Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
theophilus_cyrillus_si_catharina.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225579
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nave extraterestre


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Science Fiction

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 14 Sep 2009 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc ca m-ai lamurit, dx. Cat despre intrebarea de la Brainiac, m-am gandit si eu la un raspuns: la viteza luminii timpul sta pe loc, nu poti aprinde farurile, sau chiar daca ai reusi acest lucru, nu s-ar intampla nimic. Doar timpul sta pe loc, nu? Very Happy
Mi-am adus aminte despre "Ghidul completului idiot in astronomie"(o carte interesanta, cu tot ce trebuie sa stie un incepator, dar cam jignitor titlul Smile ), in care se spunea ca timpul sta pe loc si intr-o gaura neagra. Deci, teleportandu-ne intr-o gaura neagra, putem sa asteptam mult si bine, iar apoi, daca putem, ne intoarcem in viitor. Mai citesc link-urile acelea, adica paginile la care duc, apoi ma mai intorc cu niste idei. Very Happy
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Sep 2009 02:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O analiza ''la sange'' a fiintei omane si a relatiei ei cu mediul in care traieste, in raport cu toate celelalte specii existente pe pamant, ne va duce la concluzia ca aici exista o specie extraterestra; Specia umana.
_________________
Dragos N
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 15 Sep 2009 07:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Signa google`lui s-a schimbat astazi si are referinta la cercurile si formele geometrice complexe si perfecte gasite pe campii in lanuri. Printre mai multe posibilitati, exista posibilitatea si unor vizite extraterestre, fiind una dintre cele mai probabile la ora actuala.

''Peste 10.000 cercuri au fost raportate în lanuri din 30 tari diferite.

Cercurile din lanuri au aparut in toata lumea, in ultimii 30 de ani. Variaza de la modele geometrice simple pana la compozitii complexe, atent construite.

Unii sugereaza ca sunt urmele lasate de farfuriile zburatoare care turtesc lanurile, atunci cand aterizeaza, sau ca sunt chiar mesaje lasate de extraterestrii care ne viziteaza planeta. Altii cred ca sunt create de microundele generate de satelitii care orbiteaza in jurul Pamantului.''

Informatiile sunt culese de pe diferite situri.

Voi ce parere aveti despre misterioasele cercuri ? Sunt chiar nave extraterestre care vor sa ne transmita ceva sau... ce o mai fi. O parte din ele ar putea fi fake'uri, dar partea adevarata ramane un mister inca.

Numai bine. Gabriel
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 15 Sep 2009 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca sunt facute de oameni.
De ce ar fi facute de extraterestri? Daca nu ar vrea sa aflam de ai, ar lasa asemenea urme? Cel putin nu ar ateriza intr-un lan, ar alege si ei o zona mai izolata. Daca ar vrea sa comunice cu noi, de ce nu vin sa vorbeasca fata in fata? Sau credeti ca sunt niste extraterestri pusi pe farse care se joaca cu imaginatia noastra? Very Happy
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 15 Sep 2009 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt prea perfecte sa fie create de oameni. Gandestete un pic, cum ar fi sa te apuci sa creezi o astfel de chestie, cred ca nu suntem in stare sa facem macar un simplu cerc, si cum il facem, cosim iarba? nu, o turtim. si mai greu. Nu cred ca am putea crea noi un cerc perfect. Mai ales inscriptia. Modele perfecte care sunt facute intrun timp foarte scurt, toate pe timpul noptii. Martorii spun ca aud zgomote ciudate si vad niste lumini colorate, iar locul acela este ''marcat'' cu acea inscriptie, care in mai multe cazuri este repetata in mai multe parti ale globului, care se suprapun perfect.
Ar fi iarasi de crezut ca s-ar putea sa avem de a face cu o tehnologie de a noastra avansata probabil in stadiul 'Top Secret' .
O fi ea tehnologie, dar nicidecum nu ar putea face un Alfabet ! Probabil ca picturile de pe campuri vor sa insemne o combinatie de litere, un cuvant mai exact, sau o inscriptie.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 15 Sep 2009 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M.Gabriel a scris:
Martorii spun ca


Martorii asculta manele.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 15 Sep 2009 11:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Majoritatea cercurilor din lanuri facute de om sunt usor de recunoscut. Unele chiar sunt realizate pentru a face publicitate anumitor firme.
Recomand celor interesati un documentar despre cercurile din lanuri:
http://www.youtube.com/watch?v=nk75J2eUbi4&hl=ro - Partea 1/5
http://www.youtube.com/watch?v=t8a0_5CtDUY&hl=ro - Partea 2/5
http://www.youtube.com/watch?v=KahrzC91WUI&hl=ro - Partea 3/5
http://www.youtube.com/watch?v=-6QkujTW-IM - Partea 4/5
http://www.youtube.com/watch?v=Rg0Fod3ayb8&hl=ro - Partea 5/5
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Sep 2009 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M.Gabriel a scris:
Sunt prea perfecte sa fie create de oameni. Gandestete un pic, cum ar fi sa te apuci sa creezi o astfel de chestie, cred ca nu suntem in stare sa facem macar un simplu cerc, si cum il facem, cosim iarba? nu, o turtim. si mai greu. Nu cred ca am putea crea noi un cerc perfect. Mai ales inscriptia. Modele perfecte care sunt facute intrun timp foarte scurt, toate pe timpul noptii. Martorii spun ca aud zgomote ciudate si vad niste lumini colorate, iar locul acela este ''marcat'' cu acea inscriptie, care in mai multe cazuri este repetata in mai multe parti ale globului, care se suprapun perfect.
Ar fi iarasi de crezut ca s-ar putea sa avem de a face cu o tehnologie de a noastra avansata probabil in stadiul 'Top Secret' .
O fi ea tehnologie, dar nicidecum nu ar putea face un Alfabet ! Probabil ca picturile de pe campuri vor sa insemne o combinatie de litere, un cuvant mai exact, sau o inscriptie.

Sti cumva cum sunt facute cercurile din lanuri, prin cosirea spicelor sau prin turtirea spicelor? Daca sunt facute prin cosire, spicele raman acolo sau sunt deja luate? Daca sunt cosite, sunt cu o unealta de otel sau cu un laser? Daca sunt turtite, care crezi ca e problema sa iei un tarus, sa-l infigi intr-un punct si sa calci spicele la o distanta care o determini cu o sfoara? Daca sunt cosite care crezi ca ar fi problema (tehnologie "Top Secret" Confused) sa tai niste spice? Toate fotografiile sunt facute de la oarecare distanta (inaltime). Crezi ca cercurile alea sunt "perfecte" daca sunt privite de aproape? Nu crezi ca ar fi mult mai tare povestea daca cercurile ar fi sapate in stanca cu o mare precizie Shocked mai lasa naivitatile ca nu-ti sta bine Laughing
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 15 Sep 2009 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eh no acu mi-am spus si eu parerea. si cand mi-o spun de obicei am obiceiul sa intru in detalii care chiar nu prea ma privesc. whatever. Parerea mea este ca, oricine ar crea aceste cercuri, aduce multe semne de intrebre. Nu stiu prea multe de aceste actiuni, asa ca nu vreau sa mai intru in detalii. Mai las si pe altii Smile
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 15 Sep 2009 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut mai demult un documentar despre acele cercuri. S-a incercat chiar sa se creeze unul cu o echipa de studenti si a fost un succes partial: nu s-au indeplinit chiar toate conditiile sa fie ca unul "autentic". Se spunea ca cercurile sunt create de NASA pentru a isi testa un nou laser situat in spatiu. Credeti ca savantii de la NASA s-au transformat dintr-o data in artisti? De ce ar alege ei astfel de modele complicate si nu ceva de genul paginei de testare pt. imprimante? Ceva simplu dar care sa arata performatele acelui laser.
Spicele de grau prelevate din acele cercuri contineau fier (sau oxid de fier, nu mai stiu exact, oricum, un metal). De unde fierul(sau ce era) ?
Pentru a recrea efectul s-au folosit artificii, din alea care se pun pe tort(ce bun ar fi! Very Happy ), nu de-ale care "decoleaza". Artificii? Lumini? Sunete? Exista vreo legatura oare? Smile Nu semanau cu cele care au fost filmate, dar nici nu se poate sti daca filmarile sunt adevarate sau sunt trucate. Dorinta oamenilor de a participa la un eveniment important sau de a deveni cunoscuti ii face sa apeleze la tot felul de imagini trucate mai mult sau mai putin reusite care ingreuneaza drumul spre aflarea adevarului. Pana la urma, de ce NASA sau ESA nu detecteza nimic din spatiu? Vreo nava, ceva? Ar trebui sa incerce sa afle ceva, nu doar sa ajunga pe Marte. Ar trebui sa afle mai intai ce se petrece pe Pamant, pe urma sa plece pe alta planeta. Daca extraterestri ar fi deja printre noi, de ce sa trimitem un robot sa inghete pe Europa (nu continentul nostru, ci satelitul lui Jupiter Smile ) ? Ar fi o prostie sa cautam pe alte planete viata primitiva extraterestra cand ar putea fi chiar aici. Poate extraterestri sunt deghizati in oameni pentru a se camufla.


Ultima modificare efectuata de catre Georgian la 16 Sep 2009 19:46, modificat de 1 data in total
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 15 Sep 2009 23:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Documentar pe YouTube? Stiati de asta:
http://tehnicasitehnologie.scienceline.ro/...545_1.html
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 21 Sep 2009 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ati intrat azi pe Google? Ati vazut ce imagine are? Cu nava extraterestre care deseneaza cercuri. Si ati vazut ce scrie in spatele caselor? Scrie Google. Poate e un indiciu. Am putea descifra alfabetul extraterestru stiind ca un cuvant se traduce prin "Google"? Am observat ca numarul de litere este 84. Daca scadem cifrele, semnele ca , . ! obtinem un numar de litere apropiat de cel al alfabetului nostru. Daca am descifra mesajul, ce credeti ca ar insemna? Ceva de genul "Bun venit in Uniunea Lactee!" sau mai degraba "Pregatiti-va sa fiti distrusi!"? Very Happy
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Sep 2009 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Sunt prea perfecte sa fie create de oameni. Gandestete un pic, cum ar fi sa te apuci sa creezi o astfel de chestie, cred ca nu suntem in stare sa facem macar un simplu cerc, si cum il facem, cosim iarba?


A facut unul un anunt in Anglia: concurs de cercuri, in seara cutare in lanul cutare. A doua zi era plin de cercuri care mai decare mai frumoase. Exista echipe care se ocupau cu asa ceva (tineri, studenti) si care fac chestii extraordinare.

Iti trebuie un bat, o sfoara si o scara. Stii tu, cu rigla si compasul poti face cele mai tari chestii.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
Georgian
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Aug 2009
Mesaje: 258




MesajTrimis: 22 Sep 2009 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar cum ramane cu alfabetul? Cine a venit cu ideea ca ar exista un alfabet? Asta inseamna ca unele modele se repeta sau fiecare desen nou este considerat o noua litera?
Sus
hans602
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2006
Mesaje: 812



Localitate: Alzey Germany

MesajTrimis: 23 Sep 2009 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca aveti rabdare de a urmarii pina la capat
clipuriile de pe youtube ari trebuii sa ne dea de
gandit si poate si niste raspunsuri.
http://www.youtube.com/watch?v=sde6crjTBJA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kv0-vSK4bmg
http://www.youtube.com/watch?v=nlLR9a_0t90


Clear sky Hans
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Science Fiction Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact