Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147-V~0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Brainstorming pe teme optice


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Feb 2013 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lentila data cu 110 diam si 1600 focar as folosi la soare pentru banada ingusta de 2nm merge excelent cu o conica de -6.8 pe una din fete .
in combinatie cu sticla F2, SF4 calitatea nu e pe placul meu nici la 3-4 m focar.
dar as folosi folosi mai bine dubla concava Bk7 la 110 diam in refractor in combinatie cu alte lentile .
refractor de 168mm diam F/7.2 foarte util foto cu cerc focal 32mm pentru cip DSRL.
cu spoturile :



refractor 168mm.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  359.2 kb
 Vizualizat:  de 9441 ori

refractor 168mm.JPG


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Feb 2013 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin, ai sesizat foarte bine, un dublet facut cu lentila data va avea o focala foarte mare, aproape nepractica. Ideea cu lentila negativa lichida este interesanta, mai greu insa cu estimarea balantei nivel acromatizare/corectie sfericitate.

Coronograful este fezabil insa o lentila echiconvexa montata pe post de obiectiv e posibil sa ceara o asferizare mai mare. Si daca tot facem asferizare atunci as merge pe solutia lui theogon si Stanescu fiind cea mai simpla.

O luneta cu corector cromatic retrofocal poate corecta integral coma indusa de lentila echiconvexa, am incercat un proiect Schupmann si a iesit foarte frumos. Varianta lui Wall este derivata tot din Schupmann insa mult mai stufoasa din pct de vedere optic. Ambele sunt insa constructii delicate si nu stiu pe nimeni in romanica sa fi facut asa ceva.

Mai sunt idei?

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Feb 2013 01:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O poți aluminiza pe fața convexă și o poți folosi ca oglindă pentru a poza tot cerul așezată orizontal și camera suspendată deasupra la o distanță convenabilă ca să nu obstrucționeze prea mult. Foarte bună pentru a prinde meteori.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Feb 2013 01:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La solutia asta ma gandeam si eu, mai ales ca aveam in minte asta: http://www.skyphotographers.com/images/pho...9a_pix.jpg
Doar ca s-ar putea sa fie curbura prea mica, diametrul de asemnea cam mic.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 13 Feb 2013 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru aplicatia cu poze de camp total e nevoie de raze scurte 100mm- 60mm. dar noi avem 1657 mm. Ar merge ca secundara la un mare Dall K Wink
La soare pe banda ingusta (2nm) merge cu conica exact -6.89 pe linia H alpha scoate spot cu strehl 0.97 la camp de 0.5 grade deci cuprinde soarele .
pe 550-552nm scoate strehl mai slab dar bun 0.88 din cauza benzii intinse la 2nm
verificat in Zemax.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Feb 2013 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar convexitatea lentilei e prea mica pentru astfel de aplicatii foto.

Secundara de Dall da, dar cine se incumeta sa plateasca primara???

Chestia cu asferizarea e incitanta pentru aplicatii in H-alfa dar oare cati amatori asferizeaza suprafete convexe in romanica si pe cati bani??? Mai simplu ar fi sa-i corectez sfericitatea cu o lentila suplimentara si atunci scap de asferizare.

Combinatia cu F2 sau SF4 nu e multumitoare?
Am proiectat doua obiective Clark cu sticlele de mai sus si pot sa spun ca au iesit superb amandoua.
Atata doar ca focala e impractic de mare.
Combinatia cu F2 corecteaza sfericitatea in totalitate si mai lasa un reziduu de coma care nu iese din discul de difractie nici la marginea campului.
Combinatia cu SF4 corecteaza ambele probleme in totalitate, raspunsul e foarte bun.
Pentru confirmare pun spoturile axiale:

Alte idei?



spot.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  117.87 kb
 Vizualizat:  de 9313 ori

spot.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Sep 2013 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din iarna de cand nu am mai postat pe acest topic am continuat sa caut solutii avantajoase pentru utilizarea lentilei despre care vorbim. Sigur nu toate proiectele prin care am trecut au dat variante bune sau practice.
As face o recapitulare a proiectelor care mi s-au parut mie ca se apropie cel mai mult de adevar:

1. Obiectiv Clark BK7-F2 iese cu un raspuns excelent, doar o urma de coma reziduala care insa nu deranjeaza deloc. Marele dezavantaj al proiectului este focala uriasa de aproximativ 3,75m ce face luneta total nepractica pentru conditiile de observare pe care le am.
(Am considerat nepractica orice focala care imi intrece inaltimea).

2. Obiectiv Clark BK7-SF4 acelasi raspuns excelent, coma corectata in totalitate.
Focala din nou prea lunga, aprox 2,8m iarasi nepotrivita conditiilor mele de observare.

3. Triplet Taylor BK7-F2-BK7 in care echiconvexa este folosita ca ultim element.
Raspunsul este excelent, toate aberatiile sunt corectate integral si focala rezultanta este pe la 1,5m, o valoare rezonabila si inca practica.
Singurul dezavantaj ar fi ca mai am nevoie de inca doua lentile mari si sticlele optice se procura din ce in ce mai greu in ziua de azi.
Ramane un proiect fezabil.

4.Triplet Taylor BK7-F2-BK7 in care echiconvexa ocupa primul si ultimul loc , deci este vorba de un triplet care foloseste doua lentile pozitive identice. Raspunsul este la fel de bun ca si in cazul precedent in schimb focala creste pe la 1,8m. Cam nepractic pentru mine.

5. Brachymedial in doua variante (f=1,6m si f=1,2m). Raspuns bun in ambele cazuri cu ceva urme de coma si evident cromatism lateral ce face necesara folosirea unor oculare speciale de compensare. Constructiv instrumentul ar iesi undeva pe la 850-900mm lungime insa ar mai fi nevoie de inca 3 elemente optice care ar duce in final la o constructie complicata si greu de aliniat.
Un dezavantaj suplimentar ar fi si aparitia obstructiei centrale pe care o are Brachymedialul.

6. Super Schupmann in varianta split-field, focala 1,4m cu raspuns de apocromat dar un camp relativ mic. Din pacate constructia iese mare (peste 1,8m) si necesita inca doua elemente suplimentare pe traseul optic ceea ce il face greu de aliniat.

7. Luneta Rogers in doua variante (corector triplet si corector dublet spatiat) focala fiind cea data de obiectiv adica pe la 1,6m. Groaznic de dificile au fost incercarile de corectie a comei introdusa in sistem de obiectivul echiconvex. Aberatia a cedat numai la folosirea unui triplet lipit F2-BK7-F2 sau a unui dublet spatiat BK7-F2. Designul original Rogers care foloseste un dublet corector lipit nu poate asigura suficiente grade de libertate pentru corectia unui obiectiv echiconvex.
Si aceasta luneta are nevoie de oculare speciale de compensare insa ma gandesc foarte serios la ea deoarece este cea mai simpla din pct de vedere constructiv.

Cam astea ar fi cele mai serioase proiecte de pana acum ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2016 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tema nr 2: Caut idei practice pentru o baza de captare interferometrica ce poate fi ulterior cuplata la un telescop obisnuit (reflector sau refractor) in sensul cresterii rezolutiei lui.

Gandul de la care am plecat e simplu: prin cresterea aperturii unui telescop castigam doua lucruri esentiale: rezolutie si lumina. Exista insa suficiente tinte pe cer destul de luminoase incat sa nu fim nevoiti sa crestem apertura utila (enumar doar soarele, luna, Jupiter ...) in schimb rezolutia e necesara pentru momentele cu seeing bun pentru rezolvarea cat mai buna a detaliilor. O baza interferometrica cuplata la un telescop obisnuit cred ca ar rezolva aceasta problema.
Astept asadar idei ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2016 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
baza de captare interferometrica..
Poti detalia Putin termenul?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2016 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ceva de genul asta:

http://www.forphys.de/Website/qm/bilder/michelson2.gif

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Apr 2016 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca am mai incercat eu sa deschid discutie pe tema asta cu ani in urma
https://www.youtube.com/watch?v=4lI_jG7b8rM
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 23 Apr 2016 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema e că fiind vorba de utilizarea unui singur telescop , baza numai bază nu se poate numi . Ea trebuie așezată inaintea obiectivului și din această cauză trebuie sa aibă dimensiuni considerabile.
Deja se complică treaba , oglinzi diagonale uriașe și beam-gather asemenea .

Mai simplu e de adunat lumina de la două obiective identice , chiar dacă si acolo primele diagonale trebuie să fie maricele , măcar celelalte două diagonale si cu sumatorul pot fi considerabil mai mici .
Dar nu știu cât ajută asta la creșterea de rezoluție in domeniul vizual , acolo unde ochiul nu știe să aștepte adunarea de informație ca la foto , pentru că se va suprapune fenomenul creșterii luminozitatii fondului cerului .

Pentru cazul din urmă ,măcar in scop didactic , un bino de microscop folosit invers, cuplat la cracii unui telemetru militar .
Plus fantele in locuri potrivite dar nu sunt sigur ca in varianta asta se spliteaza stelele mai bine .
Cred că obiectivele ar avea nevoie să nu fie așezate cu axele perfect paralele .
Unghiul lor să convearga înspre observator , nicidecum înspre țintă .
Aducerea in suprapunere perfectă va fi jonglata din cele patru diagonale . Ar fi ceva de muncă...

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2016 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din filmulet nu am inteles daca principiul functioneaza sau nu.

Catalin, daca e sa ne incurcam de termeni atunci numim altfel dracia aia: arie de captare e bine?
Sigur ca se aseaza in fata telescopului. Rezolutia ar trebui sa creasca teoretic ...

Tinta este pentru vizual la detalii planetare. Stele duble se pot splita usor cu un refractor bun si lung.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 24 Apr 2016 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am experimentat eu in legătură cu privirea prin luneta cu obiectivul obturat cu diverse chestii , am rămas cu impresia că simultan cu pierderea luminozitatii se pierde si din rezoluție . Chiar dacă de exemplu se lasă o fanta largă centrată si lungă cât diametrul , indiferent dacă e orizontală sau verticală sau înclinată in vreun fel , parcă se mai pierde și din rezoluție . Dar practicînd asta pe acromate e un pic derutant pentru că aberațiile cromatice reducându-se , nu mai stii exact ce ai câștigat si ce ai pierdut prin diafragmare din asta mai neortodoxa.
Probabil dacă fanta s-ar roti cu viteză , s-ar pierde doar din luminozitate . Nu sunt sigur pe ceea ce afirm pentru că au fost doar experiențe instantanee si de scurtă durată .
Nu stiu ce sa zic de schema din acel link . Ce vrea sa însemne traseele marcate cu roșu ? Axe optice înclinate sau un sistem care le face sa oscileze cu viteza !?...

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Apr 2016 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca cele doua spoturi de lumina intra prin lateralele obiectivului, acel obiectiv trebuie sa fie perfect. Ca sa fiu mai bine inteles, daca aplici sistemul asta la un newton, vei suprapune doua fascicole cu coma de sens opus, si imaginea nu cred ca va fi grozava. Asa incat ideea lui Catalin Dumitru, cu doua obiective, la care suprapunerea sa se faca inaintea ocularului, imi pare mai fiabila. Si daca ai ciuda pe cineva, il pui sa-ti alinieze sistemul.

Scuze daca par un pic neserios, dar acel filmulet, mai exact partea a doua mi-a facut ziua. Vesela. Mi-a placut in special prima incercare de montare a secundarei mai mari. Laughing Laughing Laughing

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact