Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
20060706.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

sfat achititie telescop pt un pasionat de fotografie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 09 Ian 2009 00:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare

Citat:
Daca tot vreti telescop si montura GOTO, eu recomand Meade LXD75 in combinatie cu Schmidt-Newtonianul de 8 sau 10 inchi:


Eu as recomanda mai bine in cazul asta, un instrument pe montura LXD75 de 6".
In cazul dat, cu 8" deja montura are mult de luptat, iar cu telescopul de 10", montura a "pierdut" deja. Nu ca este o montura rea, dar instrumentul cu 8" este deja cam prea greu pentru ea, la 10" nici nu m-as uita in combinatie cu aceasta montura.

Daca se doreste acel 10" SN, atunci TREBUE o montura mai stabila!!
Actiunea parghiei este aici prea mare si in cazul asta, ajunge numai un vanticel mic, si expunerea este stricata.

O buna combinatie fotografica este Skywatcher Newton 200/1000 pe montura HEQ5, mai bine pe EQ6. A lucra fotografic, as recomanda monturile HEQ5 sau EQ6 in model "SynTrac". Hanboxurile aici sant capabile pentru astrofotografie si in legatura cu un Laptop, se poate face si GOTO.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Ian 2009 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu, nu imi plac contrazicerile de dragul contrazicerilor.

Eu am doua monturi cu GoTo si pot sa iti spun sigur ca nu poti sa le utilizezi daca nu cunosti cerul. Insa daca tu poti sa imi spui pe de rost pozitiile RA si Dec cu precizie de ore-grade, minute, FARA secunde pentru toata lista NGC+IC, eu ma voi declara de acord ca sunt pe lumea asta si oameni carora o astfel de montura nu le este necesara. Eu nu pot sa memorez atatea date si chiar daca as putea nu vad rostul. Poate am eu creierul mai mic, dar tot nu vad rostul, chiar daca as avea IQ 180. De foarte multi ani s-a demonstrat superioritatea Stiintei si Tehnicii americane si vest-europene, bazate pe utilizarea creierului pt analiza datelor, nu pt memorarea lor. Ca la noi au stat lucrurile altfel, si inca mai stau, e alta treaba.

In alta ordine de idei, Era vorba despre utilizarea pt astrofoto a monturii. Ori, din ce stiu eu, nici o montura fara GoTo nu are compensarea erorii periodice si a backlash.

Probabil ca o sa spui ca se poate face astrofoto si fara. Da, asa e, ne putem incalzii si cu lemne taiate din padure, nu ne trebuiesc calorifere. Si in plus facem si miscare, in timp ce, cu caloriferul devenim sedentari.

_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Ian 2009 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zise Dragos:
Eu am doua monturi cu GoTo si pot sa iti spun sigur ca nu poti sa le utilizezi daca nu cunosti cerul. Insa daca tu poti sa imi spui pe de rost pozitiile RA si Dec cu precizie de ore-grade, minute, FARA secunde pentru toata lista NGC+IC, eu ma voi declara de acord ca sunt pe lumea asta si oameni carora o astfel de montura nu le este necesara.


Pai si eu ce spuneam ?! asta e ordinea: mai intai inveti cerul si apoi te joci cu monturi GOTO. Nu invers. Prin urmare, intradevar, nu exista nicio contradictie intre ce ai spus tu in ultimul post, ce si ziceam eu mai sus Laughing

Cine a zis ca trebuie sa tii minte coordonatele ecuatoriale ? asta e un nonsens. Cerul nu se invata dupa coordonate ci printr-o metoda mai simpla: star-hopping. Adica mergi de la o stea stralucitoare, vizibila cu ochiul liber. De acolo, cu cautatorul te duci la alta care e vizibila in cautator si asa mai departe...

Coordonatele ecuatoriale sunt si ele utile daca, de exemplu, doresti sa iti programezi o sesiune de observatii (sau astrofoto) si vrei sa stii ce portiuni de cer sunt vizibile la o anumita ora si o anumita data . Dar nici atunci nu-i nevoie sa le memorezi ci doar sa stii sa le cauti in atlase de astronomie (acuma o sa vii sa zici ca asta poate asa faca pentru tine un computer; da, poate sa o faca ! de fapt, un computer poate sa faca asa multe lucruri incat nu prea mai e nevoie de utilizator).

Domnul care cere sfaturi mai sus este un incepator. Asa ca raman la opinia mea. Sa-si cumpere o montura GOTO (si eu vreau una !). E foarte buna - mai ales daca vrei sa economisesti timp. E si frumoasa, are computer incorporat, motorase...

Daca vrea sa faca doar astrofotografie e perfect.

Dar asta nu-l va ajuta sa invete cerul. Dimpotriva.

Si un general sef de stat major trebuie sa fie mai intai soldat.[/quote]

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Ian 2009 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca o data. Nu imi plac contrazicerile de dragul contrazicerilor.
_________________
Dragos N
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Ian 2009 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Suntem pe un forum. Cred ca nu este interzisa exprimarea unor opinii care difera.

In plus, mai multe opinii inseamna mai multe posibilitati de alegere pentru cei care cer sfaturi.

Fie ca tie iti place sau nu Very Happy

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Ian 2009 15:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exprimarea unor opinii la obiect este una, exprimari de genul - "Zise Dragos", este altceva. Suna a atac la persoana, nu a discutie pe o tema.
_________________
Dragos N
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Ian 2009 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ma intreb a facut cineva poze cu monturi goto( 200-600 euro) ceva la Deep sky unde sunt pozele? sa le vedem cu expuneri 200-400sec la focare 400-1200mm.
macar la M42, M31,.
Mi se pare ca doar de la Eq5 (si doar cu autoghidare)in sus se pot face poze deep sky. fara autoghidare nici Eq5-6 nu tin exp mai mari de 30 sec.
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 09 Ian 2009 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Laurentiu,fiind ca tot veni vorba de opinii,eu inteleg ca-ti place sa fii moderator,dar ma indoiesc ca esti potrivit ptr.asta.Se vede ca-ti dai interesul,dar asta nu e suficient.Nu vreau sa fiu rautacios si recunosc ca sunt varza, m-am uitat in mesajele tale,si credema ca nu e nimic interesant,nici chiar pentru mine,care am multe lipsuri.Sper sa fie doar opinia mea,si sper sa gresesc
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Ian 2009 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
Eu ma intreb a facut cineva poze cu monturi goto( 200-600 euro) ceva la Deep sky unde sunt pozele? sa le vedem cu expuneri 200-400sec la focare 400-1200mm.
macar la M42, M31,.
Mi se pare ca doar de la Eq5 (si doar cu autoghidare)in sus se pot face poze deep sky. fara autoghidare nici Eq5-6 nu tin exp mai mari de 30 sec.


Autoghidaj se poate face si cu monturi fara goto. E drept, pe piata nu prea mai sunt monturi goto fara port de autoghidare (decat, poate, unele monturi goto alt-azimutale proaste).

Ghidajul expunerii se poate face si manual (cu o luneta montata paralel cu telescopul si un ocular cu reticul iluminat). E mult mai dificil decat auto-ghidajul, bineinteles (cand faci astrofotografie autoghidata poti merge linistit la culcare ca fac toata treaba montura si computerul; daca ghidezi manual, tre` sa stai cu ochiul pironit pe o stea ore-n sir... te mai ia somnul, frigul - dar, vorba aceea, simti ca participi Very Happy ).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Ian 2009 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dan.smarandoi a scris:
Laurentiu,fiind ca tot veni vorba de opinii,eu inteleg ca-ti place sa fii moderator,dar ma indoiesc ca esti potrivit ptr.asta.Se vede ca-ti dai interesul,dar asta nu e suficient.Nu vreau sa fiu rautacios si recunosc ca sunt varza, m-am uitat in mesajele tale,si credema ca nu e nimic interesant,nici chiar pentru mine,care am multe lipsuri.Sper sa fie doar opinia mea,si sper sa gresesc


Atunci nu-mi mai citi mesajele (pentru ca, avand in vedere ca ai reusit sa emiti o "opinie obiectiva" in ceea ce ma priveste, e clar ca pana acum le-ai citit asa neinteresante cum sunt).

In rest, sa fii sanatos.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 09 Ian 2009 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu inca nu am un aparat bun pt astrofoto.

Ce stiu este ca atat EQ 3-2, EQ5, si mai sus , in varianta cu GoTo au port pt autoguider. HEQ 5 are port pt autoguider si in varianta SinTrek, dar nu vine cu cablu RS 232 pt conectare la computer, si nu stiu daca merge facut autoguiding doar cu laptopul. Poate ca da.

Ideea era sa dam o varianta incadrabila in 800 euro cu tot cu telescop, si cea mai buna la banii astia, este un EQ 5 cu GoTo (sorry), cu maxim un newton de 200mm, dar mai bine un 150mm, sau varianta de la Meade. Un HEQ 5 in varianta SynTrek se incadreaza la limita, fara telescop. Dupa aceea, omul va constata ca mai are nevoie si de accesorii, deci alti bani. Un coma corector decent sare de suta, un ocular bun pentru proiectie afocala, o suta sau peste, un adaptor vreo 20.

_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact