Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147-V.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225551
Numar de utilizatori inregistrati: 2848
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paula
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alte seturi de oglinzi pentru telescoape Cassegrain (DK)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Vinde (privat)

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 01 Dec 2011 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi am reusit obtinerea unor imagini lunare, prin setul C... dupa ce mai incercasem de 2..3 ori, insa fara rezultate multumitoare (apareau doar zone strimte clar focalizate). Nici acum atmosfera n-a fost grozava, fiind cam cetoasa si nu ducea lipsa de turbulente.

Sa vedem cum se comporta oglinzile la acest tip de fotografiere- cadre singulare; metoda afocala... Nu degeaba voiam sa-mi fac eu telescop din ele, doar ca, intr-o zi, am decis sa nu mai las setul principal de oglinzi (de atunci, 2008) sa se "odihneasca" in vitrina (dupa ce ramasese nevindut citeva saptamini)... Aceasta e povestea rocadei oglinzilor utilizate in telescopul meu principal.

Asadar, sa curga pozele!
Luna, de ziua nationala a Romaniei!
(mai incepusem pozarea unei a 3-a zone, dar mi se consumasera acumulatorii de baza, apoi am mai schimbat vreo doua rinduri de baterii, si acelea aproape terminate... 8 cadre fiind insuficiente, atit probabilistic cit si practic, pentru selectarea unuia bun per ansamblu.)
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 03 Dec 2011 00:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atasez alte imagini din seara asta.
Poza a 3-a (Valea Alpilor) e dintr-o a doua serie. La acel cadru, care era si cel mai bun, nu facusem tocmai bine repozitionarea telescopului, iar Luna s-a nimerit incadrata aiurea... astfel incit i-am aplicat si un decupaj (reductia e aceeasi ca la celelalte).
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 03 Dec 2011 01:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca una, in mare parte dublura cu "Luna2..", dar, prin comparatia celor doua imagini, se observa diferente ale claritatii zonale, cauzate de turbulenta. Mai precizez si faptul ca aceste fotografii nu egaleaza claritatea detaliilor percepute de ochi, in modul vizual (persoanele care au mai facut astrofotografii stiu).
Sus
achy1978
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Dec 2007
Mesaje: 1544

Motto: In umblarea ta prin aceasta lume vei influenta direct sau indirect vietile a cel putin 10000 de oameni. Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui e: "Cum ii voi influenta?

Localitate: Targu Jiu

MesajTrimis: 03 Dec 2011 09:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tavi F. a scris:
....... Mai precizez si faptul ca aceste fotografii nu egaleaza claritatea detaliilor percepute de ochi, in modul vizual (persoanele care au mai facut astrofotografii stiu).


Tavi, din pacate asa este!
Este foarte greu sa ingeti turbulentele in imagistica planetara "de camp larg ... sa zic asa"
Chiar daca sunt foarte mici turbulentele, exista o extrem de mica probabilitate ca un cadru sa iasa perfect focaliza pe toata suprafata. Mai ales la grosismente mari este o intreaga nebunie.
Totusi, ar fi suficient sa reusesti obtinerea unui singur cadru perfect intr-un pachet, care sa fie folosit ca referinta, iar prin prelucrarea multipunct din Registax sa reusesti obtinerea unei poze bune.

_________________
Marian Lucian ACHIM
SRCSTV - www.srcstv.ro
SARM - www.sarm.ro
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 04 Dec 2011 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi am doar o imagine pentru expunere (cu setup-ul afocal selenar consacrat). M-a zgirmat undeva de am mai umblat la focalizarea telescopului, si cred ca n-am facut bine... mi-a rezultat un procent prea mare de cadre ratate. Iar mai tirziu, dupa ora 20, s-a innorat prea tare si n-am mai reusit sa fac nimic, schimbasem ocularul, ma pregatisem pentru Jupiter....
De fapt, am apucat sa trag 2..3 rafale experimentale la Luna, cu amplificare mai mare. Vizual, imaginea inca era buna, la 320x, desi se intensificasera turbulentele (apareau distorsiuni si intinari majore dar sporadice), insa bine ca nu erau dintr-acelea cu rizuri marunte care omoara detaliile fine.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 04 Dec 2011 21:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, s-a "stricat" atmosfera, nu mai pot obtine ceva relevant (prin perdele de nori si turbulente distructive)... mai mult, se anunta si ceva ploi in perioada imediat urmatoare. Consider insa ca fotografiile afisate atesta, la modul practic, aptitudinile acestui "set C" de oglinzi DK.
La observatiile terestre nocturne, din 2008, obisnuiam sa vizualizez becuri stradale, predominat la G=320x, numai ca distanta pina la acele surse luminoase era cam mica, intre 60..~200m. Cel mai mult observam becul din capatul strazii, aflat la ~58m... ma gindesc ca si acest aspect o fi contribuit la accentuarea supracorectiei despre care vorbeam la inceput, exagerindu-se astfel diferenta calitativa (oricum foarte redusa) intre imaginile oferite de cele doua seturi pe care le slefuisem in acel an.

Pretul setului C, valabil pina in ultima zi a anului 2011, este de 600 lei + transportul.
Stiu ca ramin 100 lei in plus fata de valoarea initiala... dar asta e, daca a ramas nevindut pina acum, iar eu am inceput sa-l exploatez mai bine, in scopul promovarii. Sub 600 nu-l mai scad, nu pot sa-mi subapreciez chiar asa tare munca si rezultatul acesteia- oglinzile finale... pe care nu tin neaparat sa le dau afara din casa.

Daca vrea cineva sa-si construiasca un telescop Cassegrain, si se hotaraste asupra oglinzilor mele ramase la vinzare, ma anunta.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 11 Dec 2011 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citeva cuvinte despre tubulatura contra luminii parazite:
- acele tuburi sint indispensabile doar la observatiile diurne (in general terestre);
- in cazul observatiilor astronomice nocturne, elementele respective pot lipsi (dupa cum se observa si in imaginile mele ale telescopului de proba), dar sint totusi recomandate a fi executate in timp, pentru a evita situatiile neplacute cind un eventual bec stradal, aflat la un unghi mic fata de axa telescopului, ar lumina direct in ocular.

Constructia mecanica propriu-zisa n-ar trebui sa sperie pe nimeni... exista diverse variante ale tubului: scheletic/metalic, fie din tub PVC etc. Cu ceva munca placuta, instructiva si costuri suplimentare reduse, se realizeaza acest telescop Cassegrain... la niste cheltuieli finale mai reduse decit orice alta varianta comerciala de telescop asemanator. Nivelul de detalii, ale obiectelor vizualizate prin telescop, este ridicat, se poate merge pina la grosismente de 320x. Eu voi oferi suport tehnic/sfaturi ulterioare, in caz de necesitate.

Mai subliniez faptul ca in toate acele teste nul de ansamblu, focala rezultanta este de 4 metri; Fech/D=25! Deci verificarea se sensibilizeaza, devenind dubla fata de una efectuata in focarul unei oglinzi avind aceeasi deschidere, dar F=1000mm si prin autocolimatie pe oglinda plana (dubla trecere pe ipotetica oglinda testata, D160mm; F1000mm). Mai conteaza desigur finetea retelei Ronchi si plasarea acesteia fata de focarul oglinzii... pe masura ce se apropie de focar (mai putine linii vizibile), creste sensibilitatea testului.
Conform imaginilor, eu am considerat optim un numar de 2..4 linii negre Ronchi.
Setul D ar putea fi chiar la L/10 pv in frontul reflectat... insa am zis sa nu avansez valori fara numar, fara numar, n-as fi rezolvat nimic.

Desi recent n-am prins o atmosfera chiar prielnica fotografiilor la Luna, exista totusi zone bine focalizate (orice persoana interesata le poate remarca). Setul C l-am demontat de pe telescopul experimental, in viitorul apropiat sigur nu vor mai urma poze prin acele oglinzi.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 21 Dec 2011 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Anuntul este valabil in continuare.

Chiar asa dificila vi se pare construirea partii mecanice a tubului optic pentru un telescop Cassegrain?! Cel putin in forma ei primara, insa perfect utilizabila la observatiile nocturne (in special astronomice), structura tubului sigur nu e mai complicata decit cea a unui telescop newtonian. In plus, colimarea Cassegrainului e mai usoara.

O sa raspund, si-n public, la o intrebare, si anume: "daca acest set C este potrivit pentru astro-foto?"
Raspuns: Da, este foarte bun la fotografiile planetare, selenare si solare. (Iar senzorul fotosensibil va fi plasat direct in planul focal al sistemului, fara surplus de componente optice interpuse.) Dar telescopul instalat pe o montura ecuatoriala rigida si dotata cu orologerie, poate fi folosit si la captarea unor imagini ale roiurilor stelare globulare si nebuloaselor planetare.
Argumentatia nu consta in vorbele mele subiective, ci in pozele afisate. Ba mai mult, o fotografie de a mea (continind numai 233 cadre stacuite), la Jupiter, facuta in 18.11, cu set-upul descris si freastra de filmare extinsa la ~4 min (..4min 10sec), prezinta un nivel al detaliilor similar cu cele redate de o vestita luneta apocromata Equinox D120mm + camera astro dedicata! Ma refer desigur la imagini obtinute in aceeasi zi, cam la aceeasi ora, cu diferenta ca utilizatorul refractorului se afla intr-un oras putin mai la nord de Craiova, deci cred ca pot presupune ca turbulenta fusese cam de aceeasi intensitate in ambele locatii.
Equinox 120 costa "doar" 7150 lei! (tubul optic)... nu-i nimic, e bine pentru snobi.

nota: Rezervarea componentelor optice disponibile o fac pentru cel mult 10 zile. Adica, un eventual interesat isi poate anunta intentia de achizitie a acestora cu cel mult 10 zile in avans fata de momentul in care estimeaza el ca va putea lansa comanda ferma.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 30 Dec 2011 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai ce am scris un mesaj referitor la coma newtonienelor rapide, in alta sectiune a forumului. In plus, din majoritatea discutiilor despre sistemele D-K, am retinut ca acest design de reflector cu doua oglinzi este asociat cu coma... adica DK=coma, insa nu stiu de unde ar proveni "stigmatizarea" asta negativa in cazul unor telescoape Dall-Kirkham bine concepute (fara impingere a limitelor optice, cu scopul universalizarii acestui tip de telescop)?!

Atasez niste grafice ale diagramei spoturilor; limitarea fata de pragul difractiei si o simulare a imaginii stelare (dar cu obstructia centrala exclusa, parca incercasem sa o includ la vremea respectiva, insa fara efect, poate ca versiunea Modas gratuita o fi de vina).
Cimpul util proiectat e de 25mm (0.18 grade) in planul focal final.
Sus
micrenda
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mai 2011
Mesaje: 134



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Dec 2011 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

With all the good infos that you are providing, I really hope you don't sell it too fast Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Ian 2012 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un mesaj din partea lui Tavi F care mi-a parvenit prin e-mail impreuna cu dorinta de a-l posta in acest topic:

Citat:

"Toate oglinzile au fost vindute.

Topic inchis.

Multumesc.



P.S.: Subiectul obiectivelor simplete (ceea ce a ramas din continutul initial) as prefera sa ramina deschis cit permite regulamentul, chair daca eu nu ma voi mai ocupa de el."

Multumesc anticipat.



Tavi F."
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Vinde (privat) Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact