Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Verificarea colimarii binoclurilor


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2007 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Verificarea colimarii binoclurilor
Raspunde cu citat (quote)

Inainte de cumpararea unui binoclu este bine sa-l trecem prin cateva teste vizuale simple care ne vor scuti ulterior de alte batai de cap.
Verificarea colimarii unui binoclu se poate face si in mod vizual cu rezultate foarte bune.

Primul test, dupa ce am luat binoclul in mana si am reglat corect distanta interpupilara si focalizarea imaginii este sa-l punem la ochi si sa vedem imaginea formata.
Daca imaginea este dubla sau daca este corecta dar se face cu un disconfort pronuntat al ochilor atunci trebuie sa dam repede binoclul inapoi si sa cerem altul.
Daca imaginea este corecta si ochii nu obosesc la privirea prin binoclu atunci inseamna ca suntem pe calea cea buna dar nu putem inca spune ca binoclul este colimat corespunzator.

Al doilea test consta in indepartarea binoclului de ochi si punerea lui in lumina (orientare catre o fereastra luminata sau catre o sursa de lumina).
In aceasta pozitie analizam forma pupilelor de iesire care trebuie sa fie perfect rotunde.
Daca apare fenomenul ochiului de pisica (pupila de iesire nu este rotunda) atunci trebuie sa dam iar binoclul inapoi si sa cerem altul.
Daca pupilele de iesire sunt rotunde inseamna ca ne aflam in continuare pe calea cea buna dar inca nu putem spune ca binoclul este colimat corespunzator.

Al treilea test este cel mai edificator si ne da un raspuns final in privinta alinierii componentelor optice. Pentru aceasta este necesar sa punem binoclul pe un suport stabil si sa vizam prin el un lucru mic si indepartat (minim 100 m). Eu privesc de obicei bila situata in varful paratrasnetului de la antenete TV indepartate.
Dupa ce am facut vizarea ne indepartam usor continuind sa privim prin oculare imaginea. Daca am ajuns la 25-30 cm distanta de oculare si imaginea continua sa fie unica si dupa 10-15 secunde de privire, atunci inseamna ca avem un binoclu perfect colimat si merita sa dam banii pe el daca celelalte caracteristici ale lui ne multumesc.
Pentru a supralicita aceasta verificare putem inchide ochii timp de 2-3 secunde si fara sa ne miscam apoi ii deschidem si privim imaginea.
Este posibil ca ea sa fie dubla dar in scurt timp se uneste intr-una singura.
Acum suntem siguri de o colimare perfecta.
Daca in schimb cand incepem sa ne indepartam de binoclu se dubleaza imaginea cand ajungem pe la 10-15 cm in spatele lui atunci colimarea nu este perfecta. Cele doua imagini pe care le vedem formate in oculare pot fi usor deplasate pe orizontala, verticala sau si pe o axa si pe cealalta.
Vom vedea in postul urmator "cine" este vinovatul.

Acest din urma test se poate efectua si noaptea pe o stea de magnitudine mijlocie.


Ultima modificare efectuata zoth la 01 Mar 2007 23:11, modificat de 4 ori in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2007 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce facem daca avem un binoclu si constatam ca la ultimul test acesta ne da o imagine dubla?
In primul rand trebuie sa vedem in ce fel este decolimat binoclul si apoi sa vedem cine este vinovat de aceasta decolimare.
Din pacate, mai toata lumea care constata o decolimare a binoclului se "infinge" direct in prisme fara sa analizeze cauza reala. Vom vedea ca acest lucru nu e deloc "sanatos" si nici nu duce la rezultate foarte bune.
Am gasit pe Cloudy Nights metode de colimare facute mai mult "dupa ureche" cu rezultate discutabile si care mai mult de atat nu te conduc la intelegerea fenomenelor care se petrec in cazul descentrarilor optice.

Sa presupunem ca in testul nostru am descoperit o imagine dublata.
Asta inseamna in primul rand ca elementele optice de pe cele doua cai ale binoclului nu sunt perfect paralele si formeaza imagini diferite.
Cele doua cai pot fi deci divergente sau convergente (intretaiate).
Un test simplu ne ajuta sa aflam in ce situatie ne aflam.
Cu binoclul pe trepied si cu imaginea deja dubla, acoperim cu capacelul de protectie obiectivul drept si urmarim care din imagini dispare.
Daca imaginea din dreapta dispare atunci ne vom afla in situatia unor axe divergente ale imaginilor.
Daca in schimb dispare imaginea din stanga, axele de vizare inseamna ca sunt intretaiate.
Pentru verificare se poate face si testul obiectivului stang.
Imaginea de mai jos arata foarte clar aceste situatii:

Trebuie sa spun ca de cele mai multe ori nu doar pozitia prismelor este vinovata de aceasta situatie, ci in egala masura pozitia obiectivelor fata de axa optica poate genera acest defect. Imagine concludenta pentru aceasta situatie in imaginea a doua:



images 2.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  9.97 kb
 Vizualizat:  de 39433 ori

images 2.gif



images 1.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  18.5 kb
 Vizualizat:  de 39430 ori

images 1.gif


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2007 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut mai sus ca decolimarea nu este produsa doar de deplasarea liniara a prismelor de la locul lor ci poate fi produsa in egala masura de pozitia defectuoasa a obiectivelor in celulele excentrice de fixare.
Din acest motiv nu e bine sa sarim doar pe prisme si sa le reglam caci nu vom obtine rezultate multumitoare.
In afara de defectele prezentate pana acum mai exista o posibilitate de decolimare, datorata acum doar deplasarii unghiulare a prismelor.
Este vorba de imaginea rotita.
Pentru verificarea acestei situatii mai avem nevoie de un test, care de aceasta data cere o acuitate vizuala buna.
Punem binoclul la ochiul drept in pozitie verticala si vizam prin el un obiect vertical (si de aceasta data pilonul unei antene de TV ne poate ajuta).
Cu ochiul liber (stangul) vizam acelasi obiect si suprapunem imaginile.
Daca la suprapunere imaginile formeaza un unghi intre ele inseamna ca avem o deplasare unghiulara a prismelor intre ele.
Repetam acelasi test si pentru canalul stang al binoclului si tragem concluziile de rigoare.
Iata si o imagine care spune cam tot despre acest test:



images 3.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  15.21 kb
 Vizualizat:  de 39425 ori

images 3.gif


Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 20 Ian 2007 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

foarte bun topic, il pun ca sticky Smile
_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2007 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
foarte bun topic, il pun ca sticky Smile

ma bucur daca poate sa ajute pe cineva.

ca si concluzie la cele discutate anterior, vedem ca se pot desprinde doua situatii:

-decolimare prin modificarea unghiurilor dintre prisme cu rotirea imaginii ca rezultanta.
remediul in acest caz este reglarea din nou a unghiurilor dintre prisme.

-decolimare, sa zicem clasica, prin aparitia imaginii duble deplasate stanga-dreapta si/sau sus-jos.
ca regula generala este interventia in primul rand asupra reglajului obiectivelor binoclului in sensul opus deplasarii imaginii.
in cele mai multe cazuri decolimarea se poate inlatura prin acest procedeu, iar numai in cazul in care acest fenomen nu dispare in totalitate abia atunci se intervine si la reglarea prismelor.
imaginea de mai jos va spune totul despre acest procedeu:

mai este bine de stiut ca reglarea colimarii unui binoclu se face in cel mai serios mod pe un banc optic pe care il vom putea construi si noi.
in masura timpului de care voi dispune am sa incerc o astfel de constructie si sper sa pot reveni cu amanunte.



images 4.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  26.94 kb
 Vizualizat:  de 39398 ori

images 4.gif




Ultima modificare efectuata de catre zoth la 02 Mar 2008 07:28, modificat de 1 data in total
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Ian 2007 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La final, as vrea sa prezint cateva limitari, avantaje si dezavantaje ale metodelor prezentate mai sus in ideea ca ele pot ghida actiuni ulterioare de colimare.

-metoda verificarii pupilei de iesire are o limitare relativ severa in sensul ca nu poate detecta decolimari usoare, dar are avantajul ca ne spune care dintre canalele binoclului are probleme.

-metoda verificarii imaginii duble (metoda a treia) are avantajul detectarii unei decolimari foarte mici dar nu poate spune care canal al binoclului este decolimat.

-metoda verificarii unghiulare are avantajul ca ne arata imediat care canal este vinovat si deasemeni ne trimite direct spre reglarea unghiulara a prismelor. aceasta metoda e limitata doar de acuitatea noastra vizuala.

-metoda de colimare prin reglarea celulei excentrice a obiectivelor rezolva decolimari usoare de maxim 1-1.2 grade, fiind cea mai indicata metoda in astfel de cazuri. pentru decolimari ce depasesc aceasta valoare este necesara interventia aspra pozitiei prismelor.
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 13 Feb 2009 06:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt.TOT ce ai postat.Tocmai am primit un binoclu Norconia sport 20x50 cadou,acum este intuneric dar cum se face lumina,ma apuc sa-l testez asa cum ai descris.Nu am uitat sfatul tau de a incepe cu un astfel de "obiect"
Sper sa fie bun sa nu ma duc cu el inapoi.
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 13 Feb 2009 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna Zoth,
m-am zgiit prin binoclu,dupa ce am efectuat primele doua teste,si am constat ca la 15-20 cm vad doau "cerculete"
Deci e nashpa.Il duc inapoi sau poate fi depanat ?
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 13 Feb 2009 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...uite am revenit,daca ma departez la 20cm,nu mai vad decit doua cerculete de lumina.Faci vorbire de cm ori mm ?
Astept cu nerabdare opinia ta,fapt pt.care iti multumesc.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Feb 2009 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian, cand faci aceste teste trebuie sa fii relaxat.
Nu dispera, experienta vine cu timpul... Smile
Daca am inteles bine, tu ti-ai concentrat atentia asupra celor doua cerculete luminoase care nu sunt altceva decat pupilele de iesire ale binoclului tau.
Nu pozitia lor intereseaza ci imaginea vazuta prin ele.
Lasa-ti creierul sa suprapuna aceste cerculete si concentreaza-ti atentia asupra imaginii pe care o vezi prin ele.
Daca tinta apare dublata atunci binoclul este decolimat.
Pentru tine ca incepator iti recomand insa primul test care e si cel mai usor:
Incearca 2-3 reprize de observatii diurne prin binoclu, fiecare cu o durata de 1-2 minute. Daca imaginea vazuta prin oculare este corecta si nu sesizezi nici un disconfort al ochilor sau dureri de cap dupa reprizele de observatii poti sa folosesti binoclul linistit.
Al treilea test ai sa-l faci dupa ce prinzi putina experienta cu aparatele astea optice.
Spor!
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 13 Feb 2009 18:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc,
ai dreptate,miine o facasa cum m-ai sfatuit,sint furios ca dorind sa-mi faca o bucurie s-a dus si l-a cumparat de la un magazin pt. pescari si vinatori...Nici n-am cum sa-l trimit cu el inapoi ca as jignio.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2009 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru incepatorii care nu au o acuitate vizuala formata sau inca nu si-au dat seama ce trebuie sa discearna in testele prezentate mai sus, recomand o noua metoda simpla pentru verificarea alinierii optice a binoclului, care foloseste drept colimator soarele.
Sunt prezentate in articolul de mai jos cateva variatiuni pe aceasta tema, calcule pentru evaluarea decolimarii precum si utilizarea inelelor excentrice ale obiectivelor, subiect dealtfel dezbatut cu ceva vreme in urma si aici pe forum.
http://rchamon.iies.es/collimation_methods/sun_images_method.htm
Atentie, metoda prezentata in articol este bine sa fie aplicata doar binoclurilor care isi respecta acest nume, adica acelor care au structura integral metalica si lentile de sticla.
Nu expuneti acestei metode binocluri care au tuburile obiectivelor, monturile lentilelor sau chiar lentile din plastic (oricat de dur ar fi el) intrucat riscati sa le stricati iremediabil.
Sa aveti spor!
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 11 Mar 2009 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am verificat binoclul si este decolimat.Nu stiu unde sa umblu ca mie mi se pare totul ok .Lentilele nu sunt miscate si prismele sunt la locul lor.
Sus
Adrian M
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Mai 2010
Mesaje: 4



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mai 2010 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am un binoclu Zeiss Dekarem 10x50 care se pare ca are o problema, dubleaza imaginea.
Stiti pe cineva care ma poate ajuta cu colimarea lui, nu as vrea sa-l trag pe dreapta.
Multumesc!
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3987



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 05 Mai 2010 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa iei legatura cu zoth (Silviu)...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact