Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10933309_915922745107789_118647702_n.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nikon Aculon A30 10x25


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2023 14:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Nikon Aculon A30 10x25
Raspunde cu citat (quote)

Imi doream de ceva timp, ca si alti colegi de forum, un binoclu “de buzunar”. Evident de calitate ridicata si pret redus!
Ceva timp in urma, colegul Cristi @cristib a oferit la licitatie un Nikon Aculon A30 10x25. La licitatie m-am inscris, dar si la 6/49 am mai jucat. Intr-o postare am zis ca daca nu-l castig, sigur il cumpar. Si l-am cumparat.
Nu, nu voi scrie un review, nu ma pricep la asa ceva, dar voi lasa cateva impresii dupa “first light”.
Este excelent de mic si usor, cat mi-am dorit sa fie pt drumetii, in special pe munte.
Pe ziua, am privit cu un ochi printr-un brat de binoclu, iar cu celalalt direct la obiectul vizat, pt a-mi da seama daca are tendinta de a modifica culorile. Atat pe culori tari (reclame, acoperisuri) cat si pastelate (nuante de cer) culorile sunt respectate intocmai.
Focalizarea este lina si parca prea usoara, dar punctul de focus este ferm, clar si se mentine pe ambele canale – nu este nevoie sa mai reglez canalul drept.
Ca niciodata cand am achizitionat un instrument optic, a doua seara a fost si senin, asa ca l-am testat si la stele.
Campul clar este cam de 50-60%, dar stelele sunt punctiforme, iar in zona de neclar sunt numai aberatii optice (stelele se alungesc), nu si cromatice. Campul declarat este de 5grd si pe diametru cuprinde Eltanin – Rastaban din Draco, sau triunghiul Vega – Zeta Lyr – Dubla dubla.
Totusi si pe zi si pe noapte, este prezent efectul de “hublou”.
Am primit si o gentuta de prins la curea, dar agatat la gat nici nu se simte. Este ceea ce cautam la acest gen de binoclu.



20230817_145925_resized_1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  136.46 kb
 Vizualizat:  de 1112 ori

20230817_145925_resized_1.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2023 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa-l folosesti cu placere!

Pentru plimbari pe munte, ziua, este excelent: mic, compact, usor, magnificatie suficienta.
L-ai testat pe timp de seara/noapte, te multumeste apertura?
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Aug 2023 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa il folosesti sanatos!
Acest 10x25 a fost primul meu binoclu! Pe atunci seria se numea Sport Lite, acum Aculon.
https://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=177291#177291

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Aug 2023 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sorin

Te rog sa ne povestesti ce si cum observi cu el, fie pe cerul instelat, fie in lumina de zi.

Deoarece petrec mult timp in arhive, citind despre astronomii de altadata, nu ma mir de succesul acestor binocluri liliputane.
De fapt binoclul cu apertura de 25mm a impus binoclul cu prisme in lume. La inceputul secolului XX unul dintre cele mai raspandite binocluri a fost 6x25mm.
Vladimir Boico, unul dintre corifeii Astroclubului Bucuresti si patriarh al astronomiei de amatori din Romania, a avut un binoclu 6x25mm. Cu acela a efectuat primele observatii de astroclimat din Romania, din Muntii Bucegi.
Primul instrument, cel cu care s-a familiarizat cu cerul Victor Daimaca, incluzand obiectele Messier si cateva comete binoculare, a fost un binoclu 6x25mm.

Deci tu si ceilalti posesori ai acestor mici binocluri, faceti observatii intr-o companie foarte selecta din punct de vedere spiritual.
Noul tau binoclu este o completare perfecta la binoclul cotit cu oculare interschimbabile si la Makul de 150mm. Sa-l folosesti si sa le folosesti sanatos !

Cer senin si spor la observatii, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1246




MesajTrimis: 18 Aug 2023 07:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa-l folosesti cu placere cat mai mult timp! 🙂
Doar o corectura as vrea sa fac, nu a fost o licitatie (in cazul asta m-as fi imbogatit), ci o tombola unde premiul a fost oferit gratuit. Dar aspectul asta nu e asa de important.
Important ar fi insa daca Mig71 poate sa confirme/infirme daca si al lui prezinta aceleasi calitati/defecte ca si cel prezentat aici.
Asta deoarece, spre deosebire de al lui sorini care e un 10x,
binoclul lui Mig71 e un 8x din aceeasi serie.
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2023 21:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor!
Si in ordine:
@valy: este exact scopul dorit; excursii pe munte (pe care mi le doresc foarte mult), sau cand plec cu bicicleta (atunci cand mai am timp). Dupa cum am zis, l-am testat pe noapte mai mult de curiozitate, deoarece il voi folosi in special ziua. Si nu din cauza aperturii, pt care nu am observant reducere de luminozitate (la testele cu un ochi pe direct si unul prin binoclu)
@tudor: sanatate si tie si cer senin
@mircea pteancu: ca de obicei si ca la fiecare intalnire a noastra apare farmecul unei mici istorii. Este inca foarte vie ultima noastra discutie despre Galilei
@cristib: am admirat sincer din start initiativa ta si regret utilizarea termenului strecurat dintr-o nefericita conjunctura, ivita datorita faptului ca mesajul initial l-am scris la sericiu, unde se discuta in paralel de o… licitatie! Felicitari si toata admiratia pt initiativa.
In aceasta perioada, am mai folosit ocazional binoclul:
plus: greutatea, care-l face practic insesizabil la transport, focusul foarte precis si ferm, faptul ca nu necesita reglajul dioptiei pe canalul drept dupa modificarea focusului, colorit viu, luminozitate echivalenta cu ochiul liber
minus: efectul de hublou
Numai bine
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Aug 2023 23:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorini a scris:

minus: efectul de hublou
Efectul e deranjant si noaptea sau doar ziua?
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2023 09:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul l-am achizitionat special pt drumetii / observatii de zi. Cand m-am uitat noaptea, da, este deranjant efectul, ca si pe zi. Dar greutatea / gabaritul, compenseaza acest neajuns. Pt astro folosesc Lacerta Explorer 12x50 (n-am mai prins 10x50) si sunt foarte incatat de el, doar ca pt plimbari cam atarna greu. Plusul unuia este minusul celuilalt!
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 172



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2023 09:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Ieri am facut o mica drumetie si am avut cu mine binoclul Nikon 8×25 pe care l-am folosit doar pentru observatii de zi la distante relativ mici(2-3 km) deoarece atmosfera nu era prea transparenta.
Partile mecanice ( rotita focus, balamalele , reglarea dioptriei) sunt excelente. Culorile sunt corecte si nu prezinta aberatii cromatice.
Remarca lui Sorini legata de efectul de hublou este adevarata , am incercat inclusiv sa pliez capisoanele de cauciuc de la oculare ca sa apropii mai mult ochii de lentile si nu ajuta.
In jurul imaginii , foarte clare de altfel, este o mare suprafata neagra.Pe mine personal nu ma deranjeaza.
La binoclul Lacerta Smart 10x50 imaginea peisajului ocupa mai mult din ceea ce vezi.
Varianta Nikon 8×25 are camp vizual 6 grade iar cea 10x 25 are 5 grade asa incat banuiesc ca la Sorini efectul este mai mare.
Binoclul are multe calitati: portabilitate, imagine pe timp de zi aproape ca un 10×50 si rezistenta( cateva drumetii a trecut prin mainile tuturor prietenilor si copiilor care ma insoteau si arata ca nou).Asta m-a si facut sa pastrez binoclul.
Gelu
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2023 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista binocluri cu AFOV mai mare, din ce observ in specificatii Nikonul are 47', la Zeissul meu scrie 54' si mi se pare foarte ok, in plus asta ii ofera si un camp real putin mai mare 97/1000 vs 87/1000.
Vad ca esti din Bucuresti, poate doresti sa ne intalnim sa facem schimb...de experiente.
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 172



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Aug 2023 07:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Valy,

Bineinteles ca sunt deschis spre intalnirile face to face . Nu locuiesc chiar in Bucuresti , stau in Dragomiresti Deal langa mult mai cunoscuta Chiajna. In vara aceasta am cunoscut si iesit la observatii cu cativa colegi de forum si au fost experiente pozitive.

Gelu
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2023 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum fix o saptamana in urma am fost in delegatie la o rafinarie din Navodari, evident in turism stiintific. O ocazie numai buna de a observa cu micul Aculon multitudinea de culori, detalii, contraste, sutiene!, din imprejurimi.
Pt ca am avut ceva timp si subiecte de observat in timpul zilei, pot sa spun ca binoclul Aculon A30 10x25 este un super tovaras de observatii pt drumetii, pe timp de zi. Luminozitate, contrast, detalii, focus fara repros. Ramane acelasi minus cu efectul de hublou, dar cum obisnuinta este a doua natura, dupa vreo 10 minute de privit prin el, ti se pare ca asa e normal si parca nu mai deranjeaza ca la prima privire. Pt observatii de noapte insa, am apelat la mai rutinatii si dedicatii Lacerta Explorer 12x50 si BT 70.
Numai bine
Sus
Mig71
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mar 2020
Mesaje: 172



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2023 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Sorini,
Cand e vorba de sutiene la mine si fara binoclu apare efectul de hublou, cu exceptia obiectului de studiu dispare totul din campul vizual.
Scuze de off topic.

Gelu
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Sep 2023 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ca aceasta postare ar fi mers la “Observatii astro”, dar petru ca a fost facuta cu A30, am scris tot aici.
Deci, delegatie Satu Mare. Ce sat mare, ca e ditamai orasul, cu o ditai poluare atmosferica, fonica si… luminoasa!
Ca sa mai reduc din zgomotul starzii, am luat camera “in spate”, care avea fereastra spre nord.
Cu ochiul liber, nicio diferenta fata de ce se vede din Bucuresti, dar am la mine (mai tot timpul) pe A30, asa ca l-am pus la treaba.
Cum spuneam intr-o postare anterioara, obisnuinta e a doua natura; hubloul nu mai era asa hublou dupa numai 2-3 minute de privit.
Primul obiect pe care am pus ochii (si la limita vizibilitatii spre est) a fost Jupiter, cu 3 sateliti. Ulterior am constatat din SkySafari ca, cel din est… erau doi: Calisto si Europa!
Mai la nord, voiam sa compar imaginea Pleiadelor cu cea din Bucuresti, pe care tocmai le observasem cam o saptamana in urma. Dezamagitor! Probabil datorita pozitiei din seara asta, Pleiadele erau fix deasupra unei catedrale bine luminate (nu comentez sa nu manii zeii) si nu aveau stralucirea si spectacolul oferit de vederea din balconul meu. Deci se poate si mai rau decat de la mine!
Andromeda, fiind mult mai sus, s-a vazut f bine.
Dar totusi, in aceasta perioada, ce sa observi pe nord daca nu Perseus. Si m-am plimbat la greu prin Melotte 20, care, neavand cum sa intre in cele 5 grd ale lui A30, l-am luat pe bucatele. Splendid! Si fiind si mai sus pe cer, am scapat de ceva din lumina orasului. Iar mai sus, ce sa vezi! Double cluster, inconjurat de puzderie de alte stele, de magnitudini, dar mai ales de culori diverse; parca am distins si stele rosii, parca si galbene. Nu mai verzi nu am vazut!
Inainte de a incheia, mi-am zis sa revin la Pleiade, pt ca mai urcasera bine pe cer. Da, asa da! Cred ca acum se vedeau mai bine decat de la mine.
Dupa cum am zis, ideea principala pt achizitia lui A30 a fost cea a unui binoclu cat mai mic, usor, pt drumetii pe timp de zi. Astfel am descoperit “bird watching”. In aceasta perioada, de sfarsit de campanie agricola, campurile sunt pline de resturi de seminte, care atrag rozatoarele, si care, la randul lor atrag pasarile de prada. Am reusit sa surprind cativa ulii/soimi la atac, in picaj. Stoluri de rate si gaste salbatice zburand pe cer sau cand iau masa, pe lac. Dar, dupa cateva escapade de observatii nocturne, A30 se dovedeste util si in observatii astro. Evident ca la apertura lui, nu e la fel de luminos ca fratii mai mari, dar e foarte comod de utilizat si ofera stele punctiforme pe tot campul.
Numai bine
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact