Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP2228.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225026
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebari practice


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9045

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Mar 2008 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru Zircon:nu am avut onoarea de a monta oglinzi secundare,pana acum am folosit numai prisme.Corpurile pe care am montat prismele sunt din lemn sau textolit (mai exista acest material in vanzare?) ,ghearele de prindere confectionate din tabla subtire.Tija din electrod de sudura filetat partial,in rest paianjen pe patru brate,inspirat din Texereau.Intereseaza niste poze?
Acromatele cu defect in balsam le-am dezlipit cu diluantul folosit la vopsele.
Acum am oglinzi secundare tip ''felie de salam'' pentru RFT-ul de 125mm F/4,5 si pentru telescopul de 245mm F/5,25.Trebuie sa invat lucruri noi si ma bucur.Mircea
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5546

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mar 2008 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mersi pentru informatii Mircea, imaginile sunt intotdeauna bine venite Very Happy
la dezlipire nu am incercat cu diluant pana acum, cam cat le-ai tinut pana sa se dezlipeasca?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5546

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2008 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce fel de vopsea folositi pentru interiorul tuburilor sau la ce artificii recurgeti ca sa o faceti cat mai mata???
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3544



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Mar 2008 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vopsea mata de care sa fiu multumit nu am intalnit . singurul si cel mai bun este velur autocolant negru ( are perisori fini de aproape 1mm lungime) se gaseste la Prakticher.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 15 Mar 2008 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Vopsea mata de care sa fiu multumit nu am intalnit . singurul si cel mai bun este velur autocolant negru ( are perisori fini de aproape 1mm lungime) se gaseste la Prakticher.


Am vazut si eu asa ceva la Practiker. Si daca e cel la care se refera Octavian, atunci intr-adevar e bun pentru tuburi optice. Intr-o vreme am folosit la un newton un parasolar facut de mine din polifoam si pe o parte lipit velur, si cand te uitai noaptea la el se vedea diferenta dintre vopseaua neagra a tubului si culoarea velurului.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9045

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Mar 2008 20:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alarma, oameni buni!Se pare ca RTV-ul recomandat de constructorii cu experienta de pe lista ATM pentru lipirea oglinzilor de telescop se gaseste si pe plaiurile mioritice.Este folosit la formarea matritelor -mulajelor folosite de constructori pentru copierea-renovarea cariatidelor de pe fatadele cladirilor vechi.Prietenul Csillag Attila ,aflat la un curs de specialitate la Fundatia Germana din Vladimirescu ,mi-a transmis prin telefonul mobil specificatiile de pe o cutie de RTV folosita in cadrul cursului,se pare ca era un RTV 75 impreuna cu intaritorul asociat,produse italiene.Stie cineva mai mult despre acest subiect?Rubber Variable Temperature -RTV,si care ,spre deosebire de silicon ,nu trage/deformeaza oglinzile-conf. ATM-istilor.La noi oglinzile sunt inca ,proportional, groase ,ca un obraz de parlamentar.In lumea larga se confectioneaza oglinzi de 23cm din sticla de 14mm(Jocoy) ,sau de 26cm din sticla de 19mm,sau de 50-60cm din sticla de 25mm.Vezi si oglinda de 63cm a lui Catalin Fus.De altfel ,cea mai mare oglinda subtire a lui John Dobson,din telescopul numit ''Delphinium'' (circa 1970) ,de 60cm diametru ,a fost slefuita din sticla de 25mm grosime.Numele provine de la roiul de galaxii din constelatia Delfinul,aflat la un miliard ani-lumina distanta,si care se vede prin telescopul respectiv.
ei bine ,la o asemenea oglinda nu e totuna sa folosesti silicon sau RTV.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Mar 2008 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate oglinzile subtiri au doua probleme. Una la slefuire si una la folosire. Incercarea de rezolvare a acestor probleme duce la complicatii mult prea mari si rareori la rezolvarea cu adevarat.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5546

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Mai 2008 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As avea o intrebare in caz ca mai exista pe acest forum si din cei care bricoleaza sau adapteaza cate o piesa pentru telescopul propriu.
Poate sa-mi spuna cineva daca pentru filtrele pe 2" exista mai multe standarde de filete de adaptare?
Am citit un material in care se spunea de un filtru pe 2" cu filet de adaptare de 48mm si pas de 0.75, dar ce am eu momentan are filet de 1 7/8" cu 42 tpi.
Vreau sa fac o adaptare si ma gandeam la ceva cat mai universal.
mersi Smile
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 04 Dec 2008 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate cineva sa-mi spuna si mie, care este cea mai mata vopsea neagra (pt. metale) existenta la noi in tara? Daca se poate denumirea completa a produsului.

Vopsele mate utilizabile de ATM-isti exista, si chiar f. bune, am avut mai demult adusa din afara.

Merci anticipat.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Dec 2008 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact aceeasi problema am vazut-o discutata si pe forumul de pe Clouy Nights. Se pare ca lumea ATM-ului sufera un pic pe tema asta. Se spunea acolo ca una din putinele vopselele favorite (cel putin in SUA), Krylon nr. 1602 parca, a disparut de pe piata. Revenind la oile romanesti Very Happy , eu am folosit o vopsea pt intretinerea plitelor de soba. Am gasit pe la magazinele de chimicale in flacoane mici. E cam subtire dar data de 2-3 ori iese un negru mat chiar bun.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Dec 2008 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar voiam sa scriu un mesaj pe tema asta. Pot spune ca am gasit de cumparat un tub de vopsea (spray) negru mat.

Prin "mat" a se intelege, in propozitia de mai sus, MAT de-a dreptul.

Produsul se poate achizitiona in magazine de piese auto si se numeste (fericita coincidenta !): COSMOS. Pret: 11 lei.

L-am folosit pentru a vopsi bariletul secundarei (lemn) si spider-ul (aluminiu) - in prealabil curatate cu alcool izopropilic (se poate cumpara de la magazine de piese si componente electronice). Am aplicat vopseaua in 3 straturi avand grija sa las timp (nu mult - 3-5 min.) pentru uscarea fiecarui strat anterior.

Rezultatul este uimitor (cel putin pentru mine): negru mat veritabil cu aspect usor rugos !

Deseara (cand ajung acasa) voi posta si o imagine cu tubul de vopsea si cu piesele vopsite (desi ultimele s-ar putea sa nu se vada in poze Laughing ).

RECOMAND cu caldura !

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 04 Dec 2008 13:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super! Multumim de informatie. Chiar o sa caut pe la auto zilele astea.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9493

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Dec 2008 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am folosit și eu la construcțiile proprii același spray negru mat, fără degresare sau pregătire prealabilă a suprafeței aderența are de suferit și vopseaua se exfoliază, mai ales dacă sunt lucioase.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Dec 2008 00:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La orice vopsea pregatirea suprafetei e esentiala. Grasimile de pe suprafata pieselor face ca vopseaua sa nu adere corespunztor. Degresarea cu detergent sau diluant "should do the trik" Smile
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Dec 2008 00:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum ziceam, poze cu tubul de vopsea si spider-ul.

Erwin, e musai sa degresezi suprafetele pe care vrei sa le vopsesti. Unele detalii sunt esentiale Very Happy



_DSC96642008-12-05x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  175.47 kb
 Vizualizat:  de 6960 ori

_DSC96642008-12-05x.jpg



_DSC96672008-12-05x.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  155.1 kb
 Vizualizat:  de 6957 ori

_DSC96672008-12-05x.jpg



_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact