Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
11102008346.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224685
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Aeryn Sun
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat cumparare binoclu astronomic .


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Lordy
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 30

Motto: Astronomia te face sa visezi frumos oricand !

Localitate: Italia

MesajTrimis: 25 Aug 2012 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat cumparare binoclu astronomic .
Raspunde cu citat (quote)

Ziua buna Smile as dori si eu niste sfaturi in privinta achizitionarii unui binoclu bun in astronomie.

Buget maxim 300 Lei. Locuesc la tara , cu foarte putina lumina ( in gradina 0 lumina , cad pe jos daca nu sunt atent Very Happy )
Locuesc langa vaslui , si va rog sami spuneti si un magazin serios sau un site online de incredere de unde pot cumpara.

Sunt interesat si la second hand fara nici o retinere ( bineinteles as dori ceva fara defecte techince )

Mersi frumos Smile

_________________
Astronomia te face sa visezi frumos oricand , si nu dispare din ochii tai .
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 25 Aug 2012 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru decizia de a lua un binoclu ! Departe de ma pretinde un exemplu am ajuns la aceeasi concluzie la doar cateva luni dupa ce mi-am luat telescop.
Mai exact:

- varianta ideala: binoclu de 7x50 sau 10x50 pentru localizare, respectiv minim 15x70 pentru detalii cu una din cele mai spectaculoase senzatii de imersie in spatiu. Posibile achizitii (efortul de maxim 200 RON in plus fata de buget va merita pana la ultimul ban (mai bine 400+ RON pe ceva ca lumea decat 300 RON aruncati in vant):

http://www.astrovest.ro/home/index.php?opt...Itemid=79a caldura

De aici Celestron SkyMaster 15x70 sau BTC 15x70. Personal am avut BTC 15x70 si il recomand cu toata caldura desi nici Celestron Skymaster 15x70 nu e mai prejos - chestie de preferinte in final. E foarte recomandat si un trepied chiar si foto cat mai solid !

Daca faci un efort si pentru un binoclu de localizare (cu camp vizual mai larg) atunci iti recomand Celestron UpClose G2 10x50 de aici:

http://www.astrovest.ro/home/index.php?opt...;Itemid=79

Mai poti incerca si variantele similare de 10x50 sau 20x80 de aici:

http://astromagazin.ro/catalog/binocluri-t...02aces9q90

Daca e sa-ti iei numai unul atunci minim 15x70. In rest, cu cat mai mare cu atat mai bine (si mai scump, desigur).

Mult succes si un cer cat mai senin !
Sus
Lordy
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 30

Motto: Astronomia te face sa visezi frumos oricand !

Localitate: Italia

MesajTrimis: 25 Aug 2012 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck Multumesc frumos pentru sfat Smile chiar interesante aceste binocluri Smile dar as avea o singura intrebare Smile . Daca e sa mai astept un pic si sa mai strang niste bani ... sa ma axez pe un 20x80 triplet sau celestron 25x100 + un tripod ?
_________________
Astronomia te face sa visezi frumos oricand , si nu dispare din ochii tai .
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 25 Aug 2012 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ti-am raspuns deja si la intrebarea asta chiar la sfarsitul mesajului meu. Smile
Sus
Lordy
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 30

Motto: Astronomia te face sa visezi frumos oricand !

Localitate: Italia

MesajTrimis: 25 Aug 2012 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ma refeream la calitate Smile daca se merita un triplet de la TS . Acum nu stiu cunostintele tale in materie de echipamente astronomice dar exista in italia o firma RP Optix care produce un triplet si ei . costa 180 euro tot 20x80

ar fi acesta http://www.rpoptix.com/208T.html ( nu fac reclama ) Care ar fi diferenta dintre tripletul de la TS si acesta? Multumesc frumos . !

_________________
Astronomia te face sa visezi frumos oricand , si nu dispare din ochii tai .
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2012 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa te hotarasti atunci cand pui intrebari altfel derutezi pe cel care vrea sa-ti dea un sfat. 300 de lei nu e tot aia cu 800 de lei sau cu 1200 lei. Deobicei un triplet e mai bun decat un dublet iar un tripod e chiar si mai bun Laughing Diferenta dintre tripletul de la TS si cel de la RP Optix este ca unul e facut de chinezi pe vapor si altul pe submarin: roll: Cunostintele noastre in materie de echipamente astronomice sunt extrem de vaste Smile Noi putem sa-ti recomandam niste binocluri mult mai scumpe (si mult mai bune) decat ai gasit tu:
http://www.bhphotovideo.com/c/product/2068...cular.html de exemplu
Doar ca ... trebuie sa te hotarasti ce vrei. Ti s-a recomandat 15x70. Acuma tu vorbesti despre 25x100. Cat de bine cunosti cerul? Vrei sa descoperi comete? (Bine-nteles, toti vrem sa descoperim o cometa macar) dar ai cunostintele si experienta necesare pentru o asemenea trebusoara??? Very Happy
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 25 Aug 2012 20:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca zici calitate, zici bani iar cu bugetul tau anuntat initial de 300 RON nu cumperi nici macar valiza cu care vine binoclul recomandat de dl. Dragan. Eu acum iti inteleg viteza cu care te arunci asa in "eter" cat si entuziasmul aferent dar trebuie sa ai si niste frane bune, frane pe care tocmai ti le recomand sa le calci. Smile
Sus
darkgotic
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Aug 2012
Mesaje: 80



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 29 Aug 2012 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului: salut
Raspunde cu citat (quote)

Va salut,eu am un binoclu militar, rusesc 8x30 e cam...obosit am umblat in el la oglinzi dar lam reglat cat de cat. Very Happy . Dar se vede clar,luna Ganymede se observa.chiar si in stanga jos, langa Jupiter se observa un mic punct...cred ca e callisto:D eu sunt un amator si habar nu am ce inseamna 8x30 daca e bun de ceva,imi dati o idee despre un binocul pt a observa cerul noaptea?
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 29 Aug 2012 12:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca citesti topicul de la inceput vei gasi unele raspunsuri la intrebarile tale.
Sus
Lordy
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 30

Motto: Astronomia te face sa visezi frumos oricand !

Localitate: Italia

MesajTrimis: 29 Aug 2012 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revenind Smile In ultimele zile dupa sfaturile voastre am ajuns la decizia de a cumpara un Binoclu 25x100 Triplet Nebula special pentru a fi folosit cu filtre UHC si OIII de 1.25 Smile voi face comanda in maxim 1 luna din cauza disponibilitatii foarte limitate in momentul de fata pentru acest binoclu Razz multumesc foarte mult de sprijinul acordat colegi Smile
_________________
Astronomia te face sa visezi frumos oricand , si nu dispare din ochii tai .
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 29 Aug 2012 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am cumparat si eu recent un BTC20*60 si l-am folosit la tara.Am ramas surprins de ce am vazut fata de unul "no name" ce il aveam deja sau chiar vis -a vis de un acromat 60/700.
Cu siguranta e mult mai ieftin decat tripletu' la care te-ai hotarat,incadrandu-se destul de bine in bugetu tau initial de 300
Personal nu mi-as lua un binoclu asa de mare ca am deja 2 lunete...As investi mai mult in telescoape decat in binoclu.In jur de 100 euro ar fi OK,dar 2-3 sute mi se pare cam mult pt un binoclu,fie el si triplet.Nu ca n-ar vedea bine,ci din cauza maririi care-i la limita de jos in DSO,ca sa nu mai vb de planete.
In astronomie e bine sa ai mai multe telescoape cu care sa poti cuprinde toata paleta disponibila,adica luna,planete,DSO si desigur ..un binoclu bun.Dar toate astea costa.Daca pt tine banu nu e o problema prea mare,e OK.Daca totusi nu e chiar asa atunci cu 2-300 euro iti iei un telescop bun.
Imaginile prin binoclu sunt foarte frumoase,dar exista tendinta (naturala) de a dori sa vezi un pic mai mult..

Spor!
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2012 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa iau si un binoclu sa il pot folosi pentru observatii astronomice, dar nu am avut decat unul de teatru pana acum, si as vrea un sfat.
Credeti ca ar merita unul de aici? --> http://cadouri-originale.com/cadouri-timp-liber-c-91.html sau http://www.emag.ro/binocluri---lunete
Daca da, care vi s-ar parea acceptabil?
Are cineva vreun "Bushnel" sau "Sakura" ? Oare merita unul ca asta http://cadouri-originale.com/binoclu-bushn...b3c04d0708 ?
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2012 19:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau acesta are idee cineva? http://astromagazin.ro/catalog/binoclu-tel...e7udesu394
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 03 Sep 2012 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ce as putea sa-ti zic despre TS 10*60 e ca-i marca buna,dar mi se pare un pic c-am scump pt faptu ca mareste doar de 10ori.M-am uitat si prin 10*50 "no name" si prin BTC 20*60,ultimu' fiind superior.
Inceraca 15*70 de exemplu daca gasesti,are diametru mai mare,teoretic ar trebui sa fie mai bun.
Din ce am auzit ,cam toate se fac in China,deci BTC/TS..si altele tot cam acolo sunt.Ideea e sa nu fie prea scump ,ca sa nu fii dezamagit...In jur de 100 euro zic ca-i un pret rezonabil,si calitatea in general e pe masura.Cel putin laBTC-ul meu de 20*60..


Cer senin!
Sus
pcris
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Aug 2012
Mesaje: 205



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2012 15:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred insa ca am gasit sa iau bresser hunter 10x50 la 150lei sau celestron skymaster ori barska ambele 15x70 pe la 320lei bucata... Ma tenteaza cel putin ca pret.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact