Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
P2040114.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review Binoclu Telescop Service 20x80 LE


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Oct 2013 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Review Binoclu Telescop Service 20x80 LE
Raspunde cu citat (quote)

Date tehnice:

Diametrul obiectiv: 80mm
Puterea de marire: 20x
Prisme: Porro
Material: Bak4
Sistem de focalizare: Central
Distanta minima de focalizare: 30m
Field of View:56m la 1000m
Field of View:3,2 grade
Camp aparent: 64 grade
Exit Pupil: 4 mm
Eye Relief: 17mm Long Eye Relief
Twilight Factor:40
Acoperire suprafete optice: Fully Broadband Multicoating
Greutate: 2300 g (greutatea pachetului complet!)
Adaptor pentru trepied incorporat


Un binoclu mare. Un binoclu care daca il folosesti cateva minute din mana, iti vei schimba mult notiunea de greutate si te vei fi simtit rusinat ca acuzai un 10x50 ca fiind cam greu. Desi greutatea lui reala este 2045 grame (se pare ca greutatea raportata pe paginile producatorului -2300g- sunt ale pachetului complet : binoclu+accesorii+gentuta) cred ca de acum inainte nu voi mai da sfaturi de genul “ daca totusi esti o forta a naturii ai putea sa il folosesti timpi scurti si din mana”. Nu ai sa poti, asta e sigur!
Deci absolut necesar, un trepied.
Binoclul este foarte bine lucrat, frumos finisat, mecanismul se misca exact asa cum trebuie, reglajele se fac ok si prima impresie la o inspectia vizuala este excelenta. Pe el este scris Fully Broadband Multicoating. Sincer sa fiu nu prea mai am incredere in aceste denumiri si aici nu ma refer doar la acest model ci pur si simplu la majoritatea binoclurilor de pret mic si spre mediu. Acoperirile sunt insa ok, cu refelxii mov si verzi atat pe oculare cat si pe obiective. Totusi se pare ca exista o suprafata netratata (la obiective) , deoarece am surprins o reflexive alba (naturala daca vreti sau necolorata) – sper ca se poate vedea cat de cat in poza. Totusi calitatea opticii este foarte buna. Definitia este excelenta. Culorile sunt naturale (au totusi o tenta putin, putin mai calda – generata zic eu, de partile acoperite cu stratul antireflex verde – nesesizabila si nederanjanta). Luminozitatea este foarte mare. Practic nu as prea recomanda utilizarea lui in timpul zilei si mai ales in zile luminoase ! Lumina este totusi prea puternica si oboseste mult retina ! In schimb , in perioada diurna este ok. Sa nu uitam ca totusi este un binoclu astro. Deocamdata insa nu am facut decat teste tereste cu el , binoclul neramanand la mine sufficient de mult pentru a prinde ceva stele pe cer. Dar voi mai avea acces la el intr-o perioada urmatoare (este al unui prieten, cumparat de curand, SH). La contraste mari apar totusi irizatii verzi galbui (antena gsm cu cer pe fundal). Nu sunt deranjante , semnalez doar ca exista dar sunt destul de mici pentru a deranja, chiar si pe lumina puternica.
Calea optica este complet libera si neobturata. Diametrul efectiv al obiectivelor este 78,4mm iar pupila de intrare este 78mm (am folosit metoda propusa de tavi 84).
Cupele ocularelor sunt din cauciuc moale pliabile, si generaza impresia ca acest binoclu nu ar avea nevoie de eyes-shields separate, deoarece ele (cupele originale) isi fac treaba. Desi se doreste un binoclu cu eye-relief mare , as spune ca totusi pozitia optima este intr-o zona destul de stransa , departarea de oculare mentinand claritatea dar pierzand din campul visual. La margini se pot sesiza cam 10% din pe exterior o vaga neclaritate care este foarte posibil sa creasca in observatia astro, ramane de vazut cat de deranjant este (in vizualizare terestra nu deranjeaza). Aici ar fi probabil de verificat daca nu cumva prismele sunt mici (identice cu binoclurile medii 10X si mai sus) deoarece corpul port prisma pare a fi cam mic (sau mai bine zis de aceeasi dimensiune ca si la un 10x60)?
Bratele port ocular sunt metalice si culiseaza egal si uniform. Totusi tuburile (cel putin capetele lor) par a fi din plastic. Campul 56m la 1000m este real.
Vine cu geanta (frumos lucrata si cu un grad de protectie minimal) clasica carpa de sters si curelusa (pare destul de rezistenta). Sistemul de prindere pe trepied este foarte indemanatec si util.
Pana voi reusi teste astro, o prima impresie despre acest binoclu ar fi una destul de placuta. Va urma.



ts2080le.jpg
 Descriere:
Detalii vizuale binoclu
 Marime fisier:  230.71 kb
 Vizualizat:  de 4860 ori

ts2080le.jpg


Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 04 Oct 2013 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu deja m-am lamurit .

Capacele de plastic care acopera prismele de intrare au turnate si tuburile portoculare.

Sa vezi distractie cand aceste capace vor incepe a se indoi , chiar usurel Smile

Nici nu e nevoie sa bata razele soarelui pe ele .

Este acelasi corp ''junk'' pe care l-am intalnit la o gramada de binocluri , diferenta facand-o tuburile cu obiective.

As fi curios daca prismele au acoperire antireflex.

La corpurile identice intalnite de mine , acesta lipsea .

Prismele sunt cam mici la corpurile astea . Asa ca e posibil sa existe vignetare.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 05 Oct 2013 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reparat acest binoclu Telescop Service 20x80 .
El fusese cumparat de proprietar din strainatate (Germania) cu 130 euro si folosit in genere pt astro.
A fost imprumutat la un prieten al proprietarului si cand a fost returnat era decolimat
si asa a ajuns la mine pt reparatii.
L-am reparat si apoi a ajuns inapoi la detinator.
Colimarea a fost un chin, nu am putut face colimarea numai din cele 4 suruburi( 1surub --1 prisma)
fiind nevoit sa desfac binoclul, sa dezlipesc 2 prisme, sa repozitionez , relipire, reglaj suruburi.
Prin urmare nu mi-a placut prinderea prismelor==> mecanica slabuta interna, de mantuiala.
Asta inseamna o sensibilitate neplacuta la socuri mecanice ce duc la decolimari.
Este un binoclu stationar, se preteaza la un transport lin, ferit de socuri.
Geanta de transport in schimb este excelenta la fel si capacele aparatori sunt bine facute.
Cauciucurile ocularelor se pot plia, isi fac bine treaba dar deja erau pe jumatate rupte(pacat, un sort de cauciuc mai rezistent la pliari repetate era necesar).
Reglajul central si al ocularului drept are calitate multumitoare.
Optica este medie spre buna fiind atuul acestui binoclu.
Tija metalica centrala este o "piatra de moara" fiind piesa ce confera o anumita rezistenta mecanica.
Prin urmare daca este utilizat stationar, montat pe un stativ(are dispozitiv de prindere reglabil),
ferit de socuri, binoclul TS 20x80 poate fi folosit la intreaga capacitate meritand toti banutii, raportul calitate optica/pret este excelent.

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Oct 2013 17:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri seara am facut verificarile pe astro. Asa cum banuiam este foarte luminos, optica destul de buna si stelele destul de punctiforme. Zona marginala de neclaritate este de circa 20 %. Campul destul de bun ofera o orientare usoara spre punctele dorite a fi privite. Absolut toate observatiile au fost facute doar pe trepied, in mana este imposibil de folosit in regim astro.
Cu alte cuvinte un instrument destul de bun. Cum urmeaza a evolua "deformarea" zonei/zonelor superbogate in plastic, urmeaza sa vedem.
Sincer sa fiu mie mi-ar fi placut sa nu existe acele acoperiri cu tenta verzuie ci doar cele albastre sau violet, chiar cu riscul ca binoclul sa nu fie fully multicoated ci doar multi coated. Tot am asa o senzatie ca prietenii nostri chinezi cand pun acel verde este doar marketing si nu are cu adevarat un efect antireflex (ba din contra, incurca), dar asta poate sa fie doar nebunia mea Very Happy !
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Oct 2013 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:

Sincer sa fiu mie mi-ar fi placut sa nu existe acele acoperiri cu tenta verzuie ci doar cele albastre sau violet, chiar cu riscul ca binoclul sa nu fie fully multicoated ci doar multi coated. Tot am asa o senzatie ca prietenii nostri chinezi cand pun acel verde este doar marketing si nu are cu adevarat un efect antireflex (ba din contra, incurca), dar asta poate sa fie doar nebunia mea Very Happy !


Nu cred ca te inseli . Cand si daca vei avea posibilitatea , sa privesti acoperirea verzuie din partea opusa, adica direct de pe flint (R4) .
Daca vei vedea ceva rubiniu -rozaliu , atunci depunerea de de ochii lumii. Adevarata nuanta a reversului depunerii verzi trebuie sa arate liliachiu palid.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Oct 2013 09:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Sincer sa fiu mie mi-ar fi placut sa nu existe acele acoperiri cu tenta verzuie ci doar cele albastre sau violet, chiar cu riscul ca binoclul sa nu fie fully multicoated ci doar multi coated.


Cred ca se face o confuzie, cand e vorba de fully multi coated, multi coated etc:

Fully = toate suprafetele optice. Adica toate fetele lentilelor, prismelor etc.
Multi = fata acoperita cu mai multe straturi de acoperiri anti reflex.

Doar multi coated inseamna sa ai acoperiri multiple, da' nu pe toate suprafetele optice.

Fully coated - acoperiri simple, da' pe toate suprafetele optice.

Fully multi coated - acoperiri multiple, pe toate suprafetele.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Oct 2013 15:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga Herr_Alien,

Cu scuzele de rigoare pentru exprimarea mea de mai sus, care a creat confuzii, revin la idee:

Deci chiar asta doream sa spun. Daca Fully Multi Coated este cea mai dorita sa zicem depunere antireflex (fiind cea mai completa) dar asa cum este pe binoclul de mai sus contine acel strat verde (care il banui eu de proasta calitate, cum vad ca ma sustine si catalin dumitru), atunci as prefera acoperiri Multi Coated sau Fully Coated (deci inferioare!!!) dar fara acel strat verde, respectiv doar cu cel albastru - violet - indigo (sau cum doriti sa ii spunem acestei culori).
Spun asta deoarece la binoclurile ieftine spre medii care mi-au trecut prin mana am observat ca prietenii nostri chinezi fac foarte bine acesta depunere (albastru - violet - indigo) chiar daca nu este pe toate fetele (sunt reflexii albe). Imaginea este foarte buna contrast si luminozitate mare si coloritul perfect. Dar daca un grup de lentile (ocular sau obiectiv) este doar verde si nu are nici un strat albastru - violet - indigo, este destul de grav. Imaginea are o dominanta calda , verde spre galben, imaginea e lipsita de contrast, si parca si definitia este inferioara.
In cazul lui 20x80 exista insa si straturi albastru - violet - indigo si imaginea este foarte buna , dar parca totusi zaresc eu tendinta aia de dominanta verde galbuie (intr-o proportie extrem de mica , este adevarat, de aici si intrebarea care mi-o pun, respectiv daca nu este o nebunie de a mea , o autosugestie). Cu prima ocazie cand mai ajung in preajma lui 20x80 si mai am ceva timp, am sa studiez in mod expres strict aceasta problema si revin cu detalii.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 07 Oct 2013 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Dar daca un grup de lentile (ocular sau obiectiv) este doar verde si nu are nici un strat albastru - violet - indigo, este destul de grav. Imaginea are o dominanta calda , verde spre galben, imaginea e lipsita de contrast, si parca si definitia este inferioara.


Bingo!!

Verdele ala e ca un filtru interferential si cred ca mai folositor ar fi fost un strat de ceara de la spalatoria auto.
Mai suspectez si faptul ca e depus pe cale chimica pentru ca uneori e foarte gros . Parca ar fi polimerul ala fotosensibil de pe cilindrii unor copiatoare.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Dec 2013 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

MiroJenu a scris:

Tija metalica centrala este o "piatra de moara" fiind piesa ce confera o anumita rezistenta mecanica.
......


Am reintrat pentru o perioada in posesia acestui binoclu, astept , cand vom avea un cer mai senin in Bucuresti, caci vreau sa fac o paralela intre el si Bresser 20x80.
Cred ca tu ai avut o alta emisie a respectivului binoclu, deoarece la o analiza mai atenta am constatat ca tija nu prea rigidizeaza tuburile la capete ci e tocmai invers mai mult capetele sustin tija, cred ca chinezul a mai simplificat nitel sistemul, tija fiind la capete axata doar pe plastice care au si joc. Crying or Very sad
Astfel, binoclul trebuie nu numai manipulat cu grija, dar si montat pe trepied cu grija si manipulat in observatie cu mare grija. Aelasi lucru este valabil si pentru Bresser 20x80, din acest punct de vedere. Voi reveni cu noi detalii la acesta in urma.
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 03 Dec 2013 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A trebuit sa desfac tija metalica(atunci cand am colimat binoclul) si desigur sa o montez inapoi in final.
Si asa cum spune Dbird prinderea celor 2 tije de obiective este solida insa prinderea lor pe axul central(pe tija metalica centrala) este cu ceva joc(m-am "ingrozit" cand am vazut cum sunt prinse crezand ca am pierdut niscavai saibe metalice, dar asa este construit).
Spre surprinderea mea dupa montare binoclul ( am mai miscat marind sau micsorand distanta interpupilara sa vad ce se intampla) a ramas colimat.
Este binevenit experimentul de comparare a celor 2 binocluri 20x80 ce doresti sa-l faci,
si m-ar interesa in special rezolutia.


Very Happy

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Dec 2013 16:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
MiroJenu a scris:

Tija metalica centrala este o "piatra de moara" fiind piesa ce confera o anumita rezistenta mecanica.
......


Am reintrat pentru o perioada in posesia acestui binoclu, astept , cand vom avea un cer mai senin in Bucuresti, caci vreau sa fac o paralela intre el si Bresser 20x80.
Cred ca tu ai avut o alta emisie a respectivului binoclu, deoarece la o analiza mai atenta am constatat ca tija nu prea rigidizeaza tuburile la capete ci e tocmai invers mai mult capetele sustin tija, cred ca chinezul a mai simplificat nitel sistemul, tija fiind la capete axata doar pe plastice care au si joc. Crying or Very sad
Astfel, binoclul trebuie nu numai manipulat cu grija, dar si montat pe trepied cu grija si manipulat in observatie cu mare grija. Aelasi lucru este valabil si pentru Bresser 20x80, din acest punct de vedere. Voi reveni cu noi detalii la acesta in urma.


Salut Dbird! M ar interesa si pe mine aceasta comparatie. Sa inteleg ca esti posesorul unui Bresser Spezial Astro 20x80 ? Cum se comporta atat astro cat si terestru ? Vreau sa achizitionez si eu unul ca un pas inainte de la 15x70. ( evident ca o sa tin si 15x70 ul ... in buna traditie a colectionarilor de optica ... fiind un excelent binoclu pret-performanta ) Mersi anticipat !
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact