Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jupiter_250809_9b_final.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224477
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

intrebare intrebatoare, pentru achizitionarea unui telescop


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
As4ever
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Apr 2013
Mesaje: 15



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2013 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului: intrebare intrebatoare, pentru achizitionarea unui telescop
Raspunde cu citat (quote)

Salut, sunt nou pe aici, sper sa nu dau cu bata`n balta si sa supar pe cineva.
Am si eu o serie de intrebari, cine este dispus sa le citeasca si sa ma ajute, sper sa o faca cu atentie, pentru ca nu imi permit sa arunc banii pe fereastra, si sincer cred ca nici voi.
Vreau sa achizitionez un telescop, am invatat relativ cateva constelatii, cunosc cerul intr`o proportie zic eu destul de mare. Citesc de aproape 1 an de zile pe internet diverse lucruri despre astronomie, dar in ceea ce priveste un telescop am ramas putin in urma.
Asa ca iata ce imi doresc sa vad eu printr`un telescop ( nu stiu daca ma lasa el pe mine ):

Macar o nebuloasa ( Orion ), sau oricare alta, am vazut fotografii foarte bune cu aceasta nebuloasa, vreau sa o vad si eu cu ochii mei printr`un telescop.
Comete, un telescop care sa ma ajute totodata sa vad si comete destul de bine.
Supernove nu stiu daca am vreo sansa, voi stiti mai bine ..
Galaxii
Planetele ( Saturn, Jupiter ) ceva mai mari decat am vazut printr`o fotografie cu un telescop 50 mm diametru, din cate am inteles atat avea.
Si luna ca in poza aceasta ( luata de la un utilizator al acestui forum, observa jos de tot ) :


Ce va rog foarte mult, nu imi propuneti un binoclu, am citit multe povesti. Ex: Incepe mai bine cu un binoclu pentru ca .. sau cu altceva. Vreau sa incep direct printr`un telescop si cu ceea ce imi place sa vad. Cred ca este posibil sa gasesc ceea ce caut.
Dar marea problema este si pretul. As dori sa gasesc ceva de calitate, cu care sa vad destul de bine, dar sa nu sara pretul mai sus de 600 lei .. Totusi sunt un incepator. Daca aveti ceva si mai ieftin nu e problema Smile)

Multumesc !



luna1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  174.91 kb
 Vizualizat:  de 7276 ori

luna1.JPG


Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 09 Apr 2013 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Marian, si bine ai venit! Smile

Daca esti curios, si vrei sa-ti faci o impresie asupra instrumentelor si ce poti vedea prin fiecare, poti veni in orice seara de marti la Observatorul Urseanu, unde colegii mei de la Astroclub iti pot arata si te pot indruma sa-ti gasesti instrumentul potrivit cerintelor tale.

Pentru inceput as recomanda fie o luneta de 9-10cm (acromat lung, de preferat), fie un telescop in gama 100-150mm; un newtonian 130mm cu 650mm focala - adica f/5, parabolic - ar fi ok pentru inceput, destul de portabil si ieftin, gasesti si la 500-600 ron pe forum; sau 150/750, depinde de cat buget dispui. Si te asigur ca vei putea vedea mai multe obiecte, nu numai Luna si M42 Wink Pentru celelalte obiecte va trebui sa vezi cum faci, pt ca nu toate sunt accesibile, cel putin nu din start. Pentru unele e nevoie de instrumente care sar destul de sus din buget, dar garantat te vor tine ocupat o buna perioada de timp cele cateva sute de obiecte aflate in "raza de actiune" a unui instrument "entry-level", din gama celor de mai sus.

Sigur, exista solutii diverse, pentru fiecare "felie" a observatiilor astronomice, dar trebuie sa fii pregatit pentru bugete pe masura. Recomandarile de mai sus le-am facut bazandu-ma pe ceea ce ai mentionat si tinand cont de etapa in care te afli. Experienta practica ti-o formezi in timp, de preferat alaturi de alti pasionati de stele. Daca vrei sa vii cu noi, cand iesim, ne zici si gasim o solutie. Trebuie doar sa urmaresti anunturile de pe forum si sa ai timp/vointa.


Spor si cer senin!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10630



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2013 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit.

O posibila sugestie, tinand cont de buget si de "cerinte": dobson, cat mai mare posibil in limitele bugetului, transportabilitatii.

Un binoclu nu-i rau, uite de exemplu la cometa, oricat ne-am uitat la ea cu telescoapele tot cu binoclul am descperit-o, daca n-aveam binoclu plecam acasa cu coada intre picioare.
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 09 Apr 2013 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prima problema pe care trebuie s-o rezolvi este sa stii ce asteptari poti avea, ca sa nu fie nerealiste.
Nu poti compara ce se vede cu ochiul la ocular cu ce se vede in fotografii, nici la obiecte deep-sky (nebuloase, galaxii) nici la planete. Acele fotografii sunt facute cu timpi de expunere de zeci de minute (DSO) sau din sute, chiar mii de cadre (planete). Toate sunt apoi postprocesate ca sa scoata in evidenta detalii, culori, etc.
Cu un telescop care se incadreaza in bugetul tau poti spera sa vezi cam asa:
- nebuloase, galaxii: niste mici pete cetoase, fara detalii sau culori
- Jupiter: discul cu 2-3 benzi, poate si Pata Rosie, cei patru sateliti galileeni
- Saturn: discul si inelele, poate si diviziunea Cassini, satelitul Titan
- Luna: o multime de cratere si munti. Nu te astepta sa vezi culori ca in poza pe care ai postat-o, acolo sunt obtinute artificial prin prelucrare, Luna nu e colorata.

In bugetul tau s-ar incadra un refractor de 70mm diametru (putin sub suma alocata) sau 80mm (putin peste). Alta alegere in bugetul dat ar fi un newtonian de 114mm. Oricare l-ai alege, iti recomand sa fie cu focala mai lunga (70/900, 80/900 sau 114/900).
Pe forum au mai fost zeci de topicuri pe aceeasi tema, mai citeste si prin alea.

Succes!


Ultima modificare efectuata de catre Aciduzzu la 09 Apr 2013 13:58, modificat de 1 data in total
Sus
As4ever
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Apr 2013
Mesaje: 15



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Apr 2013 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri. Mai repede decat ma asteptam sincer. Multumesc inca odata!
saiph - o sa incerc sa fiu atent la anunturi, timp deocamdata am, si as fi mai mult decat onorat sa vin si eu.
valy - stiu ca nu este rau un binoclu, dar parca un telescop este altceva.
Aciduzzu - din tot ce am citit pe net, stiam ca mai mult conteaza diametrul, iar apoi distanta focala, dar banuiesc ca amandoua sunt foarte importante, si nu una peste alta. o sa ma apuc sa mai citesc pe site, sincer sunt foarte pasionat de astronomie, si nu as vrea sa raman cu ochii in ceata Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9009

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Apr 2013 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aciduzzu
Sunt de acord in cea mai mare parte cu cele scrise de tine.
Intradevar este nerealist ca cineva sa se astepte sa vada in telescop imagini colorate precum cele manipulate.
Dar pe Luna se vad culori si nu numai pe Luna ,intreg cerul este plin de culoare.
Culori discrete dar reale,fie ca vorbim despre stele ,fie despre planete,fie despre Luna.


Cred ca si sfatul tau referitor la telescoapele cu focal lung este unul bun.Chiar asta-seara am citit pe ATS comentariul unui amator care a construit in tinerete o luneta de 30 cm diametru.Si prin care a vazut cele mai minunate imagini ale lui Jupiter pe vremea impactului cu cometa Schoemaker-Levy 9, incheind cu exclamatii admirative pentru scara mare a imaginilor si focalele lungi.

Dar descrierea capacitatii unui telescop mic este jalnic de saracacioasa.
Daca luam cartile lui Olcott, sau Sissy Haas ,sau Servis,sau Proctor,sau ''Turn Left at Orion'' ,niste minunate ghiduri de observatii,vei gasi inspiratie pentru multi ani de observatii.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 09 Apr 2013 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Referitor la binoclu, eu iti recomand sa cumperi ceva mic de calitate decat sa cumperi ceva mare si de calitate slaba, chiar daca este folosit , binoclurile mai vechi made in japan sau germany au claritate mult mai buna decat binoclurile de azi la 400 500 ron. Un 8x30 este foarte bun , 8x40 si mai bun, poti gasi pe net sau pe aici pe forum undeva la 130 - 200 roni
Sus
As4ever
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Apr 2013
Mesaje: 15



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am gandit destul de mult si la binoclu, dar nu indeplineste lucrurile pe care doresc eu sa le vad .. cel putin nu in totalitate. Vreau sa descopar universul mai indepartat, iar binoclul nu imi ofera oportunitatea aceasta. Cel putin asa gandesc eu si asa cred ca este. Totusi nu se compara un binoclu cu un telescop. Multumesc pentru sfat oricum, poate o sa am parte de ambele in cateva luni. Momentan as dori mult un telescop.
Uitati ce am gasit pana acum cat de cat ..

Seben Star Commander 60/900
Filtru lunar 1.25” pentru observarea confortabila a obiectelor cu intensitate luminoasa mare;
Barlow 2x 1.25” pentru dublarea puterii de marire a ocularelor;
Lentila inversoare 1.5x, a.25” pentru o imagine cu orientare corecta in telescop (acest accesoriu e de o importanta deosebita pentru observatii terestre, deoarece fara acesta imaginea in telescop apare intoarsa, lucru normal pentru telescoapele astronomice);
Cautator 5x24 pentru gasirea usoara a obiectelor;
Oculare 20,12.5,6 si 4mm, 1.25” pentru puterile de marire corespunzatoare 45x, 72x, 90x, 144x, 225x, 300x si 450x.
Poate observa stele pana la magnitudinea 11.5m (circa 1 milion de stele);
Are o putere de separatie de 2.3” de arc;
Are urmatoarele puteri de marire normale: SK4mm/225x, SR6mm/150x, H12.5mm/77x, H20mm/45x;
Are urmatoarele puteri de marire utilizand lentila barlow: SK4mm/450x, SR6mm/30x, H12.5mm/144x, H20mm/90x;
Are o montura azimutala;
Poate fi echipat suplimentar cu adaptor foto, motor de urmarire automata, filtre, etc.

Si

CELESTRON PowerSeeker 60AZ, refractor
Diametru: 60mm
Design optic: refractor
Factorul de amplificare maxim: 165x
Distanta focala: 700mm
Raport focal: 12
Rezolutie (arcsec.) : 1.99
Oculare incluse:20mm (35x), 4mm (175x)
Cautator :5x24
Diametrul focalizatorului:1,25"
Montura Altazimuth

Acum astept si parerea voastra. Sunt incepator, n`am pus ochiul in telescop niciodata, eu cred ca sunt destul de bunicele pentru un novice ca mine. Dar astept o parere.
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 10 Apr 2013 04:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mai bine 70mm, costa doar putin mai mult insa colecteaza cu ceva mai multa lumina, de ex

http://astromagazin.ro/catalog/telescop-om...sumlreu341
Sus
bogdan69
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2008
Mesaje: 177



Localitate: Bucureti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 08:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general eu sunt foarte rezervat si nu prea dau sfaturi. Insa nu pot sa nu remarc ca esti aproape sa cazi in aceiasi capcana in care am cazut si eu acum multi ani, capcana in care au mai cazut multi altii de aici.
In final, daca nu vei fii dezamagit suficient de tare de instrumentul achizitionat cu bani putini si nu vei renunta la astronomie, vei ajunge sa platesti muuult mai mult decat cei 600 lei ca sa ajungi la ceva care sa te multumeasca. Deci vei da 400 lei pe acel Seben care te va dezamagi foarte repede. O sa incerci sa-l vinzi, insa nimeni nu o sa-l vrea si vei lua probabil un sfert din pretul dat. o sa incerci sa iei ceva mai potrivit, care va costa probabil alti 600-700 lei. O sa fie un alt instrument nesatisfacator in scurt timp si vei dori sa-l inlocuiesti cu ceva mai mare. Nici pe acesta probabil nu vei lua mai mult de 300-400 lei. Deci, dupa parerea si experienta mea vei cheltui efectiv undeva la 1000 lei, vei incerca sa recuperezi o parte din banii cheltuiti, nu vei avea un instrument, probabil ca vei recupera undeva la 500-600 lei(deci te vei afla in acelasi stadiu ca si acum) si tot dezamagit vei ramane.
Sa nu intelegi ca nu exista instrumente mici foarte bune. Exista, dar sunt foarte scumpe, greu de accesat la bugetele noastre. Chiar si eu am un refractor de 80mm deschidere facut de mine, dar m-a costat mai mult decat unul cumparat cu aceleasi caracteristici. SI e mai bun decat unul cumparat pentru ca nu am facut compromisuri din cauza costurilor. Nu e cel mai bun instrument din lume, dar ma satisface pe deplin. Si spun asta avand si un Newton de 250mm.

Deci, parerea si sfatul meu este sa mai strangi bani, sa pandesti rubrica Bazar si sa iei un second hand ceva mai mare. Mai ales ca vrei sa vezi galaxii si nebuloase si iti trebuie deschidere cat mai mare. Ma gandesc la un Newton pe montura Dobson de 150 sau 200 mm. Cred ca au fost la vanzare si in bugetul tau. De exemplu acum este un telescop de 200mm la vanzare, e adevarat ca vanzatorul cere 950 lei pe el. Insa poate mai faci rost de ceva bani peste cei 600 declarati de tine si mai negociezi pretul afisat.

http://astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=112477#112477

Spun inca odata, chiar daca voi supara comerciantii care intra pe forum. Eu nu sunt de acord cu sintagma Instrumente pentru incepatori in care sunt bagate niste chestii jalnice care dezamagesc si care nu fac decat deservicii clientilor si chiar vanzatorilor care vor sa traiasca din asa ceva. Un comerciant bun ar trebui sa aiba deviza "Nu vand ceva ce eu nu as cumpara".

_________________
Dobson Skywatcher 10"
Binoclu 10x50 Bresser
Sus
OptikOla
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Mar 2013
Mesaje: 124



Localitate: Piatra Neamt

MesajTrimis: 10 Apr 2013 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie telescop
Raspunde cu citat (quote)

Daca vei lua un instrument sub 90 mm te vei plictisi repede de el si il vei vinde in pierdere pentru ceva mai bun. Iti recomand de la bun inceput o luneta Astromaster de 90 mm cu focala de 1000 mm, de preferat varianta cu montura ecuatoriala. Este cea mai buna solutie sub 1000 lei (e 990 lei la Starmax). Strange aceasta suma si nu lua ceva mai jos de 90 mm, caci altfel vei avea senzatia ca ai cumparat o jucarie...
Sus
Aciduzzu
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 107



Localitate: Pe Luna

MesajTrimis: 10 Apr 2013 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Aciduzzu
Dar descrierea capacitatii unui telescop mic este jalnic de saracacioasa.
Daca luam cartile lui Olcott, sau Sissy Haas ,sau Servis,sau Proctor,sau ''Turn Left at Orion'' ,niste minunate ghiduri de observatii,vei gasi inspiratie pentru multi ani de observatii.

Mircea


Mircea, total de acord, dar sa nu comparam ceea ce vede o persoana care e la inceputul acestui hobby cu ceea ce vede un observator antrenat, cu multi ani de experienta. Stii foarte bine ca ai nevoie de mult antrenament si multa perseverenta ca sa ajungi sa scoti totul din ce-ti poate arata un telescop. ORICE telescop, mare sau mic.
Am observat de multe ori impreuna cu persoane care priveau pentru prima data printr-un telescop si am inteles ca cei mai multi nu vedeau mare lucru, oricum mult mai putin decat vedeam noi ceilalti, mai vechi in domeniu.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Apr 2013 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt mai multe situatii : daca faci mai mult observatii din Bucuresti si stai la bloc te uiti de pe balcon sau iesi jos pe trotuar mai bine te apuci de alta pasiune... sau te limitezi la Luna planete(2-3)si soare.
pentru asta recomand sa incepi minim cu Newton (Dobson) 150mm dar mai bine cu 200mm .
ai putea vedea in zile foarte curate din Bucuresti si cateva Deep sky M42 neb Orion / M31 Andromeda M57 Ring nebula /M27 Dumbbel M51 si inca cateva , apoi cateva roiuri M13, M11 ,M45 Pleiades di altele nespectaculoase apoi ceva stele duble (pt mine foarte plictisitoare treaba cu" rezolvatul") Epsilon 1 si 2 Lira Albireo (culori) ,Mizar Alcor.
Daca iesi din oras imediat se schimba situatia iar de mergi in munti la ceva inaltime poti vedea si cu binoclu 10x50 o sumedenie de Galaxii nebuloase si roiuri sigur foarte mici dar cu harta in fata identificabile . iar prin Newton de 200mm in locuri de astea speciale cu cer negru nu mai poti sa dormi noaptea ...
deci instrument de 150-200mm lasa alea de 60-100mm pt copii si scolari .
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit! În plus de ce față de ce au spus colegii mai există alternativa ATM. Poți achiziționa optica în bugetul tău de acum și să mai cumperi pe rând materialele necesare și să investești prin munca proprie restul de bani pe care i-ai da pe un instrument cu calitățile cerute. Desigur, dacă ai plăcerea de a învăța și construi cu mâna ta. Va dura ceva timp dar satisfacțiile vor fi pe măsură.

Dacă cumperi sau construiești un instrument evită pentru început montura ecuatorială. Ca începător și numai la vizual mai mult te-ar încurca. O montură ecuatorială solidă e necesară pentru astrofoto însă costă mult mai mult decât un instrument de începători, ești deja în altă ligă.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2273

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 10 Apr 2013 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As4ever a scris:

Uitati ce am gasit pana acum cat de cat ..
Seben Star Commander 60/900
Si
CELESTRON PowerSeeker 60AZ, refractor
Acum astept si parerea voastra. Sunt incepator, n`am pus ochiul in telescop niciodata, eu cred ca sunt destul de bunicele pentru un novice ca mine. Dar astept o parere.



60mm intra la categoria "macar", in ceea ce priveste obiectele potentiale tinte Smile
La urma urmei, cred ca mai toti astronomii amatori seriosi au inceput cu vestita luneta de 6cm.
Nu strica sa te lamuresti tu insuti cu privire la aspectele ce tin de raportul intre apertura si asteptari Wink
Toate recomandarile au fost facute dupa backgroundul practic al fiecaruia dintre colegi. Dar asta e tot ceea ce pot face. Mai departe, alegerea iti apartine - banii sunt la tine.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact