de vizual cu al sau subiectivism.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iul 2013 16:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimic nu se pierde, totul se transforma (in cazul asta se imprastie).
Parerea mea e ca daca vorbesti de vizual, procentele, masuratorile sunt de prisos, subiectivismul e mai important, deci vezi unde gasesti doua apo/achro, priveste prin ele si alege care iti place.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 16 Iul 2013 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Nimic nu se pierde, totul se transforma (in cazul asta se imprastie).
Parerea mea e ca daca vorbesti de vizual, procentele, masuratorile sunt de prisos, subiectivismul e mai important, deci vezi unde gasesti doua apo/achro, priveste prin ele si alege care iti place.


Sau dai la pace .

Cica de prin Taiwan mai ajung pe la noi si niste veritabile 'apchro' Smile Smile

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 17 Iul 2013 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri.
TOCMAI pentru ca nu pot compara eu insumi, neavand instrumentele, speram sa ma lamureasca cineva care le are deja.
Ma intereseaza NUMAI pentru vizual, se intelege deci ca este vorba despre experienta SUBIECTIVA.
Imi sunt foarte folositoare impresiile, exact cum a spus Neox: "Am privit prin ambele tipuri ceva timp in urma, ambele instrumente de 80mm, nu mai retin exact focalele dar nu tin minte sa fi sesizat scadere in magnitudine la acromat. Doar 'colorare' evidenta la grosisment mare fata de apo. Contrastul era mult mai evident influentat dar la surse intinse."
Catalin: "Cica de prin Taiwan mai ajung pe la noi si niste veritabile 'apchro'": seria ProED de la SW intra aici sau te referi la instrumente mai slabe?
Am citit ce am gasit pe net, m-am uitat la poze cu antene cu firele albastre... Si lentilele acromate si oglinzile sferice ofera o PLAJA de focus relativ. Se poate face o analogie intre imaginile produse de catre oglinzile sferice si imaginile produse de catre lentilele acromate? Amandoua sunt acceptabile la magnificatii mici... sau comparatia este nedreapta?
Eu m-am uitat printr-o oglinda sferica F/4 si nu ii vad utilitatea, alta decat eventual didactica.

Cred ca intrebarea mea, de fapt, este: Are cineva lunete atat apo cat si acro pe care le foloseste alternativ, in functie de situatie, sau dupa ce te-ai uitat printr-o luneta apo nu mai suporti sa o scoti din dulap pe cea acro?

Evident, intrebara nu mai este teoretica ci devine practica.

_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2653

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 17 Iul 2013 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu siguranta seria PRO sau EQ de la Skywatcher nu intra in categoria ''apchro'' Smile .

Din ce am intrebat pe la dealer-ii ce activeaza pe forum , PRO-urile si EQUINOX-urile au o calitate ridicata si constanta , ceea ce ma face sa dau tot mai aproape tarcoale la un 120 EQ .
Banuiesc ca nici PRO-ul de 120 nu are calitatea opticii mai slaba.

Dar intai sa ma satur de acromatele din dotare . Inca ma mai minunez de unele observatii , si asta din buricul targului .

Blurr-ul e deranjant mai mult la observatii terestre diurne , la grosismente mari si foarte mari. Dar asta se intampla foarte rar , turbulenta atmosferica face imposibila observarea pe timp de zi la peste 45-50 X .
Eu unul , observ fierberea imaginii si la 10-15 X , a obiectelor aflate la distanta.

In legatura cu analogia , la oglinzi aberatia de sfericitate e cam aceeasi indiferent de lungimea de unda.

La lentile se cam impute treaba iar la acromatele rapide fortate la mariri mari , ''mirosul'' devine insuportabil.

Eu , cu un RFT 102/500 SW , am reusit sa observ diviziunea lui Cassini la 100X si umbra Europei pe Jupiter (credeam ca e pata rosie Smile ) cu un binocular de microscop modificat pentru imagini drepte .

Cred ca mai mult de atat nu se poate cu RFT-ul.

Cu 102/1000 , e ca si cum as fi trecut de la Feteasca la Muscat de Hamburg.

De la eventualul APO ma astept sa-mi cada ochii in gura , sa-mi scap limba pe gat si sa ma ia cu calduri ca la prima intalnire Very Happy .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iul 2013 19:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:

De la eventualul APO ma astept sa-mi cada ochii in gura , sa-mi scap limba pe gat si sa ma ia cu calduri ca la prima intalnire Very Happy .
N-am auzit pe careva sa se planga de APO in halul asta Smile
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 17 Iul 2013 20:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Smile
_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Iul 2013 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Comparatia cu oglinda sferica (mai ales la F/D mic) nu prea isi are sensul pentru ca vorbim de aberatii diferite. Din cate am inteles vorbim doar de obiective bine corectate la toate capitolele ramanand doar aberatiile reziduale inerente fizic din design. La un acromat decent aberatia de sfericitate e (sau ar trebui sa fie) printre primele aberatii care e tinuta in frau fiind printre cele mai distrucitve.
Discutia era axata doar pe diferenta de aberatie cromatica dintre Apo si acro Wink .

Si fiindca vrobim de vizual, un acromat BUN cu F/D generos de 10 sau mai mult tine pasul de aproape cu un apocromat (sau macar un ED) cu F/D mic la acelasi grosisment utilizat. Oricum nu mai vad sa se fabrice apocromate cu F/D mare de la Zeiss in coace. Apocromatele stralucesc fotografic si asta e alta poveste; sau daca te tine buzunarul la unul cu diametru mare unde dezavantajul la acromat ar fi tubul prea lung rezultat din focala "generoasa" pentru a compensa din aberatiile cromatice.

Din toata discutia presupun ca te bate gandul la un apocromat Question. E greu de dat un raspuns, depinde mult ce vrei sa vezi prin el. Da, in anumite conditii un apocromat face multe un pic mai bine decat un acromat dar au si multe parti comune care sunt greu de deosebit iar diferenta de pret e substantiala si creste exponential cu diametrul.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 18 Iul 2013 10:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor.
_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5508

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discutia de fata pleaca de la o premisa falsa:
Citat:
Fotonii captati de obiectiv, dupa pierderile inerente sunt focalizati intr-un "punct" pe retina (discul Airy).

In realitate imaginea unei stele data de un instrument cu apertura circulara este "figura de difractie" nu doar "discul Airy".
Precizarea mi se pare importanta deoarece avem de a face cu o distributie de energie intre discul principal de difractie si inelele de difractie: pentru un instrument fara obstructie centrala energia maxima ce se poate concentra in discul principal de difractie (Airy) este de doar 83,8%.
Indiferent ca vorbim de apo sau acro nu vom putea trece niciodata peste aceasta valoare.

In plus, asa cum sublinia neox, orice aberatie optica poate scoate suplimentar energie din discul principal de difractie. Atentia cea mai mare trebuie sa o acordam sfericitatii obiectivului analizat deoarece este semnificativ mai distructiva decat cromatismul longitudinal intrucat actioneaza la nivel policromatic. Aproape la fel de pagubos actioneaza si sferocromatismul (dictat in principal de raportul focal al instrumentului) omniprezent in apo-urile rapide dar si in RFT-urile acromate.
In ce priveste cromatismul longitudinal caracteristic acromatelor putem sa spunem ca acesta distruge mai mult estetica imaginii decat performantele acesteia.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact