Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M31-04-10-11.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii prin 114/900


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iul 2013 14:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatii prin 114/900
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,


Cum de un an si jumatate detin un telescop cu diametrul de 114mm si pentru ca este un telesop accesibil multor bugete, o sa imi pun observatiile prin acest intrument aici pentru a ajuta persoanele care doresc sa achizitioneze un telescop.

O sa incep cu ultima observatie pe care am facut-o si anume cea din noaptea de 10-11 iulie.

Data: 11 iulie 2013
Orele: 01:30 - 03:00
Transparenta: 7-8/10
Seeing: 3/5
Magnitudine limita: 5.26 la ora 01:45 ; 5.36 la ora 02:55
A fost o seara excelenta din punct de vedere al conditiilor atmosferice , in mod normal transparenta este scazuta, iar mag. limita o am in jur de 5.07 , poate mai ajung si la 5.19 , dar deja o mag. de 5.36 e aur.

Am inceput cu Galaxia Andromeda - M31 - prin ocularul de 25mm nucleul era usor vizibil , iar bratele erau si ele vizibile cu greu. Companionul sau , M32 , era si el vizibil usor cu privirea directa.

Al doilea obiect observat a fost M57 - aici am folosit si ocularul de 25mm cat si cel de 10mm , cu cel de 25mm structura de inel se vedea destul de greu din cauza dimensiunii mici a nebuloasei , dar cu cel de 10mm strucutura era vizibila foarte usor.

A urmat M27 - la 36x (deci cu ocularul de 25mm) nebuloasa prezenta detalii destul de frumoase avand in vedere ca observam din Bucuresti , contrastele dintre diferite zone ale nebulozitatii erau vizibile usor.

Si ca tot eram aproape de constelatia Saggita am tras un ochi si catre M71 - un roi cu stralucire scazuta care poate fi scapat usor , dar vizibil la fel de usor daca sti unde sa cauti.

Ultimul obiect vizitat a fost Roiul dublu din Perseu - de obicei din cauza calitatii cerului din Bucuresti acest roi dublu isi arata frumuseatea, dar nu la nivel maxim , undeva mediu. Totusi acum am prins o seara excelenta din acest punct de vedere , la 36x reuseam sa vad cu vederea periferica cam ce vedeam cu privirea directa pe un cer de tara , o multime de stele erau vizibile foarte usor si am ramas oarecum socat la cat de bine se vedea roiul.


Cu cateva zile inainte am reusit sa identific si cometa C/2012 F6 Lemmon care straluceste undeva la 9.5-10 adica la limita , abia am reusit sa o identific fiind vizibila foarte greu.


O sa postez mai tarziu o lista cu obiectele Messier observate, dar si cu planetele unde o sa scriu si cateva despre ce am vazut la ele.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Iul 2013 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lista cu obiectele Messier observate:
Obiectele ingrosate denota faptul ca am reusit sa le observ si din Bucuresti ,sub un cer de mag. 5
M33 , M31-32-110 , M52 , M103 , M34 , M45 , M42-43 , M1 , M35-36-37-38 , M44 , M67 , M81-82 , M106 , M107 , M94 , M63 , M51 , M101 , M53 , M64 , M3 , M104 , M13 , M92 , M57 , M56 , M27 , M29 , M39 , M71 , M107 , M12 , M10 , M14 , M9 , M4 , M80 , M19 , M62 , M6 , M7 , M11 , M26 , M16 , M17 , M18 , M25 , M21 , M22 , M20 , M8 , M28 , M54.
E posibil sa mai fie M-uri vizibile din Bucuresti , dar din cauza obstructiei campului vizual nu am reusit sa le vad sau nu am incercat.
Probabil lista era mai mare , dar nu am incercat sa observ galaxiile din zona Coma-Virgo , poate doar asa in fuga.


Lista cu planetele observate:
Venus – am observat aceasta planeta destul de mult timp anul trecut inclusiv tranzitul ; fazele planetei sa vad bine chiar de la 75%.

Marte – observat in perioada februarie-aprilie 2012 ; din cauza dimensiunii mici a planetei nu am reusit sa vad multe detalii , dar ceva ceva tot era acolo.

Jupiter – fiind si prima planeta observata de mine prin telescop , cei 4 sateliti galileeni sunt vizibili foarte usor ; in conditiile unui cer cu turbulenta redusa am reusit sa observ si structuri in benzile ecuatoriale (ca niste filamente). Am vazut si tranzite in care au fost implicate umbrele satelitilor.

Saturn – observat si in 2012 cat si in 2013 , diviziunea Cassini este vizibila relativ usor, am reusit sa observ si benzile ecuatoriale in serile cu atmosfera calma , dar si umbra planetei pe inel. Am vazut si vreo 4-5 sateliti ai planetei cand cerul a fost chiar bun, in rest Titan a fost vizibil intotdeauna si uneori inca un satelit.

Chiar si fara detalii prea multe , Saturn tot te uimeste prin inelele lui , iar Jupiter prin benzile ecuatoriale si sateliti.


Rand pe rand voi detalia fiecare obiect in momentul cand il voi reobserva.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iul 2013 00:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe 15 iulie motivat de aspectul curat al cerului am iesit la o scurta sesiune de observatii intre 02:00 si 03:00. Cerul era senin , iar seeingul usor variabil in jurul valorilor de 2-3/5.
La ora 02:15 am estimat magnitudinea limita in jurul valorii de 5.36 , ca apoi la ora 02:55 sa o estimez in jurul valorii de 5.42(!!!)

Dupa aclimatizarea telescopului , undeva la ora 02:20 , am inceput sa caut cometa C/2012 F6 (Lemmon). Zona unde era cometa am gasit-o in cateva minute si aveam in campul vizual stele de mag. 11.05 , dar cometa nu prea era acolo. Daca acum cateva zile am reusit sa o identific la limita , de data aceasta nu am reusit deloc se pare ca si o diferenta de 0.1-5mag. face diferenta sub cerul Bucureștiului.
Am reobservat M31 cu al sau vecin M32 si Roiul dublu din Perseu care din nou ma facea sa nu imi mai iau ochii de la el.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Aug 2013 02:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In serile de 2-3 si 3-4 august s-au efectuat 2 iesiri in afara Bucurestiului pentru observatii la care am participat si eu cu ajutorul unui prieten de pe forum caruia ii multumesc si aici.

Transparenta a fost excelenta in ambele seri , iar turbulenta la fel de buna.
In prima seara umiditatea a fost mare , iar in cea de a doua seara a batut vantul destul de tare.
Magnitudinea limita a fost undeva la 6-6.2 din ce tin minte.

Pentru inceput am vazut Luceafarul de Seara a carui disc fierbea puternic ,dar era vizibila faza planetei 80%-85%.A urmat Saturn care se vedea excelent , 5 sateliti erau vizibili usor , iar diviziunea Cassini de asemenea.
La 22:30 am inceput observatiile asupra DSO-urilor:
M3 : era chiar in cupola de lumina a Bucurestiului , avea aspectul unei pate difuze
M4 : destul de palid , vizibil usor ,fara stele componente rezolvate
M6 : un roi interesant de observat mai ales ca are aspectul unui fluture , in apropiere se afla si M7 care de asemena merita vazut. Ambele obiecte sunt usor de observat fiind vizibile si prin finder-ul de 30mm.
M8 - M20 : 2 nebuloase foarte frumoase , M8 are "in dotare" roiul deschis NGC6530 care face observatia mai dinamica , iar M20 are deasupra roiul deschis M21
M9-10-12-14-107 : roiuri globulare din Ophicus , nu am incercat rezolvarea lor, ci doar am vrut sa vad daca le mai gasesc.
M11 : un roi deschis extraordinar are un oarecare aspect globular . O multime de stele componente erau vizibile foarte usor.
M13 : rezolvat usor sub acest cer de tara , cum M92 era in apropiere nu am ezitat sa il vizitez
M15 : la indemnul unui coleg am observat pentru prima oara acest roi glubular care era rezolvat relativ usor.
M16-17 : alte 2 nebuloase care merita observate
M22-25 : pe M22 l-am gasit din greseala cand cautam M25. M22 iese foarte usor in evidenta fiind un roi globular , iar M25 este un roi deschis usor de gasit.
M26 : un alt roi deschis , dar foarte slab in stralucire aflat in Scutum
M27 : extraordinar de frumos si stralucitor , erau vizibile si usoare constraste intre diferite zone ale nebuloasei
M31-32-110 : toate formeaza un trio frumos , iar M31 pur si simplu umplea campul vizual.
M33 : fara detalii , dao o pata maricica in campul vizual
M34 : un roi deschis in Perseu
M36-37-38 : roiuri deschise in Auriga , vizibile usor cu stele componete relativ stralucitoare
M45 : observat dimineata inainte de plecare , altitudine joasa , dar frumos de vazut
M51 : cum se afla spre Bucuresti mare lucrul nu s-a vazut fiind foarte greu de identificat. Micul companion era vizibil si el.
M53 : doar in vizita
M57 : aspectul de inel al acestei nebuloase era vizibil usor la 90x
M63 : la fel ca la M53 , in vizita , vizibil destul de greu fiind spre Bucuresti
M81-82 : cele 2 galaxii din Ursa Majoris erau vizibile destul de usor , dar la fel erau orientate spre poluarea Bucurestiului
M94 : si aici tot in vizita , galaxia fiind vizibila destul de greu. Aceeasi problema ca si mai sus: Bucurestiul
M101 : tot in vizita , Bucurestiul din nou incurca observatiile , galaxia fiind foarte greu de identificat
NGC 7789 : un roi deschi interesant de observat datorita multimii de stele slabe vizibile pe o arie mare.
Roiul Dublu din Perseu : ei bine , aici deja ti se taie rasuflarea, iar pulsul iti creste datorita multimii de stele care ocupa campul vizual.

Pentru toate obiectele de mai sus am folosit ocularul de 25mm doar la cateva am adaugat si ocularul de 10mm.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

La o saptamana distanta a mai avut loc o iesire,iar de data asta conditiile nu au mai fost asa bune.
Mult praf in aer , nori si o usoara umezeala in aer. Magnitudinea limita era sub 5.80 , iar transparenta proasta.
In aceasta sesiune am incercat identificarea cometei C/2012 F6 Lemmon care stralucea in jurul magnitudinii de 10.5. Prin 114 cometa era foarte , foarte greu de identificat , abia vizibila. Totusi cu ajutorul unui dobsonian de 200 al unui coleg am reusit identificarea cometei , dar se vedea relativ greu.

Probabil ca daca conditiile erau aceleasi ca in sesiunile precedente cometa se arata si in 114 mult mai usor.



Cer senin!!!

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2014 07:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A trecut mult de cand nu am mai scris aici..asta nu inseamna ca nu am mai iesit la observatii numai ca au fost doar observatii asupra cometelor (luna noiembrie),iar in decembrie nu am avut cand sa mai observ..nici macar comete si cum dupa o luna si ceva de pauza in sfarsit, printr-o adevarata minune Smile), s-a inseninat am zis sa nu ratez momentul sa ies afara.

Aveam in plan sa observ 25 obiecte Messier + Marte, Jupiter, asteroizii Vesta si Ceres, Saturn + 2 comete C/2013 R1 si C/2012 X1.

Pentru inceput am tras un ochi catre Jupiter ce avea pe partea stanga 2 sateliti in linie si in partea dreapta alti 2 care erau unul langa altul. Nu am incercat sa detaliez prea mult suprafata planetei, dar 3 benzi erau vizibile usor. Marte a fost urmatorul.. mic , mic rau Smile) prin ocularul de 10mm+ jucaria de barlow 2x Marte era ca un curcubeu(din cauza barlow-ului), dar am reusit sa disting faza planetei ~90%. Vesta a fost urmatoarea, dar inca am dubi deoarece nu m-am informat cum trebuie despre pozitia ei si am ajuns sa o caut orbeste.. Ceres nu l-am mai cautat si de Saturn ce trebuia sa il vad la sfarsitul sesiunii am uitat.

Am trecut la DSO-uri.
In premiera pentru mine am reusit sa observ M104 (Sombrero Galaxy) si sincer undeva pe acolo chiar semana mai ales ca aveam si aceea dunga peste ea. Ce-i drept mi-a luat cam un sfert de ora pana m-am familiarizat cu zona si am gasit si galaxia.

O alta premiera o constituie observarea Tripletei din Leu formata din M65-66 si NGC3628. Galaxiile M65-66 le-am reperat usor, M66 fiind mai stralucitoare, imediat in stanga(privind in ocular) se vedea M65.. in schimb ultima componenta a tripletei nu prea s-a lasat vazuta, dar uitandu-ma acum cum sunt dispuse parca am reusit sa o vad si pe ea.

Dupa aceste doua premiere, am trecut la ceva mai comun si anume M44 si M67, prima merita sa o vizitezi chiar daca ai vazut-o de 1000 de ori Smile, a doua ceva mai greu cu stele componente de stralucire foarte mica(asta observand din bucuresti).

Am reusit sa regasesc M81-82 pe cerul capitalei si de data asta in stil mare observandu-le foarte usor si daca nu ma inseala privirea am reusit sa vad si ceva din structura lui M82.

A urmat M64, o galaxie din Coma Berenices, dar nu sunt prea multe de vazut la ea din Bucuresti.

Aici am iesit din gradina blocului si am fugit in parcare sa mai observ inca cateva obiecte + cele 2 comete.

Am inceput cu M13 care cred ca este prima oara cand reusesc ca il rezolv atat de bine folosind ambele oculare. Nici pe cerul de tara nu am reusit sa vad asa de bine acest roi globuar.

Am fugit repede in zenit sa vad alte 2 galaxi si anume M94, care era un punct difuz si M63 care era un punct difuz alungit. Am mai vrut sa mai vad si M51 si M101, dar rasareau cometele si am lasat-o balta.

Prima cometa ce am incercat sa o vad a fost C/2012 X1.
Mare chestie nu este, dar defapt este:)) reusind sa o gasesc intr-un sfarsit din cauza straluciri mici.
In schimb cometa C/2013 R1 s-a vazut usor.. inca stralucitoare.
Asupra cometelor voi reveni cu un raport mai detaliat la sectiunea comete ceva mai tarziu.

Desi nu mi-am dus la sfarsit planul de lupta, observand doar 11 din 25 obiecte + NGC-ul din tripleta si uitand de Saturn, pot spune ca a fost o dimineta excelenta de observatii,a fost si cald, abia pe la 5:45 cand am intrat in casa a inceput apa de pe masini sa inghete.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2014 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, Niky! Ai prins un senin cum rar s-a văzut în iarna asta, a fost și aici la TM însă eram prea obosit să ies, din păcate azi e nor.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 11 Ian 2014 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niky,te felicit si eu Smile ...iti admir perseverentza,mai ales cã folosesti un instrument destul de mic si ieftin...dacã ai posibilitatea sã-l duci undeva la munte,o sã vezi de ce-i in stare cu adevãrat Cool
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2014 16:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Erwin & mcuzic2002: Va multumesc!
Intr-adevar cerul a fost extrem de bun, in acest moment ocupa locul 1 in topul celor mai bune seri/nopti de observat din Bucuresti , pe al doilea loc este o observatie din vara cand aveam magnitudinea limita parca 5.40, iar acum cerul era mult mai bun.. ce am uitat sa precizez este ca M44 se vedea cu ochiul liber, prima oara am crezut ca imi joaca feste ochii, dar am stat vreo 10 minute ca sa ma lamuresc si era acolo. Un alt aspect al cerului bun a fost ca am reusit sa vad toate componentele Carului Mic, de obicei ma chinuiam la η UMi, dar acum era vizibila fara nici un fel de efort.

mcuzic2002, mic dar voinic Smile, in proportie de 90% stiu de ce este in stare acest telescop, eu observand cel mai bine cu el acum 1an si jumatate din Podisul Tarnavelor, (inaltimea peste 300m) si este ceva extraordinar chiar daca nu este cer de munte este pe aproape Smile. Acel 10% il las cerului de munte inca neexplorat, ca in rest am observat de pe toate cerurile Smile) .

La noapte aveam de cand ca dupa apusul Lunii sa ies fara telescop, doar cu aparatul sa fac cateva poze, dar daca cerul se pastreaza la fel de bun voi incerca sa vad si restul obiectelor ce le aveam in plan, iar pozele le las pe alta data.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Ian 2014 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A fost nor azi-noapte, poate ies la noapte dupa apusul Lunii, ma rog deja ar fi dimineata Smile.
In schimb cand m-am trezit pe la 12 cerul era mai degajat si erau sanse bune sa se insenineze de tot, asa ca am iesit cu telescopul sa vad Luceafarul.

Dupa ce am ascuns Soarele in spatele unui bloc, am inceput sa caut planeta care s-a aratat imediat. Privelistea e de vis, o uriasa secera planetara vizibila foarte usor.
Conform datelor ce le arata in Stellarium, faza planetei este de 0.4%, iar diametrul de 1'02.6". Distanta aparenta fata de Soare cam 5°36' si avand in vedere circumstantele in care se vede planeta, aceasta este o alta premiera, pana acum cea mai mica faza a planetei pe care am vazut-o a fost undeva la 25-30%.

Atasez o poza facuta afocal cu telefonul mobil deoarece era mai la indemana decat aparatul.
Poza facuta prin ocularul de 10mm, g=90x.



PIC4368.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  216.02 kb
 Vizualizat:  de 13700 ori

PIC4368.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2014 02:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hristos a Inviat!
Cum in ultima saptamana am fost in vacanta, am profitat de cerul senin cam in fiecare seara si am iesit in gradina blocului.
Am iesit mai mult dupa ora 12 ca sa vad planetele Marte si Saturn.
Luni seara am iesit sa arat vecinilor pe Jupiter, iar azi am iesit pentru 1 cometa si cateva nebuloase care emit bine in OIII.

Incep prin a povestii cronologic ce am vazut in ultima saptamana:
- Marte cu un disc destul de mare, vreo 15'', am reusit sa vad calota polara si diferite zone mai intunecate cum ar fi: Mare Acidalium, Mare Erithraeum, Sinus Meridiani, Sinus Sabaeus, Aurorae Sinus, zona Syrtis Major, Hellas. Bazinul Hellas arata ca o calaota polara fiind alb.
- Saturn incredibil mai ales ca fata de anul trecut este si mai inclinat spre noi. Am reusit sa vad diviziunea Cassini pe intreg inelul pentru prima oara, iar ca sateliti am reusit sa ii vad si pe Dione cu Tethys pe langa Titan.
- Acum 2 luni am cumparat un filtru OIII care l-am folosit foarte putin. Astazi am zis sa il iau cu mine la observatii si am inceput cu M57, fara filtru se vedea destul de usor dar fara structura, cu filtru constrastul a crescut simntitor si ceva din strucutura a aparut. A urmat M27 care era destul de jos la 02:00, fara filtru abia se zarea, cu filtru se vedea excelent,dar fara structura(cred ca era prea jos si pentru detalii). Am mai incercat Veil Nebula fara succes si Crescent Nebula cu un oarecare succes.. nu sunt inca sigur ca am vazut-o, doarece nu sunt familiarizat cu zona, dar ceva parca aparea uneori in momentul cand mai miscam de telescop intr-o zona anume.
Ultimul obiect vizitat in aceasta noapte a fost cometa C/2012 K1 despre care o sa vorbesc intr-un topic la sectiunea comete.

La Marte si Saturn am folosit in principal ocularul de 10mm, iar la restul obiectelor cel de 25mm.
In masura cresterii obiectelor vazute cu filtrul OIII voi face si un review, dar inca sunt la inceput. Singure obiecte ce le-am mai vazut cu OIII au fost Orion Nebula si Rossete Nebula intr-o iesire la Fundulea de luna trecuta.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 23 Apr 2014 09:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adevarat a inviat !

Niky, tin sa te felicit pentru acuratetea cu care iti descrii observatiile.
Desi ai un instrument cu apertura relativ micuta, se vede ca esti foarte pasionat de observatiile vizuale si te pricepi foarte bine sa impartasesti si celorlalti ceea ce observi pe cerul noptii.
Imi face o reala placere sa iti citesc descrierile.

Iti urez mult succes pe mai departe !

Teo
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2014 11:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru aprecieri Teo.
Smile Sper ca pe viitor sa ai mai mult de citit, deoarece ce am detaliat pana acum reprezinta o mica parte din ce am vazut inainte de a deschide acest topic.. mai ales la obiectele de vara.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Apr 2014 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi-noapte(intre 02:30-03:30) cat am mai revizitat cometa C/2012 K1, am trecut si pe la NGC6888 si M57 in vizita cu OIII-ul, cerul a fost mai curat, doar turbulenta a deranjat.

M57 - se vedea usor fara filtru, cu vederea periferica era vizibila din cand in cand strucutra de "inel", cu filtru partea care compune inelul iesea in evidenta, fiind foarte usor de vazut strucutura acestei nebuloase.

NGC 6888 - sau Crescent Nebula, fara filtru nu se vedea nimic, mai mult m-a ajutat sa gasesc zona exacta, cu filtru ceva aparea printre stele dar numai cu vederea periferica, uneori mi se parea ca partea dreapta(adica stanga daca nu s-ar inversa imaginea in telescop) parea mult mai evidenta fiind ceva mai multa materie acolo. Sper ca de pe un cer de tara sa vad mai mute detalii.

La ambele nebuloase am folosit ocularul de 25 mm(g=36x).

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Mai 2014 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce am reobservat cometa C/2012 K1, am zis sa trag un ochi si la Saturn.
Diviziunea Cassini se vedea usor, la fel si 1 banda ecuatoriala.
Titan se vedea usor impreuna cu Rhea, Dione se mai vedea din cand in cand ,iar Enceladus cu Thetys se vedeau foarte greu doarece se aflau foarte aproape de planeta. Ca sa confirm pozitia lor si sa stiu exact ce sateliti am vazut am folosit http://www.skyandtelescope.com/wp-content/...turn.html#
Am folosit numai ocularul de 10m(g=90x).

Spre "bucuria" mea, imediat dupa vacanta de 1mai m-am pricopsit cu niste stalpi de iluminat fix in fata blocului, de unde fac o parte din observatii, iar acum o mare parte din lumina imi intra in tubul optic , taindu-mi din "negreala" cerului.
Acum imi ramane sa fac observatiile din gradina blocului unde copacii sunt ca niste scuturi(pana la iarna).. din pacate campul vizual este mult micsorat... inainte compensam aceasta micsorare cu mutatul in fata blocului.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2014 23:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca am iesit pentru cometa C/2012 K1, am tras un ochi si catre Marte cu Saturn.
Turbulenta a fost mare asa ca detaliile au lipsit.

Marte a scazut in diametru fata de luna trecuta, iar acest lucru l-am sesizat usor.
Totusi inca sunt detalii de vazut pe suprafata planetei, dar si faza acesteia care pare aproape de 90%.
Bazinul Hellas si cu Syrtis Major erau chiar pe mijloc, iar din Syrtis Major se vedea cum pleaca, pe o parte si pe alta, o dunga inchisa la culoare in emsifera sudica paralela cu ecuatorul.
Bazinul Hellas inca pare acoperit de nori, acesta avand o culoare alba foarte usor de vazut in contrast cu suprafata rosie a planetei.

Saturn nu prezenta foarte multe detalii, diviziunea Cassini aparea cand se mai linistea atmosfera, iar din cand in cand se mai vedea cate o banda ecuatoriala. Satelitul Titan era vizibil usor, Rhea de asemenea se vedea usor, iar uneori aparea si Dione.

_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact