Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180918_221510_039x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225551
Numar de utilizatori inregistrati: 2848
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paula
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

13mm ETHOS Eyepiece - 100° Field of View


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Fus
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2007
Mesaje: 183



Localitate: Cracovia, Polonia

MesajTrimis: 02 Mai 2008 18:57 Download mesaj
Titlul subiectului: ...
Raspunde cu citat (quote)

...exact...incearca sa iti imaginezi lucurile si sa inveti cum functioneaza si o sa intelegi muult mai bine detaliile acestea.

Catalin
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 20 Noi 2008 23:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Credeti ca se merita un Ethos (de 13mm) ? Sau mai bine 2 Naglere ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 20 Noi 2008 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am avut ocazia anul trecut in Germania sa ma uit prin bijuteria asta si cred ca feelingul e coplesitor chiar. Se simte diferenta fata de Nagler. Nu mai zic ca performanta merge mana in mana cu marimea campului, nu ca la chinezariile la care se vede bine in centru si pe margine dezastru. Daca esti obsedat de camp ultra mega baban, bine corectat, atunci probabil ca se merita. E un ocular pentru, cum se zice, cunoscatori. E ca si cum te-ai sui intr-un Ferrari dupa ce ai mers cu un Mercedes SLK. Si SLK-ul merge de rupe dar nu e Ferrari.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Noi 2008 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai deja tot ce iti trebuie, atunci merita pentru diversificare. Dar, decat un ethos si nimic altceva mai bine 3-4 oculare cu camp vizual mai mic. Ochiul uman oricum nu poate cuprinde mai mult de 70 grade confortabil, peste 70 grade e doar vedere periferica, distorsiuni ale campului produse de ocular.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9076

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Noi 2008 21:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa ai oculare cu camp mare si foarte mare nu-i chiar asa de greu .Ori esti bashtan , ori ai calatorit mult cu ''masina timpului'' ,deci ai sertarele pline cu lentile.Varianta de toate zilele, pentru mine, este a doua.Intamplator,Duminica trecuta mi-am construit ,prin up-gradare,un ocular cu camp de aprox.100 grade.Inainte ocularul era un RKE pe format de 2 inch,de constructie proprie, cu distanta focala de 36mm si camp de 72 grade.Era format dintr-un dublet cu focala de 55 mm si diametru optic activ de 50mm si o lentila biconvexa de aberatie sferica minima.Am primit de curand un alt dublet de 50mm focal si diametru de 35mm si care are un parasolar de ebonita.Am reusit sa montez ultima lentila ca lentila de ochi.Prin comparatie, mi-a rezultat ca ocularul in noua formula are un camp in jur de 100 grade.Din cauza parasolarului si inelelor distantiere existente,gabaritul pupilar (eye-relief-ul adica) este de vreo 5mm,campul este urias si da,trebuie sa rotesc capul pentru a-l vedea.Am testat noul ocular ,in formula sa provizorie,doar cu un acromat de 60x310mm ,cu care mi-a furnizat un grosisment de aprox.10x si un camp in care Pleiadele,de ex. se pierd din cauza dimensiunii ''mici''.La margine apar coma si astigmatismul destul de pronuntate.Nu stiu cum se va comporta la grosismente mai mari,dar in cel mai rau caz,acest ocular nu va dispare ci va echipa o mica luneta RFT de 10x60mm de camp urias.Si care nu ma va costa decat aluminizarea oglinzii zenitale.Mircea
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 23 Dec 2008 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A sosit. Very Happy O sa revin cu descrieri ale observatiilor facute prin el, imediat ce prind un cer senin. Va invit ORICAND sa priviti prin el (in vacante in Calarasi, iar in timpul anului, prin telescoapele voastre, in Iasi).


IMG_3728.jpg
 Descriere:
Ethos pe langa celelalte oculare.
 Marime fisier:  99.37 kb
 Vizualizat:  de 4487 ori

IMG_3728.jpg



_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 23 Dec 2008 15:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

WOW!! Felicitari! Faina achizitie. Tre' sa stai cu o perna sub el Laughing Domne fereste il scapi odata din neatentie si te-ai aranjat. Bijuterie, ce mai!
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Dec 2008 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Forever_Man pt ""bebelush"".

Nu stiu daca informatia este exacta, dar se pare ca ocularele de la Televue sunt singurele la care firma asigura piese de schimb. Astfel daca o piesa mecanica sau optica se strica, firma iti livreaza, banuiesc contra cost piesa sau lentila respectiva. Daca stii ceva de asta, spune-ne si noua. Mi-as dorii sa se intample asta si la alte firme. Eu am un Hyperion cu o lentila ciupita din fabrica, si cred ca dealer-ul va sarii in sus daca ii cer sa mi-o inlocuiasca.

_________________
Dragos N
Sus
red giant
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2007
Mesaje: 424



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Dec 2008 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La mai mare nu se poate, așa că îți urez la mai multe. E un ocular pentru "forever". Laughing

Dragoș, trebuia să ceri să-l înlocuiască imediat ce l-ai primit. Chiar dacă dealerul comentează din obișnuință, nu prea are ce face, se mai întâmplă să vină și chestii defecte. Și e bine să învețe să-și asume responsabilitățile.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Dec 2008 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai grija, cand s-o face cerul senin si te vei duce la observatii cu el, sa nu cazi inauntru Smile Asta este senzatia atunci cand pui ochiul pentru prima data la un astfel de ocular Very Happy
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 23 Dec 2008 20:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_man, am o mare rugaminte. Fa te rog cateva fotografii, cu zona lentilei de camp, cu cea a lentilei de ochi, cu zona aparatorii de cauciuc de la lentila de ochi, cu cea a berelului, care vad ca dublu, eventual langa o rigla, sa ne putem da seama exact de dimensiuni.
_________________
Dragos N
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 24 Dec 2008 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ms de urari. Pana acum m-am uitat doar la copacii de printre blocuri. Campul e foarte mare. Ma asteptam sa nu ii vad deloc marginea, dar cu o miscare a capului se poate vedea si marginea. Spunea Catalin Fus ca nu trebuie capul miscat, ci doar ochiul. Dar nu este asa. Daca misc ochiul sa ma uit in alta directie, nu mai vad nimic. Dupa ce am revenit la Plossl-ul de 52 de grade, mi s-a parut foarte mic campul. Dar impresia asta am avut-o doar imediat dupa ce am trecut de la Ethos. Dupa putin timp de privit prin Plossl, campul a parut sa revina la cel cu care eram obisnuit.
Dragos, am mai pus niste poze.



IMG_3734.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  89.74 kb
 Vizualizat:  de 4324 ori

IMG_3734.JPG



IMG_3735.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  97.27 kb
 Vizualizat:  de 4324 ori

IMG_3735.JPG



IMG_3736.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  115.02 kb
 Vizualizat:  de 4324 ori

IMG_3736.JPG



IMG_3737.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  103.42 kb
 Vizualizat:  de 4324 ori

IMG_3737.JPG



IMG_3738.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  111.77 kb
 Vizualizat:  de 4324 ori

IMG_3738.JPG



_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Dec 2008 16:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pt poze. Nu a fost frumos la Iasi sa il probezi? Aici a fost o vreme destul de buna. Eu nu am iesit ca mi-am scapat o muntura pe un deget de la picior, dar tot am tras o geana cu binoclul pe geam, si am vazut M36 si M38.

Ce nu pricep este rolul acelui surub de la barelul de 2''. Si cum se pot utiliza cele doua bareluri, ca vad ca se cam suprapun. O sa caut pe net, daca nu gasesc o sa te rog pe tine sa ne explici.

_________________
Dragos N
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 24 Dec 2008 22:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a inseninat. Prima impresie la privirea prin geam: nu merge focalizat prin focuserul de 1,25". Trebuie pus cel de 2". Asta o sa cam fie o problema, pentru ca barlow-ul il am pe 1,25". Sa vad afara...poate daca nu o mai fi prin geam, o merge.

Adaugare. Prin barlow merge focalizat pe 1,25".

Am iesit azinoapte in afara orasului. L-am testat doar pe cateva obiecte mai cunoscute pentru a face o comparatie cu celelalte oculare. Prin diversele reviewuri pe care le-am citit se spunea ca e ca si cum ar adauga cativa inchi la oglinda, dar nu am observat acest lucru. Am vazut aceeasi imagine pe care o vedeam si prin ocularele obisnuite. Cel mai mult am stat sa analizez M42. Da, am observat detalii pe care cu Super Plosslul de 25mm/52 grade nu le vazusem inainte (valuri de nebuloasa luminoasa, amestecate cu fragmente de nebuloase intunecoase), dar pe urma, stiind ce trebuie sa vad, le-am vazut si prin Plossl. Poate impresia ca ai privi printr-un telescop mai mare vine de la imaginea uriasa pe care o vezi cu M42 (la peste 180x sa incapa toata partea centrala in camp, chiar e o imagine deosebita).

Ma asteptam ca un camp de 100 de grade sa fie asa de mare incat sa nu mai vad nici marginea ocularului, dar nici lumea in jur, incat sa chiar am acea senzatie de imersiune in spatiu. Dar nu a fost asa. Inca se vede atat marginea ocularului, cat si lumea din jur. Deci daca s-ar face un ocular cu camp mai mare (de exemplu 120 de grade), s-ar simti diferenta fata de Ethos. Acest camp de 100 de grade mi s-a parut ceva normal, asa cum mi s-a parut la inceput campul de 52 de grade. Insa, acum campul de 52 de grade pare asa de mic incat pare greu de crezut ca am vazut atatea obiecte prin el, si atata vreme nici nu i-am remarcat limitarea. Singura utilizare pentru Plossl va ramane la observarea Soarelui.

Tot prin reviewuri era laudat si pentru contrastul mai bun fata de celelalte oculare. Din nou, nu am observat acest lucru. Este aceeasi imagine pe care am vazut-o prin toate instrumentele prin care m-am uitat.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Dec 2008 13:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca ti-ai luat ocular de 700-800 de dolari ca sa te uiti cu el prin geam ?!

In locul tau mai bine taceam Embarassed

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact