Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
jup1b.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

114mm F/8


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 10 Dec 2006 22:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@sarpe - Scuza-mi ultima interventie in topicul asta, eram un pic suparat si am cam exagerat.

Succes si sanatate tuturor!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi_1979 a scris:
@sarpe - Scuza-mi ultima interventie in topicul asta, eram un pic suparat si am cam exagerat.

Succes si sanatate tuturor!


Stai linistit, nu ma deranjeaza interventia ta. Si pana la urma e normal sa te simti putin fustrat avand in vedere ca tu vrei binele si nimeni nu te "baga in seama". Adevarul este ca tu mai mult decat sa iti expui experienta in domeniu nu poti sa faci. Datoria de a-si face bine este a celui caruia ii este necesara informatia ta.
Dupa mine, tu nu poti face mai mult.
Numai bine!
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 11 Dec 2006 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

alexconu a scris:
sarpe a scris:
Sti ce inseamna a colima, nu? Sa vezi acelasi lucru cu el ca si cu telescopul.

Domnu $arpe, atentiune! Asta e aliniere. Colimarea tine de piesele optice ale instrumentului. Stii tu.. sa aiba aceeasi axa optica obiectivul si ocularul in cazul refractoarelor si obiectivul oglinda secundara si ocularul in cazul reflectoarelor Wink

Exact asta vroiam sa aflu. Stiu cum se face alinierea la un cautator, problema mea era colimarea cautatorului. In cautatorul meu stele se vad ca niste pete cu coama, ce mai, exact cum s-ar vedea printr-un telescop necolimat. Din cauza aceasta stelele mai slabe ca stralucire nici macar nu se vad (desi cu ochiul liber se observa perfect).
Oricum, multumesc $arpe pentru raspunsul tau (sugestia cu becuriile de pe antene e de notat), si ... plsss help, cum as putea colima finder-ul?
Era sa uit, mersi pt informatiile referitoare la ebony. La ce te refereai mai exact cand vorbeai de opritoarele de la usi?
Oricum, cred ca va trebui sa tot incerc diferite solutii mai "autohtone" pana o voi gasi pe cea optima.
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 11 Dec 2006 16:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi_1979 a scris:
Am gasit si eu in materialele scrise de Emil Neata, doua surse de oglinzi ieftine, din U.S.A., la Sylvan, chiar ma minunez ce preturi au 15$ pt. o oglinda de 114mm f/~8, cei care au facut prezentarea pe site nu au stiut face transformarea din inch in mm (4,5''=123mm!!??) Shocked , ce sa mai cred de indicatiile calitative 1/8*lambda defecte ale suprafetei.
http://www.sylvancompany.com/45-mirror-p-57.html

Eu anumite rezerve fata de cei de la Sylvan. Am comandat o oglinda de 114 f/8 de la ei si am primit o oglinda care, dupa masuratori s-a dovedit a fi f/~4, desi pe ea era stantat f/8.
Pe scurt, mie mi se par ca fac parte din categoria comerciantilor de duzina. Nici vorba de calitate. - Parere personala-
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2006 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este lambda sau raport focal ?
Daca e lambda la pretul asta este o binecuvantare. Cred ca exista oglinzi de machiaj care costa mai mult...

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2006 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sica a scris:

Exact asta vroiam sa aflu. Stiu cum se face alinierea la un cautator, problema mea era colimarea cautatorului. In cautatorul meu stele se vad ca niste pete cu coama, ce mai, exact cum s-ar vedea printr-un telescop necolimat. Din cauza aceasta stelele mai slabe ca stralucire nici macar nu se vad (desi cu ochiul liber se observa perfect).
Oricum, multumesc $arpe pentru raspunsul tau (sugestia cu becuriile de pe antene e de notat), si ... plsss help, cum as putea colima finder-ul?
Era sa uit, mersi pt informatiile referitoare la ebony. La ce te refereai mai exact cand vorbeai de opritoarele de la usi?
Oricum, cred ca va trebui sa tot incerc diferite solutii mai "autohtone" pana o voi gasi pe cea optima.


Pai fi atent, sper sa te ajute ce iti voi explica acum, daca cumva nu ai incercat deja. Partea din fata a cautatorului este compus din 2 parti, lentila cu montura ei si un inel=contrapiulita. Idea este sa desurubezi/insurubezi obiectivul pana cand stelele se vor vedea puncte si cu piulita/contrapiulita sa fixezi obiectivul pe pozitie. Daca cumva asta nu iti rezolva problema atunci nu stiu ce sa iti mai recomand. Sper sa reusesti asa.
Numai bine!
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 11 Dec 2006 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Mitu Catalin
Very Happy Raport focal, bineinteles. Fiind si o oglinda sferica, un astfel de raport (f/4) e un ... dezastru.
@Sarpe
Mersi, o sa incerc. Sper sa reusesc.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact