Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Hiade.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225608
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Omni Celestron 4 mm


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 25 Iun 2012 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Omni Celestron 4 mm
Raspunde cu citat (quote)

Am achizitionat de curand pentru telescopul meu Skywatcher 200 mm diametru si focala de 1200 mm un ocular Omni Celestron de 4 mm. Stiam de la inceput ca ce este ieftin nu este neaparat si bun dar am zis ca trebuie sa incerc. Am incercat si am ramas dezamagit de imaginea furnizata de ocular deoarece nu am reusit sa obtin o imagine clara ci o imagine destul de cetoasa atit la observarea Lunii cat si la observarea planetei Saturn. Mentionez ca imaginea neclara o am doar la ocularul de 4 mm, celelalte oculare (10 mm si 25 mm ) au o imagine foarte buna. Am folosit ocularul de 4 mm la doua sesiuni de observatii, cu telescopul aclimatizat dar rezultatul a fost acelasi.
Intrebarea este daca nu ar putea fi de vina pentru aceasta imagine vre-o problema de colimare a telescopului. nu am colimat niciodata telescopul fiindca nu am considerat ca este necesar, imaginile furnizate fiind foarte bune.
Orice sfat este binevenit. Va multumesc anticipat.
Cer senin !
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 25 Iun 2012 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2012 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E posibil să nu ajungi în focus cu ocularul de 4mm. Dar și seeing-ul prost te poate împiedica să focalizezi corect. E cam scurt oricum pentru tunul tău! Nu vei vedea mai multe detalii cu el, dar vei vedea "crocodilii" care se plimbă prin ochi.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 26 Iun 2012 10:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

la o pupila de iesire mai mica de 0,5-0,7 nu mai ai castig in detaliu.. de fapt se intuneca imaginea,lumina nemaiputand sa ajunga la ochi datorita ocularului mic si puterii telescopului care la o asemenea pupila de iesre nu mai are suficienta putere luminoasa
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 26 Iun 2012 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De aia e bine sa intrebi inainte de a cumpara ceva.
Si totusi cam ce ocular ar fi cel mai potrivit pentru telescopul meu care sa furnizeze si imagini utilizabile la un grosisment mai mare de 120 X ?
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 26 Iun 2012 14:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10701



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2012 14:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca stau sa ma gandesc la vremea respectiva si eu am facut aceeasi miscare: newton 200/1000, am luat un 4mm. Nu prea l-am folosit, insa aici ai un film, pare ok, www.youtube.com/watch?v=PQtd_Ijoi60
Acum din cate am vazut, de multe ori parca se simte diferenta intre 200x si 220x, prima e ok, a doua e cam mult. Verifica seeingul, colimarea, vezi sa ajungi la focus vorba lui Erwin, poate gasesti sa imprumuti un alt ocular, poate are el probleme, vezi si ceva pe la 200-250x, 300x s-ar putea sa fie totusi cam mult. Posibil ca asteptarile tale sa fie prea mari, oricum imagine ca la puteri mici n-ai sa vezi decat cu optica si seeing perfecte.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 26 Iun 2012 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 26 Iun 2012 16:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imagine cetoasa poate ca nu e prea corect spus si ar fi trebuit probabil sa pun ceva ghilimele inainte de cetoasa. In practica oricit as fi reglat cursa focuserului treceam de punctul unde credeam ca ar fi trebuit sa se clarifice imaginea si tot nu se clarifica. Normal, cu asemenea imagine, nici vorba de detalii. Nu stiu daca efectele unei mici "erori" de colimare sunt amplificate la utilizarea unui ocular de 4mm (dupa cum am spus la celelalte oculare imaginile sunt bune iar la testul pe stea cercurile sunt concentrice ).
Cred ca cel mai bine ar fi fost in loc sa trec de la 120 X la 300 X sa ma fi oprit putin pe la un 200 X .
Oricum... inainte de a mai cumpara vre-un ocular voi intreba sau cel mai bine ar fi chiar sa probez ocularul pe telescop.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 26 Iun 2012 16:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 26 Iun 2012 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi ! Cu siguranta voi persevera in utilizarea ocularului in fiecare sesiune de observatii. Dar cred ca nu ar fi rau sa achizitionez un ocular care sa ma duca la un grosisment in jurul valorii de 200 X. Voi studia oferta de pe piata dar sigur mi-ar prinde bine ceva sugestii de la cei mai "batrini " in ale astronomiei.
Cer senin !
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 26 Iun 2012 17:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 26 Iun 2012 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar comerciantii vac ce stiu ei mai bine, adica sa-si vinda marfa. Cu comerciantul m-am sfatuit in privinta achizitionarii ocularului dar stiu sigur ca am specificat ca nu as dori un ocular care sa-l pot utiliza la maxim de capacitate numai 2 sau 3 nopti pe an (ma gandeam eu ca pe la 300 X ai nevoie de conditii foarte bune ). Comerciantul a spus sa nu-mi fac probleme in privinta asta. Ma rog, de acum concediul e aproape si voi avea ceva mai mult timp pentru observatii. Inca mai astept sa fiu placut impresionat de un Saturn la 300 X dar, am inteles mesajul, - ceva mai multa rabdare.
In privinta locului de observatie pot spune ca sunt ceva mai norocos stand la curte si la 10 km de oras. Acum vre-o 2 ani era chiar intuneric complet noaptea dar acum spre disperarea mea si bucuria vecinilor si-a facut aparitia in forta iluminatul stradal. Chiar si asa e mult mai bine decat in oras iar ca sa merg la munte cu telescopul trebuie sa ocup toata bancheta din spate cu tubul si jumatate de portbagaj cu montura - cam incomod.
Sus
ursamajor
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 08 Oct 2010
Mesaje: 2796

Motto: Start spre viitor...

Localitate: Brăila

MesajTrimis: 26 Iun 2012 19:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
_________________
Nu te teme de umbre: ele doar arată că există lumină în apropiere.
Sus
sergiu IASI
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2009
Mesaje: 96



Localitate: iasi

MesajTrimis: 26 Iun 2012 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate ursamajor. Colimatorul laser e urmatorul accesoriu pe care doresc sa-l achizitionez. Am citit majoritatea topicurilor legate de colimare si am urmarit foarte multe filmulate despre cum se face dar tot nu am curajul sa "ma bag " de frica sa nu stric mai mult. Poate voi gasi vre-un pasionat din Iasi care a facut operatia si sa pot face impreuna cu el pas cu pas colimarea o singura data si dupa aia nu cred ca nu voi mai avea probleme. Stii cum e : teoria ca teoria .. practica ne cam omoara.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact