Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Stellar_analysis_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225557
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Discuri de sticla


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Ian 2008 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Testul Foucault este un test calitativ ochiometric. Atunci cand o sa ajungi la parabolizare si o sa faci testul Ronchi sau Maxutov dar mai ales testele zonale, atunci cand o sa te poti lauda ca ai depasit lambda/4 sau chiar lambda/8, atunci o sa poti aprecia sticla PIREX care nu-ti face figuri, modificandu-si suprafata in timpul prelucrarii din cauza ridicarii temperaturii. Ai incercat vreodata sa pui varful unui deget pe o oglinda in timp ce faci testul Foucault. Incearca si o sa vezi cum se ridica un "munte". Texereau a scris acel text prin anii '50. A trecut de atunci mai bine de o jumatate de veac Smile S-au inventat laserele si chiar se pot si cumpara. PIREX-ul se poate astazi gasi in Europa. Chiar si in Romania Very Happy
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 05 Ian 2008 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Testul Foucault este un test calitativ ochiometric. Atunci cand o sa ajungi la parabolizare si o sa faci testul Ronchi sau Maxutov dar mai ales testele zonale, atunci cand o sa te poti lauda ca ai depasit lambda/4 sau chiar lambda/8

Nu se pune problema la modul ce am facut sau ce am reusit eu. O sa mai revin si cu aspecte in sensul asta.
Iata din aceeasi carte, cam ce au reusit altii sa faca din plate glass si "ochiometricul" test Foucault (~l/50).



Defectul de suprafata admis in criteriul Rayleigh este de lambda/8, sau lambda/4 daca ne referim la defect pv (peak to valley) al frontului de unda reflectat.
Pentru cine nu stie: in testul Foucault, aberatiile longitudinale produse de oglinzile parabolice in centrul de curbura, se masoara folosind ecranul Couder.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Ian 2008 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din sticla simpla (sticla de geam sau "plate glass") se poate obtine orice si la o precizie oricat de buna Smile Intrebarea e "cu ce efort?". Inca o data, in timpul slefuirii temperatura sticlei se schimba (chiar si de la atingerea cu mainile) astfel incat vei avea o anumita temperatura la slefuire si alta atunci cand o pui in bancul de test ceea ce duce la tot felul de precautii pe care trebuie sa le ia in calcul cel care lucreaza. Evident vorbim aici de oglinzi deja mai mari (de la 250 mm incolo). Tavi, fa testul de care ti-am vorbit ca e foarte simplu. Pune o oglinda in bancul de test, si fa testul Foucault. Roaga pe cineva in timpul asta sa se duca si sa puna un deget pe suprafata oglinzii sa-l tina un minut si dupa aia sa-l ia. Observa ce s-a intamplat si spune-ne si noua Smile
Noi nu am adus discurile de PIREX pentru ca sa le vindem. Pana nu demult si Tavi_S a lucrat cu sticla obisnuita dar am ajuns la concluzia ca daca tot trebuie facut rost de sticla si trebuie cumparata (nu ca "pe vremuri" cand o procuram de la "piata neagra") atunci macar sa fie de calitate ca diferenta de pret e destul de mica. Discurile le-am adus pentru nevoile noastre si ne-am gandit sa incercam sa le punem la dispozitia celor care au aceeasi pasiune ca noi.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 05 Ian 2008 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am contestat nici un moment, faptul ca Pyrexul are un coeficient de dilatare de 2.27 ori mai mic decit cel al sticlei obisnuite, si bineinteles implicatiile acestei proprietati in actiunea de polisare (si asferizare finala).
Exact lucrul asta am vrut sa-l evidentiez:
Citat:
Din sticla simpla (sticla de geam sau "plate glass") se poate obtine orice si la o precizie oricat de buna

Cu o atentie la anumite detalii, si un timp mai mare de asteptare inaintea unui test (pt. uniformizarea temperaturii in masa discului), se poate obtine o suprafata foarte buna. Personal as merge cu toata increderea pina la diametre de 200mm, pt. posibilitatea unei executii bune, iar apoi de retinut lucrul subliniat din ce spunea Texereau, turbulenta instrumentala e factorul mai important. Intregul tub optic necesita o uniformizare a temperaturii.

Daca ar fi sa zic ceva si de costuri, un amator german specifica pe site-ul lui si niste preturi, de ex. un disc de 200mm si 21mm grosime - 58 euro, f. mult fata de o placa bruta necesara din plate glass.
http://www.stathis-firstlight.de/spiegelschleifen/materialeng.htm

In functie de buzunarul, dorintele, experienta si proiectele fiecaruia, se face si alegerea materialului oglinzii principale Smile .

Bafta!


Ultima modificare efectuata de catre Tavi F. la 06 Ian 2008 15:36, modificat de 1 data in total
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Ian 2008 12:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atunci cand vorbim de oglinzi facute de amatori trebuie sa avem in vedere doua lucruri. In primul rand e vorba de un hobby si ca orice hobby are un farmec al lui, se face pur si simplu de placere. Dar trebuie sa luam in considerare si o oarecare eficienta. La momentul asta chinezii vand telescoape la un pret care sfideaza ... bunul simt Smile Probabil ca in viitorul apropiat muncitorul chinez va deveni si el mai pretentios, va cere un salariu mai decent si atunci si produsele chinezesti vor ajunge la niste preturi mai apropiate de adevar. Dar pana una-alta se pot lua telescoape cu oglinda de 150-200 cm la preturi mici. Toate au oglinzi slefuite la precizia de aproximativ lambda/4. La preturile astea nu prea renteaza sa faci ceva asemanator ca-ti iese mai scump si mai pierzi si timp. Ca atare un amator care se respecta va cauta sa depaseasca aceasta limita si sa faca o oglinda mult mai buna. De ce si in ce scop? Pai pentru conditii de vizibilitate exceptionale care apar din cand in cand, momente in care se pot vedea niste imagini si face niste poze care taie respiratia sau "te dau pe spate" cum zice Tavi_S. Iar conditiile astea pot fi si cautate si provocate. Urcand pe un munte de exemplu Smile
Sa nu ne facem iluzii, in toata lumea sunt destul de putini care au acest hobby. In America mai multi, in Europa mai putini iar in Romania ... Dar merita sa incercam sa imbunatatim aceasta stare Smile
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2008 01:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La Timișoara am găsit sticlă float de 19mm la firma Lipoplast, pe Calea Șagului, dar aveau doar bucăți mai mari de 1mp și n-au vrut să-mi taie. Prețul era aprox.67 euro/mp. E mult, e puțin? Ca să nu vin cu mâna goală am luat cu 50 lei o bucată de geam de 12mm de aprox 500x700mm. Smile
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 20 Sep 2008 01:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu pare chiar mult...1mp de 19mm...pare ok pretul. Dar cum duci acasa un metru de sticla, ca trebie sa fie grea de belea Very Happy ? Oare distribuie si in tara sau numai la cantitati mari?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2008 01:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cu mașina personală, m-a lăsat portarul înăuntru. Smile Nu știu ce fac ei cu sticla groasă, dar am văzut într-un colț o mașină care tăia din ea discuri de diametru mic 30-100mm N-am întrebat dacă distribuie și nici dacă taie la comandă, poate data viitoare. Presupun că prețul crește substanțial în caz că o taie ei sub formă de discuri.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Sep 2008 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se fac din ea vitrine, pulturi, vitrine frigorifice, usi, tablii de masa etc. Ei vand un minim un metru patrat dar sunt foarte bucurosi sa mai castige un ban si s-o taie cum vrei. Smile
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 12 Dec 2008 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ceva timp ma gindesc la achizitionarea unor discuri (peste 200mm, mai groase de 19mm) de Pyrex sau Borofloat (Schott).
Acum nu am banii necesari sa intreb in stinga si-n dreapta (pe la producatori), pentu a afla informatii suplimentare. Daca exista persoane cu experienta in achizitii de genul asta, apreciez orice informatie concreta.

Referitor la Schott- borofloat:
- Care ar fi valoarea minima a unei comenzi, pt. a fi acceptata?
- Care ar fi pretul / unitatea de suprafata, a unor placi plane de diferite grosimi?

Referitor la Newport glass- pyrex:
http://www.newportglass.com/angwcat.htm
- Are cineva experienta cu firma asta americana? Or trimite in Romania?
Am vazut la ei multe dimensiuni de discuri turnate si detensionate (fine annealed).

Orice alte observatii sau precizari la subiect, sint bine venite, cu siguranta vor folosi mai multor persoane.
Sus
schein1 981
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Dec 2008
Mesaje: 1



Localitate: timisoara

MesajTrimis: 12 Dec 2008 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului: simplu si foarte eficient!
Raspunde cu citat (quote)

........
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4015



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 12 Dec 2008 11:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: simplu si foarte eficient!
Raspunde cu citat (quote)

schein1 981 a scris:
...APOI POTI STA
LINISTIT/A ACASA SI BANII VIN!!!

Pai stai tu linistit acasa si nu mai polua forumu'...

Adminu', Doru, indepartati noul "virus" numit schein1 981...
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Dec 2008 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va fi sters banuiesc doar ca Doru e la servici pana la ora 18 .
Referitor la discuri de sticla in Germania la Shott nu se face mai groasa de 25mm borofloat (pirex). Pentru preturi la aceasta contacteaza reprezentanta din Romania
http://www.schott.com/english/company/worl...nd=Romania
din cate stiu nu au limita la cantitate / doar sticla optica are limita 1000 euro fiind alta filiala in alt oras.
totusi nu am incercat sa comand 1buc de 250mm.
Preturile sunt confidentiale ,cand primesti de la ei mail cu raspuns te atentioneaza de acest lucru . Procedura e greoaie 3-5 sapt si nu cred ca merge persoana fizica.
In ultima vreme am apelat la cineva din Germania care suna la tel si sunt serviti in 3 zile / noi suntem romani ,noi suntem romani.....au primit teapa de la o fabrica optica romaneasca sute de mii euro
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Dec 2008 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Of tara, tara...Pana nu ne-o dam in petec nu ne lasam. Evil or Very Mad
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 12 Dec 2008 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De tipul asta ce spuneti?
http://www.stathis-firstlight.de/spiegelschleifen/materialeng.htm
Eu vroiam dvd-ul lui dar mi-a spus ca trebuie sa cunosc bine germana ca vorbeste repede.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact