Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC7380_4klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225580
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Argumente... chinuitoare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 27 Iul 2020 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am afisat lista cu "necesarul" mai sus si preturile cele mai favorabile, ca se poate si cu mai mult. E clar in favoarea cui e avantajul. Numai ca mai intra si ceva manopera...
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10697



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Iul 2020 22:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
..E clar in favoarea cui e avantajul. Numai ca mai intra si ceva manopera...
Numai ca la final tot n-o sa ai:
- lipsa obstructiei
- design compact
- ultraportabila

La care as mai adauga ca un astfel de refractor e foarte bun ca si teleobiectiv. Cu singura conditie ca optica sa fie una corecta pentru sintagma de "ED".
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2510



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 28 Iul 2020 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesanta discutia. Imi plac desenele lui valy si argumentele lui. Cu toate ca si eu sunt mare amator de diy, subscriu la achizitia unui ED bun. Mai bine astepti cateva luni sa faci suma necesara, decat sa-ti para rau mai tarziu si sa vinzi la juma' de pret un telescop care te va dezamagi.

@zoth
Foarte fain focuserul lui Laurentiu. Cred ca voi incerca sa-l fac si eu, dat fiind ca tot am acest newton. Nu ma intereseza sa-l fac pentru DSLR sau alta camera cu senzor mare, ci pentru o camera planetara cu diagonala senzorului de maxim 13mm, asa ca nu voi schimba secundara si nici pozitia primarei. Sper ca va merge corectorul de coma de la SW.
Apropo de CC, din experienta mea cu newtonul 150/750. Cu camera pusa la distanta ceruta in specificatiile producatorului, punctul de focus (ma refer la gradatia in mm de pe focalizator) difera de la o marca la alta. Cel de la SW focuseaza la 20mm ( are o mica reducere a focalei, 0,95x, conform producatorului), MPCC la 25mm, GPU la 30mm (cred ca mareste putin focala, desi producatorul pretinde ca nu o face). Deci pentru SW CC, punctul focal fiind si mai aproape de tubul telescopului, va trebui sa masor aceasta distanta, ca sa vad daca imi incape un focuser, fie el si "low profile".
@GunDALF
Cred ca mi-ai deschis frontul de lucru. Very Happy

_________________
Marius
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 28 Iul 2020 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, probabil ca acolo voi ajunge, pana la urma, candva, but not today... Mr. Green

Cum am zis, ma voi juca o țâră cu Soligorul de 400mm f/6.3, care ofera imagini relativ OK (impresionante chiar si wide open), peste medie, oricum. L-am crezut o vreme pierdut, ca nu mai dadeam de el, dar cu cometa asta chiar am vrut sa-ncerc ceva cu el. Pana la urma m-a salvat nevasta: facuse mai demult ordine intr-o doara prin scularia mea si l-a pus intr-un loc aproape inaccesibil. De-aia il crezusem ratacit. Degeaba intrebam eu de teleobiectiv, ca pana nu i-am zis de o tulumba neagra, n-a priceput despre ce vorbeam. Mr. Green Aviz amatorilor, nu va lasati nevestele printre scule diverse. Mr. Green Laughing Mr. Green
Am facut niste teste si chiar da imagini bune si la f/6.3 (vezi attachement), cred ca merita o sansa.


dmtr, ma bucur ca te-am starnit si asteptam foto si mai bune decat cele pe care deja le ai bune... Wink

https://i.postimg.cc/Nfm56nmV/IMG-1629.jpg

Wtf, nu reusesc sa atasez foto. Question
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10697



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 11:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
but not today...
E pacat pentru timp si pasiune, viata este scurta.

GunDALF a scris:
Aviz amatorilor, nu va lasati nevestele printre scule diverse.
Acest lucru este practic imposibil. Las intentionat anumite piese la loc vizibil in ideea ca tot lovindu-ma de ele ma voi apuca de treaba. Fix in preziua cand imi vine cheful dispare in mod misterior si nimeni nu stie de el cu lunile, apare dupa un timp in locuri temiriunde.

Ultima modificare efectuata de catre valy la 28 Iul 2020 11:28, modificat de 1 data in total
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 28 Iul 2020 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
GunDALF a scris:
but not today...
E pacat pentru timp si pasiune, viata este scurta.


De-ar fi numai pasiunea asta pe viata mea. Laughing Mr. Green
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10697



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
De-ar fi numai pasiunea asta pe viata mea. Laughing Mr. Green
Pai aici suntem pe astronomy.ro, deci numai asta este pasiunea.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2510



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 28 Iul 2020 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am masurat distanta intre tubul newtonului de 114 si senzor (focusare la infinit cu camera planetara, fara CC). Este 50mm+ 12,5mm (interni ai camerei). La SW CC sunt necesari 55mm intre gulerul CC si senzor. Deci aproape tot corectorul trebuie introdus in tub, cu obstructia aferenta, iar gulerul acestuia il impiedica sa intre intr-un port-barilet de 2", folosit ca focuser. Asadar, din pacate, proiectul nu este valabil.
_________________
Marius
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 28 Iul 2020 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai, salti oglinda principala... dar cred ca va trebui si alta secundara. Ajungi pana la urma la ce-am discutat aici.

Ultima modificare efectuata de catre GunDALF la 28 Iul 2020 12:32, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10697



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dmtr69 a scris:
..newtonului de 114 ...
Tot asa la un calcul rapid, cu o secundara de 60mm, rezulta o apertura efectiva echivalenta de ~90mm, daca mai iei in calcul si spiderul si obstructia data de focuserul care patrunde in conul de lumina, plus pierderile de 5-10% la oglinzi, te cam apropii de apertura de 70 a unui ED de care discutam, deci pica si "Are solutie, cea cu newtonianul modificat este (70mm ai ED-ului dintr-o data mi se pare prea putin)".

GunDALF a scris:
Pai, salti oglinda principala...
Dupa care trebuie sa maresti diam oglinzii secundare ca sa nu pierzi lumina, dar asta duce la pierdere de lumina... Laughing

Trust me, problema ta nu are solutie, oricat te-ai invarti.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 28 Iul 2020 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea cred. Insa ramane in piciaoare argumentul pretului mai mic, clar. Numai ca trebuie ceva munca.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10697



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Insa ramane in piciaoare argumentul pretului mai mic, clar...
In aparenta ramane in picioare...in aparenta.
Iti dau un exemplu: ca sa dai o gaura filetata ce nu costa nimic, ai nevoie de bormasina, spiral si filiera care costa 300 de lei.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 28 Iul 2020 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe-alea le are si-unul care e antitehnica, in casa. Wink Eu unul le am. Chef sa le folosesc nu prea este.
Nu trebuie sa dai prea multe gauri. Treaba e mult mai simpla (cred, fiindca nu stiu conformatia tubului spre principala). Tai tubul cat e nevoie (un biax are oricine in casa Laughing ), salti principala, inlocuiesti secundara, largesti gaura pentru focalizator (tot cu biaxul de la pct. 1), montezi Crayford-ul (eventual cu reductie 1:10) si... voila, ai jucareaua modificata. Mr. Green
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10697



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Iul 2020 13:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
..montezi Crayford-ul (eventual cu reductie 1:10) si....
Nu e deloc low profile, daca la asta te referi: https://www.teleskop-express.de/shop/produ...cuser.html Plus ca pretul e jumate din ED.

Poate asa: https://www.teleskop-express.de/shop/produ...eight.html

Iar daca iti faci tu focuserul pai e mai mult decat o simpla gaura cu bormasina. Dar ai putea sa faci ceva simplu: o placa cu 3 suruburi tip push/pull si setezi desplasarea pt. foto, in general e fixa. Iar pentru vizual pui un helicoidal..care si el costa.

Problema mea cu abordarea ta DIY este ca daca tot te chinui macar sa te chinui pentru o apertura mai mare. Nu inteleg cu ce te limiteaza o focala mai lunga sau un tub mai mare/lung de 4-5kg. Poate ai tu pasaricile tale, ceea ce e ok, fiecare avem. Ce am vazut pe aici la colegii cu 150/600 atat la planete cat si la DSO mi se pare arhisuficient si aproape perfect ca singur telescop atat fix cat si portabil, atat DSO cat si planete.

Daca aduni toate accesoriile, telescoapele, incercarile, framantarile, bormasinile, timpul, stresul, nelinistile, nerezultatele si le convertesti in bani cred ca depasesti lejer asa ceva: https://www.teleskop-express.de/shop/produ...graph.html
Iar la final nici macar nu te apropii de f.28, nici macar marginal, poate nici de cele 4kg. Ca de campul corectat f2.8 pt. 25mm sigur nu, nici pe departe. Sunt de parere ca banii ii dai odata, doare putin, dar scurt, iar multumirea/placerea vine continuu dupa aceea timp nedefinit.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3191

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 28 Iul 2020 13:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ai citit si pe alte topicuri ce monturi am si ce-mi doresc. Am trecut de faza "a mea-i mai mare". Nu e nicio pasarica, dar, efectiv, m-ai obosit sa-ti tot repet ca vreau ceva ULTRAportabil. In aceasta definitie (s-o dam ca sa nu ne mai cramponam de ce vrem noi, in loc de ce vrea celalalt) intra atat cotele de gabarit, cat si greutatea. AZ GTi tine maximum 5 kg de echipament si asta mai degraba la vizual. Nu mai zic de Star Adventurer mini WiFi, care "duce" doar 3 kg. Un tub de peste 130mm deja e mult prea greu (150mm are el 5 kg), daca socotesti si camera, eventual ghidajul (luneta + camera + alte adaptoare si inele).
Pentru mine HEQ5 si 200mm sunt istorie (au cam fost de la inceput), de aceea le-am scos la vanzare. Cred ca am fost destul de clar acum si ne putem continua discutiile. Wink
Varianta ED-ului nu e exclusa complet. De aceea inca ezit. Dar nu e pentru viitorul prea apropiat. Acum, chiar "am sa-mi fac mana" cu Soligor-ul de 400 mm si... mai vedem.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 4 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact