Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC281klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Primul Schmidt-Cassegrain construit in Romania


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 16 Iul 2007 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spor la lucru și mult succes ! Very Happy
Vara asta nu (deși aș fi vrut să m-apuc) dar poate într-o zi o să mă învățați să șlefuiesc o oglindă Very Happy . Tare mi-ar place să fac așa ceva, deși mă-ncurc în mâini la practică Embarassed .

_________________
הבה נגילה
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iul 2007 09:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am discutat cu Tavi la un moment dat despre cum s-a ajuns aici. Slefuirea unei oglinzi sferice e relativ usoara Smile Parabolizarea e o operatie mai delicata dar tehnica e descrisa inclusiv in cartea regretatului Matei Alexescu. De aici incolo incepe partea intr-adevar grea. Suprafete convexe elipsoidale, hiperbolice, diferite conicitati, supracorectare, subcorectare, suprafete asferice. Despre toate astea se vorbeste in cateva carti si unele reviste dar metode concrete de realizare ... mai putin. Cine le facea pana acum, fie beneficia de experienta acumulata de altii (si transmisa mai ... confidential) fie bajbaia. E imposibil sa faci un instrument serios care sa contina asemenea piese fara sa ai un program de proiectare optica. Si e imposibil sa ai un asemenea program fara internet, broadband si P2P Smile (asta in afara de cazul ca ai bani seriosi). Deja telescopul cassegrain are o gramada de parametrii de optimizat. Si exista cateva tipuri de cassegrain. Tavi a parcurs acesti pasi si in fiecare etapa s-a lovit de probleme pe care a invatat sa le rezolve.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iul 2007 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un Cassegrain clasic (fara placa corectoare) poate fi calculat si cu creionul pe hartie, nu e greu.
Daca insa vrei sa optimizezi un parametru atunci iti dau dreptate, nu se poate fara un program specializat, dar si asa e foarte complicat, cand vrei sa optimizezi un parametru se strica alti doi-trei pe putin.
Eu nu am reusit pana acum sa impac in nici un fel un camp plan cu o obstructie decenta (pana in 30%).
Ce naiba de compromisuri trebuie sa fac sa impac acesti doi parametri?
Banuiesc ca si voi v-ati impiedicat de aspectul asta, ati putut trece peste el?
La partea practica, despre transmiterea informatiilor intr-un stil mai... "confidential", asta chiar nu inteleg, se poate pierde informatie folositoare si e mare pacat de asemenea experienta pierduta.
Care poate fi sensul sau folosul unei asemenea prostii?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iul 2007 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca o sa ai curiozitatea sa cauti (stiu ca o ai Smile) o sa observi ca sunt destul de putini astronomi amatori care-si construiesc singuri instrumentul, mai ales in Europa. Cei mai multi dintre ei fac newtoniene. Foarte putini fac cassegrain. Si mai putini fac schmidt-cass. Ba, ca sa mergem mai departe, exista destul de multe newtoniene de vanzare si destul de putine din alte feluri. (cassegrain mai deloc, mak-uri putine, schmidt-cass vreo cateva). Firmele care fac asa ceva se numara pe degete si deobicei cer niste oarece bani pentru asemenea scule. Motivul este ca e destul de multa munca pentru a face asa ceva si o tehnologie destul de avansata. Asta e si motivul pentru care informatia nu prea circula.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact