Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v1_0_pr_3d-cut.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225291
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un binoclu ushor, ieftin, rezistent?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2006 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

focus94 (dar s-ar putea sa am surprize- site-ul nu e chiar actualizat...).

Merci de ideea cu nikon.

Ziceai ca 8(7) x 40(42-45) - e bun practic pentru luna, dar nu si pt DS.

Poti sa-mi dai ceva detalii, te rog mult.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2006 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

atentie, nu am spus ca un 40 mm nu ar fi bun...
spun doar ca unele obiectele DS precum si stelele de magnitudine mare au luminozitatea foarte mica, de aceea in astronomie apertura obiectivului este foarte importanta.
uite diferenta : la 40 mm suprafata de captare este de 1256 mm^2 iar la 50 mm suprafata este de 1962 mm^2. rezulta de aici ca obiectivul de 50 aduna cu 56% mai multa lumina decat cel de 40.
e mult, e putin, tu hotarasti....
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2006 15:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cum spuneam: la focus 94 nu au decit seria PCF care e undeva intre 7 si 10 milioane (ce-i pe site e depasit demult).

Nikondigital nu are decit lista binoclurilor- fara preturi, fara nimic.

La magazinul de hunting nu au decat Norconia dar la preturi peste 5 milioane.

Mai caut Olympus...(MGT eductional- rerpezentantul lor are site-ul defect...)
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2006 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

pana la urma nu inteleg de ce ocolesti seria PCF, pentru ca sunt prea scumpe sau pentru ca sunt umplute cu azot?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2006 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

scumpe pt PRIMUL binoclu...
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2006 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok, daca e vorba de pret atunci nu am ce comenta. Pentaxul e scump iar Nikon nu prea aduc multi in Romania deocamdata.
exista totusi solutia sa alegi o varianta mai ieftina (in cazul in care ii accepti compromisurile), eventual de la Olympus pentru care pot sa-ti fac o descriere a binoclului si sa-ti dau si un link de unde il poti lua mai ieftin (230 lei).
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Aug 2006 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
eventual de la Olympus pentru care pot sa-ti fac o descriere a binoclului si sa-ti dau si un link de unde il poti lua mai ieftin (230 lei)


Sunt curios si eu ce poate face un Olympus de 230 lei. Daca Olypusul pe care il ai e cel de 10X50 sau 12X50 atunci astept descrierea ta. Ce mai intereseaza in descriere este daca l-ai primit colimat, aberatii la marginea campului vizual. Eventual o imagine cu el, cu coatingul mai ales, ca din ce am vazut la Olympus la modelul ieftin e doar un singur coating.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2006 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am pus mana pe oly 10x50, 3 mil la unirea.

nu are coating-decit pe ocular. nu scrie de prisme nimic-sunt probabil bk7.

nu stiu ce sa mai zic...

pentru ce e oly ala e muuult prea scump.

mai caut pentax....
nikon...

Daca nu, germania scrie pe mine....
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Aug 2006 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De la Pentax singura solutie mai ieftina e un XCF la 3 milioane-4. Dar daca zici ca in Romania nu au, poate ii intrebi daca pot sa iti aduca.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2006 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am intrebat...nu stiu.... Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2006 22:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
nu are coating-decit pe ocular. nu scrie de prisme nimic-sunt probabil bk7.


modelul 10x50 DPSI de care spui are toate suprafetele optice care sunt in contact cu aerul inclusiv prismele acoperite antireflex. coatingul este monolayer adica intr-un singur strat. ca sa ma conving am desfacut furca ocularelor si m-am uitat si la prisme. poate maine am sa fac niste poze sa vedeti.
la prisme intradevar ai dreptate, nu sunt din Bak4, s-ar putea sa fie din Bk7 (nici asta nu se specifica), dar sa nu uitam ca si Bk7 e o sticla foarte buna.
ca si binoclu de zi sau de amurg mie cel putin mi se pare foarte bun, e foarte luminos si imaginea are o claritate deosebita.
am facut si o experienta sa vad aberatia cromatica, am privit frunzele unui copac situat cam la 15 m, proiectate pe un cer iluminat din spatele meu de soare. am mai privit si o antena mare de tv situata cam pe la 150 m in aceleasi conditii. rezultatul a fost un fin contur violaceu la marginea acelor frunze, contur care nu fura nimic din detaliu. la luna plina nu am vazut aberatie cromatica, in fine poate eu nu am ochiul atat de bine format.
marile probleme ale acestui binoclu dupa mine sunt doua:
1.la ocularul drept care are compensare de dioptrie lipseste un dispozitiv de blocare si drept urmare se poate decalibra usor dupa cateva atingeri.
2.marea problema optica este ca are aberatii de sfericitate vizibile noaptea cand il pui pe cer, stelele de la marginea campului vizual sunt defocalizate. am facut si o aproximare si cred ca mai mult de 80% din marimea campului vizual nu se poate folosi. deranjant nu este pentru observatie, dar este foarte deranjant ca exista.

concluzia mea e ca acest binoclu este foarte bun pe timp de zi (cand nu se observa acea aberatie de sfericitate), dar nu este un binoclu potrivit pentru astro.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Aug 2006 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cand nu se specifica, sunt bk7...

da, ai dreptatte, ocularul ala e...liber..

e prea scump pentru ce e... no "value for mony...".

dar cred ca ziua e bun...
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2006 09:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
e prea scump pentru ce e...


aici nu iti dau dreptate si uite de ce :
sa luam ca referinta piata americana unde preturile sunt cele mai apropiate de realitate. un DPSI 10x50 costa in medie 53$ pe cand un PCFWP 10x50 este 180$. ele ajung in romania sa coste aproximativ 80$ si respectiv 255$, intr-un raport oarecum echivalent. daca tu vrei sa ai aceeasi calitate la un pret de 3x mai mic, cred ca te inseli. nimeni nu-ti va da calitate "astro" fara bani Wink
acum, vorbind in mod absolut, DPSI-ul este chiar un binoclu foarte bun pentru zi sau amurg, el doar nu e potrivit pentru astro.
pana sa cumpar am privit prin multe no name-uri cu preturi apropiate si pe langa faptul ca imaginea avea o claritate indoielnica si coatinguri nepotrivite, te mai lua si durerea de cap din cauza nealinierii corespunzatoare a opticii. nu mai vorbesc de finisarea barbara...
asa ca mie nu mi se pare scump deloc Very Happy
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2006 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

>>luis

Nu am putut intra pe site-ul ala. Ar fi o idee buna daca inainte de a trimite oamenii pe link-uri (mai ales de cele tip "free hosting"- sa le verifici. ALtfel nu faci decit contra-reclama.

Ca sa nu mai spun de textul postat, total neinspirat: ce altceva putea sa fie, prietene pe un site numit :astronomie, decit astronomie???!!! Ciorapi de dama?

Cele mai noi stiri??!! Pai ce cerzi, ca e cineva dornic sa vada "cele mai vechi stiri"????

O stire de-aia e stire -ca e noua...

Plus ca e total nepoliticos sa intri pe topicul unui om cu recalama. Poti macar sa ceri voie...

Avind in vedere cele de mai sus, propun adminului sa steraga mesajul tau. imi pare rau.

>>>zircon

Eu judec camparaturile astea intr-un mod... comparativ.

Adica Oly ala e prea scump pentru ce da chiar si la preturile... americane. Sigur ca pentru zi e OK, mai ales daca nu ai mari pretentii si esti dispus sa platesti (in opinia mea) cam cu 20-30% mai mult decit merita - in Romania.

Daca as fi gasit 8x42 la 2 milioane, probabil ca l-as fi luat, 9desi acum cred ca rau as fi facut) pentru ca ar fi fost comod de utilizat si n-as mai fi alergat inca doua zile.

De zic ca 3 milioane e mult? Pai pentru ca Pentax 10X50 XCF e 3,800,00 si are prisme BAK4 si nu BK7 iar corpul e cauciucat. Este si multi-coating (nu full-coating mai mult ca sigur, dar...).

Da, un binoclu foarte bun sare de 2-300 EUR -mi-e foarte calr. Dar as vrea sa evit sa ajung "supra-protectiv". In alte cuvinte, pretul aqctioneaza ca si greutatea in ce priveste diposnibilitatea de utilizare: cu cat pretul e mai mare, cu atit vei fi mai atent sa nu-l strici, sa nu ti se fure. etc. ceea ce va rapi atit din timpul de utilizare cat si din placerea de a utiliza asa ceva.

Aici sunt absolut de acord cu dargon, care prefera binocluri ieftine.

Sigur insa ca -asa cum am spus- voi compara intotdeuana in cadrul aceleaiasi clase diversi producatori, pentru a vedea nu pretul in sine ci "value for money". Adica nu voi compara olympus cu Pentax in cadrul clasei "100 EUR" cautaind pretul cel mai mic, ci cautaind ce pot sa obtin maxim pentru un euro.

Daca sar la PCF, atunci voi comapra ina aceslasi mod, in cadrul clasei "200 EUR" de data asta. Plafonul este insa de 200 EUR pentru a evita "surpa-protectia"-vezi mai sus.

Am scris postul asta mai lung pentru ca am observat o oarecare deruta provocata de modul meu de a vedea lucrurile si m-am gandit ca e politicos sa explic cum gandesc, pentru a usura dialogul.

Multumesc mult!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Aug 2006 13:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

trebuie sa recunosc ca si eu am scris posturi mai lungi tocmai in dorinta de a fi inteles, asa ca scuzele de rigoare.
evident fiecare dintre noi are libertatea de opinie si logica lui personala, altfel lumea ar fi prea monotona, totusi nu inteleg ce vrei sa spui aici :
Citat:
De zic ca 3 milioane e mult? Pai pentru ca Pentax 10X50 XCF e 3,800,00 si are prisme BAK4 si nu BK7 iar corpul e cauciucat. Este si multi-coating (nu full-coating mai mult ca sigur, dar...).

daca vrei sa compari aici 10x50 XCF cu 10x50 DPSI atunci nu te incadrezi in acelasi barem de pret, de la 3.800.000 la 2.300.000 e cale cam lunga si data tocmai de diferenta materialului de prisme si de coating. acelasi lucru l-am scris si eu in postul precedent unde precizam foarte clar ca nu poti sa primesti calitate astro fara bani, dar probabil ai citit prea repede.
as zice ca ar fi util pentru tine sa pui mana pe ele, sa mai bagi si cate o privire si apoi sa vezi ce merita si ce nu. teoria e frumoasa dar practica ne omoara, nu poti face o comparatie reala doar pe hartie, va fi sterila.
cat priveste supra protectivul de care spui, eu cred ca un pret mai mare iti ofera o calitate mai mare si nu mai putin o placere mai mare de a privi prin acel instrument. nu mai suntem copii sa ne stricam jucariile preferate.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact