Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
TRK1_Mk1_b.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225580
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binocular + doua oculare zoom = problema focusare?


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 06 Noi 2011 04:27 Download mesaj
Titlul subiectului: Binocular + doua oculare zoom = problema focusare?
Raspunde cu citat (quote)

Salutare.

Ma tot bate gandul sa imi achizitionez doua Hyperioane cu zoom + un Binoviewer stereo. Intre timp cautand pe net o varianta mai accesibila dar in acelasi timp de calitate, am aflat ca unii au probleme cu focusarea in acest setup. Nu zicea exact ce focus avea respectivul, doar telescop reflector de 114/900.

Eu am la telescop focuser Crayford 2" cu adaptor de 1,25". Folosesc momentan un ocular cu zoom si nu am probleme, sunt undeva pe la jumatetea cursei, deci mai e loc. Dar nu am idee cum se va comporta cu acest Binocular, daca ma incadrez sau sunt inafara focalizarii. Ba mai mult cateodata mai am nevoie si de barlow. Am vazut ca acest binocular vine si cu un barlow anume. Ar fi foarte frustant sa achizitionez setup-ul de mai sus ca apoi sa nu ma pot folosi de el.

Asa ca daca aveti idee sau mai exact daca chiar detineti asa ceva pe focalizatorul de mai sus sunt ochi si urechi.

Va multumesc.

PS: Telescopul pe care urmeaza sa le montez (daca e totul in regula) este cel din semnatura, momentan.

PS2: Inca ceva, de exemplu daca folosesc doua oculare de 50 grade cam cat s-ar marii campul vizual prin binocular? 60, 70 sau ramane tot 50 grade pentru ca atat are ocularul.
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Noi 2011 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In functie de tipul binocularului, acesta adauga cam 70-110 mm la drumul optic. Cu un newton nu poti sa-l folosesti decat cu un element barlow dedicat. Toate binocularele de care stiu, se vand fie cu un astfel de barlow inclus, pentru al putea folosi pe newton, si chiar si pe unele lunete care au focuserul ceva mai scurt, fie aceste elemente se vand ca optionale, cum e in cazul celor de la Baader.

Campul vizual ramane cel al ocularului, nu creste.

_________________
Dragos N
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Noi 2011 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa spun ca mai exista posibilitatea la newton sa apropii oglinda primara de secundara, ca sa poti folosi binocularul, dar asta inseamna restrangerea iluminarii pe marginea campului, asa ca nu e prea recomandata.

La un maksutov cum am eu, SW de 150mm, binocularul merge fara barlow, chiar daca inaintea lui pun o diagonala de 2''.

_________________
Dragos N
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 06 Noi 2011 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In acest caz este totusi folosibil, insa doar cu Barlow. Se poate folosii doua oculare cu focala cat mai mare, 32-40mm la DSO, iar cu ocularele cu zoom acoperim si observarea planetara.
Dupa parerea mea este mult mai confortabill sa privim cu ambii ochi decat cu unul. Am rugat un coleg de pe forum sa faca un video in acest sens. Daca functioneaza figura de mai sus cred ca sunt multumit.
Sunt constient ca nu le poti avea pe toate dar e un compromis pe care mi l-as asuma.
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 06 Noi 2011 16:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai sapat nitel pe net si sunt total confuz:
Pana la urma binocularu trebuie apropiat mai mult de secundara sau indepartat? Pentru ca daca ar trebui indepartat problema este rezolvata foarte usor.

Din ce scrie aici http://astromagazin.ro/catalog/corector-pe...lunv11h060, citez "Inainte ca obiectul sa poata fi focalizat focuserul ajunge la limita cursei proprii." Dar care cursa inferioara sau exterioara?
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Noi 2011 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Personal, prefer un binoclu de calitate decat un binoviewer pus pe un refractor/reflector.


Alex.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Noi 2011 18:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Newtonurile au cursa focalizatorului scurta. De fapt ele sunt optimizate pentru utilizarea cu oculare. Un binoviewer adauga 110mm la cursa, astfel ca focalizatorul ar trebui sa intre in tub inca 110mm ca sa ajunga in aceeasi pozitie de focalizare ca si la oculare. Dar focuserul nu poate intra 110mm in tub. Astfel ca sunt 2 solutii: se muta oglinda principala in sus in tub pentru a scoate planul focal cu 110mm inafara, ceea ce aduce probleme de vignetare; se folosesc elemente corectoare amplificatoare care muta planul focal.

DAR, un binoviewer prost (cum sunt majoritatea celor care se vand in Romania) produce imagini proaste, spalacite, cu rezolutie mai scazuta decat a telescopului propriu-zis, cu luminozitate mult mai scazuta care se vede instant prin disparitia multor stele slabe datorita: colimarii proaste a prismelor, lipsa posibiltatii colimarii ocularelor, calitate dubioasa a opticii, reflexii interne, "corectoare" (impropriu spus corectoare, ca nu corecteaza nimic) care sunt niste dublete barlow ordinare din cele mai ieftine. Si toate astea le spun din experienta. Astfel, sfatul meu este ori alegeti binoculare bune cu corectoare adevarate, ori ramaneti la privirea monoculara. Deocamdata limita superioara si acceptabila a calitatii este Baader-Zeiss, urmata de Denkmeier.

_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 06 Noi 2011 19:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, inteleg. Asadar de ce am nevoie exact din lista de mai jos pentru a folosi Binoclu Maxbright de la Baader cu oculare atat fixe cat si cele cu zoom. Repet am telescop newton f/5, deci focala tubului destul de scurta.

As dori compensator cu factor de marire cat mai mic de 1,7x sau chiar 1,25x.



Capture.PNG
 Descriere:
 Marime fisier:  24.25 kb
 Vizualizat:  de 5568 ori

Capture.PNG


Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Noi 2011 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru Maxbright in newton e nevoie de compensatorul dedicat 1,7X 2" pentru reflectoare newtoniene. Compensatoarele simple 1,25", 1,7X, 2,6X nu muta planul focal suficient de mult in cazul newtonurilor. Doar cel dedicat 1,7X 2" e ok., reducand backfocusul de la 110mm la 31mm.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 06 Noi 2011 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc Dl. Horatiu.

Mai am doua intrebari:

1. In pretul de 1195 ron intra tot ce este nevoie sau mai trebuie achizitionate anumite lucruri separat?
2. Pentru a folosi o magnificatie cat mai redusa, avand in vedere ca avem deja un barlow de 1,7x sunt recomandate in acest caz ocularele de 40mm? Sau si aici avem parte de vignetarea campului. Sau care este ocularul fix de focala maxima si care in acelasi timp ofere o observare decenta?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 06 Noi 2011 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In pretul respectiv intra binocularul, un compensator la alegere din cele standard si un adaptor la alegere 1,25" si 2", si cutia de aluminiu. Dar pentru newton compensatoarele stadard nu permit obtinerea unui focus, ci trebuie compensatorul special pentru reflectoare newtoniene pe formatul 2", cel la 880 lei. Acest compensator contine si un corector de coma. Ocularele mai mari de 32mm focala au vignetare. Este un tub spatiator, trebuie 2 bucati, care se introduce in cele doua portoculare, dupa care se introduc ocularele si astfel se diminueaza efectul de vignetare.
_________________
Horatius
STARMAX Astronomie

Importator oficial Celestron, Baader Planetarium, PlaneWave, Sky-Watcher, Vixen, Lunt, Explore Scientific, ATIK
www.skywatcher.ro
www.starmax.ro
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9077

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Noi 2011 21:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Der Pirate
o spun ca sa te ajut deoarece esti pe cale sa faci o gresala ,nu tocmai mica:aceea de a folosi oculare zoom la un vizor binocular.
Inca odata,nu o spun ca sa te jignesc dar este cea mai naspa idee astronomica auzita in acest an.
Ceea ce vrei tu sa faci este ca si cum ai vrea un binoclu cu mecanism de zoom cu reglare separata pentru fiecare din lunetele unui binoclu de mana.Ai vazut vreodata asa ceva?Nu,pentru ca nu este bine.

La un newtonian,asa cum ti s-a explicat,trebuie sa muti planul focal spre exterior.Asta iti reduce drastic campul de plina lumina.Dar nu dispera,probabil ca ai oglinda secundara supra-dimensionata.

Alex Savin
E voie sa intreb cum obtii cu acel binoclu grosismentul de 100x,de exemplu,fie el binoclu de cea mai buna calitate?
.......................................................
Ca o observatie generala pentru comercianti:dispozitivul respectiv nu este un ''binoclu'' asa cum apare in lista prezentata.(Pare un citat din operele lui nea nelu despre sinergia faptelor pierdute in meandrele concretului).
Englezii-i spun ''binocular head'' iar francezii ''tete binoculaire'' iar nemtii ''...kopf''.
La romani toate alea cu doua tevi ''este'' binocluri.
Cam ca la canibalii din Amazonia,care cunosc numerele :unu,doi,trei si ...mult.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 06 Noi 2011 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc. Grea Astronomia asta Confused

Astept totusi un review al unui coleg de pe forum care a achizitionat de curand un binocular. Il foloseste in mod normal pe o luneta dar maine ii face o proba si pe newton f/5 + barlow 2x. Sa vedem daca pica in focus. Embarassed
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9077

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Noi 2011 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Patima curata Razz

Eu am doua vizoare binoculare de microscop ,unul este IOR celalalt polonez PZO.Amandoua au fost dereglate si mi le-a readus la viata maiestria lui zoth.
Nu am avut ocazia sa le compar cu cele comerciale de Astronomie,sincer nu ma framanta problema.Fac observatii de vreo doua-trei-patru decenii,am o arhiva la purtator dar nimic de acolo nu se compara cu ''cerul binocular''.
Ceea ce pot sa-ti spun este ca imaginea binoculara a Lunii,a lui Jupiter sau a unor duble cum este dubla-dubla Epsilon Lyra ''merita toti banii''.

Sfatul meu:-asculta cu atentie la cele spuse de Horatius si dragos.n despre alungirea focalului.
-Renunta la himera ocularelor zoom la binocular.
-Nu ai nevoie de oculare de grosisment mic.Pentru asta mai bine urmeaza sugestia lui Alex.
-Cauta niste oculare cat mai bune,si de incredere care sa-ti ofere 100x sau 120x sau 150x.Acolo te asteapta... ce n-ai mai vazut.Nu la 30x sau 60x.
-Vei avea probleme mecanice.Vei avea greutati semnificative in portocular,la distanta de tub.Va suporta montura si focuserul?
-Inclusiv pozitia tubului si a vizorului trebuie planificate dupa obiectul de observat
-Odata trecut pe modul binocular,nu revii chiar asa usor la cel monocular.Daca observi binocular -adica incerci-la 150x cum gasesti obiectele dorite?Cu cautator de 6x?Atunci nu mai functioneaza fenta cu schimbarea rapida a unui ocular slab cu unul puternic.

Acestea sunt primele greutati de care te vei lovi dar daca le depasesti vei fi unul din ''cei 300''.
Viziunea binoculara prin newtoniene nu este decat pentru cei cu educatie spartana.
Restul sa sada pe perna in mijlocul haremului (cine n-are nici asta-ma refer la perna Smile - si nici vizor binocular ,hm...saracutu,ce viata) ,sa bea cafea ,sa bea tutun si sa o astepte pe Seherezada...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 06 Noi 2011 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt pe deplin constient ca nu am nevoie de grosismente mici ci doar pentru ghidare. Dar in acest caz folosesc luneta cautatoare. O marire de la 100x pana la 150x obtin chiar foarte usor cu ocularul cu zoom sau chiar si cu cele fixe din dotare.
Nu inteleg de ce in general nu prea sunt acceptate ocularele cu zoom mai ales cele scumpe, cu constructie Super Plössl, parerea mea e ca isi fac treaba destul de bine. Acoperire multipla, nici urma de reflexie, iar campul, ei aici ar fi o mica problema dar doar la 24mm unde campul este relativ mic. Dar la o marire de 100x-150x campul devine intradevar mare, peste 52 grade ca in cazul ocularelor normale. Este chiar invers ca la cele fixe, la marire mare ai camp mare. Cu cat maresti grosismentul cu atat se mareste campul.

Iar referitor la binocular, parca nu ma linistesc pana nu imi achizitionez unul. M-a prins rau microbul. Ocularele cu zoom de calitate sigur vor functiona foarte bine pe acest binocular mai ales ca au reglaj separat pentru dioptrie. Astfel as fi acoperit pe o plaja de la 62x si pana la 187,5x. Foarte acceptabil as zice. Intr-adevar costa ceva dar cand te prinde microbul, greu mai scapi.

Astept totusi review-ul colegului de pe forum. Totul atarna in balanta acestui review.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact