Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SA200f.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225572
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura equatoriala self made


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Iun 2006 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te asigur ca e foarte usor de facut o roata dintata, problema e sa ai unde o face. Ei dar daca sunteti mesteri si va pricepeti la mecanica ati putea foarte bine sa puneti un reductor in locul acelei roti dintate.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 14 Iun 2006 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GM__ a scris:
Citat:
am numerat dintii, sint 110 dinti. Uzual sint 114 dinti, dar eu nu am gindit sa pun un motor la aceasta legatura, asa ca nu mi-a fost important citi dinti are


thx pentru numarare Smile
pina la urma se poate motoriza si asa, se poate construi un circuit de comanda pentru motorul stepper,si care sa contina un potentiometru cu care se poate regla viteza motorului.Eu unu asa am,si sint super multumit... merge ceas... cu erorile de rigoare,bineinteles Smile
Inca o intrebare: ce te-a determinat sa construiesti ,si sa nu cumperi de-a gata o montura ? Sint curios daca ai aceleasi motive pe care le am si eu,ca si eu am construit una,dupa ce am vazut ce poate un eq4 care nu m-a incintat. La mine de ex. un motiv a fost calitatea,iar altul pretul.Defapt pretul mai intii Smile.In primul rind ca o montura mai buna, un eq5 sau 6 costa chiar peste 20mil. la noi,si tine maxim 6-7 kg,de asta am construit una si tine 20 kg ... construita cu maxim 2-3 mil. Very Happy
Alt motiv a fost chiar calitatea.Am avut un eq4 care avea la RA vreo 50 de dinti... pai asta e dezastru curat, cu 50 de dinti nu ai deloc precizie in miscare.Asa ca mi-am facut o roata la freza cu 144 de dinti,pusa la home-made, si e mult,mult mai precisa...dar totusi vreau una si mai precisa,cu mai multi dinti Smile
Acuma,mai am si eu curaj sa pun un 200 sau un 250mm pe montura,fara sa ghidez cu grija Smile hm...abia astept sa iau concediu si sa ma duc sa mai fac un ghidaj ... vara asta vreau neaparat o poza cu Trifid'u ...

Toate bune!


Salut

ce ma miscat sa construesc? Smile Intii pretul monturilor in aceasta categorie. Si in al doilea, am avut posibilitate sa folosesc masinile (strung, fresa) si am stiut ca o sa iasa o montura puternica, unde am avut si placere sa o fac. Si eu as putea sa-mi iau o EQ6 SkyScan Pro, dar mie nu-mi trebue GOTO (inca Cool ) mie mi-a fost important sa am o montura unde stiu ca pot face foto cu ea. Plus ca am facut-o 1996, in acel timp eu nu aveam Shop.
Ieri am fost in workshop unde construesc eu montura mea a doua, pozele o sa le pun in curind aici, si o sa arat montura aia. Aia chiar este monstroaza Shocked Very Happy . O sa aiba cel putin o greutate sina de cam peste 50 kg, dar o s poate trage cam o greutate pina la 80 sau 100 de kg.
O sa vreau sa o folosesc numai cu Newton mari, ca sa pot sa-i duc paralactic si nu ca Dobson.

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 14 Iun 2006 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai ganduri marete Robert. Ce diametru va avea oglinda telescopului pe care vrei sa-l pui la aceasta noua montura?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 14 Iun 2006 21:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sky a scris:
Ai ganduri marete Robert. Ce diametru va avea oglinda telescopului pe care vrei sa-l pui la aceasta noua montura?


telescopul inca nu exista, dar as vrea sa pun cel putin unul de 300 mm.

Pozele monturei o sa le pun miine.

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Canis Extramajoris
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2011
Mesaje: 630

Motto: Hok'tar

Localitate: Bukres

MesajTrimis: 12 Feb 2012 04:58 Download mesaj
Titlul subiectului: salutare sau Gruss dich
Raspunde cu citat (quote)

Salutare , mi-am luat si eu un Dobson de 254mm tub complet si nu as mai vrea sa bag asa multi bani intr-un EQ6 ci as vrea sa-l construiesc, sunt incepator, dar mi-ar prinde f bine ajutorul tau, daca esti de-acrod si timpul ti-ar permite da-mi un PM cu adresa ta de mail sau mess, multam si o zi buna.
Auf wiederhoeren

_________________
Onak kla keela vurok,mak tal shree! Lo tak
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 12 Feb 2012 10:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din cate se poate vedea, proiectul lui Robert e de prin 2006. In ultima vreme din pacate Robert apare cam rar pe aici. Proiectul lui de montura ecuatoriala era destul de pretentios si scump din cate-mi dau eu seama. Iti propun sa studiezi posibilitatea construirii unei platforme ecuatoriale care e potrivita pentru un telescop dobson ca al tau. Cateva linkuri:
http://www.equatorialplatforms.com/
http://www.backyardvoyager.com/EQplatform.html
http://vangestel.de/astro/content/view/40/31/lang,english/
http://homepage.ntlworld.com/molyned/the_equatorial_platform.htm
Sus
Canis Extramajoris
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Dec 2011
Mesaje: 630

Motto: Hok'tar

Localitate: Bukres

MesajTrimis: 23 Feb 2012 03:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos d-le Dragan pt ajutorul oferit, totusi intrebarea mea ar fi, acea montura prezentata pe unul din site-uri este la fel de buna ca si montura eq6 spre exemplu? adica daca o motorizez imi poate gasi si urmari obiectele ceresti? multumesc frumos si cand am drum rpin Timisoara poate trec la o cafea sa vorbim, incepe sa ma pasioneze din ce in ce mai mult acest domeniu
_________________
Onak kla keela vurok,mak tal shree! Lo tak
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Feb 2012 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Monturile germane de tip eq3, eq5, eq6 au o mecanica destul de dificil de facut si de aia costa destul de mult. Ele au posibilitatea de urmarire teoretica de 24 din 24 de ore, adica 360 grade. Nimeni nu face expuneri de 24 de ore Smile. Pe film se faceau expuneri de 30 minute iar digital se fac expuneri de 3-4-5 minute. Asa incat o montura de tip platforma ecuatoriala pentru telescop dobson e o solutie destul de accesibila, ieftina si buna. Acest tip de montura poate urmari obiecte ceresti pentru a permite fotografierea dar nu poate gasi obiecte. Pentru "gasit" se recomanda eq5 sau eq6 cu banii aferenti Smile
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Iul 2012 21:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany,
mai m-am uitat si eu pe la self-made pe aici, si am gasit aceasta montura. Sa stii ca imi place tare mult si chiar imi starneste imaginatia. Problema mai mare este de unde pot face rost de roti melcate cu un nr. de dinti destul de mare, sa zic 130-140, pentru o miscare cat mai fina?! Question
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2012 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimeni?! Nu are nimeni o idee? Sad Am intrebat la 2-3 firme care le-am gasit pe internet ca fac asa ceva, le-am trimis mesaj, dar degeaba. Degeaba au mesageria, si adresa de email!!!!!!!!!!! Evil or Very Mad

Scuze de off topic Confused
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact