Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225293
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Principiul echivalenței


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Fizica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 21 Sep 2006 17:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Principiul echivalenței
Raspunde cu citat (quote)

Prin teoria relativității generalizate, Einstein a introdus un nou principiu în Fizică: principiul echivalenței dintre masa inertă și masa grea. Era necesar să-l mai formuleze și Einstein? Nu cumva acest principiu este conținut în legea gravitației propusă de Newton? Atunci când Newton a formulat legea gravitației, a lăsat să se înțeleagă că ar putea fi o diferență între masa inertă și masa grea?
Eu cred că formula gravitației scoate în evidență foarte clar egalitatea dintre masa inerțială și masa grea, deci Einstein a formulat degeaba principiul său al echivalenței. Nu e așa?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Sep 2006 22:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Formula gravitatiei a lui Newton contine o constanta, G. Care e postulata constanta si inca nu a fost invalidata de xperimente foarte precise.
_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 21 Sep 2006 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe langa faptul ca omul de stiinta este un explorator este si un un scriitor; Einstein a fost un mare explorator ( a descoperit misterul miscarii relativiste ) si scriitor (pentru ca a publicat teorile sale in anumite articole care trebuiau sa aiba la baza anumite principii pentru ca acel articol sa arate frumos ). Deci principiul echivalenței dintre masa inertă și masa grea nu este decat una dintre argumente la sustinerea teoriei sale.
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 21 Sep 2006 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

TopcatBV a scris:
Formula gravitatiei a lui Newton contine o constanta, G. Care e postulata constanta si inca nu a fost invalidata de xperimente foarte precise.

Dar a postulat-o deja Newton. Nu?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Sep 2006 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca a postulat doua lucruri: constanta lui G si egalitatea masa inertiala-masa gravifica

Cum rezulta din formula gravitatiei faptul ca masa inertiala e egala cu cea gravifica (parca am mai avut discutia asta, putin diferita)?

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 21 Sep 2006 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Newton a dat o formulă care a fost postulată ca fiind adevărată. Această formulă spune că forța dintre două corpuri este dată de O CONSTANTĂ înmulțită cu produsul MASELOR împărțit la pătratul distanței. NEWTON, ne-a spus că este vorba despre o constantă! NEWTON ne-a spus că este vorba despre masele (inerțiale) ale corpurilor! EL a postulat toate aceste lucruri! Nu?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 21 Sep 2006 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inertial mass is a measure of the resistance of an entity to a change in its velocity relative to an inertial frame.
Gravitational mass is the mass of an object measured using the effect of a gravitational field on the object.

In GR, Einstein nu a echivalat masa inertiala cu cea gravifica ci, mai mult, a postulat faptul ca e imposibil de distins intre un cimp gravific uniform si o accelerare uniforma. Deci el nu postuleaza ca masele sint egale ci ca ele sint fundamental IDENTICE!

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 21 Sep 2006 23:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te-ai exprimat foarte frumos și clar! Dar tocmai asta vreau să scot în evidență: că Newton (și nimeni altcineva) NU A CONSIDERAT NICIO CLIPĂ CĂ MASA INERȚIALĂ AR DIFERI DE MASA GREA în vreun fel (chiar și fundamental)! De unde impresia că cele două ar diferi? Unde apare în istoria Fizicii dinaintea lui Einstein NECESITATEA de a considera că cele două mase ar diferi sau că (mă rog) nu ar fi „fundamental identice”?
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Sep 2006 00:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa zicem ca ai o masa mare si una mica. Daca tragi de masa mica (cu forta ma), poti sa intuiesti ca ea va intimpina o rezistenta rezultata din atractia gravitationala a masei mari, Mg. E ok, intuitiv masa inertiala e egala cu masa gravifica, m=M.

Dar ce faci daca ai doua mase mari si una mica, la egala distanta intre cele doua mari? Ce se intimpla daca incepi sa tragi masa mica spre una din cele mari? Forta gravitationala va fi doar diferenta dintre fortele gravitationale ale celor doua mase mari. Totusi, masa mica intimpina acceasi rezistenta, ma, desi forta gravitationala este mult mai mica, poate chiar zero daca tii minte discutia despre rotatia absoluta..

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 22 Sep 2006 06:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesantă întoarcere de situație! Mai ai și imaginație bogată pentru a întreține diversitatea unei discuții! Așa mai merge. Apropo, am văzut completarea de la profilul tău care explică puterea ta de înțelegere. Very Happy Shocked
Dar, în exemplul tău SUNTEM OBLIGAȚI de cunoașterea legii gravitației newtoniene SĂ LUĂM ÎN CONSIDERARE întotdeauna atât formula ma, cât și formula F=Gm1m2/r^2.
Și nu înțeleg de unde ai scos egalitatea m=M și de ce rezistența este Mg (din moment ce masa corpului mic este m iar a corpului mare este M). Sau n-am înțeles eu ceva?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Sep 2006 19:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Interesantă întoarcere de situație! Mai ai și imaginație bogată pentru a întreține diversitatea unei discuții! Așa mai merge. Apropo, am văzut completarea de la profilul tău care explică puterea ta de înțelegere. Very Happy Shocked

mersi Smile
din pacate acel master a fost cam demult si am uitat multe. de aceea imi fac placere discutiile de aici, ca imi mai aduc aminte

Abel Cavași a scris:
Dar, în exemplul tău SUNTEM OBLIGAȚI de cunoașterea legii gravitației newtoniene SĂ LUĂM ÎN CONSIDERARE întotdeauna atât formula ma, cât și formula F=Gm1m2/r^2.
Și nu înțeleg de unde ai scos egalitatea m=M și de ce rezistența este Mg (din moment ce masa corpului mic este m iar a corpului mare este M). Sau n-am înțeles eu ceva?

ma refeream la m=masa inertiala si M=masa gravifica a masei mici
g=Gm1/r^2

_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 22 Sep 2006 19:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De ce toata discutia asta?
Legea lui Newton se refera strict la masa grea.
Apare si principiul II care se refera la masa ca masura a inertiei unui corp.
Avem deci doua tipuri de mase.
Dupa Max von Laue parca, fizicienii s-au ciondanit mult timp pe identificarea celor doua mase, mai cu seama ca valorile erau sensibil egale pentru un corp dat. Discutia era de esenta a marimii fizice respective: e vorba de aceeasi proprietate sau nu?
Ca a fost o dilema, e adevarat.
Cum spune dl. TCBv: Einstein, cu experimentul sau uluitor de simplu, a lamurit scurt si clar dilema: un observator NU poate face diferenta intre camp inertial si camp gravitational. TRG-ul se bazeaza pe chestia asta si e "beton".

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 22 Sep 2006 21:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil mă exprim foarte greoi din moment ce nu am fost înțeles. O să încerc să formulez cumva nedumerirea mea despre necesitatea principiului de echivalență. TC eu nu am înțeles chestia cu masele tale, nu am înțeles ce te face să crezi că în cazul masei mici aflată între masele mari ar reieși cumva necesitatea postulării unui principiu al echivalenței.
Lucia ai adus niște amănunte interesante, dar acestea nu mi se par că explică necesitatea principiului de echivalență. Eu tot mai cred că Newton a postulat acest principiu când ne-a dat legea gravitației. El nu a lăsat să se înțeleagă că în formula lui masele care apar ar fi altceva decât masele inerțiale. Pe vremea lui nu exista alt tip de masă decât masă inerțială. Atunci cum a apărut în Fizică masa grea și cine a inventat-o, cu ce scop?

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Calin Pop
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Dec 2005
Mesaje: 1082



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 22 Sep 2006 23:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru ca inainte de Einstein nu se stia de unde apare inertia, nu se stia nici de unde apare masa inertiala. Masa gravifica era o masura a unei forte, gravitationale.
_________________
I still say man will never fly.
Nuclear power is not possible.
By the way, the earth is FLAT.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 23 Sep 2006 00:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dl. Top Cat de Bv are perfecta dreptate. D-le AC, ce Evil or Very Mad nu e clar? Peste 400 de ani au sa se cruceasca astia ca ne-am pus problema Marii Unificari. Au sa spuna: "Pai, ce ...(pardon)... mai era nevoie de GUT daca erau deja stabilite expresiile fortelor? Pai, aia din sec. XX - XXI nu vedeau ca gravitatia e un efect al actiunii celorlalte forte? iop-iop! Cum sa nu fi vazut? iop-iop!* "

* iop-iop e o expresie de profunda nedumerire/stupoare, care va incepe sa fie utilizata peste 350 de ani dar, prin lege, numai de caposi.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Fizica Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact