Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
021.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225559
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Experimente de acromatizare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2692

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Feb 2012 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Micsorarea sferocromatismului prin impartirea puterii optice pe cele doua lentile crown , pare destul de evidenta.
In schimb , spectrul longitudinal rezidual pare a depasi 0.5 mm. Ce inseamna asta fata de un fraunhofer de aceeasi focala si deschidere , cu acromatizare intermediara ca cea de mai sus ? Am senzatia ca tripletul e acromatizat cam naspa , dupa indicatiile japonezului.

catalin.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Feb 2012 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu, indicatiile japonezului sunt ok, numai ca el a mers pe o acromatizare pentru uz fotografic (C-g).
Pun mai jos graficele lui (scalele exprimate in inch).
"Isprava" de mai sus imi apartine si se datoreaza faptului ca am vrut sa impusc doi iepuri dintr-o lovitura, adica sa aduc proiectul concomitent pe sticle Schott (chiar modelate manual) si sa mut si acromatizarea spre modul vizual.
Era normal sa nu iasa Zeiss din prima, proiectul japonezului mai contine ceva clenciuri, dar le vom cauta si le vom gasi daca insistam.

PS. Raspunsul unui instrument cu acromatizare intermediara seamana cu acela al unui instrument acromatizat pentru vizual care a fost diafragmat la o anumita valoare.
A observat cineva "incalzirea" raspunsului unui obiectiv diafragmat???
Vedem acum cine are ochiul bun si spirit de observatie ...



Yasunori chromatic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  68.46 kb
 Vizualizat:  de 7469 ori

Yasunori chromatic.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2692

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 18 Feb 2012 20:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata , m-am prins.

Cat despre efectul de'' incalzire'' al unui obiectiv diafragmat , e normal sa fie asa , nu ?..
Atata timp cat efectul de prisma al unei lentile e mai accentuat catre margini.

Dar efectul poate trece neobservat atunci cand ai de a face cu un obiectiv corectat necorespunzator (pentru aplicatia dorita) la aberatia de sfericitate.
Pe mine m-au uimit rezultatele obtinute prin diafragmarea unor obiective de proiectie , care pentru infinit , ofereau initial imagini oribile. Desigur scaderea luminozitatii nu o mai iau in calcul , e ceva inerent procesului de vignetare .
Cel mai placut, e disparitia blur-ului , de cateva ori fiind tentat sa ma apuc de decuparea fizica a lentilelor pentru a obtine ceva mai fiabil . Ce rost are sa tii o gramada de sticla in jurul aperturii utile.

Nu am facut asta niciodata pentru ca am fost pus mereu in fata altor provocari de natura optica sau nu.

catalin.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Feb 2012 22:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact Catalin!
Ca sa inteleaga toata lumea despre ce vorbim, pun mai jos graficul unui obiectiv de 100mm acromatizat "ca la carte" (desenul din stanga) ce cuprinde si zona hasurata.
Prin diafragmarea acestui obiectiv sa zic la o valoare de 70% nu fac altceva decat sa decupez zona superioara a acelui grafic de la inaltimea respectiva (linia orizontala) si sa arunc la gunoi partea hasurata.
Pentru confirmare in imaginea din dreapta este aplicat in soft un stop de apertura la aceeasi valoare.
Asadar prin diafragmare raspunsul cromatic al unui obiectiv se modifica dar nimeni nu s-a plans de asta pana acum, pretentia unei acromatizari stricte pare mai degraba un moft de domnisoara.



diafragmare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  112.95 kb
 Vizualizat:  de 7410 ori

diafragmare.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2692

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Feb 2012 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doua poze facute in graba cu telefonul tinut la ocular.
Tinta , telegondola lui 'Pinalti' , distanta cam 1,2 km , marire in jur de 100x .
Obiectiv , refractor SW 102/500 .

Una din poze e facuta prin fereastra de 50 mm din constructia capacului de la parasolar.

Se observa clar incalzirea raspunsului cromatic la care se referea Zoth mai devreme.

catalin.



eyepiece 005.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  82.34 kb
 Vizualizat:  de 7357 ori

eyepiece 005.jpg



eyepiece 006.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  91.13 kb
 Vizualizat:  de 7357 ori

eyepiece 006.jpg


Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2012 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru colaborare pe topic Smile
Nu ma asteptam la asa ajutor.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2692

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Feb 2012 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Multumesc pentru colaborare pe topic Smile
Nu ma asteptam la asa ajutor.


Cu placere.
Din pacate , cam subtirel ajutorul meu dar ''asta avem , cu asta defilam''.

Important e ca tu sa nu-ti pierzi elanul si motivatia ,legat de topicurile despre optica refractiva.Eu unul , sunt numai ochi si urechi.
Si nu sunt singurul. Suntem mai multi decat ai putea crede.

catalin.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4838

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Feb 2012 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te urmarim din umbra Cool

Referitor la grafice, curbele se modifica, chiar daca aproape imperceptibil ochiometric, chiar si la astigmatism.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Feb 2012 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, nobody, apare o modificare si la nivelul astigmatismului dar fara consecinte vizuale.
Pe testul de stea in intra/extra focus putem detecta nivelul astigmatismului cand ducem steaua la marginea campului dar nu vom putea spune ca e mai mic decat in modul nediafragmat.

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iul 2012 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Referitor la problema ridicata de Catalin Dumitru pe topicul de oculare extreme: scaderea sferocromatismului acromatelor rapide:
Trebuie sa spun ca am avut cateva tentative de acest gen in momentul in care am proiectat corectorul de sfericitate policromatica pentru refractorul meu de 110mm f5,5 al carui obiectiv arata initial o subcorectie severa.
Daca tot eram in postura de a corecta sfericitatea mi-am zis ca nu ar strica sa intervin si la scaderea sferocromatismului. Dupa cateva cautari am obtinut ceva rezultate, scaderea sferocromatismului pana la nivelul unui obiectiv cu aceeasi deschidere si raport focal de 12... 15.
Din pacate rezultatul obtinut si-a cerut tributul lui, introducea in sistem un nivel de coma care era inacceptabil pentru mine asa ca in cele din urma am renuntat.
Se poate vedea in imaginea de mai jos pe coloana din stanga raspunsul actual al lunetei iar pe coloana din dreapta presupusul rezultat al corectorului combinat pentru sfericitate policromatica si sferocromatism.
De mentionat ca materialul folosit pentru corectorul de pe coloana din stanga este BK7 iar pentru cel din dreapta tandemul SF6/SF4.



corector sferocromatism.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  182.78 kb
 Vizualizat:  de 7092 ori

corector sferocromatism.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 558



Localitate: Roman

MesajTrimis: 05 Iul 2013 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citind pe aici topicurile de optica,am inteles ca un obiectiv dublet Littrow,cu R1=R2=R3 poate fi acromatizat,cu sorturi de sticla impuse,doar renuntand la R4 plan insa pentru corectia aberatiei de sfericitate nu mai raman resurse.Desfacand(prin incalzire) un obiectiv lipit de binoclu,am constatat ca nu numai R4 difera de zero(era usor convexa fata posterioara a flintului)dar si R1 difera de R2(crownul avea o convexitate mai pronuntata pe fata externa).In aceste conditii(R1 diferit de R2 si R4 diferit de zero)se poate obtine simultan corectia sfericitatii si acromatizarea sau ce am observat are legatura cu alte "optimizari"? Rolling Eyes
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2692

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Iul 2013 21:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tavi 84 a scris:
Citind pe aici topicurile de optica,am inteles ca un obiectiv dublet Littrow,cu R1=R2=R3 poate fi acromatizat,cu sorturi de sticla impuse,doar renuntand la R4 plan insa pentru corectia aberatiei de sfericitate nu mai raman resurse.Desfacand(prin incalzire) un obiectiv lipit de binoclu,am constatat ca nu numai R4 difera de zero(era usor convexa fata posterioara a flintului)dar si R1 difera de R2(crownul avea o convexitate mai pronuntata pe fata externa).In aceste conditii(R1 diferit de R2 si R4 diferit de zero)se poate obtine simultan corectia sfericitatii si acromatizarea sau ce am observat are legatura cu alte "optimizari"? Rolling Eyes


Ceea ce ai dezlipit este de fapt un obiectiv Clairaut.

Din pacate , daca e facut din sticle obisnuite (BK7si F2) va da imagini afectate de coma , destul de deranjanta la focale scurte.

Am putea spune ca designul Clairaut e de fapt un Littrow optimizat .



La Clairaut , crown-ul are convexitatea mai pronuntata pe fata interna.

Asa ca daca nu ai facut o confuzie , nu stiu exact ce ai dezlipit.

Oricum , raspunsul la intrebare , este -'da'.

Alte optimizari , precum curbura campului de exemplu , nu prea au relevanta la asa raporturi focale .
Cu doar doua sorturi de sticla nu poti sa le rezolvi pe toate din doar doua lentile.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iul 2013 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul ce l-am recondiționat recent (urmează colimarea fina) are câmpul curbat, deși focalizează destul de bine pe întreg câmpul, dacă privesc un bloc, casă, liniile paralele apar curbate cu un efect de pernă. Se pare că acest gen de distorsiune este apreciat de cunoscători pentru că indică corecții destul de bune pentru celelalte aberații optice. Într-adevăr, am separat stele duble cu 25-30 secunde de arc cu el și pe cer este invizibilă această distorsiune iar stelele apar punctiforme până la margine.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2692

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 06 Iul 2013 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Binoclul ce l-am recondiționat recent (urmează colimarea fina) are câmpul curbat, deși focalizează destul de bine pe întreg câmpul, dacă privesc un bloc, casă, liniile paralele apar curbate cu un efect de pernă. Se pare că acest gen de distorsiune este apreciat de cunoscători pentru că indică corecții destul de bune pentru celelalte aberații optice. Într-adevăr, am separat stele duble cu 25-30 secunde de arc cu el și pe cer este invizibilă această distorsiune iar stelele apar punctiforme până la margine.


Distorsiunea imaginii la nivelul cercului ocular nu este neaparat o consecinta a curburii lui Petzval de la obiectiv.

Aceasta curbura a suprafetei focale a obiectivului duce mai degraba la focalizare zonala si concentrica a suprafetei campului aparent.
Efectul e cu atat mai enervant cu cat ochiul imbatraneste si trage cu ravna spre prezbitism.

La raporturi focale foarte mici , curbura lui Petzval e atat de pronuntata ca nici cel mai adaptabil ochi nu face fata la un ocular Kellner sau chiar Erfle.

Asa ca un binoclu care focalizeaza corect si simultan tot campul aparent , poate fi considerat excelent pentru astro .
Dar asta inseamna fie oculare cu camp mai mic , fie oculare cu camp mare dar cu vreun design exotic , poate chiar negative , vorba lui Zoth.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 558



Localitate: Roman

MesajTrimis: 07 Iul 2013 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reexaminat elementul crown respectiv,care provenea de la un binoclu EXAKTA 8x40 demontat in urma cu cativa ani(in realitate un 7x35 din pricina vignietarii induse de prisme)si aveti dreptate,urmele de "ciment" optic erau pe fata cu o curbura mai accentuata.Designul optic e deci Clairaut.In ce priveste coma produsa de un asemenea tip de obiectiv,vad ca toate binoclurile uzuale(chiar si cele destul de scumpe,peste 1000 lei)au obiective dublet lipit,cu sticle care nu sunt ED.E coma indusa de obiective mai putin importanta fata de distorsiunile ocularelor sau este ameliorata altfel?
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatoare

Download topic
Pagina 7 din 8
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact