Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMGP2392-2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225551
Numar de utilizatori inregistrati: 2848
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paula
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Primul meu telescop !


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 11 Mai 2012 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

astro a scris:
Buna ziua,

Acesta este primul meu telescop: http://www.celestron.com/astronomy/telesco...130eq.html
Nu am reusit inca sa observ o stea sau planeta marita prin telescop, imaginea e la fel ca si cu ochiul liber. Cred ca problema este ca nu stiu sa indrept cu precizie telescopul catre obiectul dorit.
Cu greu am reusit sa tintesc luna. Imi puteti da niste sfaturi cu privire la cum se face "ochirea" prin telescop a unei planete/stele?

Am primit 2 oculare la el, unul de 10mm si unul de 20mm. Care mareste mai mult? Prin cel de 10 mm vedeam luna la fel de mare ca si cu ochiul liber. De ce oare? Ocularele se folosesc separat sau se pot combina?

Duminica trecuta am privit luna plina prin acest telescop si avea o stralucire foarte mare. Daca tineam mana in fata ocularului, se proiecta pe mana un disc luminos puternic. Initial am privit cu ochiul liber prin telescop, apoi cu ochelari de soare. Cat de mare a fost pericolul unor arsuri pe retina? Este nevoie de filtru pentru a privi luna plina prin telescop?

Cam atat deocmadata, va multumesc anticipat.


Cu ocularur de 10mm ai o marire de cca 65x iar cu cel de 20mm de cca 33x. Ocularere se combina cu lentila barlow. Ai primit lentila barlow in pachet? Cu o lentila barlow poti marii imaginea primita.

Arsurile de la Luna sunt putin probabile insa poti sa ai o durere nazdravana la ochi, mai ales daca te uiti la Luna plina. Este recomandat sa folosesti un filtru lunar. La Soare sa nici nu incerci sa te uiti fara filtru ca este orbire pe loc.

Iar despre "ochire", mai ales la planete iti recomand o lentila Barlow sau un ocular de cel putin 6mm sau 4mm, dar aici o sa te ajute unii mai initiati ca si eu am numai de cateva saptamani numai telescopul. Eu caut mai intai cu luneta cautatoare + ocular de 25 de mm, si cand sunt peste Saturn de exemplu atunci pun barlow-ul in combinatie cu ocularul de 10mm pe care am. Insa e nevoie de practica si ceva experienta pentru a cauta perfect, desi eu nu am probleme la planete, insa caut extraordinar de greu restul de obiecte deep-sky si nebuloase. Astazi ma bag iarasi la cautari, sper sa reusesc sa vad ceva noutati Smile
Sus
astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2012
Mesaje: 5



Localitate: private

MesajTrimis: 11 Mai 2012 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti multumesc pentru raspunsul prompt!
Deci cu cat e mai mic ocularul, cu atat zoom-ul este mai mare. Am citit in specificatiile telescopului ca mareste pana la 300 de ori si ma intrebam de ce vad totusi atat de mic. Dar daca spui ca zoom-ul maxim este de 65x cu ocularul de 10, atunci se explica. Nu cred ca am lentila Barlow in pachet, n-am mai vazut nimic care sa poata fi montat si sa nu fi pus inca. Lentilele astea sunt pe dimensiuni (daca da, de care e recomandat sa iau?) sau exista un singur tip/marime? Ce imi recomanzi mai bine: o lentila Barlow sau un ocular mai mic?
Cred ca si catarea trebuie reglata cumva, pentru ca desi eram cu punctuletul pe planeta, prin ocular nu vedeam nimic.
Cu ocularul de 10 si lentila, vezi inelele lui Saturn? Fara lentila, cat de mare se vede planeta?
Eu sunt foarte la inceput, nu am pretentii de galaxii sau nebuloase, macar planetele sa le vad bine Smile.
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 11 Mai 2012 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

astro a scris:
Iti multumesc pentru raspunsul prompt!
Deci cu cat e mai mic ocularul, cu atat zoom-ul este mai mare. Am citit in specificatiile telescopului ca mareste pana la 300 de ori si ma intrebam de ce vad totusi atat de mic. Dar daca spui ca zoom-ul maxim este de 65x cu ocularul de 10, atunci se explica. Nu cred ca am lentila Barlow in pachet, n-am mai vazut nimic care sa poata fi montat si sa nu fi pus inca. Lentilele astea sunt pe dimensiuni (daca da, de care e recomandat sa iau?) sau exista un singur tip/marime? Ce imi recomanzi mai bine: o lentila Barlow sau un ocular mai mic?
Cred ca si catarea trebuie reglata cumva, pentru ca desi eram cu punctuletul pe planeta, prin ocular nu vedeam nimic.
Cu ocularul de 10 si lentila, vezi inelele lui Saturn? Fara lentila, cat de mare se vede planeta?
Eu sunt foarte la inceput, nu am pretentii de galaxii sau nebuloase, macar planetele sa le vad bine Smile.

Nu stiu ce sa-ti propun daca este mai bun un ocular de 3mm sau mai bine unul de 6mm cu barlow.
Poti sa faci si tu calcule. LA tine ideea este: 650/10 = marire 65x. Cu un barlow de 2x o sa ai dublul, deci 130x. O sa-ti spun cand o sa am o combinatie prin care pot sa ma uit la aceeasi imagine si cu un ocular direct si cu un ocular+barlow (sa zicem ocular de 5mm si ocular de 10mm si barlow de 2x). Pana atunci eu nu ma pronunt oricum este o preferinta personala.
Cu ocularul de 10 si lentila barlow vad perfect inelele de pe Saturn, insa si fara Barlow se vad inelele si se poate distinge clar ca este vorba despre o planeta. Probabil ca nu cauti corect, poate ca luneta cautatoare nu este aliniat corect si nu vezi in ocular ce este in centrul lunetei cautatoare. La mine daca Saturn-ul este exact in mijlocul lunetei cautatoare pot sa vad si planeta in ocular.
Sus
Enceladus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2011
Mesaje: 25



Localitate: Tg. Ocna (Bacau)

MesajTrimis: 13 Mai 2012 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luneta mea cautatoare se misca mereu si nu sta bine. De asta inainte de observatii incerc sa ma uit la un copac apropiat cu ocularul de 20mm.Dupa ce il gasesc il recunosc cu ochiul liber, si fara sa misc prea mult telescopul ma joc cu suruburile pana il gasesc in tinta cautatorului.As vrea sa imi cumpar un laser de 100mw in loc de cautator .Afecteaza cu ceva navigatia aerina sau raza nu ajunge la asemenea altitudine?In Anglia poti fi arestat daca indrepti un laser de 1W spre cer. Neutral
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 14 Mai 2012 01:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2012
Mesaje: 5



Localitate: private

MesajTrimis: 14 Mai 2012 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns, MrMxyzptlk! Acum sa se insenineze sa putem vedea ceva.

Eu am incercat sa ma uit de-a lungul tubului si nu m-am descurcat (cand credeam ca sunt pe un obiect luminos, prin ocular nu vedeam nimic spectaculos). Pana acum asta mi se pare cel mai greu: sa tintesti ce vrei sa vezi.
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 14 Mai 2012 12:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fa si tu multe exercitii terestre pe obiecte indepartate ca sa capeti experienta.

Eventual regleaza mica luneta cautatoare daca cumva nu e bine aliniata.

Lucreaza la inceput cu oculare de focala lunga, spre ex. de 25 mm. Iti va fi mult mai usor.

Daca vei capata experienta pe obiecte terestre iti va fi mult mai usor sa vizezi ulterior astrii.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 14 Mai 2012 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2880

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Mai 2012 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Enceladus a scris:
As vrea sa imi cumpar un laser de 100mw in loc de cautator .|

Este suficient unul de 5 mW pentru scopul propus. Sa nu crezi ca este o diferenta uriasa intre ele vizual vorbind. Energia dezvoltata este diferita si efectele asupra eventualilor nefericiti din calea razei sunt diferite.
Sus
astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2012
Mesaje: 5



Localitate: private

MesajTrimis: 14 Mai 2012 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi, Teo. Asta am de gand sa fac cu urmatoarea ocazie (cand inceteaza ploaia) - sa ochesc obiecte terestre.

UFO, conform cu astro-urseanu, ma astept sa vad planetele ca in imaginea pusa la sectiunea "Așa arată planetele văzute printr-un telescop la putere medie (100-150x) în luna mai 2012". Sa inteleg ca si aceasta fotografie e procesata?
Hartile cerului ma ajuta sa identific cu ochiul liber corpurile ceresti. Odata ce ai identificat cu ochiul o planeta, iti mai este utila harta pentru ochirea ei prin telescop? Daca da, cum?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10696



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mai 2012 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

astro a scris:
UFO, conform cu astro-urseanu, ma astept sa vad planetele ca in imaginea pusa la sectiunea "Așa arată planetele văzute printr-un telescop la putere medie (100-150x) în luna mai 2012". Sa inteleg ca si aceasta fotografie e procesata?

Un instrument bun (exemplu refractor 8" sau mai mare) + seeing bun + ocular bun ar trebui sa iti dea si vizual imagini similare.
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 14 Mai 2012 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

astro a scris:
Multumesc pentru sfaturi, Teo. Asta am de gand sa fac cu urmatoarea ocazie (cand inceteaza ploaia) - sa ochesc obiecte terestre.

UFO, conform cu astro-urseanu, ma astept sa vad planetele ca in imaginea pusa la sectiunea "Așa arată planetele văzute printr-un telescop la putere medie (100-150x) în luna mai 2012". Sa inteleg ca si aceasta fotografie e procesata?
Hartile cerului ma ajuta sa identific cu ochiul liber corpurile ceresti. Odata ce ai identificat cu ochiul o planeta, iti mai este utila harta pentru ochirea ei prin telescop? Daca da, cum?


Ceea ce vezi tu in link-urile de mai sus nu sunt facute cu oculare standard, ci cu oculare de 3.2-4mm si in conditii de vizibilitate optime, fara poluare luminoasa de la orase sau Luna. Deci ceea ce vezi acolo se poate realiza insa trebuie sa investesti putin in niste oculare mai performante. Eu personal intentionez sa-mi cumpar unul de 6mm in viitorul apropiat si unul de 3.2mm mai pe la august. Iar hartile sunt extraordinar de utile deoarece mai ales la obiecte deep sky in momentul in care gasesti punctul de referinta si ai un FoV de 0.3-1 grade crede-ma o sa ai nevoie de tot ajutorul sa gasesti ce cauti. Cu ochiul liber presupunem ca vezi 2-3 stele de referinte, in luneta cautatoare deja in conditii excelente deja ai o problema pentru ca vezi deja in loc de 2-3 stele in aceeasi parte a cerului deja cateva 10 de stele, iar cu ocularul de 25 de mm deja vezi chiar si cateva sute de stele in aceeasi zona. Deci daca vrei sa te ghidezi, nu prea o sa poti fara o harta. Si eu intentionez sa cumpar harta tocmai pentru aceste motive si probabil soft-ul Sky Safari Pro pentru tableta.
Sus
UFO
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 11 Ian 2012
Mesaje: 1049



Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 14 Mai 2012 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
astro
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2012
Mesaje: 5



Localitate: private

MesajTrimis: 15 Mai 2012 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK, multumesc pentru raspunsuri. Incepe sa ma descurajeze toata treaba asta. A costat ceva telescopul si se pare ca inca nu pot vedea mare lucru prin el, pana nu mai investesc si alti bani Sad.
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 734



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 15 Mai 2012 11:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

astro a scris:
OK, multumesc pentru raspunsuri. Incepe sa ma descurajeze toata treaba asta. A costat ceva telescopul si se pare ca inca nu pot vedea mare lucru prin el, pana nu mai investesc si alti bani Sad.


Este mai greu la inceput, insa merita spun eu. Eu o sa mai investesc ceva bani fara nicio problema pentru asa ceva Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact