Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
img_8939_104.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225580
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sustinere pentru usurare tub optic


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1552

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Oct 2012 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da...usureaza sarcina pe axa RA. pe Dec tot atata vei avea

nu poti sa "tragi" doar de tubul optic, in ideea ca il "usurezi" ...
daca tubul sta pe partea Estica a monturii, si tragi de el cu 5kg in sus, cat timp montura ta va "urca" tubul, o vei ajuta

in momentul cand tubul va "cobori" catre Vestul monturii, atunci tu ve opune cele 5 kg, deci practic montura va trebui sa traga 5kg in plus.



eq002.jpg
 Descriere:
schita
 Marime fisier:  256.88 kb
 Vizualizat:  de 4095 ori

eq002.jpg


Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1552

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Oct 2012 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
.... Axele monturii se sprijina pe doi rulmenti cu role conice.....


la EQ6 care-l are nu sunt role conice. Are rulmenti cod 6008 2RSH (deep groove ball bearings, diametru interior 40mm, exterior 68mm, latime 14mm, cu 2 etansari
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Oct 2012 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

stai un pic, cum adica va fi mai greu pe vest/est? contragreutatea este mobila si actioneaza tot timpul pt a usura tubul, nu il "apasa" niciodata (fiind vorba de o sarma de otel nici nu are cum).
pentru a verifica se poate imagina sistemul gata construit, se pune tubul de 30kg pe montura si o contragreutate de doar 3-5kg. Apoi se incarca stalpul cu aprox 25kg, se debreiaza axa ra si sistemul ramane (dupa mine) in echilibru (aproape) perfect in orice pozitie.

voi incerca, mi se pare destul de simplu de implementat, cu o eq6 + tub newtonian 250mm f/5 ce are cam 16kg + harnasament astrofoto ajunge pe la 20-25, cam mult pt o eq6, dar daca o limitez la 5kg s-ar putea sa mearga (cand nu bate vantul).
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1552

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Oct 2012 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

in timpul urmaririi boltei, tubul optic se deplaseaza.

cat timp va "urca" catre meridian, cablul agatat de catre tine, va trage in sus tubul optic...deci va "usura" sarcina monturii.

cand tubul va trece de meridian, el va "cobori", deci montura va "impinge" in jos de tubul tau, dar cablul tau , agatat de tavan/stalp/etc tot in sus va actiona, deci in directia opusa de cum va trage montura ta (axa RA)

Usurarea asta merge atata timp cat tubul urca spre meridian, dupa ce trece de meridian si incepe sa coboare, de fapt iti adauga greutate/incarcare.

in varianta desenata de mine, indiferent unde este tubul (inainte sau dupa meridian),dispozitivul va trage de axa Dec in sus, usurand sarcina in axa RA, dar intr-adevar sarcina in Dec ramane constanta dupa cum ai remarcat (tubul+contragreutatile).

vezi in poza atasata la ce ma refer. dupa ce trece de meridian, sensul incarcarii trebuie inversat ca sa ajuti in continuare montura.



Figure_05.jpg
 Descriere:
scuze ptr "talentul" de a desena in Paint :-))
 Marime fisier:  36.26 kb
 Vizualizat:  de 4057 ori

Figure_05.jpg


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Oct 2012 17:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Auriga, pe langa obiectiile spuse de StarChild, mai sunt complicatii care tin de cum trage cablul de tub, pentru ca si tubul se rasuceste in timp. Ar trebui sa faci un inel in jurul centrului de greutate pe care sa se plimbe o alta sanie, de care sa fie prins cablul. ca sa nu creezi momente de rotatie. Cred ca mai simplu, si mult mai sigur, usurezi tubul, facand-ul sistem Serrurier.

Oricum, ar trebui sa faci niste desene exacte cu distributia fortelor in diferite pozitii, si sa analizezi influenta lor asupra monturii. ca daca micsorezi incarcarea, dar introduci oscilatii, te chinui degeaba.

_________________
Dragos N
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Oct 2012 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

de aceea am postat aici sa vad eventualele probleme/rezolvari.
starchild, urmareste urmatorul rationament:
avem o balanta cu un mic motor pozitionat in punctul de sprijin. pe un taler punem ota-ul nostru de 30kg si pe celalat o contragreutate de 5kg. acum deasupra talerului cu ota fixam o 'macara' ce leaga cu un fir tubul si in cealalata parte are o contragreutate _mobila_ de 25kg. sistemul este in echilibru (sau il ajustam sa fie). acum motorasul nostru ii va fi indiferent daca voi pune 5kg <-> 5kg sau 30kg - 25kg <-> 5kg de acord?
bun acum in cazul unei monturi ecuatoriale principul este identic, insa centrul de greutate al OTA-ului nu mai parcurge o miscare simpla verticala si una putin mai complexa, in 3D fiind un segment de cerc inclinat la 45 de grade. Deci daca macaraua noastra urmareste aceasta miscare, vom reduce cazul la cel al balantei. Proiectia acestui segment de cerc in plan paralel cu solul este o elipsa, deci miscarea pe o axa o compensam daca punctul de sprijin se misca pe o elipsa. iar cealalta miscare o compensam prin faptul ca sfoara ce leaga tubul ota de contragreutatea noastra de 25kg trece printr-un scripete deci se misca liber, adica montura urca, contragreutatea coboara si invers.

si intuitiv este corect ce spun eu: tubul are virtual cu 25kg mai putin in orice pozitie (asta realizeaza sistemul) si deci montura se comporta in rest ca si cum ar avea un tub de x-25kg. ea tot la fel se comporta, daca eu reusesc in toate pozitiie sa scad 25kg din greutatea tubului.

in plus, dar nelegat de aceasta problema, trebuie sa se faca meridian flip din doua motive: 1). tubul loveste de obicei stalpul/trepiedul dupa un anumit timp si 2). montura este de obicei usor dezechilibrata ca sa "impinga", deci trecand de meridian ar trebui schimbate putin pozitiile contragreutatilor.

ramane problema miscarii liniare pe acea elipsa, care cred eu ca se poate face cu un rulment.

nu este banal de implementat, dar eu am observat diferente semnificative de functionare a monturii intre o incarcare de 5 sau 15kg.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 31 Oct 2012 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa alte discutii am ajuns la concluzia ca mecanismul de 'plimbat' sfoara va fi sensibil de construit deoarece este 'tras' de montura - probabil asta strica toata treaba. Construirea unui sistem ce se misca independent dar cu o precizie mult mai mica este o solutie dar costisitoare. In ultima instanta, m-am gandit la o montura ecuatoriala pozitionata sub cea originala, mai solida, dar mai proasta (ieftina), ce sa aibe ca unic scop sustinerea tubului.
In practica o Paramount ME ne rezolva problemele (dar aduce altele - un divort, etc).
Sus
danto1313
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mai 2007
Mesaje: 352




MesajTrimis: 31 Oct 2012 21:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru problema ta s-au descoperit/inventat,nu neaparat in ordinea asta,monturi care sa duca sarcini mari,tuburi usoare in diferite alcatuiri din diverse materiale si antigravitatia. Very Happy
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 23 Feb 2013 11:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca ideea este geniala si functionala daca ramane SIMPLA. Cred ca ideal este un singur fir, preferabil textil, scripete si contragreutate, cat mai lung, care este prins vertical aproximativ deasupra centrului de greutate al tubului. Fortele de torsiune sau de tractiune generate de rotirea tubului optic sunt cu atat mai mici cu cat firul este trecut peste scripete la inaltime mai mare, practic nu cred ca vor influenta functionarea unei monturi.
Sunt foarte curios sa aflu rezultatul pentru ca nu imi permit o montura motorizata care sa duca tubul meu.
Incercarea moarte n-are, cred ca nu se poate intampla nimic rau daca se face un test cu atentia necesara.

_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact