Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Q2_Lovejoy1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225562
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Practica versus teorie


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4839

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Mar 2013 19:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci, vorbim despre observatii diurne cu binocluri dar nu ne intereseaza ce si cum ajunge pe retina. Interesant.

Atunci de sa mai scoatem capacele de la oculare ? Ca avem "imagine" la fel de luminoasa iar rezolutia este tot acolo si la pupila de iesire 0. Si oricum nu se pierde nimic. Imaginea sta acolo in binoclu. De fapt avem doua imagini. Si mai bine. Rolling Eyes

Hai sa discutam.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mar 2013 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody, am vrut initial sa dezvolt o analiza secventiala a fenomenelor ce se intampla in cazul observatiilor la grosismente mici. Sa gasim intai imaginea si sa vedem ce parametri are, apoi sa vedem ce si cat trece prin ocular iar in final sa vedem cat e de impresionat ochiul nostru de aceasta poveste.
Nu cred ca exista nimeni atat de genial printre noi care sa poata face o analiza globala instant si asta s-a putut constata usor din raspunsurile care au fost date.
Cu greu am dus la capat prima faza dar te rog sa ma crezi ca in atmosfera asta de orgolii lovite amestecate cu bascalii de tot felul, nu pot sa continui. Uita-te la ultimul tau mesaj, te-am lezat eu cu ceva?

Si apar si persoane care spun ca discutam doar de dragul discutiilor.
Credeti oare ca intelegem mai bine ce se intampla acolo doar printr-o privire fugitiva?
Luam totul de-a valma si asta e, am inteles tot, apoi venim pe forum si spunem ca teoria nu se potriveste cu practica ...

_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 14 Mar 2013 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

eu am incercat cu mult timp in urma o discutie pt intelegere mai "profunda " si anume ce din ce cauza apretura mare da rezolutie mai buna
si de ce airy disc se ingusteaza la f/d mic .
nu s-a inchegat nimic dar aici e baza opticii focalizante .
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2693

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 14 Mar 2013 22:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu obisnuiesc sa privesc Luna printr-un ocular Konig cu distanta pupilara foarte mare.

Unul dintre motive este claritatea de neegalat , cel putin obtinuta pana acum.

Alt motiv este acela ca nefolosind vreun filtru , ca sa nu chiorasc temporar , obisnuiesc sa plasez ochiul inainte sau dupa planul pupilei de iesire.
Astfel observ doar o mica parte din camp si retina nu are de suferit.

Oi fi eu tampit dar nenorocita de rezolutie se incapataneaza sa ramana mereu aceeasi , indiferent daca sunt plasat inainte , in sau dupa planul pupilei de iesire .
Nici stralucirea portiunii din camp observate astfel , nu pare sa aiba de suferit (imaginea nu se micsoreaza sau se mareste daca privesc intra- sau extra-pupilar , daca cristalinul isi face cat de cat treaba)

Nici nu ma mir, avand in vedere ca razele care formeaza imaginea sau doar o portiune a acelui camp , sunt paralele .

Tine-ti cont ca aici nu e vorba despre proiectia afocala pe vreun ecran , situatie in care treaba se schimba putin , fiind nevoie de refocalizare la fiecare modificare a distantei de la ocular la ecran.

Scepticilor le fac invitatia sa experimenteze cele afirmate de mine mai sus si mai vorbim dupa .

catalin.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4839

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Mar 2013 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth:
Nu ma refeream la persoane ci la concluziile trase deja la repezeala si argumentate destul de nastrusnic.
Hai sa incercam sa eliminam confuziile din termeni. De ex. "imagine" > "imagine in planul focal al instrumentului".

@catalin dumitru:
Ce legatura are tot ceea ce insiri cu reducerea pupilei de iesire ?
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2693

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 14 Mar 2013 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:

Daca ai depasit pupila de intrare a ochiului, portiunea de apertura corespondenta cu depasirea marginii pupilei NU mai participa la formarea imaginii.


Asta este legatura. Ai afirmat o tampenie si acum nu mai stii cum sa o dregi.

Iti recomand un mic experiment:

Ia un instrument cu o deschidere oarecare si obtureaza-i partea centrala a obiectivului cu un disc.

Apoi cauta sa obtii un grosisment care sa-ti ofere o pupila de iesire mai mare decat cea a ochiului , dar in asa fel ales incat la acel 'G' , portiunea obturata sa se suprapuna perfect peste pupila ochiului (conform calculelor).

Daca afirmatia ta este corecta , atunci ar trebui sa nu mai vezi nimic cand plasezi ochiul in planul pupilei de iesire al ocularului.

As vrea sa aflu parerea utilizatorilor de Cass , Mak , RC sau alte instrumente cu obturatie centrala semnificativa.

Legat de treaba asta mai am o intrebare :

Daca am doua obiective de focale identice dar de diametre diferite , care din ele va forma o imagine mai mare in planul focal principal ?
Ca de luminozitate nici nu mai are rost sa mai amintim.

catalin.


Ultima modificare efectuata de catre catalin dumitru la 14 Mar 2013 23:23, modificat de 1 data in total
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Mar 2013 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am facut niste teste pe un telescop Ritchey-Chretien GSO de 8''al unui prieten. Obstructie 48%. Si am facut teste si ziua si noaptea.

Imaginea nu disparea, indiferent de ocular si distanta. O fi fost defect Question Laughing

_________________
Dragos N
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4839

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Mar 2013 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun. Recunosc ca sunt un tampit.
Acum sunteti voi multumiti ?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Mar 2013 23:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca e cineva bucuros ca te declari tampit.

As vrea sa mai fac si eu un apel, alaturi de cel al lui Zoth. Nu mai discutati prin prisma orgoliului. Toti avem ''dreptul'' sa gresim, mai ales in probleme in care nu suntem doctori.

Haideti sa facem o dezbatere de idei, nu de ''muschi''.

_________________
Dragos N
Sus
danto1313
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Mai 2007
Mesaje: 352




MesajTrimis: 15 Mar 2013 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Indraznesc sa-mi spun si eu parerea,nu in legatura cu fenomenul propus spre studiu, ci cu modul de abordare a problemei.Abordarea e dezordonata si se introduc prea multe variabile in studiu astfel ca nu se mai poate urmari fenomenul in mod corect si trage concluzii macar logice.
Si ca sa fie lucrurile si mai clare n-ar strica si definirea unor termeni(luminozitate,intensitate luminoasa,rezolutie,contrast,etc.)pe care observ ca fiecare ii intelege si se refera la ei cum vrea.


Ultima modificare efectuata danto1313 la 15 Mar 2013 00:11, modificat de 2 ori in total
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2693

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Mar 2013 00:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Bun. Recunosc ca sunt un tampit.
Acum sunteti voi multumiti ?


Hai sa nu ne auto-proclamam tampiti de pomana.

Toti suntem in situatia de a fi spus tampenii vreodata si poate ca vom mai fi.

Eu cand nu sunt extrem de sigur de cele afirmate , chiar solicit interventia cator mai multi dintre voi .

Problema e ca uneori apar chestii care nu se potrivesc, cel putin aparent.

Asta din cauza ca noi nu vedem fotonii ci doar simtim efectul lor Smile

catalin.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10696



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Mar 2013 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

danto are dreptate, ceva se rupe undeva: termenii, variabilele, exprimarea, cunostintele (lipsa lor), repezeala, prea multe dimensiu la un mom. dat, recunosc ca nu mai inteleg nimic, un spirit didactic e pe aici sa puna ordine? Nu de alta dar simt ca e ceva simplu, doar ca nu se pune punctul pe I, ne tot invartim in cerc, cel putin eu nu inteleg nimic, pare ca fiecare are dreptate.

Ultima modificare efectuata de catre valy la 15 Mar 2013 00:46, modificat de 1 data in total
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2693

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 15 Mar 2013 00:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am incercat sa reformulez :

''Daca ai depasit pupila de intrare a ochiului , portiunea de apertura corespondenta cu depasirea marginii pupilei NU mai participa la formarea imaginii pe retina.

Si aceasta afirmatie mi se pare eronata.

Dupa mintea mea , corect ar fi :

''Daca ai depasit pupila de intrare a ochiului , portiunea de camp corespondenta cu depasirea marginii pupilei nu mai participa la formarea imaginii pe retina.

Ce parere ai maestre Zoth ?

catalin.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4839

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 15 Mar 2013 01:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce ne place sa scoatem din context si sa discutam formele fara a atinge fondul problemei ?

nobody a scris:
Daca ai depasit pupila de intrare a ochiului, portiunea de apertura corespondenta cu depasirea marginii pupilei NU mai participa la formarea imaginii. Pentru ca pur si simplu acea portiune este obturata de iris. Lumina aceea ajunge oriunde altundeva, numai pe retina nu. Eventual ajunge sub forma de reflexie parazita intre ochi si lentila de la ocular. Dar nu cred ca putem considera acest eventual fenomen ca fiind util la ceva. Sper ...


nobody a scris:
Vorbeam de imaginea de pe retina (aia o percepem cu ochiul) si nu de cea din planul focal al instrumentului. Haideti sa nu amestecam lucrurile.


zoth a scris:
Le-am amestecat putin ca mi s-a parut interesant Smile
Sper sa-ti treaca supararea ...


Ma asteptam sa observati altceva care nu este valabil la marginea unui camp vizual real mai larg ... sau mai bine zis ia alta forma. Sau pierderea de rezolutie datorita aberatiilor optice la o pupila de intrare a ochiului mai mare.
Acolo e interesant, nu sa tot batem apa in piua despre care imagine este vorba.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 15 Mar 2013 10:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da , fiecare sta in corcodusul lui si canta pe o limba proprie necunoscuta..
eu deslusesc totusi ca unii cred ca in planul focal se materializeaza chiar se impleteste ceva o imagine( sau se proiecteaza imaginea pe un ecran de geam mat) apoi privim desenul asta prin ocular.
asa da imaginea e deja formata cu participarea intregului obiectiv si da atunci orice diafragma nu afecteaza rezoluitia si nici lumina ci taie din locul opturat .
dar lucrurile nu stau asa planul focal nu exista pt undele luminoase . doar pt un senzor aflat acolo daca cineva il pune.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatoare

Download topic
Pagina 9 din 11
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact