Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
000_0004.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225291
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oglinzi termoformate-slumped mirror


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 06 Noi 2008 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar de ce sa consumi oricum o gramada de resurse de orice fel pe un telscop mare si subred cand poti sa faci unul mai mic dar sa rupa gura targului? Inafara de cazul cand esti expert in slefuit oglinzi mari si subtiri si stii ce te asteapta si ai si cu ce (bani mai pe romeneste), la ce ajuta sa faci ditamai galetile de lumina dar care in loc de puncte de lumina (stele) or sa arate tot felul de desene abstracte Very Happy ? Dupa atatea zeci/sute de ore de munca nu cred ca exista frustrare mai mare decat sa-ti dai seama ca namila din curte are mai multe in comun cu natura moarta decat cu astronomia.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2008 23:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Dar de ce sa consumi oricum o gramada de resurse de orice fel pe un telscop mare si subred cand poti sa faci unul mai mic dar sa rupa gura targului?


Pentru ca in natura umana exista fascinatia exceptiei, a originalului, a lucrului iesit din comun, a unicatului, a limitei si asa mai departe...
Aspectul acestui fenomen este in general pozitiv daca pastreaza decenta dar poate sa cada si in penibil daca nu este controlat.
Cum putem gusta rodul acestei fascinatii?
Ori prin idei noi, ori prin dimensiuni iarasi de exceptie.
Fiecare isi cauta calea proprie de exprimare..., nu e nimic rau in asta.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Noi 2008 00:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hm, e adevarat ce zici dar. personal prefer oricand o calitate cat mai mare a constructiei si o grija deosebita la fiecare detaliu. Daca te uiti la Zeiss de exemplu, oice aparat, instrument, etc. nu e nimic ostentativ, dar fiecare surub, fiecare imbinare parca e desenata. Gasesc de obicei calitatea e mai importanta decat cantitatea. E o modalitate buna de exprimare proprie, zic eu.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Noi 2008 02:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit pe e-bay un blank de 24" vreo 5" grosime, sticla optica de la Corning la vreo 120 de kile Laughing Laughing Laughing vrea cineva? Laughing Laughing Nu vreti sa stiti pretul Laughing
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 07 Noi 2008 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt adeptul instrumentelor comerciale. Acuma ... e adevarat ca avandu-l pe Tavi Stanescu alaturi imi cam permit asta Smile Dar nici nu incurajez "unicatele" de exceptie Very Happy Miscarea de amatori de la noi este prea firava pentru a putea suporta esecuri costisitoare. Prea putini sunt cei care se apuca de munca asta de "chinez batran" si ei arata cam ca horea florin. Sunt niste tineri zvapaiati care se arunca cu capul inainte Laughing Mai asta mai trebuie sa le spui ca pot sa se apuce de o oglinda de juma' de metru si subtire de 2 cm. Nici sticla groasa de vitrina nu e prea usor de gasit.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Noi 2008 21:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista un raspuns pentru framantarile noastre in tezaurul de intelepciune al proverbelor astronomice:
''Nimic nu este mai bun ca un telescop mic si bun ,decat,un telescop mare si bun''.
Draga neox nu am cum sa te contrazic deoarece nici eu nu am decat telescoape mici.Dar am citit nota de observatii a unui astronom profesionist care a testat telescopul Delphinium de 60cm F/6 a lui John Dobson.Sa fie cineva dinafara,poate ca cineva de la ''San Francisco Sydewalk Astronomers'' nu ar fi considerat obiectiv.Oglinda acelui telescop a fost slefuita din sticla de 25mm.Asadar prin ''Delphinium'' astronomul a observat roiuri stelare sferice si chiar stele din clasa spectrala A in M31!Iar telescopul si-a primit numele dupa ce au observat cu el roiul de galaxii din Delfinul situat la un miliard de ani lumina distanta.
Asta fac ''galetile de lumina''?
Despre ''rupt gura targului'',faceti sedinte de observatii cu publicul si veti vedea ca toata lumea se indreapta automat spre telescopul cel mai mare.
zoth a sintetizat foarte bine iar dupa cum skywatcher a spus cu alta ocazie , a crede legendele despre instrumentele mici care depasesc instrumentele mari inseamna a ne imbata cu apa rece.
Nu am comentarii despre calitatea produselor Zeiss,dar dpdv estetic instrumentele lor ,pe care le-am vazut eu,(luneta Telementor,telescop Cassegrain si telescop Maksutov),ca si ocularele,au fost printre cele mai urate,toate cu un aspect sordid de tevi de instalatii.In plus,dupa cum au dovedit-o in repetate randuri,angajatii Zeiss i-au dispretuit pe amatori.De la noi , de ex., pe Matei Alexescu ''l-au luat in balon''.Mircea
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Noi 2008 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu contest nici un moment ca un telescop mare e mai bun decat unul mic, cu conditia ca acel telescop sa fie de aceeasi calitate cu cel mezin.
Pe hartie e usor de zis , dar in realitate cred ca un instrument masiv e mai usor predispus esecului decat unul mai modest in dimensiuni. Iar in cazul asta esecul se traduce in risipa de resurse in proportii mari, daca te gandesti la cat costa doar blankul de oglinda (peste 500 mm vb.). Pana la urma ideea de baza era legata de saracia romanului, si cum sa poata face telescoape mari cu bani putini. Nu sunt deloc impotriva unui telescop mare, de ce sa mint, si pe mine ma fascineaza ideea de oglinda de 6-700 mm dar deja trebuie sa stii in ce te bagi cand faci un astfel de proiect. Aici cred ca se aplica f bine regula: fiecare dupa cat are.
Ca vorbeam de oglinzi subtiri si mari, n-am atins inca o alta idee foarte la moda pe langa oglinzile slumped, si anume oglinzile sandwich. Exista vreo modalitate de a construi astfel de blankuri cu mijoace mai modeste? Stiu ca in mod normal tehnologia de fabricatie e destul de complexa, dar nu strica deloc si alte pareri. Eventual se poate deschide alt topic despre "fused glass sandwich mirrors" - http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1892

Un pic offtopic...
Iaca aici un link (ma gandeam sa deschid un topic separat asa de divertisment pentru clatirea ochiului Very Happy dar continui aici) de la CloudyNights cu un proiect in desfasurare, RC de 20". Priviti de va minunati cam cu ce se ocupa baietii prin afara in materie de telescoape Confused . Sper sa fie o inspiratie pentru noi toti.
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Noi 2008 23:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai tot insistati pe ideia cu ''saracia romanului''.John Dobson a slefuit prima lui oglinda de 40cm pe vremea cand era calugar vedantin.Adica avea zero bani.Pe langa el,proletarul roman care castiga 150 de euro este un nabab.Pentru a-si aluminiza aceasta prima mare oglinda a curatat odata pe saptamana,timp de doi ani,un bazin de inot.Si cu banutii astfel castigati ,in sfarsit, a aluminizat oglinda.Pana atunci a folosit-o ''natur''.

Telescopul mic nu implica automat o calitate mai buna.Cel putin la diametrele medii de 25-30cm,discurile sunt mult mai maniabile decat cele mici de 8-10cm.Iar cine face o oglinda proasta la 40cm iti garantez ca asa o va face si pe cea de 15cm.


Oglinzile sandwich sunt instabile,singura solutie care pare sa functioneze este tot la cald ,in cuptor,unde se poate combina cu termoformarea.Mircea
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact