Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Jupiter_220810.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225551
Numar de utilizatori inregistrati: 2848
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paula
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Filtre pentru uitat la soare


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 18 Sep 2006 19:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Filtre pentru uitat la soare
Raspunde cu citat (quote)

Un prieten spune de radiografii pentru uitat la soare. Sunt bune ? Dar daca pun mai multe (vreo 3-4) ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 18 Sep 2006 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Filtre pentru uitat la soare
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Un prieten spune de radiografii pentru uitat la soare. Sunt bune ? Dar daca pun mai multe (vreo 3-4) ?


Pentru uitat la soare cu ochiul liber FARA nici un telescop sau orice fel de optica, poti sa iei si niste ochelari inchisi.

Dar sa te uiti la soare cu un telescop sau cu o optica, ITI TREBUE FILTRU SOLAR !!!
Nu asculta pe prietenul tau, ca asta nu e jucarie. Orbesti imediat, cand se topeste radiografia. Poti sa pui si 10 acolo. Daca se topesc, SI SE TOPESC, pierzi.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 19 Sep 2006 10:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar nu le pun la ocular, si in fata telescopului
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Sep 2006 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema filtrelor aiuristice puse chiar in fata telescopului este ca s-ar putea sa filtreze bine in vizibil si mai putin bine in infrarosu. Ca orice filtru si filtrele astronomice se caracterizeaza prin atenuarea pe care o fac intr-o anumita banda. Asa cum zicea si Robert nu e nici o problema sa te uiti cu ochiul liber printr-o sticla afumata, sticla de sudura sau film radiografic. Problema telescopului este ca e un amplificator care daca nu are atasat filtrul corespunzator poate duce la efecte nedorite. Noi aici la Timisoara am rezolvat problema utilizand un telescop mic (Soarele nu are nevoie de o oglinda cu suprafata prea mare) dedicat pentru observatii solare care are oglinzile nemetalizate.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2006 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu iti recomand sa folosesti NUMAI filtre solare dedicate (am auzit ceva de niste folii Baader, dar nu sunt sigur pentru ca pe mine soarele nu ma pasioneaza).

Orice folie radiografica sau sticla afumata poate sa prezinte diverse imperfectiuni, sa nu fie asa eficienta cum crezi.

Reaminteesc ca arsurile retiniene sunt IREVERSEBILE. Nu cred ca merita riscul.

Proiectarea pe foaie de hartie am vazut-o si eu - e suficient de simpatica.

Exista si niste cutiute speciale pentru uitat la soare (tot pe principiul asta al proiectatului pe o hartie) - la cativa dolari - vezi pe bhphoto, parca si celestron si meade au chestii de-astea.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 20 Sep 2006 14:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca proiectez pe hartie, mai imi trebuie filtru ? Ma gandesc sa nu ia foc hartia.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 20 Sep 2006 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Daca proiectez pe hartie, mai imi trebuie filtru ? Ma gandesc sa nu ia foc hartia.


la solutia asta, trebue sa dai foaia cam 35 cm inapoi de la focuser, trebue sa fii atent, ca ocularul care-l folosesti sa nu aiba piese din plastic, si cel mai important, SA NU FII CURIOS SI SA TE UITI IN OCULAR Cool .
Metoda se poate practica fara filtru, nici la ocular sa NU pui filtru.

Daca stai cu hartia in punctul unde focus-ul iese din ocular, atunci ia hartia foc. Daca stai cam 20 - 35 cm mai departe, se mareste obiectul (soarele) si acolo nu se intimpla nimic.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2006 14:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca are cum sa ia foc. Fenomenul asta are loc daca proiectezi soarele cu o lupa- ideea e de a concentra caldura intr-un punct proiectat cat mai mic.

La proiectarea soarelul pe hartie, nu vrei sa fie prea mic, pentru ca nu mai vezi detaliile. Fiind imaginea mare, nu cred ca poti avea suficienta caldura petnru a da foc la hartie. De altfel, chiar daca ia foc, ce-o sa fie?

Mult mai importante sunt sfaturile celorlalti colegi de -aici de aici- si anume sa nu distrugi optica instrumentului (mai ales daca o fi de plastic, si te asigura ca se poate sa fie- in unele ob foto cu pretentii, lentilele sunt de... plastic -ma rog, de o mare calitate, dar plastic).

Eu as avea 2 sugetii: fie pui folie din aia speciala IN FATA obictivului, fie cumperi un aparat din ala de 2 lei din usa (vezi poate are si Robert, ca sa nu te coste sa te-ndoiae transportul, sau poate il lipesti de careva care are o comanda mai serioasa).

Revin obsedant: arsurile retiniene sunt IREVERSIBILE. Filtrele artizanale pot fi IMPERFECTE.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 20 Sep 2006 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularele sunt Super Plossl de 10 si 25mm. Din ce material sunt ?
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 20 Sep 2006 14:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:
Ocularele sunt Super Plossl de 10 si 25mm. Din ce material sunt ?


asta ne-ai poate zice tu noi. Uitate la ele din spate si vezi daca piesele sant cumva din plastic, sau daca arata asa.
Daca nu esti sigur ce este, du-te cu un cutitas mic si incearca sa zgarii pe parte (nu lentila) ca sa vezi ce e.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Sep 2006 16:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun pariu ca Super Plossurile tale sunt cele cu care a venit dobsonul tau de la synta. Daca asa e, atunci ai si plastic prin oculare, desi nu prin partile importante.

Si acuma: chiar daca nu ai avea plastic, daca vrei sa strici ocularele facand proiectii prin telescop, atunci fa proiectii. Coatingul ocularelor tale este micronic, oglinda telescopului tau este acoperita cu niste straturi pentru cresterea transmisiei si protectie. Expus la soare telescopul se va acumula caldura in el daca nu folosesti filtru baader. Coatingul va rezista o perioada de cateva minute, dar nu poti sa stii niciodata ce se intampla dupa. Asa ca daca vrei sa vezi soarele in varianta ieftina nu risca. Cumpara-ti o folie solara si apoi uita-te. Asa cum ai avut cateva sute de euro sa dai pe un telescop, cred ca mai ai cativa zeci de euro sa iti iei o folie. Odata cu telescopul ai primit si un manual. Ce scrie in el: nu va uitati la soare fara a folosi un filtru adecvat. Acumularea de caldura din interiorul telescopului poate distruge elementele optice. (daca traduci din engleza cam asa iese). Asa ca asculta ce zice Synta si foloseste folie.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5562

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2006 18:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Pun pariu ca Super Plossurile tale sunt cele cu care a venit dobsonul tau de la synta. Daca asa e, atunci ai si plastic prin oculare, desi nu prin partile importante.


ocularele super plossl au si lentile de plastic? sau e vorba de ocularii "Super" cu care vin de obicei instrumentele?
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 20 Sep 2006 19:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zircon a scris:
Citat:
Pun pariu ca Super Plossurile tale sunt cele cu care a venit dobsonul tau de la synta. Daca asa e, atunci ai si plastic prin oculare, desi nu prin partile importante.


ocularele super plossl au si lentile de plastic? sau e vorba de ocularii "Super" cu care vin de obicei instrumentele?


Nu e vorba de lentile, e vorba de rama unda stau lentilele. Exista niste Oculari "Super" care NU sant Plossl, dar sant Kellner si sta numai Super pe ele. Daca se vorbeste de Seria Super Plossl, atunci sant Super Plossl inauntru.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Oct 2006 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Robert sa referit doar la suportul lentilelor care in general este din plastic.
Cea mai sigura metoda este cea prin proiectie, nu risti ochii. Eu personal folosesc baader cat mai rar cu putinta, din experienta pot sa zic ca nu e un filtru prea recomandat al folosi zilnik, eu am avut ceva dureri de ochi de la el (l-am folosit la binoclu unde raportul f/d este mic, recomandat sa fie mai mare de 10) si am renuntat.
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Oct 2006 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Folie Baader
Raspunde cu citat (quote)

Cumpara niste folie Baader . Proiectia solara paleste in comparatie cu privitul prin folie, plus ca nu merita riscul pt optica telescopului. Cu 200 mii te-ai aranjat in privinta soarelui - iti faci o masca off axis cu o gaura mica peste care pui un petic de filtru si gata. Atentie la materialele "alternative" -mai ales filme foto , daca unele sunt suficient de bune pt a privi soarele cu ochiul liber o perioada relativ scurta ,asta nu inseamna ca te vor proteja cind te uiti dupa detalii printr-un telescop . Exclamation Exclamation Exclamation
_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact