Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn_29_04_2010_Titan.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224025
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

binocluri Carl Zeiss


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 14 Iun 2014 02:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asta e site-ul:

http://www.stern-freund.de/index.php?id=33
Sus
lentilozaur
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 741



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iul 2014 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Intentia mea era sa recomand un binoclu Zeiss de tip 8x42 sau 10x42 de tip roof nou, ca un raport foarte bun magnificatie apertura, greutate si pret. Acestea sunt, daca pot zice asa, cel putin la fel de luminoase ca niste chinezarii extrem de bine lucrate de tip 8x50, 10x50. Nu discutam insa de claritate per suprafata observata, colorit, contrast si definitie care sunt net in favoarea modeleor mentionate Zeiss.


Ii dau dreptate lui Dbird. Am comparat binocluri Zeiss cu binocluri chinezesti de calitate (am si un Zeiss 10x50 si un 10x50HD chinezesc) si din anumite puncte de vedere cele chinezesti pot fi chiar usor superioare la transmisia de lumina. De fapt Zeiss vs HD chinezesc a fost o polemica la un moment dat pe un forum german. Concluzia a fost ca cei care au Zeiss nu au de ce sa isi faca "upgrade" iar cei care au un binoclu modern bun nu au de ce sa isi ia un Zeiss. Cu putina rabdare un Zeiss poate fi gasit chiar la un pret mai mic decat un "chinezesc" de calitate nou pastrand grija la produsele contrafacute mentionate intr-un topic anterior si care umplu piata. Dincolo de asta ramane doar pasiunea pentru niste instrumente foarte bine facute si care dau un sentiment aparte cand sunt folosite. Poate ne intalnim odata cu cei care mai sunt interesati de binocluri pe sit sa facem niste observatii terestre comparative.
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 07 Sep 2015 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intre timp s-a ratacit si la colecta mea un Deltrintem cu serie 2xxxxx deci prin 1957-1958 facut fara multicoating,ce sa scriu , aspectul exterior se vede ,si e bine asa, inseamna ca fostul l-a folosit si nu a stat degeaba Smile .
Optica e clara si calitativ situata sus de tot , pentru anii lui net mai buna ca japonezii mei (vreo 10) si ca rusii mei (vreo 5) cra cam 80-85 % din camp, imaginea nu e asa ingalbenita ca la ultima mea achizitie 7x40 EDF deci pentru cei 5 € platiti tare in regula Embarassed (femeia nu stia valoarea lui , nici nu m-am uitat prin el, in talcioc)Cateva poze:



IMG_9300-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  399.21 kb
 Vizualizat:  de 2516 ori

IMG_9300-1.jpg



IMG_9302-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  502.57 kb
 Vizualizat:  de 2516 ori

IMG_9302-1.jpg



IMG_9301-1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  572.79 kb
 Vizualizat:  de 2516 ori

IMG_9301-1.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Sep 2015 07:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa si mai ales rentabila achizitie!
Un binoclu la care merita sa iti pierzi ceva timp sa ii reconditionezi pielea si sa ii dai un strat nou de vopsea.
Pielea se poate lua de la un alt binoclu stricat sau chiar reface total caci e suprafata mica la 8x30, iar de vopsit am sa propun pe seara su un model de vopsea care merge perfect pe CZ (pastreaza tenta de lovitura de ciocan specifica zeiss dupa vopsire - dar nu stiu modelul pe de rost) la tub spary. Pentru zonele discrete se foloseste pensula pentru a nu acoperi inscriptiile (se spreiaza intr-un capacel si de acolo se imoaie pensula).

LATER EDIT:
Deci am folosit cu succes vopsea la spary model "Den Braven - SUPER COLOR Universal" Negru lucios cod 43240056
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact