Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ic2159-ngc2175_-_Copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225292
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Noul meu telescop - nu m-am lamurit ce pot vedea cu el


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
loona
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Oct 2006
Mesaje: 13



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Noi 2006 12:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Noul meu telescop - nu m-am lamurit ce pot vedea cu el
Raspunde cu citat (quote)

Noptile acestea cand a fost mai cald ne-am luat telescopul la a doua lui iesire in aer liber(prima a fost un esec).

Se vedea luna, asa ca ne-am gandit sa ne indreptam spre ea. Dupa putin chin am nimerit-o, se vedea fain, dar nu cu mult diferita de cum se poate observa cu ochiul liber. Ne-am indreptat spre stele, ele se vedeau prin telescop ca si cum le-am fi vazut cu ochiul liber, la fel de mici, dar poate mai multe.

Acum intrebarea mea este: nu ar trebui sa vedem ceva mai detaliat? Cineva spunea de inelele lui Jupiter, sau cometa, sau roiuri. Am incercat lentilele, cele 10mm, Wide Angle 25 si Barlows (cu astea a venit telescopul). Cu Barlows si oricare din primele 2 nu vedeam nimik pe luna, stelele in schimb se puteau observa micute si multe.

Ne lipseste ceva (in afara de experienta)?
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 27 Noi 2006 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stelele o sa le vezi punctiforme chiar si cu cel mai mare telescop aflat pe pamant. Sunt prea departe si prea mici in comparatie cu distanta asta pentru a putea fi vazute mai mult decat niste puncte.
Roiuri stelare, nebuloase si galaxii se pot vedea; numai ca trebuie sa stii unde sa le cauti si sa nu te astepti sa le vezi ca in fotografii. Perceptia ochiului uman este instantanee; in fotografii lumina se acumuleaza uneori in timp de ore. De cele mai multe ori obiectele astea iti vor aparea ca niste mici zone cetzoase.
Sus
loona
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Oct 2006
Mesaje: 13



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Noi 2006 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si de unde pot invata ce anume sa privesc?

Lentilele pe care le-am mentionat sunt suficiente? Ma gandeam la planetele din sistemul solar, ele sunt mai aproape, se pot vedea mai bine?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Noi 2006 15:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai intai trebuie sa mai studiezi. Din cate pricep eu, lentilele de care vorbesti nu sunt niste simple lentile ci oculare Very Happy Daca ai vazut Luna "nu cu mult diferita de cum se poate observa cu ochiul liber" atunci e bai mare. Daca nu ai vazut nici un crater ori e prost telescopul ori nu stii sa-l folosesti. Cauta si tu prin Iasi un amator de astronomie mai vechi, cauta o carte la biblioteca, un program pe calculator, niste pagini pe internet. Cu cunostintele pe care le ai acum chiar si cele mai simple lucruri par de neatins.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Noi 2006 15:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt mai putin decat incepator... Laughing Dar e ciudat ca nu ai putut vedea nimic in plus la Luna fata de cum se vede cu ochiul liber.

Imi amintesc de micul meu telescop de jucarie, dintr-o trusa RDG-ista cu care faceai de toate (inclusiv microscope etc...).

Se vedea cu jucaria aia f bine Luna, distingeam ceva cratere, sigur ca atat se putea cu ea, dar oricum mai bine decit cu ochiul liber.

Sateliti, etc. Vezi ca telescopul are indicatii privind magnitudinea maxima ce o poate distinge (sau rezolva, ma rog, sa ma coerecteze cei cunoscatori, eu doar vreau sa dau un minim de indicatie omului). Ce-i mai mic decit valoarea aia, nu vei vedea nicicum.

Pe net sunt multe programe free de planetarii: unul se cheama Stellarium, spre exemplu si e f. util.

Vezi ca editura AdLibris are o carte simpatica "Sa cunaostem Universul" - e vreo 200,000 lei vechi si e frumos realizata (nu fac reclama, din simplul motiv ca alta carte de timppul asta nu mai e editata -recent cel putin - in RO).

Alexconu are o harta stelara frumusica (nu stiu cat mai costa acum, dar oricum cred ca sub 200,000 lei) si un DVD cu Hubble -super interesant, dar atentie ca nu toate DVD playerele il vad.

Daca stii engleza bine, pa amazon.com sunt carti interesante, inclusiv una cu Luna, daca te hotarasti sa o cumperi sa-mi zici ca vreau si eu una si poate impartim costurile de expeditie.

Nu stiu ce telescop ai- vezi ca unele (Mak-urile- eu de ele stiu) trebuie sa se "aclimatizeze" ca sa vezi ceva cu ele- mai multe stie Robert, daca il rogi frumos poate iti zice el doua vorbe de chestia asta (daca nu te lamuresti din posturile pe aceasta tema de pana acum).

Fii atent sa nu te descurajezi! E o mare problema asta- multi se asteapta sa vada prin telescopul de amator cam ce pozeaza Hubble sau cam cum sunt pozele de la NASA sau ESA...

Bafta!
Sus
loona
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Oct 2006
Mesaje: 13



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Noi 2006 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luna era micuta si se vedea numai partea luminoasa a ei; se puteau observa cateva cratere, dar ma asteptam sa vad mai mult, ceva mai detaliat sa zic asa. Intreaga luna incapea in vizorul meu, credeam ca te poti focaliza si pe diferite parti ale ei pentru a vedea ceva mai in detaliu, cum ar fi primul extraterestru pe baie Smile.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Noi 2006 16:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luna e mai bine de observat cand nu e plina, pentru ca apare mai "reliefata"- asa ceva am gasit eu ca sfat pe net, si are logica.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 27 Noi 2006 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multi cred ca poti sa faci zoom cu telescopul. Nu poti decat daca ai oculare speciale. In rest marirea e fixa. Cum te asteptai sa vezi si partea neluminata ? Se vede, dar se vede ca o pata neagra sau maro si nu distingi nimic pe ea.
Alex, de ce zici ca stelele se vad punctiforme si cu cel mai mare telescop ? Am iesit azinoapte si am vazut Sirius si nu se vedea deloc puncitforma. As putea chiar sa spun ca se vedea cam la fel de mare ca Jupiter.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
loona
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Oct 2006
Mesaje: 13



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 27 Noi 2006 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci teoretic as putea vedea planetele mai apropiate, intr-o forma mai reala si mai spectaculoasa decat cea punctiforma? Zic asta gandindu-ma la Jupiter, se poate vedea intr-adevar ceva fain?
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Noi 2006 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi ce magnitudine poate distinge telescopul tau si compara cu magnitudinea a ceeea ce vrei sa vezi.

Nu cred ca poti evita astfel de analize/comparatii...

Oricum, garantez ca suprafata lui Jupiter nu o poti vedea la detaliu cu un telescop de amator.

O sugestie- vezi pe net poze facute cu telescopul tau (da un google cu indicativul telescopului tau si cuvintul "pictures") si te vei lamuri cam ce se poate vedea. Eventual seteaza google pe "images"- incearca....
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Noi 2006 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ne-ai spune ce telescop ai ti-am putea spune ce poti face cu el. In principiu ce e important la un telescop e diametrul obiectivului si distanta focala (de obicei sunt trecute pe un abtibild lipit pe telescop), plus designul (refractor, reflector newtonian, maksutov-cassegrain, maksutov-newtonian, schmidt-cassegrain).

Stelele se vor vedea tot timpul ca niste puncte.

Planetele: si cu un telescop mic de 70mm diametrul poti vedea benzile ecuatoriale pe Jupiter, inelele lui Saturn si benzi din atmosfera. Pentru a observa detalii pe planete trebuie sa cresti puterea de marire pe la 100X sau mai mult.

Deepsky: in functie de cat de mare e telescopul tau vei vedea mai multe sau mai putine obiecte, in general detaliile sunt slabe sau nonexistente, se vad ca pete gri, cu exceptia clusterilor de stele.

Ai nevoie de un manual introductiv despre instrumentele astronomice si de o carte de astronomie observationala care sa te invete sa cauti obiectele pe cer. Pentru inceput uita-te aici: http://www.telescoape.3x.ro/despre%20instr...nomice.htm si la linkul despre sfaturi pentru alegerea unui instrument. Pe google sunt multe tutoriale despre instrumentele astronomice.

Carti iti recomand sa iti iei fie "Turn Left at Orion", de Consolmagno si Davis, sau "Nightwatch" de Terrence Dickinson, ambele de pe Amazon.

Nu compara poze facute prin telescoape, cu imaginile pe care le vei vedea tu cu ochii tai prin telescop. Cel mai bine sa compari schite facute de oameni la ceea ce vad prin telescop. De aceea Turn Left at Orion e buna pentru ca ai in ea schite cu ce ar trebui sa vezi prin telescop.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 27 Noi 2006 19:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Noul meu telescop - nu m-am lamurit ce pot vedea cu el
Raspunde cu citat (quote)

loona a scris:
Noptile acestea cand a fost mai cald ne-am luat telescopul la a doua lui iesire in aer liber(prima a fost un esec).

Se vedea luna, asa ca ne-am gandit sa ne indreptam spre ea. Dupa putin chin am nimerit-o, se vedea fain, dar nu cu mult diferita de cum se poate observa cu ochiul liber. Ne-am indreptat spre stele, ele se vedeau prin telescop ca si cum le-am fi vazut cu ochiul liber, la fel de mici, dar poate mai multe.

Acum intrebarea mea este: nu ar trebui sa vedem ceva mai detaliat? Cineva spunea de inelele lui Jupiter, sau cometa, sau roiuri. Am incercat lentilele, cele 10mm, Wide Angle 25 si Barlows (cu astea a venit telescopul). Cu Barlows si oricare din primele 2 nu vedeam nimik pe luna, stelele in schimb se puteau observa micute si multe.

Ne lipseste ceva (in afara de experienta)?


Daca nu ati vazut luna mai detaliata ca cu ochii, atunci poate nu ati umblat bine cu telescopul. Focusarul trebue focusat pe obiect si in caz normal ar trebui sa arate un telescop mai mult ca ochii.
Daca ziceti ca stelele se pot vedea mici si multe, atunci poate ca depinde de ce fel de ocular ati folosit, poate ca punctul focal unui ocular nu este bun, ori nu intre in ce caz in focus.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Noi 2006 00:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Alex, de ce zici ca stelele se vad punctiforme si cu cel mai mare telescop ? Am iesit azinoapte si am vazut Sirius si nu se vedea deloc puncitforma. As putea chiar sa spun ca se vedea cam la fel de mare ca Jupiter.

Very Happy Un telescop bine colimat trebuie sa iti "arate" stele ca puncte si (daca cerul e bun) inconjurate de inele de difractie (cercuri concentrice). La tine ori telescopul nu era bine colimat, ori ai avut parte de un cer tare nasol (seeing slab). ... hmm, si totusi sa vezi o stea cat Jupiterul, parca e prea de tot cu toata decolimarea si cu seeing de 2 .
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Noi 2006 01:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Tavi
Corect, mi-a scapat din vedere focalizarea. Totusi nu cred ca e cazul lui Forever_Man, el are deja ceva exeprienta in observatii, si totusi nu-mi pot da seama ce a facut el de a vazut Sirius-ul asa mare.
@loona
Cel mai indicat ar fi sa iei legatura cu cineva din Iasi (cum ti s-a mai spus deja). Sky e din Iasi, vezi poate reusiti sa planificati ceva impreuna (daca are timp). Pot sa spun ca, intr-o anumita masura te inteleg. Si eu am patit ceva asemanator in momentul in care mi-am construit telescopul si am inceput sa-l folosesc. Pe mine m-a ajutat mult (si ma mai ajuta) un astronom amator de aici din oras. De aia te indemn si pe tine sa faci acelasi lucru. Poti primi multe sfaturi si aici pe forum (de fapt,ai primit deja), dar nu se compara cu ajutorul oferit de cineva care e cu tine langa telescop. Orice ar fi, persevereaza. Nu o sa regreti. Smile
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 28 Noi 2006 01:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sica a scris:
Citat:
Alex, de ce zici ca stelele se vad punctiforme si cu cel mai mare telescop ? Am iesit azinoapte si am vazut Sirius si nu se vedea deloc puncitforma. As putea chiar sa spun ca se vedea cam la fel de mare ca Jupiter.

Very Happy Un telescop bine colimat trebuie sa iti "arate" stele ca puncte si (daca cerul e bun) inconjurate de inele de difractie (cercuri concentrice). La tine ori telescopul nu era bine colimat, ori ai avut parte de un cer tare nasol (seeing slab). ... hmm, si totusi sa vezi o stea cat Jupiterul, parca e prea de tot cu toata decolimarea si cu seeing de 2 .

As mai face niste completari.
Si focalizarea ar putea fi o problema la incepatori. Stiu din experienta mea, la primele observatii stelare vedeam imagini intra/extrafocale.
Chiar si pt. punerea la punct corecta stelele se observa sub forma unor discuri de difractie inconjurate de inele sau arce.
Marimea discurilor de difractie e influientata de valoarea F/D si de grosismentul folosit, in cazul astrofotografiei respectiv la observatiile vizuale.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact