Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc2244klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225550
Numar de utilizatori inregistrati: 2848
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paula
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Discutie libera despre acromate


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9076

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Mar 2011 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo
Impresionanta si aceasta luneta.De acord cu tine,te poti distra o viata cu asa ceva.

Un alt lucru impresionant este si buletinul de control al obiectivului ,evaluare facuta de Texereau.Stiam ca acesta a fost un fanatic al opticii de precizie dar nu se poate sa nu te izbeasca diferenta dintre aprecierea obiectivului drept ''fara a fi exceptional este un obiectiv bun'' de catre Tex. Comparata cu cea a unui prieten al proprietarului lunetei care a reluat evaluarea,nevenindu-le sa creada ce bine se comporta obiectivul testat.Amicul,expert in domeniu,sustine ca acest obiectiv Litrow de F/13 este in aceeasi clasa de calitate cu un apocromat Zeiss de 200mm testat in aceeasi perioada!

De altfel pe situl ''navei-mama'' adica ''Springfield Telescope Makers'' este dat si un exemplu de luneta home-made cu obiectiv Litrow de 6 inch F/21,realizata de catre Stewart Beveridge.A fost prima ''sticla'' selfuita de acesta ,elementul de crown, fiind biconvex cu raze de curbura egale , a fost slefuit pe fata concava a elementului de flint.Fata a patra,spatele flintului, fiind plana a fost slefuita pe o sticla obisnuita.

http://stellafane.org/tm/tg/beveridge/beveridge.html

Toate aceste lunete sunt insa niste bestii mecanice uriase ,scumpe,opusul ideii de maniabilitate si care disloca un spatiu imens in jurul lor.
Cei care le-au construit au avut insa alte criterii prioritare.
Dar daca noi nu putem sa construim asa ceva,putem cel putin sa-i admiram pe cei care au reusit.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9076

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iul 2011 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pasionati de lunete/refractoare au ocazia sa cumpere legendarele obiective Jaegers de aici:

http://www.surplusshed.com/new.html

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Iul 2011 21:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legendare si nu prea Confused ...Am vazut azi testul Ronchi prin autocolimare la un obiecitv de 100mm F15 facut de David Gorski si nu arata prea grozav. Supra corectie cam 1/4L Neutral Sper sa fie numai o problema de spatiere intre lentile. Totusi la preturile destul de piperate (cu tot cu livrare) incertitudinea e cam mare.
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ost4696952

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iul 2011 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca testul Ronchi trebuia facut in lumina alba, astfel se putea discerne mai usor tendinta generala de corectie a obiectivului.
Toate acromatele sunt corectate pe sfericitate doar pe o singura linie spectrala, de obicei pe linia d si mai rar pe linia e.
Acum, daca obiectivul a fost corectat pe linia d si este analizat pe linia e, este firesc sa arate o supracorectie.
Ceea ce se vede insa pe imaginea data este o supracorectie cam mare pentru un 100 cu f15 dar care se poate rezolva elegant si in totalitate prin marirea spatierii dintre lentile.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Iul 2011 09:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut nu demult un ronchi prin autocolimare(lumina alba) la un William Optics ED 80 f/6,2 cred . arata in sfarsit perfect lini trase la liniar si fara culoare.
La refractoare conteaza foarte mult ce spectru luam in considerare daca luam 400-700nm e dezastru cat scad performantele . ca sa arate bine Smile la proiectare se ia adesea F,d,c 486-652nm in aceste conditi un acromat din sticla ieftina F2/Bk7 la 100mm f/15 poate tine o linie la strehl 0.94 dar celelalte doua doar la 0.64 . cine se pricepe jongleaza controlat acest joc .
la astrofotografie cu expuneri lungi se vad mult mai rau neperformantele refractoarelor.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2011 10:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O imagine care imi pare reprezentativa pentru un acromat cu focala lunga:

PS. Am sa pun la "Lecturi utile pentru lunetisti" link catre articolul detaliat.



D&G 127 f20.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.98 kb
 Vizualizat:  de 7501 ori

D&G 127 f20.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10695



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2011 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
O imagine care imi pare reprezentativa pentru un acromat cu focala lunga:

Scuze, ca o paranteza:
- iti dai seama ca nici nu trebuie sa respiri prin preajma lui, la ce balans se poate face
- lasand la oparte preferintele personale, dece ai prefera ceva asa de complicat in defavoarea unui reflector (mai) mic cu f/mare gen sc/mak/etc.?
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 11 Noi 2011 11:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare.
Un astfel de refractor lung poate egala ca performante un apocromat ? Sau mai mult, il poate chiar depasi ? Pare foarte tentant mai ales pentru observatiile planetare.

M-am uitat pe acel articol si l-am salvat pentru poze. Ma fac sa "salivez", asfel de lunete planetare. Very Happy

Din pacate nu cunosc italiana....

Intre timp am mai gasit aici niste precizari in legatura cu aceasta luneta :

http://www.cloudynights.com/ubbarchive/sho...ll/fpart/1

Mi-au placut cateva remarci la adresa acestei lunete, de genul :

" Be careful. Your local militia might get suspicious. " Very Happy
sau " That is awesome. Archimedes just needs a place to stand now! "

ori " very nice,... just one question: how do you observe when the scope is pointed to the zenit, dig a hole in the ground? "
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Noi 2011 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata chiar interesant.

Si sunt dragute si unele din comentarii (de genul: "very nice,... just one question: how do you observe when the scope is pointed to the zenit, dig a hole in the ground?" sau "Any trouble with police coming to investigate reports of a missile launcher?") Laughing

In fine, recunosc ca mi-ar place sa arunc o privire prin asa ceva (asta ca sa imi demonstrez mie insumi ca nu sunt un "reflectorist" sovin Cool ).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 11 Noi 2011 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu un articol foarte interesant.

Imaginile si comparatiile de mai jos vorbesc de la sine :

http://www.gpuoptical.com/comparison_apo_achro.htm
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10695



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2011 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
"performante"

Depinde ce intelegi prin performanta. La aceiasi parametrii (lungime, apertura, f/) probabil ca nu, dar in rest totul este posibil. Oricum iti trebuie cupola sa fie ferit de vant, iti trebuie montura solida, nu merge sa il montezi in balcon,d ecat daca in balcon ai observator astronomic Laughing
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 11 Noi 2011 11:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma refer la claritatea imaginii la puteri mari. La reducerea sfero-cromatismului, la reducerea aberatiilor de sfericitate si cromatice si sa ofere imagini sharp la planete.

In privinta locatiei, asa este, ai nevoie de spatiu si trepied solid.

Oricum se poate construi un tub telescopic, ca la unditele telescopice sau din mai multe bucati care se pot mufa odata ce ai ajuns la locul de observatie. Evident, nu prea multe segmente pentru ca pot aparea probleme de aliniere, colimare...
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2279

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 11 Noi 2011 13:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo a scris:
Revin cu un articol foarte interesant.

Imaginile si comparatiile de mai jos vorbesc de la sine :

http://www.gpuoptical.com/comparison_apo_achro.htm




Aaa... ai dat de prietenul Gyulai Pal? Very Happy
Produc optica de foarte buna calitate. M-am convins acum vreo doi ani. Sunt sigur ca mai este cel putin unul (daca nu mai multi) din cei de pe forumul nostru care pot confirma Wink

Daca te hotarasti sa scapi de toate lunetelele si sa pui mana pe un instrument cu adevarat serios (si nu excesiv de scump), care merge foarte bine atat vizual cat si fotografic, cam la orice capitol (planete, dso, duble, luna, soare....), da un semn. O sa aiba si Dobul de 12" un partener pe masura, iar tu te vei putea plimba in voie prin spatiul ocupat acum de cele 5 instrumente "secundare" Smile



Spor!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Noi 2011 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teo, daca esti realmente interesat de articol acesta se poate traduce in engleza cu google translate.
La mine nu a vrut totul deodata dar pe bucati a fost OK. Cred ca vei afla lucruri interesante daca ai rabdare sa-l citesti.

Referitor la primele tale intrebari: cineva, nu spun cine (va uitati voi pe siturile D&G si Royce), spunea ca apocromatele elimina cromatismul longitudinal dar celelalte aberatii caracteristice instrumentelor scurte, raman. Tragi tu concluziile cuvenite...

Valy, DA, o teava lunga e o chestie foarte complicata ...
In rest comentarii frumoase si spumoase pe CN Smile
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Noi 2011 13:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum s-a tot chinuit si Zoth sa ne arate Smile cu o groaza de grafice, refractoarele "normale" (chiar si lungi) au o limitare: spectrul rezidual va fi intotdeauna 1/2000 din focala instrumentului chiar daca restul aberatiilor sunt bine controlate. Ca sa concureze cu un apocromat pe planul asta ar trebui ca spectrul rezidual sa fie mult mai "strans" in focus de la 1/4000 in sus. Deci nu putem scapa de acea "culoare" la mariri puternice. Aici mai intervine si sensibilitatea fiecaruia la rosu/albastru.
Pe de alta parte in alt topic s-au tot facut comparatii foto intre diverse refractoare, dar ar trebui subliniat ca un senzor de camera e mult mai sensibil la lungimile de unda pe care ochiul le trece cu verederea Smile si arata situatia aberatiilor cromatice mai rau decat se percep la ocular (zic eu Rolling Eyes )

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatoare

Download topic
Pagina 10 din 12
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact