Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc891finalklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225692
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Varsta Universului


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
vvlad
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Ian 2009
Mesaje: 42

Motto: "Astrologers used to believe that Man's destiny is controlled by the stars. But one day it may come to pass that the stars' destiny is controlled by Man."

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 17 Feb 2009 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

" E in schimb indoctrinat religios. Ar fi trebuit sa-ti dea imediat de gandit faptul ca sustine ca la baza teoriei Big Bang sta ... Charle Darwin"

Nu am remarcat acest aspect, in schimb, acum am citit descrierea filmului ca sa vad daca asa este si am gasit o fraza care cam contrazice ce ati spus dvs mai sus, spunand ca dimpotriva, nu el este indoctrinat religios, ci cei care au venit cu treoria Big Bang:
" The Big Bangers, however, resort to the same arguments offered for the existence of God. All big bangers start with the premise that the big bang is fact. It just is. And then go from there. The big bang was in fact proposed by a Catholic priest. The big bang is religion masquerading as science, its the story of Genesis masquerading as science. The big bang is a myth. The universe is eternal, ageless, and has no beginning and no end....The purpose of this video is to topple and shatter the idols worshipped by those who use the language of science to promote a religious myth, i.e. that the universe had a beginning and was created.
...That is, there was a big bang, but this was not THE BIG BANG, but just one of many that occur here, there, there, there... Like drops of rain hitting far apart on a vast, eternal cosmic ocean creating circles of ripples that are so far apart they may seem to never to interact. (but they do)."

Scuze ca nu am acum timp sa traduc.
Ceea ce am inteles eu e ca vrea sa spuna ca universul nu are un inceput (the big bang) ci este infinit ca timp si spatiu existand din totdeauna si pentru totdeauna, big bangurile fiind evenimente locale, ici sau colo, acum, mai demult sau mai tarziu, in acest Univers.

Din comentariul dvs, sa inteleg ca nu este plauzibil? Daca aceasta teorie ar fi adevarata ar contrazice acele fapte constatate observational pe care le-ati mentionat?

_________________
www.psychedelicglass.com
www.nastereprinhipnoza.ro
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Feb 2009 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar pe la inceputul filmuletului: "Their religion, the Big Bang. Darwin is their Mesia" (Scuze ca nu am acum timp sa traduc Smile) Daca te uiti cu atentie la titlul filmului o sa vezi ca exista si subtitluri (red shift, black holes, coliding galaxies etc.). Omul asta neaga toate observatiile facute de toti astronomii seriosi. Bullshit Rolling Eyes Mai citeste si pagini de stiinta de pe net nu te mai documenta de pe YouTube. YouTube e foarte bun pentru muzica Smile
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Feb 2009 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In contextul asta va recomand si eu un film (pe care eu l-as numi serios in comparatie cu cel despre care se vorbeste mai sus):

http://www.bbc.co.uk/sn/tvradio/programmes/horizon/missing.shtml

(cred ca il gasiti si pe torenti Very Happy )

Filmul prezinta sub forma unei (mai mult sau mai putin) dezbateri istoria descoperirii a ceea ce este, indeobste, numita materia intunecata si, mai apoi, energia intunecata.

Veti observa vizionand acest film ca, printre altele, nu chiar toti oamenii de stiinta sunt de acord cu ceea ce se numeste Modelul Cosmologic Standard.

Unul din acesti oameni de stiinta este si prof. Mike Disney de la Universitatea Cardiff care, la un moment dat, spune chiar ca Modelul Cosmologic Standard (care se bazeaza pe descoperirea radiatiei cosmice de fond, deplasarii spre rosu a spectrului luminos al galaxiilor samd) a inceput sa semene a... religie intrucat azi majoritatea oamenilor de stiinta din acest domeniu manifesta o incredere aproape oarba in acest model.

Eu zic ca e bine ca exista sceptici si in randul cosmologilor. Asta e esenta stiintei: orice teorie trebuie supusa in permanenta la teste cat mai dure. Cu atat mai mult cu cat acea teorie tinde sa devina "mainstream".

Edit: un personaj interesant care apare in film este si prof. israelian Mordehai Milgrom. Acest om a avut "tupeul" chiar sa propuna (erezia ereziilor ! Very Happy ) modificarea legilor newtoniene ale gravitatiei pentru a "scapa" de ideea existentei materiei intunecate (pe care acest profesor o considera neavenita...):

Cateva detalii veti gasi aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Modified_Newtonian_dynamics

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 18 Feb 2009 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ceea ce am inteles eu e ca vrea sa spuna ca universul nu are un inceput (the big bang) ci este infinit ca timp si spatiu existand din totdeauna si pentru totdeauna, big bangurile fiind evenimente locale, ici sau colo, acum, mai demult sau mai tarziu, in acest Univers.

Cu o oarecare marjă de eroare Universul nostru atinge periodic două stadii semnificative de dezvoltare. Oricare dintre duratele în care Universul evoluiază de la una dintre cele două stări semnificative către cealaltă stare semnificativă sunt limitate, adică măsurabile, același lucru este valabil și pentru volumul ce definește această evoluție.

Ce dictează acest mod de reorganizare continuă?

Răspunsul îl putem afla doar în măsura în care vom realiza că Universul este un ocean de mesaje, un hard plin mai mult sau mai puțin de informații. Datorită volumului limitat, numărul de informații deținute la un moment oarecare de acest imens HARD este și el limitat și într-o continuă tendință de creștere sau descreștere valorică (funcție de cele două perioade semnificative ale evoluției).

Practic, după ce marele HARD ajunge la o saturație (datorită memorării unui număr din ce în ce mai mare de date) urmează o perioadă de FORMATARE, ca și când Universul este periodic condamnat la UITARE (asemănarea cu orice alt tip de entitate nu este întâmplătoare).

Atenție, BB-ul nu trebuie privit doar din perspectiva primei secunde, el trebuie privit și analizat din perspectiva ciclică.

Atenție, credința și autosugestia sunt stări ce influiențează într-o măsură mai mică sau mai mare atât persoana în cauză cât și mediul înconjurător, mediuL față de care nici nu poate fi vorba de o izolare perfectă (ci mai degrabă de un cuplaj inductiv).
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Feb 2009 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Formidabil !

De unde v-ati dat seama ca exista acea marja de eroare ? cam cat e de mare ?

Lasati-ma sa ghicesc: in cazul ideilor Dvs. "marja" e de 100%.

Mda, se simte in aer mirosul de substante interzise, consumate pentru "inspiratie" Razz

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Feb 2009 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Omul, bunioară, de par egzamplu, dintr-un nu-știu-ce ori ceva, cum e nevricos, de curiozitate, intră la o idee; a intrat la o idee? fandacsia e gata; ei! și după aia din fandacsie cade în ipohondrie ... De la fandacsie la ipohondrie nu e decat un pas. Pe urmă, firește, și nimica mișcă Laughing
Sus
Ella_Kosta
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Iul 2006
Mesaje: 149

Motto: Am fost odata parte dintr-o stea

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2009 00:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cat timp v-ati ciondanit pe aici, pentru ca nimeni nu a dat raspuns la intrebarea mea, si pt ca io intre timp am reusit sa ma luminez, iata:

http://science.nasa.gov/headlines/y2001/ast03apr_1.htm
http://www.lbl.gov/Science-Articles/Resear...rnova.html
http://www.lbl.gov/Science-Articles/Archive/Phys-SNAP-NASA.html

Logica mea era ok, dar era un amanunt mic care de obicei nu este mentionat... Pana la urma, da, arata ca expansiune accelerata.

_________________
IMPOTRIVA PROSTIEI... ZEII INSISI LUPTA IN ZADAR!
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 10 Mar 2009 10:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar fi cu putință o expansiune neaccelerată?
Ar fi cu putință un proces neaccelerat?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mar 2009 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da! Da! Lasati fata in pace dle Iacob Smile
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 11 Mar 2009 12:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ella_Kosta a scris:
Cat timp v-ati ciondanit pe aici, pentru ca nimeni nu a dat raspuns la intrebarea mea, si pt ca io intre timp am reusit sa ma luminez, iata:

http://science.nasa.gov/headlines/y2001/ast03apr_1.htm
http://www.lbl.gov/Science-Articles/Resear...rnova.html
http://www.lbl.gov/Science-Articles/Archive/Phys-SNAP-NASA.html

Logica mea era ok, dar era un amanunt mic care de obicei nu este mentionat... Pana la urma, da, arata ca expansiune accelerata.

Sa am pardon eu am raspuns succint la intrebare.Problema spinoasa e dece accelerata?Energia intunecata e un raspuns generic.Eu banuiesc ca de vina e atractia gravitationala din exterior.
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2465

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 11 Mar 2009 15:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Problema spinoasa e dece accelerata?

Spinoasă prin simplitatea ei, dacă nu ar fi fost accelerată, cu siguranță nu ați fi auzit niciodată de ea.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2009 16:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu banuiesc ca de vina e atractia gravitationala din exterior.


Cum spuneam, s-ar anula... e elementara demonstratia.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
mafalda
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Feb 2008
Mesaje: 384




MesajTrimis: 12 Mar 2009 01:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi amintesc vag de un SF de prin anii 60-70.
Se presupunea ca Universul nostru, cu miliarde de galaxii, e ca o gaoace, ca o gaura imensa intrun cascaval si mai "infinit", cu peretii de o densitate maxima, incredibila. Inversul unei gauri negre, un plin negru.
In centrul acestei gauri zisa "Univers" nu prea exista gravitatie, ca se anuleaza, dar cu timpul fiecarei galaxii ii vine randul sa se zdrobeasca de acei pereti ultramasivi, generatori de imense forte gravitationale.
De la acele margini intunecate ale Universului ultramasiv nu se emite nici o radiatie luminoasa, dar se presupune ca doar gravitatia scapa, este generata, aceasta fiind formata dintrun alt soi de cuante, chiar ele generatoare apoi de gravitatie. Erau numiti gravitoni, putem azi sa le spunem si eteroni.
Pesemne ca asta observam prin redshift, caderea accelerata a galaxiilor dela margini pe acei pereti masivi. Noi fiind o galaxie inca tanara, undeva inca in centrul acestui macrounivers, mai avem inca multe de patimit..
Intrucat acest imens gol nu este chiar gol, ci sediul unor radiatii diverse, tocmai aceste radiatii constituie materia primordiala (energia) pt. formarea perpetua a atomilor in spatiu, apoi unirea acestora..
O astfel de interpretare nu ar permite nici un bang, nici big nici litl.
Sus
cris
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Iun 2006
Mesaje: 312



Localitate: Pitesti

MesajTrimis: 12 Mar 2009 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar daca scenariul ar fi urmatorul;
Universul este format din gauri negre care absorb tot.Din cind in cind foarte rar o gaura neagra ajunge la o masa enorma la care stringurile din care e formata se sincronizeaza intr-un singur superstring si acesta se imprastie cu viteza luminii.In acea zona se va forma materie si radiatie.Acestea se vor imprastia spre celelalte gauri negre masive accelerat.
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2009 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Universul este format din gauri negre care absorb tot.Din cind in cind foarte rar o gaura neagra ajunge la o masa enorma la care stringurile din care e formata se sincronizeaza intr-un singur superstring si acesta se imprastie cu viteza luminii.In acea zona se va forma materie si radiatie.Acestea se vor imprastia spre celelalte gauri negre masive accelerat.


Dar daca scenariul ar fi urmatorul:

Mos craciun cand merge cu sania lui pe la toti copiii cauzeaza expansiunea universului. Ca sa de cadouri la toti copiii.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact