Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_turcia_1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

intrebare intrebatoare, pentru achizitionarea unui telescop


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
As4ever
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Apr 2013
Mesaje: 15



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

needweed - nu stiu cum am trecut de el si nu l-am observat, probabil eram extenuat, am cautat cateva ore in sir pe toate site-urile posibile.
bogdan69 - da, m-am gandit si eu la problema asta. "daca cumpar ceva si o sa fiu dezamagit?!", dar este o pasiune de mic copil, si vreau sa o indeplinesc acum. o sa incerc sa strang mai multi bani, dar parca nu mai am rabdare Smile) vreau sa vad cerul cat mai repede sa-mi satisfac curiozitatea.
o sa ma gandesc in cursul zilei de astazi ce fac si cum fac.
OptikOla - cum i-am spus si lui bogdan69, m-am gandit ca poate fi o dezamagire, in rest aveti dreptate, pe un lucru care nu e bun, scoti foarte greu banii inapoi, si nu ii scoti nici pe toti.
Aciduzzu - am inteles cat de cat unde aduci, e normal ca cei experimentati sa stie unde sa caute ceea ce vor ei sa vada, dar si eu m-am documentat aproape un an de zile inainte sa intru pe acest forum si sa iau decizia cumpararii unui telescop.
Stanescu Octavian - probabil asta este singurul lucru pe care am uitat sa il precizez, locuiesc in Bucuresti, dar muntele il ador, si merg acolo destul de des. Si mai am un loc special in care merg, la tara, la bunica mea. acolo este cerul foarte curat, nu este poluat luminos. tocmai de aceea nu m-am axat de la inceput pe un telescop mare, deoarece este o oarecare mare diferenta intre tara, munte si Bucuresti.
pot baga mana in foc ca la tara vad de 50 de ori mai multe stele decat vad eu din Bucuresti. poate si mai bine, iar la munte la cota 2000, se vede senzational.
Erwin - chiar ieri m-am uitat la constructia unui telescop, imi place sa construiesc singur, dar in ceea ce priveste un telescop, parca tot mai bine l-as cumpara gata facut Smile)
saiph - pana la urma banii nu conteaza intr-o pasiune, dar nici nu ma pot arunca direct pe sume destul de mari. o sa mai caut astazi cate un telescop ceva, poate dau peste ceva mai bun.

O intrebare as mai avea, ca sa pot observa cat mai bine o nebuloasa sa zicem, sau o galaxie. Ce imi trebuie mai mult ? Diametrul obiectivului in mm, sau distanta focala mai mare ?
Pun intrebarea aceasta pt ca am vazut acum 2 zile o poza cu o galaxie, iar in dreapta jos scria ca a fost facut cu un telescop care are doar 600 mm distanta focala. Si am ramas putin in pana. Poza se vedea excelent.
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 13:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu iti recomand ceva portabil in caz ca stai la bloc. Daca ai curte e ok sa ti iei un Dobson mare pentru ca e bun si usor de folosit dar iti depaseste bugetu extrem de mult. Cat despre binoclu trebuie sa iti spun ca fiecre astronom amator sau pro are unul. E util la orientare, la comete si chiar si la DSO ( obiecte indepartate ) de care ziceai tu ... galaxii ... nebuloase etc. Deci iti recomand si un binoclu minim 10x50. Cat despre telescop ... tu scriai in primul tau post din thread de "telescopul de 50mm" ... aceea e o luneta. Nici macar una astronomica ... ci mai mult pentru observatii terestre. Daca vrei o luneta ia ti una de minim 70/700. Iar daca vrei un telescop si stai la bloc iti recomand un Skywatcher Heritage 130P pentru ca e foarte portabil si usor. numai 6kg si vro 40 si ceva de cm. Daca iti vei lua unul cu tub necolapsibil de diametru mare ( 150mm in sus ) va avea 120 cm sau 144 cm in cazul celor de 300mm ... iar la bloc e imposibil sa il folosesti. Numai baza acestora are multe kg ... si diametru de 52cm. Trebuie mentionat ca la luneta de care ai spus tu mai sus ( Seben ) trebuie sa stii ca e o regula in optica ... una care nu e batuta in cuie dar trebuie luata in considerare. Diametru oglinzii inmultit cu 2 iti da zoomul maxim UTIL care il poate duce instrumentul. Daca depasesti acest zoom maxim util vei risca sa se vada foarte incetosat urat fara contrast etc. Cat de supernove ... nu prea ai sanse decat cu telescoape gen 250 300mm ... poate ... Cat de fotografii de pe net ... Aciduzzu a zis bine. Sunt facute cu aparate foto si telescoape scumpe. Toti vad poza aia celebra din Hubble cu "primele galaxii" si zic ca asa se vede cu un telescop ... nu ... e vb de timp de expunere a fotografiei. Eu in final iti recomand ori o luneta de minim 70mm ori un Dobson colapsibil de 130mm care iti depaseste bugetul putin. Si sa nu uitam de binoclul de minim 10x50. Bafta ! Very Happy
Sus
Mars Boy
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2013
Mesaje: 126



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As4ever a scris:
O intrebare as mai avea, ca sa pot observa cat mai bine o nebuloasa sa zicem, sau o galaxie. Ce imi trebuie mai mult ? Diametrul obiectivului in mm, sau distanta focala mai mare ?
Pun intrebarea aceasta pt ca am vazut acum 2 zile o poza cu o galaxie, iar in dreapta jos scria ca a fost facut cu un telescop care are doar 600 mm distanta focala. Si am ramas putin in pana. Poza se vedea excelent.

Raspunsul este diametrul cat mai mare pentru ca , cu cat e diametrul e mai mare cu atat atrage mai multa lumina ... si la galaxii ( DSO ) trebuie. Focala e buna la planete pentru ca acolo iti trebuie zoom mult. La galaxii si la orice alt DSO iti trebuie zoom mic ( deci folosesti ocularul cu cel mai mare diametru in mm fara alte accesorii adaugate gen barlowuri ... ) ca sa poti vedea intreaga galaxie ( wide view ).
Sus
As4ever
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Apr 2013
Mesaje: 15



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mars Boy - planetele sincer nu ma fascineaza atat de mult, poate doar putin Saturn Smile) am ceva cu aceasta planeta. deci pentru nebuloase/galaxii/etc. imi trebuie diametrul, pai atunci o sa ma axex pe ceva cu diametrul cat mai mare, iar distanta focala o las mai usor. parca gasisem ceva cu 80mm diametru din cate imi aduc aminte, si avea distanta focala mica.
Multumesc mult pentru raspuns, chiar aveam nevoie sa stiu cum sta treaba cu distanta focala, adica pentru ce e buna. La diametru stiam ca este vorba de lumina, dar nu stiam ca asta este pentru nebuloase/galaxii. Sper sa gasesc ceva bun repede.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 10 Apr 2013 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As4ever a scris:
...sa pot observa cat mai bine o nebuloasa sa zicem, sau o galaxie. Ce imi trebuie mai mult ? Diametrul obiectivului in mm, sau distanta focala mai mare ?


Ambele.atat diametru cat si focala conteaza.merg "mana in mana" daca vrei sa vezi cat mai bine.
La DSO cat si planete un 200mm ar fi diametru' minim,iar focala de la 1200 in sus.Exista 300/1500 de exemplu...si multe altele.Numa sa ti le poti permite la pret si transport.
Una este observatia vizuala si alta cea fotografica.fiecare are farmecul ei.La vizual trebuie apertura + focala mare.La foto se poate reduce din focala si apertura,accentul punandu-se pe timpul de expunere
si calitatea telescopului.
Pe un cer de tara merg si lunete mai mici 60-70mm diametru la pret accesibil oricui.
Sus
As4ever
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Apr 2013
Mesaje: 15



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din Bucuresti nu ma gandeam ca o sa vad mare lucru. De la tara vreau sa fac observatii. Deci imi trebuie si focala si diametru. O sa vad ce pot face, in maxim 6 7 zile vreau sa imi cumpar, nu mai suport sa vad imagini pe internet Smile) vreau sa vad si eu ceva cu ochii mei, sa ma invart eu singur pe tot cerul. Multumesc pentru raspuns.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 10 Apr 2013 16:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spor!
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 16:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As4ever a scris:
planetele sincer nu ma fascineaza atat de mult, poate doar putin Saturn Smile) am ceva cu aceasta planeta. deci pentru nebuloase/galaxii/etc. imi trebuie diametrul, pai atunci o sa ma axex pe ceva cu diametrul cat mai mare, iar distanta focala o las mai usor. parca gasisem ceva cu 80mm diametru din cate imi aduc aminte, si avea distanta focala mica..

Stanescu Octavian a scris:
...
deci instrument de 150-200mm lasa alea de 60-100mm pt copii si scolari .

Subscriu.
Un dob/newtonian de 150 ar fi ideal pentru inceput, pentru un impatimit al deep-sky-ului. Si, desi nu pare, e destul de portabil.
As4ever a scris:
..., in maxim 6 7 zile vreau sa imi cumpar, nu mai suport sa vad imagini pe internet Smile)

Cred ca toti am trecut prin febra asta.
Unii s-au grabit, unii au regretat, altii nu.
Primul instrument propriu pe care l-am utilizat pentru stele a fost o luneta terestra de 50mm, dupa un binoclu antic (la propriu) 7x30.
Dat fiind ca alternative nu aveam la vremea aceea la indemana - inafara de constructia unui instrument plecand de la 0 sau aproape, m-a satisfacut.
Astazi insa as astepta putin, as mai strange niste bani si mi-as lua ce-mi recomanda utilizatorii cu experienta.
IMO, respira adanc, nu te grabi, cerul, stelele, planetele si nebuloasele tot acolo vor fi si peste cateva luni.

Citat:
Diametru oglinzii inmultit cu 2 iti da zoomul maxim UTIL care il poate duce instrumentul.

O sugestie - nu mai folositi termenul de zoom cand vorbiti despre instrumente astronomice.
Mai corect spus este factor de marire sau magnificare.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Apr 2013 16:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citeste: http://www.skywatcher.ro/Educatie/sfaturi.htm

http://www.skywatcher.ro/educatie.htm

Pentru nebuloase si galaxii (Deep Sky Objects - DSO) iti trebuie, in primul si primul rand, cer curat, nepoluat luminos.
Sus
As4ever
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Apr 2013
Mesaje: 15



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sternchen - multumesc
mircear - o sa incerc pe cat posibil sa nu ma grabesc, sa aspir putin creierasul. din cate am citit pana acum ceva cu diametrul de 100-150 ar fi ideal, o sa incerc sa`mi procurez si eu unul. multumesc pentru raspuns.
nobody - in Bucuresti, clar nu am nici o sansa, dar cum am spus mai sus, la tara si cateodata la munte zic eu ca este ok. am citit ce scrie in acele postari.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Construcția unui instrument astronomic nu este chiar atât de dificilă, dacă cumperi optica, partea cel mai greu de făcut de un amator începător. Partea mecanică necesită doar grijă mare la dimensiuni, în rest ai libertate deplină la alegerea materialelor și tehnologiei folosite.

Nu există un instrument bun la toate, nici cal nici măgar. Obiectele se pot vedea cu orice instrument, mai bine sau mai puțin bine după calitatea pieselor optice, colimare, condițiile de seeing (turbulența atomosferică) și apoi după apertură/focală, dar numai folosind oculare potrivite cu obiectul vizat. Vei avea nevoie de oculare pentru DSO cu focală lungă și câmp larg, cu pierderi minime. Astea costă mult, poate chiar mai mult decât bugetul tău actual. Nu omite acest aspect pentru că ocularul este 1/2 din telescop ca importanță.

Atenție din nou la pozele de pe internet! Nu te grăbi cu achiziția înainte de a privi prin instrumente ale colegilor de "suferință". Mergi la observații și privește prin instrumentele altora ca să-ți faci o idee corectă despre ce se poate vedea cu un instrument sau altul, cu diferite oculare.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
As4ever
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Apr 2013
Mesaje: 15



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aș merge la observator în București, dar este acolo nu prea au lucruri care se potrivesc cu bugetul meu. Iar prieteni care să se ocupe cu așa ceva, chiar nu am. Nu știu dacă cineva de pe acest forum m'ar ajuta să văd printr-un telescop. Adică să-mi fac o idee.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9480

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2013 21:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este luna mondială a astronomiei (GAM 2013) așa că sigur vor fi acțiuni de popularizare. Urmărește forumul și discuțiile despre ieșiri la observații. Însă cu toții depindem de capriciile vremii! Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 10 Apr 2013 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
ocularul este 1/2 din telescop ca importanță.


Foarte adevarat.Un ocular bun pt amatori e cam 100 euro.mai sunt cu 3-4-500 euro etc.
Inca un aspect-cauta calitatea optica atat la ocular cat si la telescop.In comert se pune mare accent pe straturile antireflex.E mai importanta calitatea prelucrarii suprafetelor optice in primul rand,pe urma tratarea antireflex..in sensul acesta cauta o firma producatoare de telescoape care are si un control al calitatii(macar minimul necesar)
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 10 Apr 2013 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As4ever a scris:
Aș merge la observator în București, dar este acolo nu prea au lucruri care se potrivesc cu bugetul meu. Iar prieteni care să se ocupe cu așa ceva, chiar nu am. Nu știu dacă cineva de pe acest forum m'ar ajuta să văd printr-un telescop. Adică să-mi fac o idee.


Vino pe 20, in Herastrau - vom fi acolo (Astroclubul) de Ziua Astronomiei.
Avem instrumente pentru toate gusturile si toate bugetele.
Daca vii la Observator, le vei putea vedea si testa live, iti faci o idee completa, obiectiva, poate iti faci si cativa astro-prieteni, ca tot te plangeai Smile Totul e sa iei decizia, oricare ar fi ea, in perfecta cunostinta de cauza.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact