Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC5907klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225607
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

114mm F/8


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2006 17:44 Download mesaj
Titlul subiectului: 114mm F/8
Raspunde cu citat (quote)

Salut, vreau sa va anunt ultima creatie iarna-primavara 2006-2007 Smile Este vorba de ultimul telescop creatie/productie proprie "Made by Sarpe". Inca nu e terminat, mai trebuie pus autocolantul si vopsita montura, dar nu stiu cand voi mai face asta asa ca am zis sa ma laud/prezint creatia Very Happy Pentru acest telescop am lucrat cam 10 ore de munca efectiva, avand toate componentele acasa.
Poze puteti gasi la: http://s29.photobucket.com/albums/c256/sarpe1985/114mm%20F8/
Daca aveti intrebari sau vreti sa va ajut in construirea unui telescop, cred ca pot a va dau cateva idei bune Wink
As vrea sa multumesc mentorilor mei/surselor mele de creatie/inspiratie: Alin Tolea si Alex Conu fiindca fara ei nu as fi ajuns sa creez telescopul cu nr. 20.
Numai bine!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 09 Dec 2006 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Care a fost cel mai mare telescop pe care l-ai facut ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 09 Dec 2006 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim, domnu $arpe. Si noi te iubim. Pupici.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Dec 2006 20:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Care a fost cel mai mare telescop pe care l-ai facut ?


Cel mai mare a fost unul de 13.1" adica cam 340mm si cel mai mic de 114mm Smile
Numai bine!
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai poze cu el (340-ul )? Cine este fericitul posesor ? Pune-l pe site ca sa salivam cu totii !
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un prieten din Bucuresti este posesorul (Catalin Fus) , si am cateva imagini cu anumite componente. Nu i-am facut poze la telescop cand era terminat din niste motive stupide Confused Si tot din aceleasi motive nu am apucat inca sa observ cu el Sad
Dar timpul nu e trecut inca Very Happy Adica oricand sunt binevenit sa iesim sa observam dar eu mereu nu prea am timp.
Numai bine!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Dec 2006 00:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Las' ca observ eu cu el :p Bine, mai nasol e ca acum nu mai are montura. Fusul l-a modificat pentru a fi pus pe ecuatoriala, apoi a vandut ecuatoriala si acum telescopul zace inutilizabil. Sper sa-i refaca repede o montura dobson.
Oricum telescopul e super misto. Am vazut cu el chestii deosebite. Ca mie mi se pare aiurea sa ai un asemenea telescop si sa te uiti tot la catalogul Messier, cum una lume face. Am vazut steaua centrala din M57, galaxia Leo I, Stephen's Quintet, Markarian's Chain si alte bunatati.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Dec 2006 00:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oglizile le faci tu sau aduse de beneficiari?
Ai facut teste ,cum iti par?
Dobsonul ruleza pe teflon+ melamina( formica)?
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 00:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu fac eu oglinzile, desi imi doresc foarte mult. Oglinzile, oculare, etc le cumpar din SUA si doar tubul si montura sunt "autohtone" Smile
Eu unul din experienta de 1,5 ani pe care am avut-o cu un 114mm am fost foarte multumit. Nu este un super telescop dar eu unul am facut foarte multe lucruri cu el si nu m-am plans niciodata de calitate ci de diametru.
Da, in cele doua axe se misca pe teflon+ebonystar (altitudine) si teflon+disc pick-up azimut. Si sunt foarte multumit de cum se misca.
Maine revin cu poze noi fiindca am terminat telescopul in proportie de 98%.
Numai bine!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 10 Dec 2006 01:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai facut un lucru bun, telescopul arata bine. Ce imi place deosebit,este ca este pus in casca/rama unde poti sa invartesti focusser-ul la fiecare pozitie.
_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Dec 2006 02:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru palmaresul impresionant $arpe!
Mi-am construit si eu un telescop tot de 114 F/8 (eu sunt abia la numarul 1). Partea de optica am primit-o din SUA, bineinteles tot cu ajutorul lui Alin Tolea (mersi Alin). Desi folosesc deja telescopul, am probleme din cauza unor solutii adoptate de mine in legatura cu aderenta inlelelor si a placii de la baza monturii; asa ca vroiam sa te intreb daca sti cumva la ce magazine as putea gasi (in Romania) teflon si melamina (in special teflon).
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Dec 2006 03:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca o intrebare. Am observat din fotografii ca ai exact acelasi finder ca si mine (acelasi model Smile). Imi poti spune, te rog, cum l-as putea colima.Tinand cont de imaginile pe care le observ acum prin el pot spune ca nu imi este de nici un folos, este total decolimat si nu am reusit sa imi dau seama cum sa il reglez. Ai avut si tu aceasi problema, si daca da, cum ai rezolvat-o? Mersi Wink
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
Ai facut un lucru bun, telescopul arata bine. Ce imi place deosebit,este ca este pus in casca/rama unde poti sa invartesti focusser-ul la fiecare pozitie.


Robert tubul nu se invarte in cusca de lemn. L-am prins fix de cusca pentru a nu complica lucrurile. Iar in cazul de fata, montura dobson, nu am considerat necesara o astfel de "imbunatatire". Focuserul este la un unghi aproape de 45 grade si se poate folosi cu succes din toate pozitiile.
Pentru o ecuatoriala, da, era nevoie de un sistem care sa rasuceasca tubul.
Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sica a scris:
Felicitari pentru palmaresul impresionant $arpe!
Mi-am construit si eu un telescop tot de 114 F/8 (eu sunt abia la numarul 1). Partea de optica am primit-o din SUA, bineinteles tot cu ajutorul lui Alin Tolea (mersi Alin). Desi folosesc deja telescopul, am probleme din cauza unor solutii adoptate de mine in legatura cu aderenta inlelelor si a placii de la baza monturii; asa ca vroiam sa te intreb daca sti cumva la ce magazine as putea gasi (in Romania) teflon si melamina (in special teflon).


Pai prin cate magazine am cautat nu am gasit in nici unul teflon. Eu am teflonul cumparat de la Alin (experienta si-a spus cuvantul: mi-am cumparat din SUA tot ce nu gaseseam in tara) si ebonystar am gasit la magazinele cu mobila de bucatarie. Teflon nu stiu unde ai putea gasii dar ebony sigur gasesti in bricostore. Se gasesc sub forma unor fasii lungi de 30cm si late cam de 4cm. Se folosesc ca si cant pentru blatul de bucatarie. Adica daca tai balatul se lipeste chestia asta pe margine ca sa nu se vada urat. Sper ca ti-ai dat seama de ce vb.
Eu unul am experimetat si cu cercuri din tub PVC dar tot pe teflon si merge super.
Odata, am vazut la un prieten ca folosise niste opritoare de usi care nu stiu din ce erau facute dar mergeau bine cu tubul de pvc. Cred ca singura solutie este sa experimentezi pana gasesti ceva care sa iti place.
Numai bine!
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2006 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sica a scris:
Inca o intrebare. Am observat din fotografii ca ai exact acelasi finder ca si mine (acelasi model Smile). Imi poti spune, te rog, cum l-as putea colima.Tinand cont de imaginile pe care le observ acum prin el pot spune ca nu imi este de nici un folos, este total decolimat si nu am reusit sa imi dau seama cum sa il reglez. Ai avut si tu aceasi problema, si daca da, cum ai rezolvat-o? Mersi Wink


Sti ce inseamna a colima, nu? Sa vezi acelasi lucru cu el ca si cu telescopul. OK, mai intai pui telescopul pe o antena terestra care se afla la o distanta mare de tine. Dupa te duci la cautator, si fara sa misti telescopul incepi sa il colimezi. Cum faci asta?
Pai reglezi suruburile din spate in asa fel incat cautatorul sa se gaseasca concentric in inelul in care sunt insurubate suruburile. Dupa ce faci asta te mai uiti odata prin telescop ca sa vezi daca nu l-ai miscat dupa antena.
Dupa revi la cautator si uitandu-te prin el, reglezi suruburile din fara in asa fel incat sa suprapui crucea cautatorului cu antena care se vede prin telescop. Daca nu poti face asta doar cu suruburile din fata atunci pui crucea cat mai aproape de antena si stangi bine suruburile din fata. Si te duci la suruburile din spate, si te joci la ele pana suprapui crucea cu antena.
Daca nu poti sa faci asta atunci nu stiu cat de bine ai pus cautatorul pe tub. Sar putea sa trebuiasca mutat in asta pozitie, sau nu stiu ce sa iti zic. Poate poti sa trimiti niste poze cu el.
In loc de antena eu folosesc, noaptea, becurile rosii de la antene, care sunt practic niste "stele statatoare" Smile Daca folosesti becurile in loc de obiecte o sa fi mai precis in colimare.
Numai bine!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact