Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225588
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Telescop combo cu obstructie mica


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 31 Mar 2015 07:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa si interesanta idee Smile Sunt doua probleme obiectivul refractor trebuie sa fie reglabil ca pozitie incat cele doua plane focale sa coincida cealalta problema tine de distanta focala ce trebuie sa fie perfect egala . cine garanteaza ca e egala la zecime sutime de mm. La mariri mari pt planete 200-400x vor apare stele dublate la cele mai mici diferente de focala sau dereglaje la oglinzi . Totusi obstructie mica pt planete la Newton cu secundara minima 15-18% nu se simte nociv la imagine . Trecerea luminii prin atatea oglinzi spre refractor va strica semnificativ calitatea ED sau Apo a obiectivului . la oglinzi depinde pe langa acel Lamda / global si de valurele locale L / 10-50 plus "canale" dare de difractie lasate de finetea ceriului cu care sunt polisate.
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 31 Mar 2015 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Efectele difractiei date de obstructia centrala raman.
Adica, aducem lumina in plus pe partea din centru (si compensam lumina oprita de secundara), da' existenta secundarei intre sursa de lumina si oglinda produce deja efecte de difractie, cu scaderea aferenta a contrastului.

Alex.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10698



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2015 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Efectele raman, dar eu totusi intreb: un reflector oricat de mare nu poate produce acelasi contrast ca si un apo de diametru dat?
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 31 Mar 2015 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Efectele raman, dar eu totusi intreb: un reflector oricat de mare nu poate produce acelasi contrast ca si un apo de diametru dat?


Salut,

Scuze, reply-ul meu initial era adresat lui Dragos. Faptul ca injectam un flux de lumina in zona centrala nu elimina efectele difractei data de prezenta secundarei.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10698



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2015 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Desigur nu, dar nici APO nu e perfect (si nu ma refer la pret sau la dimensiunea comparabila cu oglinda de 300mm din primul post).
Ma intreb: am vazut cateva experimente (cu retelele de difractie), cu o retea de difractie nu se poate anula efectul obstructiei? Rolling Eyes
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2694

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Mar 2015 13:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Toate bune si frumoase insa apare o problemuta .

Din cauza convergentei razelor ce vin de la oglinda primara , acel refractor/apo nu mai poate fi executat pentru plan obiect infinit.

Trebuie sa aiba din capul locului o subcorectie asemanatoare obiectivelor de proiectie , subcorectie cu atat mai mare cu cat luminozitatea oglinzii e mai mare.

Si daca tot s-a apelat la trecere prin sticla (materialul lentilelor) , se poate foarte bine renunta si la cele doua oglinzi , inlocuindu-le fie cu o pentaprisma , fie direct cu o prisma amici care foloseste jumate de acoperis. In felul asta din urma , imaginea va fi dreapta .

Se mai poate redresa imaginea cu doua oglinzi asezate in asa fel incat sa simuleze acoperisul unei prisme drepte redresoare. Doar ca cele doua oglinzi nu vor fi asezate la 90 grade una langa cealalta ci ele vor fi puse tot la 90 grade intre ele dar una in continuarea celeilalte.

In felul asta se obtine imagine fara spike si corecta stanga-dreapta. Fasciculul va fi deviat cu 90 grade odata si lateral cu o valoare egala cu latimea unei oglinzi (in cazul in care el tinteste linia mediana a oglinzilor).

Astfel , a treia oglinda nu mai e necesara !

Ideea e lui Dragos e faina pentru ca face invizibila obstructia secundarei chiar si la G mic.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2694

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Mar 2015 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum l-a desenat Dragos , din cauza numarului impar de oglinzi , imaginea va fi inversata stanga-dreapta.

Si oglinda secundara trebuie sa fie o convexa , orientata corect.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Mar 2015 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand, vreau sa multumesc celor care mi-au dat un feedback referitor la acest proiect. Si nu e nici o ironie aici, pur si simplu este o multumire sincera, pentru ca pe un alt topic cu o alta idee, primele mesaje se refereau la cu totul altceva decat la ce propusesem eu, bun sau rau.

In al doilea rand, asa cum ma asteptam, problemele sunt mai multe decat cele expuse de mine la inceput. La unele m-am gandit, la altele nu.

In ce priveste orientarea imaginii. Acum cateva luni, dupa ce mi-a venit idea asta, am avut dubii in legatura cu asta. Asa ca am scos de prin cutii o oglinda de 112/300mm, care zacea acolo de mai bine de 10 ani, fiind prea scurta ca sa-i dau atentie, un obiectiv mic, de 40mm, dar care are focala foarte scurta, vreo 160mm cred, si 4 diagonale de 1,25''. Cu ele am facut traseul optic pentru ambele parti, cea de refractor si cea de reflector, separat, sa vad cum e orientata imaginea in diverse configuratii. Rezultatul a fost cel din desen. Nu pot sa exclud la modul absolut posibilitatea de a fi gresit, dar mie asta mi-a dat.

Da, efectele difractiei raman.

In legatura cu convergenta razelor, nu stiu daca e asa sau nu. In fapt nu stiu daca s-a inteles bine, dar din proiect, razele ce trec prin partea de refractor nu vin de la primara, ca sa necesite o corectie diferita.

Ideea cu prisma redresoare este buna, cel putin la prima vedere.

In desen, elementele sunt desenate la scara, si se poate vedea usor ca oglinzile tertiare sunt mai mari decat elementul refractor, iar ultima, 6, este cea mai mare.

Aberatiile. Aici e cuiul pe care eu nu pot sa-l scot, ca sincer, nu ma pricep nici la Zemax, nici la alt program.

Cineva mi-a ridicat problema fazei. Si problema discului Airy, diferit la cele doua instrumente.

Sunt multe probleme in acest proiect, si parca cele mecanice incep sa nu mai fie cele mai mari. Dar sincer, pana nu am in fata telescopul realizat ca atare, si nu pot face teste, parca nu sunt multumit, fie ca da rezultate, fie ca nu. Dar nu stiu cand si daca voi putea sa-l fac, macar pe o oglinda mica.

Astept in continuare comentarii.

_________________
Dragos N
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 31 Mar 2015 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... si dicul airy de la luneta o sa fie mai mare (ca are obiectivul mai mic in diametru). Uf.
_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2694

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Mar 2015 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata , acum am inteles confuzia .

Deoarece Dragos a schitat obiectivul refractorului cu crown-ul spre secundara telescopului , am presupus ca vrea un drum optic ce incepe tot dinspre secundara care nu intelegeam de ce e la 45 grade Smile Embarassed Smile .

Asta inseamna ca toata barbologia mea legata de sfericitatea refractorului , nu isi gaseste rostul aici.

Am crezut ca vrea sa priveasca cu o luneta printr-un cassegrain . Ha!...

Acum e clar ca are nevoie de trei suprafete reflectante.

Sunt curios daca nu va aparea un soi de interferenta a celor doua imagini.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 31 Mar 2015 18:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Herr Alien, de acord cu tine. Uff.

Acum, din ce-mi aduc aminte, parca sunt formule optice si cu Crown-ul in spate. Oricum, sunt prea obosit sa mai caut. Am stat toata noaptea rasucind ideile in cap. Si a rezultat un cap sucit Laughing

_________________
Dragos N
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2694

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Mar 2015 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oricum , ideea e mai mult decat interesanta .

Acu' imi aduc aminte , legat de treaba cu obturatia , ca am citit pe undeva cum ca echivalentul optic al diodei ar fi fost inventat inca de acum vreo 40 de ani. Mi se pare ca tot un fel de pelicule dielectrice.

Daca e asa , de ce nu s-a implementat la telescoapele reflectoare ? Stie careva mai multe despre asta ?

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 31 Mar 2015 19:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar doua oglinzi identice , 150 - 200mm una formind un telescop iar a doua facind compensarea , se conecteaza la primul telescop prin doua diagonale la 90 gr apoi pe a treia comuna , interesant ca imaginea este similara , mecanica devine chiar simpla , iar pretul .... . Cit compenseaza a doua ? Doua de 200mm = ?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Mar 2015 23:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă ai două identice mai bine faci un binoscop cu două tuburi separate. Fă un desen, că nu am priceput cum te-ai gândit?

Mie mi se pare că e o complicație prea scumpă. Cu ce deranjează în primul rând obstrucția centrală ca să merite tot acest efort? Un tub cu secundara off-axis n-ar fi mult mai simplu? La focală lungă nu cred că e greu de realizat.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Apr 2015 00:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin, am scris chiar la inceputul topicului ca exista newtonuri fara obstructie, dar toate au focala lunga. Eu nu vreau un tub luuuung, si subtire, Vreau unul gros, rapid, bun pentru foto, dar cu contrast ca la un APO.
_________________
Dragos N
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact