Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_6ab.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii prin 114/900


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Dec 2015 01:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Long time no see :O .. scoala, bac, admitere, familie ..toate acestea m-au cam indepartat putin de observatii, dar din cand in cand am mai iesit, din pacate pe fuga. Azi in schimb, profitand de vacanta am iesit pe bloc la observatii timp de o ora. Nu am iesit cu un plan bine stabilit, asa ca m-am folosit de telefon cand am vrut sa caut ceva.

Am trecut in revista repede Roiul Dublu din Perseu, Nebuloasa Orion M42 (pe care o sa o detaliez mai jos deoarece am folosit 2 filtre, un OIII si un UHC-S), M44, M45, M31, Rigel, Castor, Hyadele, M81 si am incercat si M1, dar fara succes.

M42: o sa o detaliez in 3 moduri, vizual, OIII si UHC.
Vizual: se vedea bine, partea centrala si trapezium se vedeau usor, se vedea foarte slab aspectul de evantai.
OIII: acest filtru taie mult lumina stelelor si cea adiacenta si lasa numai emisia nebuloasei sa treaca, se vedea frumos, aspectul de eventai era mut mai pronuntat si mai extins chiar frumoasa privelistea.
UHC-S: acest filtru taie mai putin din lumina stelelor si ofera o priveliste cat mai realista cu stele si nebuloasa bine evidentiata, evantaiul parca era putin mai slab definit, dar era extins si in partea centrala se putea remarca acea zona intunecata care se afla in fata stelelor ce lumineaza nebuloasa. Ce m-a uimit era faptul ca in mijlocul nebuloasei se puteau vedea "filamente" de nori.

Dimineata la 5 urmeaza sa ies pentru cometa Catalina, sper sa ramana senin.
Si ca tot a venit vorba de comete, o sa fac o mica lista cu cometele observate de mine cu mici detalii la fiecare.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Dec 2015 01:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lista comete observate:
1. Cometa C/2011 L4 : observata in martie 2013 de 2x, odata cand se afla la cateva grade deasupra orizontului si odata imediat dupa apusul Soarelui cand cerul era inca albastru, prin 114.
2. Cometa C/2012 F6 : observata in vara lui 2013 de 2x, odata cand era la mag 9.5 si odata cand era la mag 10.5
3. Cometa C/2012 S1 : obsevata in toamna lui 2013, tin minte ca am avut doar cateva observatii la aceasta cometa, cel mai frumos a fost dupa momentul outburst-ului cand a devenit extrem, de frumoasa. Vazuta prima oara cand era pe la mag 8.5.
4. Cometa C/2012 X1 : observata in toamna-iarna(2013-2014) a avut cam aceeasi magnitudine tot timpul in jur de 8.
5. Cometa C/2013 R1 : observata de multe ori in toamna-iarna(2013-2014), stralucitoare cu coama mare si usor de identificat, parca a avut in jur de 5-6mv.
6. Cometa 2P : observata numai odata in noiembrie 2013 cand avea 7.5.
7. Cometa C/2012 K1 : observata in primavara lui 2014 pe cand avea mag 8.5.
8. Cometa C/2014 E2 : observata in primavara-vara lui 2014, prima oara vazuta in luna mai cand parca avea 8, iar pana la periheliu nu am mai vazut-o, abia dupa periheliu in iulie am reobservat-o la mag. 6.
9. Cometa C/2014 Q2 : o cometa extraordinara cu stralucire mare, vazuta si cu ochiul liber, cu o coada impresionanta. Am urmarit-o cu mare interes din toamna lui 2014 pana in prima-vara lui 2015.
10. Cometa C/2013 US10 : observata in decembrie 2015 la mag. de 6 (in timp ce scriu aceasta cometa este inca straucitoare asa ca perioada ei de observatii sigur se va prelungi in 2016.)

Lista comete incercate:
1. Cometa 168P : din lipsa experientei si fiind prima cometa pe care incercam sa o vad nu am reusit sa o zaresc.
2. Cometa C/2013 UQ4 : stralucire prea mica pentru cerul Bucurestiului, dar parca ceva zarisem dar nu foarte sigur.
3. Cometa C/2012 K5 : din pacate a aparut cand eram inca novice intr-ale cerului si nu am gasit-o.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 29 Dec 2015 02:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari si la mai mare;)
_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Dec 2015 02:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc si sa fie Smile @Ovidiu M.

Incurajat de cerul perfect senin care s-a facut in jurul orei 12(cam tarziu, fapt pentru care nu am iesit cu un plan de observatii), am urcat pe bloc si ajutat de telefon am luat la "mana" niste M-uri.
Am inceput cu M1 unde am testat si cele 2 filtre( OIII si UHC) , vizual se vedea greu o mica forma ovala , cu OIII nu am vazut nimic, iar cu UHC parca a crescut contrastul si se vedea mai usor, dar tot in categoria "hard" a ramas.
Au urmat multe clustere stelare pe care le voi detalia dupa: M34,M36,M37,M41,M44,M47,M48,M50,M67,M93.
Pe langa am tras la inceput un ochi spre Luna si era wow Smile si dupa spre M42 cu UHC-ul, forma nebuloasei fiind definita destul de bine.
Am mai incercat M35 si M38, dar pozitia incomoda nu m-a ajutat, probabil le.am vazut dar treceam prea repede peste el cand "scurtam" cerul.
M34: cluster deschis frumos, format in mare parte din duble stralucitoare
M36-M37: 2 clustere interesante, frumos structurate si usor de gasit
M41: aflat sub Sirius, usor de identificat
M44: nu cred ca are nevoie de comentarii
M47: un cluster deschis format din stele stralucitoare fiind usor de gasit si recunoscut
M48: gasit imediat, nu are stele prea stralucitoare dar are o densitate sesizabila
M50: este format din stele relativ stralucitoare, usor de gasit
M67: mi-am reamintit de ce tot voiam sa revad acest cluster deschis, pentru ca desi nu are componente stralucitoare, este usor de identificat din cauza multimii de stele slabe in stralucire care pot fi identificate usor.
M93: usor de gasit, cu stele destul de stralucitoare.

Din pacate frigul m-a bagat in casa destul de repede, am rezistat eroic aproape o ora fara manusi(nu stiu de ce dar am zis ca nu am nevoie de ele Smile) ). Am folosit numai ocularul de 20mm la observatii, astfel am avut un grosiment de 45x si un camp vizual de ~1.5grade. Nu am stat sa detaliez mult observatiile, a fost mai mult o sesiune fulger in care am incercat sa vad daca mai stiu sa caut ceva pe cer.

Probabil la urmatoare sesiune nu voi mai Luna pe cer si o sa incerc sa vad mai mult niste galaxii, mai ales ca zona Coma-Virgo urca dupa miezul noptii.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 31 Dec 2015 03:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar sunt curios daca reusesti sa vezi galaxii in afara de M31 si poate M33 prin telescopul tau din Bucuresti.
Frumoasa relatarea. Ar merita cumva sa si incadrezi pozitional obiectele observatiei, cam pe unde sunt si cum ai ajuns la ele....starhopping etc...doar o sugestie.

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Dec 2015 11:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gândeam sa detaliez pas cu pas, dar eram prea obosit, data viitoare o sa fac si asta când o sa postez. Smile
_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 31 Dec 2015 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da...stiu cum e cu oboseala Smile O curiozitate....iti tremura tubul pe EQ 1A?

P.S. - avem echipamente similare, inclusiv Nikon D3100, pe care eu insa nu l trec la semnatura deoarece nu l utilizez astro.Binoclul ce brand este?

_________________
Binoclu:Pentax XCF 10x50
Telescop:Skywatcher 150/1200mm Dobson.
Oculare: Explore Scientific 24mm 68°, Televue Nagler 12mm type4, Vixen NPL 10mm plossl.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Dec 2015 13:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, tubul îmi tremura, chiar si cand abia adie vântul, e deranjant la planete, dar la DSOuri nu prea ma deranjează. Daca nu e vânt sta stabil:). Binoclul e un auriol cumpărat din lidl, nu e cine știe ce calitate, dar ma ajuta enorm uneori.
_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Apr 2016 09:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna dimineata Smile
Cum momentan stau in Magurele in timpul saptamanii si in weekend sunt la munca, nu am prea avut timp sa mai ies cu 114-le, dar am o mica vacanta de Paste si dehh am zis sa ies in fata blocului:)). Am folosit numai ocularele de 15 si 20mm.
Am iesit la ora 3 incercand sa caut cometa 252P/Linear, initial nu am gasit-o din cauza ca se afla aproape de bloc, care reflecta lumina foarte puternic(l-au reabilitat si e alb tot :\) asa ca m-am concetrat pe M51, galaxia pe care niciodata nu am zarit-o din Bucuresti(cred:)) ). Am ajuns la locul ei foarte usor Alkaid->24 CVn->M51, in apropiere de afla un triunghi care ajuta destul de mult la identificare. Cum am pus telescopul in zona respectiva si am fortat putin privirea, poc a aparut, maricica zic eu si cu o mica tenta de alungire din cauza companionului, dar se vedea ca e "pleoshc" o pata intinsa.( am vazut-o mai bine cu ocularul de 15mm)
Limitat de crengile copacilor am zis sa vad cred ca cel mai putin vizitat globular stralucitor si anume M3. Am plecat din Arcturus->12 Boo->9Boo-> M3 si l-am gasit imediat, mare si stralucitor cu unele momente cand parca rezolvam cateva stelute.
A urmat M13 aflat aproape de zenit pe care l-am gasit lafel de usor fiind mai mare ca M3 si mai dens, in unele momente reuseam sa rezolv o parte din roi.
M-am intors din nou la cometa acum, dar fac cum fac si ajung la IC4665, daca prin binoclu se vedea frumos, acum la 45x cu un camp de 1.5grade arata splendid, mie imi pare ca are forma de libelula. Trecand de acest roi undeva mai sus se afla si cometa, care din pacate nu a aparut sau mai bine zis nu am stiut eu exact unde sa o caut, asa ca raman cu o revansa.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Apr 2016 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa precizez cine m-a ajutat la M51 Smile :http://www.binocularsky.com/binoc_object_query.php am setat la 100mm, search si am selectat M51 acolo da o schita pt un binoclu 37x100 care are campul vizual ceva mai mare decat campul meu de 1.5 grade, dar probabil fara acest ajutor nu o gaseam.
_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Apr 2016 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niky360

Felicitari !
Ai vazut M51 in telescop de 114mm ?!
Mie nu mi-a fost usor sa-l gasesc in telescopul de 158mm al lui Erwin.
OK ,dupa ce l-am gasit a fost mare ,frumos, se vdea si galaxia invecinata.
Dar asta-i povestea de dupa gasire.

Nu m-am gandit sa folosesc ''binocularsky'' cum ai facut tu , sugestia ta este foarte faina.
Astept cu placere noile episoade !

Cer senin , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Starseeker
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Feb 2016
Mesaje: 29

Motto: If we are alone it will be an awful waste of space. The only thing that makes the emptiness bearable, is each other. Carl Sagan, Contact.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 04 Iul 2016 14:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari daca ai vazut M51 cu telescop cu apertura de 114mm. Si telescopul mic are farmecul lui... Shocked
_________________
Clear skies at night.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Iul 2016 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc (Mircea si Starseeker) , au farmecul lor instrumentele mici, asa eSmile

Dar totusi,cu tot respectul, nu inteleg mirarea cand zic ca am vazut M51..adica este un obiect destul de greu, mai ales din Bucuresti, dar de pe un cer bun se vede cu o dificultatate medie, ba chiar acum 5 ani cand am fost la tara cu 114, pe un cer extrem de bun, am reusit sa vad putin si din structura galaxiei. Pentru mine , depinzand de calitatea cerului, reprezinta un obiect de dif. medie, uneori mai usoara, alteori mai grea.

Oricum probabil nu vor mai exista postari de ale mele pe aici, am facut un upgrade la C6 si 114-le e la vanzare, in caz ca nu il voi da in cateva luni, probabil o sa ii fac un mic dobson sa il am undeva la tara permanent, iar C6-le sa il am cu mine prin preajma ca e portabil Smile.

Cer senin!

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Iul 2016 10:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niky360

Inteleg ca probabil vei vinde telescopul de 114mm.
Pentru asigurarea continuitatii ,putem modifica titlul adaugand de pilda '' ...si C6''.
Sau incepi un topic nou pentru observatiile cu C6 , cum doresti.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Starseeker
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Feb 2016
Mesaje: 29

Motto: If we are alone it will be an awful waste of space. The only thing that makes the emptiness bearable, is each other. Carl Sagan, Contact.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 05 Iul 2016 15:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niky360: Cer bun sau foarte bun vei avea rar sau, respectiv, foarte rar...deci a fi mirat este oarecum justificat Shocked ...oricum bravo tie pentru experienta impartasita cu un telescop mic cu apertura de 114mm.
_________________
Clear skies at night.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact