Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
MVI_5357_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce este stiinta ?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 22 Apr 2013 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Michel Ardan a scris:
Cunoașterea înglobează în ea toate toate enunțurile cu caracter logic din toate domeniile.
În această afirmație, cuvîntul "logic" este în plus. Sau, dacă vrei, este consecința gîndirii monopolare, de tip "științo-centrice". De exemplu, estetica nu are nimic logic în ea.
Iar logica însăși, în forma în care o folosim azi, ne impune limitări drastice în cunoaștere.

mircear a scris:
In rest, eu sunt oarecum de acord - religiile au incercat (printre altele) o explicare a lumii si fenomenelor inconjuratoare in principal prin existenta unor entitati de sorginte divina.
Filosofia a inceput sa-si puna intrebari in aceste privinte, iar stiinta a inceput sa ofere raspunsurile.
Știința ne permite să calculăm foarte exact forța de atracție dintre două corpuri, dar nu ne poate da un răspuns la întrebarea banală "de ce se atrag două corpuri".
În genera, știința nu ne oferă răspunsuri șa întrebări de tip "de ce?"

_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2013 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mflorian a scris:
]Știința ne permite să calculăm foarte exact forța de atracție dintre două corpuri, dar nu ne poate da un răspuns la întrebarea banală "de ce se atrag două corpuri".

Inca.
Raspunsuri care vor aduce noi intrebari.
Pe de alta parte, nu e tocmai filosofia cea care a venit cu teorie atractiei celor doua corpuri (desi lucrarea in care a fost publicata era numita Principiile Matematice ae Filosofiei Naturale), iar religia/ile cu atat mai putin.
Citat:
În general, știința nu ne oferă răspunsuri șa întrebări de tip "de ce?"

De ce e Pamantul rotund? Smile Cred ca raspunsul e dat de ceva vreme.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 22 Apr 2013 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mircear a scris:
De ce e Pamantul rotund? Smile Cred ca raspunsul e dat de ceva vreme.
Da, ăsta era ultimul "de ce". De-acum știm tot.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2013 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E doar unul din 'de ce'-urile raspunse deja.
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 22 Apr 2013 17:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 22 Apr 2013 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Michel Ardan a scris:
Te asigur că peste 1000 de ani, se va ști răspunsul la întrebare.
Mă asiguri? În baza a ce? Și de ce peste 1000 de ani și nu 500 sau 2000? Vezi? Preamărești știința, dar faci apel la argumente misitce pentru a o susține. Văd că e bună și credința la ceva...
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Apr 2013 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Michel Ardan a scris:

Este filosofia în sine o știință ? Nu. Deoarece îi lipsește feedbackul realității prin experiment fizic.

Ce parere ai atunci despre istorie? Poti sa dai un exemplu de experiment istoric care sa-ti aduca vreun raspuns? Ma indoiesc... Si cu toate astea eu - si nu numai eu - zic ca istoria este o stiinta.

Michel Ardan a scris:
De aceea, a trata domeniul științific ca pe o dogmă, mi se pare o mare greșeală.

Si totusi asa se pare ca este evolutionismul - o dogma stiintifica, un dat care nu se vrea nici macar cercetat, desi exista foarte multe goluri care nu sunt si nici nu se vor explicate de catre stiinta oficiala. Dealtfel, Darwin cand a murit a spus ca cea mai mare greseala a vietii lui a fost teoria care ii poarta numele.

Michel Ardan a scris:

Religia explică fenomenele naturale și lumea prin existența unei entități, forțe spirituale, autorități superioare. Afară plouă deoarece așa a vrut în acel moment divinitatea.

Filosofia se întreabă de ce divinitatea a vrut să plouă, chiar în acel moment.

Știința răspunde prin descoperirea adevăratelor cauze, ce țin de condițiile atmosferice.


Total gresit. E clar ca in mintea ta filozofia, nefiind o stiinta (poate ne spui tu ce este totusi) are niste atribute ciudate, in care elementul metafizic (in acest context pe care tu il sugerezi - cel legat de divinitate) nu este inteles asa cum este el de fapt - o metoda de a gandi lumea ca fiind statica si in nemiscare, legata intrinsec de idealism, ci este un fel de chestie in care paranormalul are de fapt rolul definitoriu - divinitatea a vrut sa ploua. Scuza-ma, dar e o totala prostie definitia de mai sus...
"FILOZOFÍE, filozofii, s. f. 1. Știință constituită dintr-un ansamblu închegat de noțiuni și idei, care interpretează și reflectă realitatea sub aspectele ei cele mai generale; concepție generală despre lume și viață." - DEFINITIE DEX.
Ea (FILOZOFIA) se foloseste de stiinta pentru a gasi aceste raspunsuri, stiinta nefiind decat un instrument in acest caz. Esti in totala eroare.

mircear a scris:

Cat despre moralitate (care, in ciuda curentului ce se incearca a fi impus de catre religii, este relativa), este specifica fiecarei unitati sociale. Nu are nimic de-a face cu stiinta, si eventual este conturata de filosofie - foarte bine chiar daca vorbim de curentele filosofice cu tendinte religioase, cum ar fi taoismul sau budismul, si care preced crestinismul 'european' cu cateva secole.


Morala nu este deloc relativa. In pofida oricaror incercari de a sugera contrariul, de catre papusarii lumii moderne, morala este una si aceeasi si neschimbata dintotdeauna.
Niciodata CRIMA nu a fost adusa la nivel de virtute de vreo civilizatie sau socetate (daca au fost mari masacre sau genociduri in istorie, intotdeauna acestea au incercat sa fie justificate de autori in fata semenilor prin tot felul de teorii care sa acopere marea lipsa de moralitate a acestor fapte). Niciodata MINCIUNA nu a fost socotita o virtute. Si in general, daca e sa luam toate atributele care tin de moralitate, nici unele nu au fost considerate virtuti nici macar de catre cei care le infaptuiau/infaptuiesc. Altfel nu ar fi nevoie de justificari.
Deci a relativiza moralitate functie de epoca la care faci referire doar ca sa spui ca stiinta nu are nimic de-a face cu morala, este o mare eroare. Stiinta cu efecte imorale, este imorala prin ea insasi.
Ne miram ca lumea de azi este in vrie si ca nimic nu mai este ca altadata, punand asta pe seama educatiei (de exemplu), uitand insa ca educatia moderna este la apogeul ei - stiintific vorbind - dar in acelasi timp, baza morala a societatii fiind profund distrusa prin gandirea stiintifica moderna lipsita de orice urma de moralitate.

Sa nu se inteleaga din enunturile de mai sus ca stiinta imi este straina sau ca nu imi place. Cochetez cu ideea de a face stiinta, chiar la nivel micro, asa cum pot face acum ca astronom amator. Si am si lucrat intr-un institut de cercetare cand mi-am inceput viata profesionala. Deci nu vorbesc ca un chibit de pe margine, doar asa sa ma aflu in treaba.
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 22 Apr 2013 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 22 Apr 2013 22:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Michel Ardan a scris:
Dogma în știință nu există.
A fost rebotezată și i se spune postulat.

Michel Ardan a scris:
Nu văd argumentele mele mistice ci doar o lipsă de folosire corectă a termenilor.
Convingerea ta că peste un mileniu vom ști de ce se atrag două corpuri nu este un argument științific, este credință în stare pură, oricum ai întoarce-o. Argumentul științific este riguros, demonstrabil și repetabil. Iar în afirmația ta nu este cazul. Dar ți-ai pus vreo clipă întrebarea dacă nu cumva complexitatea conceptului de gravitație ar putea depăși capacitatea de înțelegere a omului? Sau consideri că omul are capacitate infinită de înțelegere?
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 22 Apr 2013 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Citat:
Poti sa dai un exemplu de experiment istoric care sa-ti aduca vreun raspuns?


Nu știam că există experimente istorice. Există însă cercetări arheologice. Eu nu am zis nimic despre istorie.


Pai asta am zis si eu - desi este o stiinta, istoria nu se bazeaza pe experimente. Este evident. Dar se pare ca-ti scapa esenta, ca in multe din rationamentele tale anterioare.
Evident ca nu exista experimente istorice si cu toate astea istoria este o stiinta. Ca si FiloZofia, dealtfel, care este o stiinta, chiar daca nu e bazata pe experimente.

Michel Ardan a scris:

Legat de filosofie, filo + sofia = dragostea de înțelepciune. Filo + zofia = ..... dragostea de Zofia ? cine este Zofia ?


Daca argumentatia ta incepe sa se reduca la mishtocareala fara substanta, deja m-ai pierdut si incepi sa iti arati limitele. Asa cum ti-am dat un citat mai sus, luat din DEX, in limba romana este foarte corect sa spui FILOZOFIE.

" Filozof sau Filosof
10.26.10Posted by Emi in Confuze23 CommentsTags: corect, DOOM2, filosof, filosofie, filozof, filozofie, gresit
Conform DOOM2, oricare. Evident, valabil și pentru filozofie/filosofie, filozoafă/filosoafă, a filozofa/a filosofa, filozofală/filosofală, filozofare/filosofare, filozofic/filosofic etc."
http://scri.ro/filozof-sau-filosof-1014.html

Mai citeste. Tatal meu a predat toata viata FILOZOFIA, a fost profesor de asa ceva. Aparent o STIINTA la care nu prea ai avut acces datorita viziunii tale STIINTIFICE mult prea avansate.

L.E. Nu stiu de ce, dar parca am un deja-vu cu UFO/OZN in persoana lui Michel Ardan...
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2013 23:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22 a scris:
Michel Ardan a scris:

Este filosofia în sine o știință ? Nu. Deoarece îi lipsește feedbackul realității prin experiment fizic.

Ce parere ai atunci despre istorie? Poti sa dai un exemplu de experiment istoric care sa-ti aduca vreun raspuns? Ma indoiesc... Si cu toate astea eu - si nu numai eu - zic ca istoria este o stiinta.

Istoria se incadreaza in ceea ce poate fi denumit domeniul stiintelor 'umaniste'.
Isi construieste - in lipsa de ceva mai bun - ipotezele si teoriile pe documente si cercetari arheologice. Decat nimic, sunt bune si astea. Din pacate. Cand vom avea pusa la punct o masina a timpului, probabil ca istoricii vor putea face cercetari direct la fata si timpul locului. Very Happy
Citat:
Si totusi asa se pare ca este evolutionismul - o dogma stiintifica, un dat care nu se vrea nici macar cercetat,

In mod ciudat, ceea ce denumim biologie in ziua de astazi nu poate fi conceput fara evolutie. Suficient de mult observat si documentat pentru a fi luat ca certitudine.
Tantarul londonez de metrou. bacteriile consumatoare de nylon, si experimentul inca actual de observare a in/evolutiei E-Coli sunt cateva dovezi suficient de clare si usor de obtinut si urmarit, multumita vitezei de improspatare a populatiilor pentru in/evolutia biologica. In principal adaptare la mediu.
Citat:
desi exista foarte multe goluri care nu sunt si nici nu se vor explicate de catre stiinta oficiala.

Cata vreme nu va fi 'mapat' fiecare individ al fiecarei specii ce-a existat vreodata, cu modificarile in/evolutive specifice - imposibil, desigur - vor exista goluri pe care cineva care nu-i de acord cu teoria evolutiei - din varii motive, mai mult sau mai putin argumentate si divers motivate - le va aduce in discutie. Wink
Citat:
Dealtfel, Darwin cand a murit a spus ca cea mai mare greseala a vietii lui a fost teoria care ii poarta numele.

Citatul aproximativ ar fi:
Citat:
"How I wish I had not expressed my theory of evolution as I have done."


Va urma.
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 23 Apr 2013 08:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2640

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 23 Apr 2013 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

jimao22 a scris:

L.E. Nu stiu de ce, dar parca am un deja-vu cu UFO/OZN in persoana lui Michel Ardan...


De ceva timp astept sa-si mai dea cineva seama Smile

Cine altul mai locuieste in ''bucuresci'' ??

Bine ai revenit nene UFO Smile Smile

catalin.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Apr 2013 16:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiinta? Pentru mine e o metoda.

Citat:
Niciodata CRIMA nu a fost adusa la nivel de virtute de vreo civilizatie sau socetate

Stii cum e, oamenii de stiinta au facut bomba atomica, dar totul la comanda politicienilor, tot ei au aruncat-o peste oameni. Aceeasi politicieni care desigur erau credinciosi, morali etc etc

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 25 Apr 2013 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

catalin dumitru a scris:


Cine altul mai locuieste in ''bucuresci'' ??

Bine ai revenit nene UFO Smile Smile

catalin.


Very Happy. Sa speram sa nu se mai ajunga la ban.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact