Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v3_0_epc.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225583
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Monoclu - de care ? Imagine terestra


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 23 Apr 2009 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am auzit de multe ori persoane care ar fi vazut , bineinteles in conditii deosebite meteo , marea de pe varful Caraiman !

PS Marius ai facut bine ca te-ai trezit mai de dimineata sa strangi ratele de prin pom si de sub pom, nu de alta dar nu dadeau bine in peisaj! Very Happy
Sus
Mike60
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2009
Mesaje: 22



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2009 08:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luneta sau altceva de dimensiuni mari nu cumpar.

Neprimind nici un raspuns pana ieri la 16:30 referitor la intrebarea ce sa-mi iau am fost ieri si l-am luat impreuna cu un dispozitiv de fixare.
Stiu ca lumina scade foarte mult dar pe timp de zi voi incerca. Am facut ieri proba cu ce am achizitionat. Am luat monoclul cu zoom pentru a nu plange mai tarziu ca nu am asa ceva. Seara pe la ora 18:00 eram pe balcon cu dispozitivul. Am aflat de pe acest forum si inclusiv de la magazin ca va tremura. Este adevarat. Fixarea lui va fi pe perete. Proba facuta cu un Casio Z750. Se potriveste de minune obiectivul camerei la ocularul monoclului. Mai departe voi face o proba cu un webcam. Am una montata deja si voi incerca cu ea. Este un Asus de 2m-pixeli. Are obiectivul cam mare si nu va intra in ocular. Nici nu stiu daca as putea sa fac un adaptor. Voi cauta un webcam cu obiectivul destul de mic si care sa intre in ocular.
Daca am gresit ceva stept Embarassed
Pacat ca nu pot sa pun aparatul foto Casio pe webcam. Chiar daca dupa un timp se va strica. Este vechi.
Mihai

In attach camera Asus

" octopus " am auzit si eu ca se vede Dunarea - nu marea. Nu am avut ocazia asta.



DSC03169.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  21.33 kb
 Vizualizat:  de 6790 ori

DSC03169.JPG



DSC03171.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  69.72 kb
 Vizualizat:  de 6790 ori

DSC03171.JPG




Ultima modificare efectuata de catre Mike60 la 23 Apr 2009 08:15, modificat de 1 data in total
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2009 08:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu pot confirma ca muntii se vad f. bine din Bucuresti. Am locuit pana acum 1 an in Militari, etaj 5, si vedeam muntii de la balcon de aprox 35 ori pe an. Iarna se vad mai bine. Cu un binoclu 15x70 vedeam turnul(releul) de la Costila, cu segmentele vopsite alternativ in alb si rosu. Distanta e de aprox. 100 km. Superb.
Dan
Sus
Mike60
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2009
Mesaje: 22



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Apr 2009 08:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect si multumesc

Mihai

PS. Pana la urma voi putea sa vad mai bine cu ce am achizitionat sau pozele vor iesi la fel ca cele postate mai sus ?
Eu tot voi incerca Laughing
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 23 Apr 2009 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vei vedea mai bine (mai aproape),dar se ingusteaza campul si scade luminozitatea . Nu o sa mai prinzi in poza tot muntele ala ,cu cat maresti mai mult ,cu atat scade campul vizual.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 23 Apr 2009 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am citit un mesaj anterior .''Baieti sunteti fantastici '''' Ai vazut releul de pe Costila din buc zona Militari si ai mai vazut si culorile'' Shocked .De la Buc la Ploiesti mai exact pe soseaua de centura a orasului Ploiesti sunt 78 km ,de la Ploiesti la Busteni vro 52 km pana sus pe Costila inca 3 km ,deci 140 km ''Uimitor'' Daca te trimit la 100 km inaltime ,poti citi ziarul unei persoane aflate pe un sezlong pe plaja si asta cu un binoclu 15x70 .
Sus
carstea
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Mar 2008
Mesaje: 105



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Apr 2009 08:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marius78, ce-mi plac bascaliosii!
Cum zici ca masori tu distanta pana la un reper? La dreapta prin Ploiesti si in sus 3 km? De ce nu prin Urziceni- Buzau- Brasov? Eu iti spun ca pe calea ferata de la Bucuresti-Nord la Busteni sunt 129 km, calea ferata nu e rectilinie si locul meu de observatie nu era Gara de Nord! Apoi ai observat ca am scris "aprox."? Este prescurtarea de la "aproximativ"! N-am timp acum sa-ti explic intelesul cuvantului, poate alta data. Pui la indoiala faptul ca am vazut releul? Pe langa binoclu am folosit si un telescop de 132mm care mi-a confirmat ce vedeam. Bineinteles ca nu se poate observa mereu, ci numai atunci cand atmosfera e foarte curata. In loc sa te uiti la rate prin copaci incearca si tu sa privesti mai departe! Si nu uita:"studierea omenirii depaseste fortele tale!"
Dan
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 25 Apr 2009 09:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Referinta in km ,o faceam ca o ideie ,nu ca in linie dreapta ar fi 140 km ,mai putin desigur .Intra pe site-uri specializate si vezi cam cu ce scule se lupta marina Engleza ca sa ia repere de 1,5 m la 100 km .Nu contest ca nu ai vazut releul ,ceva acolo ca un punctulet ,dar ai mai vazut si culorile in care este vopsit .Cam asta este romanul ,ii place sa exagereze .este ceva in gena omului.
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 25 Apr 2009 09:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo de rate .Daca ai fi citit mesajele anterioare eu faceam referire la monoclul de la ''alcor'' ca nu este bun ptr asa ceva decat de vazut o rata intr-un pom sau sa vezi vrun deal ,cam asta era treaba cu ratele .Am impreisia ca ''Visati cai verzi pe pereti'' .Credeti ca 2 lentile si un ocular sunt de-ajuns sa facetii pozele despre care vorbiti .Si cred ca habar nu aveti cu ce se mananca optica asta .Daca intrebi despre un amarat de monoclu de la ''alcor'' si nu sti cam ce se poate vedea cu el si crezi ca daca il cumperi poti vedea steagul americii pe luna .este foarte clar ca nu stiti nimic ''sunteti la inceput si trebuie sa recunoasteti lucrul asta'' Am incercat sa ajut ,din cunostintele mele sa invat si pe altii .Dar se pare ca sunteti atotstiutori .De ce mai deschide-ti subiecte de genul asta ,daca stiti raspunsul.
Sus
octopus
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Ian 2009
Mesaje: 223

Motto: Carpe diem!

Localitate: Targoviste

MesajTrimis: 25 Apr 2009 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca si ...rautatea e-n "gena omului" ,ai uitat cand spuneai ca citeai numerele de la masini de la 3,5 km cu o amarata de luneta!
Sus
marius78
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 04 Mar 2009
Mesaje: 682

Motto: Un prost nu spune lucruri inteligente dar un om inteligent spune multe prostii.

Localitate: Prahova

MesajTrimis: 25 Apr 2009 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu imi aduc aminte sa fi facut o asemenea afirmatie .Cred ca baietii exagereaza putin ,(releul de pe Costila ,colorat asa ,cu o sarma asa si scria ceva chiar pe el si pe langa el si sus si jos si se vedea tot ,era mare si frumos si totul de la buc cu binoclul meu ,ala 15x70 ,care sa transformat ,intr-un telescop ,care imi confirma ,un colorit splendid al unui stalp ,care de fapt era pe camp si eu credeam ca se afla in munti ,departe undeva ,cum numai eu pot sa il vad frumos).
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 25 Apr 2009 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fratilor, nu va mai certati. Fiecare are dreptul la opinie, si experienta personala, este repetabila dar nu si transmisibila. Nici mie nu mi-a venit sa cred cand am citit ca astronautii ar putea vedea uneori casele de pe pamant, aflati fiind la 400km inaltime. Dar cum nu pot repeta experienta nu pot sa spun decat ca poate e un fenomen optic de care nu stim, vreo lentila gravitational-atmosferica. Si eu, cand am vazut muntii de la Chitila m-am mirat foarte tare. Iar releul de pe Costila eu il vad, e adevarat, destul de rar, din nordul Ploiestiului, si numai dimineata. Atunci, la primele ore, cerul e mult mai senin.

Insa toate astea nu trebuie sa devina motiv de cearta si afirmatii ironice. Cine a vazut ceva, bravo lui, cine nu crede, treaba lui.

Cat priveste legile opticii, care permit sau nu anumite performante, si aici este multa relativitate. In primul rand, performantele ochiului uman sunt incredibil de diverse de la om la om, iar regulile sunt scrise pt ochiul mediu, care de fapt este cam la performante minime, atinse de orice om. In al doilea rand, netul este plin de reletari, chiar multiple (mai multe persoane in acelasi loc si timp, cu acelasi instrument), care vedeau ce nu ar fi putut normal sa vada, sau instrumente care dadeau imagini bune la mariri mult mai mari decat era normal din punct de vedere optic.

_________________
Dragos N
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9077

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Apr 2009 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimati colegi,va invit veniti cu acest subiect la ''observatii pe timp de zi''.
Daca s-ar putea fara cearta,niste glumitze sunt totusi o.k.
Mike60 te invit sa-ti expui noile rezultate acolo,eu unul sunt interesat si se pare ca nu sunt singurul.Si dragos.n si carstea sunt invitati sa prezinte asemenea rezultate care,desi sunt facute in lumina de zi si pe obiecte terestre,sunt totusi foarte interesante pentru ca imping instrumentele, si chiar si ochiul, spre limitele lor.marius78,cel care ''incearca sa ajute'', vad ca este gata sa ne tempereze.Mircea
Sus
Mike60
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Apr 2009
Mesaje: 22



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2009 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

" Mircea Pteancu "

Am continuat acolo

Multumesc si scuze pentru .....

Mihai
Sus
M.Gabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Aug 2009
Mesaje: 292

Motto: Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

Localitate: Petrila

MesajTrimis: 21 Sep 2009 17:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu un monocular ZM 15-50X21, respectiv al 2-lea model de pe http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?c...2015-50x21 cu filtru de protectie solar corespunzator, se pot face observatii solare? [intreb aici sa nu mai deschid un topic].
Gabriel.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact