Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
DIY-ADC-saiph.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225293
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Dilema in alegerea unui telescop


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 17 Sep 2006 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului: Dilema in alegerea unui telescop
Raspunde cu citat (quote)

Am cautat pe net in mai multe locuri shi m-am oprit la 2 produse care zik eu mi-au placut dpdv al caracteristicilor shi a proprietatilor tehnice

Am sa le postez link-urile pentru a ma ajuta sa fac alegerea potrivita.

1.

http://66.249.93.104/translate_c?hl=en&...26page%3D1

este cel din prima poza :

2.

http://66.249.93.104/translate_c?hl=en&...26page%3D1

cel din ce-a de-a 2 poza :

Acuma ce vreau eu:

- sa-l folosesc la observare deep sky sau/shi planete
- pentru photo deep sky sau/shi planete
am facut alegerea aceasta deoarece am vazut ca au monturi 'bune' shi au incorporat sistemul go to care mie-mi este foarte folositor, fiind la inceput de drum.
am optat pt aceasta alegere motivat de faptul ca pe aceste monturi se pot folosi shi alte telescoape refractoare, asta in viitor cand ma voi decide sa iau alt tub optic mai performant, precum ca au optiunea de a monta un dispozitiv numit ' AutoGuider for astronomical photography ' care am inteles face corectia rotirii pamantului in cazul timpilor de expunere mare.

ce nu am gasit eu este un AutoGuider care sa mearga cu montura shi sistemul descris in link-urile de mai sus.
Sau am gasit dar nu prea am inteles eu mare lukru.
Uite link-ul :

http://astronomie.rajiva.de/


multumesc shi astept raspunsuri despre skulele de mai sus



t_5310.jpg
 Descriere:
Sky-Watcher telescope 80/F600 ED HEQ-5 with Syn-Scan goto
 Marime fisier:  32.01 kb
 Vizualizat:  de 13332 ori

t_5310.jpg



t_5313.jpg
 Descriere:
Sky-Watcher telescope 100/F900 ED PRO HEQ-5 + Syn-Scan goto
 Marime fisier:  17.18 kb
 Vizualizat:  de 13332 ori

t_5313.jpg



_________________
CAVOK
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 17 Sep 2006 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, ai cautat douo telescoape ED, care au diferenta in marime si distanta focala.
Pentru a face poze astronomice, sant amandouo telescoape o alegere foarte buna, ca sant usoare si montura nu trebue sa "lupte" cu o greutate mare.
Acum sa comparam opticele este asa:
optica ED 80/600 este buna pentru deepsky si galaxii. Acolo sant multe poze pe net, care dovedesc ce poate aceasta optica.
Daca tu zici ca vrei sa lucrezi si optional la planete, atunci iti trebue automatic o distanta focala mai lunga. Aici vine avantajul ED 100/900.
El se poate folosi "scurt" cu un reducer de 0,8x unde ii iese o focala de 720mm, dar cu 100mm diametru. In acest setup se pot face foarte bune poze de deepsky si galaxii. Folsind telescopul in lungimea focala originala sau cu o Barlow, primesti o focala lunga unde poti sa arati si detalii de la planete.

Revenind la montura si dorul sa o pui la un Autoguider, solutia de la Rajiiva (care-l cunosc personal) nu este gandita pentru monturi GOTO, dar pentru monturi normale, care trebue fie updatet cu teleporta lui, cu autoguider-connect al lui si asa mai departe.
Dar si cu montura HEQ5GOTO merge sa connectezi un Autoguider, aici trebue un cablu care se poate cumpara, si gata.
Diferenta intre "idea" lui Rajiva este ca el zice:" mie nu-mi trebue GOTO repede la fotografii" unde are in felul lui dreptate, cand este cineva care cunoaste cerul, si nu foloseste GOTO deloc.
Dar daca cineva doreste GOTO si primesti unul cu 40x-viteza, adormi inainte de a putea localoza obiectele.

La idea SkyScan GOTO este altfel, ca primesti un 800x-GOTO ce inseamna pozitionarea obiectelor repede, unde poti sa faci "star-hopping" si sa cauti si sa gasesti multe obiecte. Folosul fotografic este dat, Handbox-ul se poate pune la guidarea cu 0,25x viteza si asa poti sa controlezi poza foarte bine. Gandind ca slutia este din "o mana" adica de la Skywatcher, este nici numai parerea mea, o solutie foarte buna.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 17 Sep 2006 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

HoO_Germany a scris:
Ok, ai cautat douo telescoape ED, care au diferenta in marime si distanta focala.
Pentru a face poze astronomice, sant amandouo telescoape o alegere foarte buna, ca sant usoare si montura nu trebue sa "lupte" cu o greutate mare.
Acum sa comparam opticele este asa:
optica ED 80/600 este buna pentru deepsky si galaxii. Acolo sant multe poze pe net, care dovedesc ce poate aceasta optica.
Daca tu zici ca vrei sa lucrezi si optional la planete, atunci iti trebue automatic o distanta focala mai lunga. Aici vine avantajul ED 100/900.
El se poate folosi "scurt" cu un reducer de 0,8x unde ii iese o focala de 720mm, dar cu 100mm diametru. In acest setup se pot face foarte bune poze de deepsky si galaxii. Folsind telescopul in lungimea focala originala sau cu o Barlow, primesti o focala lunga unde poti sa arati si detalii de la planete.

Revenind la montura si dorul sa o pui la un Autoguider, solutia de la Rajiiva (care-l cunosc personal) nu este gandita pentru monturi GOTO, dar pentru monturi normale, care trebue fie updatet cu teleporta lui, cu autoguider-connect al lui si asa mai departe.
Dar si cu montura HEQ5GOTO merge sa connectezi un Autoguider, aici trebue un cablu care se poate cumpara, si gata.
Diferenta intre "idea" lui Rajiva este ca el zice:" mie nu-mi trebue GOTO repede la fotografii" unde are in felul lui dreptate, cand este cineva care cunoaste cerul, si nu foloseste GOTO deloc.
Dar daca cineva doreste GOTO si primesti unul cu 40x-viteza, adormi inainte de a putea localoza obiectele.

La idea SkyScan GOTO este altfel, ca primesti un 800x-GOTO ce inseamna pozitionarea obiectelor repede, unde poti sa faci "star-hopping" si sa cauti si sa gasesti multe obiecte. Folosul fotografic este dat, Handbox-ul se poate pune la guidarea cu 0,25x viteza si asa poti sa controlezi poza foarte bine. Gandind ca slutia este din "o mana" adica de la Skywatcher, este nici numai parerea mea, o solutie foarte buna.


Sa intzeleg ca nu-mi mai trebuie Autoguider in cazul monturii HEQ5GOTO sau daca da ce fel, nu am gasit pe net nimic despre acest dispozitiv.

Eu zik , ca montura + GOTO + Autoguider este ce-mi trebuie.

Problema mea este ca nu shtiu de unde sa iau asha ceva shi daca este disponibil as dori unul care sa poata fi controlat cu kalculatorul.

daca shtii unde pot gasi date despre asha ceva pe net , eventual pretzuri te rog sa le postezi aici .
merci

_________________
CAVOK
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 17 Sep 2006 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aecirmla, tu inca nu stii sa te orientezi bine pe cer si vrei astrofoto. Ia un telescop, utilizeaza-l vreo cativa ani vizual, cumpara o camera web Philips sau un ccd imager pana la 200$ care poate si expuneri mai lungi ca sa incerci astrofoto. Eventual ia o luneta pe care o folosesti pentru ghidaj manual. Dupa vreo 2-3 ani in care nu iti piere pasiunea si ai acumulat cunostinte serioase de astronomie, optica, cate ceva despre chipurile CCD si ai scos niste poze bune cu ce ai mai vezi tu daca te intereseaza un autoguider.

Un autoguider incepe cel mai ieftin pe la 375$, un Meade Pictor 201XT. Apoi tot de la Meade gasesti model mai scumpe pana pe la 6000 si ceva de $$$.

O alta optiune pe care as lua-o eu este autoguiderul Sbig STV aproape de 2000$. Cu asta nu mai ai nevoie de laptop pentru a-l folosi.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 17 Sep 2006 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un Autoguider iti trebue, daca guiding-ul nu poti/vrei sa faci clasic cu ochii.
Metoda clasica este ca puo un guidingscope si acolo cauti o guiding-stea si cu ochiular-ul cu reticla crucita poti urmarii steaua.

Cum se vede in poza de jos, Montura SkyScan HEQ5 si EQ6 au un connect de Autguider.

Aici la noi sant cel mai multe Autoguider acele Web-Cams sau CCD-Cams ST4. Sant cele mai ieftine si ca Autoguider merg foarte bine.
Dar si de la MEADE exista Autoguider care sant ieftne.



EQ6Sky_d_Anschluesse.jpg
 Descriere:
Connect Autoguider EQ6 SkyScan
 Marime fisier:  19.05 kb
 Vizualizat:  de 13309 ori

EQ6Sky_d_Anschluesse.jpg



HEQ 5_d_Schritt_4_Neues Paneel drauf.jpg
 Descriere:
Connect Autoguider HEQ5 SkyScan
 Marime fisier:  20.21 kb
 Vizualizat:  de 13309 ori

HEQ 5_d_Schritt_4_Neues Paneel drauf.jpg



_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 17 Sep 2006 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Re
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Aecirmla, tu inca nu stii sa te orientezi bine pe cer si vrei astrofoto. Ia un telescop, utilizeaza-l vreo cativa ani vizual, cumpara o camera web Philips sau un ccd imager pana la 200$ care poate si expuneri mai lungi ca sa incerci astrofoto. Eventual ia o luneta pe care o folosesti pentru ghidaj manual. Dupa vreo 2-3 ani in care nu iti piere pasiunea si ai acumulat cunostinte serioase de astronomie, optica, cate ceva despre chipurile CCD si ai scos niste poze bune cu ce ai mai vezi tu daca te intereseaza un autoguider.

Un autoguider incepe cel mai ieftin pe la 375$, un Meade Pictor 201XT. Apoi tot de la Meade gasesti model mai scumpe pana pe la 6000 si ceva de $$$.

O alta optiune pe care as lua-o eu este autoguiderul Sbig STV aproape de 2000$. Cu asta nu mai ai nevoie de laptop pentru a-l folosi.



Din cate am inteles eu acest Autoguider face corectia (centreaza) imaginea la care privesti astfel ca astrul sa ramana permanent in centrul obiectivului.
Daca pot face asta cu telescopul din link-ul de mai jos cu ajutorul calculatorului atunci nu-mi mai trebuie.
Dar eu am crezut ca pe langa softul cu care vine telescopul cu montura GOTO mai trebuie shi acest autoguider....
Pls ma lamureste careva ce face acest autoguider?

Synta ED Refraktor 80/600 PRO HEQ5 SkyScan GOTO este telescopul de pe http://www.hoo-germany.de/

Eu m-am gandit ca o montura ca cea de mai sus cu GOTO + un CCD astrophoto; Deep Sky Imager II, NexImage, SKYnyx, SAC4-II Imager , ETC ar fi tot ce-mi trebuie.
daca ma insel va rog lamuritzi-ma

merci

_________________
CAVOK
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 17 Sep 2006 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Autoguider-ul ghideaza automat, face ceea ce face un om cand ghideaza printr-o luneta de ghidaj: mentine o stea in centrul reticulului facand corectii la montura. Doar ca un autoguider este mai precis: foloseste un chip ccd unde masoara pozitia stelei pe chip. Ca sa folosesti un autoguider tot iti trebuie o luneta de ghidaj, doar ca se monteaza la ea camera ccd care va ghida, iar ccd-ul e legat la autoguider. Portul acela din montura HEQ5 e pentru a permite autoguiderul sa dea comenzi la montura.

Citat:
Deep Sky Imager II, NexImage, SKYnyx, SAC4-II Imager , ETC ar fi tot ce-mi trebuie.


Dintre astea ia NexImage: e cea mai ieftina, are chip Sony, acelasi ca in Philips TouCam II, si imaginile sunt mai bune decat DSI-urile de la Meade. Daca iti permiti un Sac4-II imager ia.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2255



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2006 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La sistemul optic iti recomand un instrument pana in F/6.
Parerea mea este ca fara autoguider nu o sa atingi nivelul pe care il visezi.
Numai bine!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 18 Sep 2006 09:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Aecirmla, tu inca nu stii sa te orientezi bine pe cer si vrei astrofoto. Ia un telescop, utilizeaza-l vreo cativa ani vizual, cumpara o camera web Philips sau un ccd imager pana la 200$ care poate si expuneri mai lungi ca sa incerci astrofoto. Eventual ia o luneta pe care o folosesti pentru ghidaj manual. Dupa vreo 2-3 ani in care nu iti piere pasiunea si ai acumulat cunostinte serioase de astronomie, optica, cate ceva despre chipurile CCD si ai scos niste poze bune cu ce ai mai vezi tu daca te intereseaza un autoguider.


Tot am vazut pe forum astfel de recomandari, ca abia dupa cativa ani stii sa te orientezi pe cer. Nu este adevarat. Eu m-am apucat anul asta in luna mai sa invat astronomie, iar harta o stiam cat de cat. Apoi in iulie, am inceput sa invat cerul cu binoclu, si ceea ce puteam sa vad cu binoclul am vazut imediat. Daca imi cere cineva acum sa ii arat ceva ce se poate vedea cu binoclul ii arat imediat. Si acum in septembrie mi-am luat telescop. Inca nu am avut ocazia sa vad ceva cu el, dar cat de greu poate fi. Am harta cu mine, vad unde e respectivul obiect, indrept telescopul pe el, si trebuie sa il gasesc, daca e cerul suficient de negru.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2255



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2006 11:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man a scris:

Tot am vazut pe forum astfel de recomandari, ca abia dupa cativa ani stii sa te orientezi pe cer. Nu este adevarat. Eu m-am apucat anul asta in luna mai sa invat astronomie, iar harta o stiam cat de cat. Apoi in iulie, am inceput sa invat cerul cu binoclu, si ceea ce puteam sa vad cu binoclul am vazut imediat. Daca imi cere cineva acum sa ii arat ceva ce se poate vedea cu binoclul ii arat imediat. Si acum in septembrie mi-am luat telescop. Inca nu am avut ocazia sa vad ceva cu el, dar cat de greu poate fi. Am harta cu mine, vad unde e respectivul obiect, indrept telescopul pe el, si trebuie sa il gasesc, daca e cerul suficient de negru.


Frover_Man incerca sa cauti cel putin un obiect din fiecare categorie de DSO mai intai si dupa sa incerci sa explici unui incepator cum sta treaba.
Daca ar fi asa de usor in foto iti spun eu ca toti ar face-o.
Si uitate si tu la cei care zic sa lasi anumite treburi la sfarsit ca nu au inceput astronomia de ieri de azi. Fara suparari dar chiar sunt obiectiv.
Numai bine!
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 19 Sep 2006 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului: gatam-am hotarat:
Raspunde cu citat (quote)

Arrow M-am hotarat ce sa-mi kumpar.
Am gasit shi mai aproape de mine - Budapesta - un magazin care au cam tot ce-mi trebuie mie.
daca nu avetzi link-ul shi i-l vretzi uite aici:
http://www.makszutov.hu/

uite ce m-am gandit eu sa-mi iau:
1. http://www.makszutov.hu/termek.php?termek_id=refraktor/SW_80EDPro
348.000 Ft

2.http://www.makszutov.hu/termek.php?termek_id=egyeb/SW_CASE
18 000 Ft

3.Shoestring GPUSB Auto-Guider Kit & SAC4-II Camera - Lire Sterline 232.00 -
http://www.opticstar.com/Astro-Accessories...0_5_0_5_10

4.http://www.opticstar.com/Astro-Imagers-SAC.asp?s=ae150ead-e46c-41c2-b5ee-d6d059d0723&p=0_10_0_0_11 - Lire Sterline 640 -


Am facut aceasta alegere tinand seama de faptul ca nu sunt un "astronom" experimentat ( montura goto), nu am experienta in urmarirea astrilor in cazul unor expuneri foto de lunga durata, shi am ales un webcam care ma scuteshte de folosirea unui DSLR greu shi voluminos.

Totul iese cam la 2500 Euro daca , telescopul are manual shi soft in engleza.

ps: camerele CCD shi autoguiderul sunt din Anglia
Daca shtie careva un magazin mai aproape unde le pot gasi pls reply.
tks



UsbConnectivity-594x231.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  19.84 kb
 Vizualizat:  de 13209 ori

UsbConnectivity-594x231.jpg



SAC10-3-199x293.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  11.42 kb
 Vizualizat:  de 13209 ori

SAC10-3-199x293.jpg



SAC4-II-front-320x320.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  8.81 kb
 Vizualizat:  de 13209 ori

SAC4-II-front-320x320.jpg



GpUsb-320x270.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  10.62 kb
 Vizualizat:  de 13209 ori

GpUsb-320x270.jpg



skywatcher_pro_alutaska.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  21.84 kb
 Vizualizat:  de 13209 ori

skywatcher_pro_alutaska.jpg



skywatcher_pro_80ed_ss.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  25.21 kb
 Vizualizat:  de 13209 ori

skywatcher_pro_80ed_ss.jpg



_________________
CAVOK
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Sep 2006 19:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai 2500 euro de ars uite aici o solutie mai eleganta. Un tub optic refractor ED80, un tub optic reflector newtonian de 200mm f/5, o montura HEQ5 cu GOTO si 2 CCD-uri. Refractorul il folosesti pentru astrofoto si sesiuni scurte de observatii. Reflectorul newtonian il folosesti pentru observatii vizuale deepsky si planetare. Iar dintre ccd-uri ia doar SAC 4. Iar adaptorul acela la care ei ii zic autoguider nu-l lua ca nu merita pentru ca are nevoie de calculator sa functioneze, iar pentru asta poti lega direct ccd-ul la calculator si cu guidedog (software) ghidezi.

Cauta sa cumperi din Germania tot pentru ca sunt cele mai mici preturi din Europa. Incearca la telescope service, la apm telescopes (au cele mai mici preturi) si la Robert (hoo-germany) (uite cum fac eu reclama Smile . La preturile lor calculeaza transport, vama si TVA 19%. Aici www.telescoape.3x.ro gasesti ED80 si reflectorul de 200mm f/5 in Romania si iesi mai ieftin decat daca ai plati vama, tva, transport. Robert iti poate da mai multe sfaturi cu trimisul in Romania ca are experienta.
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 19 Sep 2006 20:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Daca ai 2500 euro de ars uite aici o solutie mai eleganta. Un tub optic refractor ED80, un tub optic reflector newtonian de 200mm f/5, o montura HEQ5 cu GOTO si 2 CCD-uri. Refractorul il folosesti pentru astrofoto si sesiuni scurte de observatii. Reflectorul newtonian il folosesti pentru observatii vizuale deepsky si planetare. Iar dintre ccd-uri ia doar SAC 4. Iar adaptorul acela la care ei ii zic autoguider nu-l lua ca nu merita pentru ca are nevoie de calculator sa functioneze, iar pentru asta poti lega direct ccd-ul la calculator si cu guidedog (software) ghidezi.

Cauta sa cumperi din Germania tot pentru ca sunt cele mai mici preturi din Europa. Incearca la telescope service, la apm telescopes (au cele mai mici preturi) si la Robert (hoo-germany) (uite cum fac eu reclama Smile . La preturile lor calculeaza transport, vama si TVA 19%. Aici www.telescoape.3x.ro gasesti ED80 si reflectorul de 200mm f/5 in Romania si iesi mai ieftin decat daca ai plati vama, tva, transport. Robert iti poate da mai multe sfaturi cu trimisul in Romania ca are experienta.

La ce zici tu trebuie sa-mi mai iau o casa sa am unde sa le pun.
Pe scurt vreau ED APO Refractor + montura de la unguri ca-i mai ieftin decat la noi......la Unguri ieshi la 1350 Euro din care mai iei AFA (tva) la vama deci ieshi cam pe la 1200 Euro cu montura shi accesorii + cutie de aluminiu....la noi numai tubul + montura este 1800 Euro + tva shi tot trebuie sa merg dupa el la Cluj,,, ca , curieratul Rapid da cu pachetele char daca scrie BIO - HAZARD pe ea...::pana la Budapesta fac 1 ora cu avionul... dus intors cam 300 Euro.
La autoguider nu ma pricep dar cred ca cel de la Meade este cel mai indicat "" Meade Pictor 201XT ".
Ce-a de-a 2 camera CCD ce-a cu 640 de lire am ales-o ca era cea mai bine cotata pe situl respectiv shi mi-a convenit la pretz....aia o iau anul viitor cand merg in Anglia...Moka....transportul.
Am avut experientze in adusul de echipamente cu curierul rapid NEGATIVE shi nu mai apelez la ei decat daca-mi iau oale menghine, gantere cherestea sau ciocane de pe net ca alea shi daca se trantesc nu au nimik.

deci mai ramane sa vad de autoguider shi camera daca nu iau cel de la Meade care are de amandoua....

_________________
CAVOK
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Sep 2006 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca tu vrei sa aduci ditamai telescopul si montura cu avionul te inseli daca zici ca nu vei plati vama. ED80 cu HEQ5 are cam 45 kg ambalat, in 3 cutii mari.

Un Meade Pictor 201XT ar fi ok, dar e numai autoguider. Iti mai trebuie si o camera CCD pentru fotografie.

Cu posta rapida pot sa iti spun ca te inseli iar: eu trimit saptamanal cel putin o data prin posta rapida tot felul de produse, inclusiv din sticla, si pana acum au ajuns fara nici o problema in toate colturile tarii. Depinde de cum ambaleaza cel care trimite, dar daca o sa iti cumperi telescopul vei vedea cum se ambaleaza un produs cum trebuie, sa reziste la transport.
Sus
aecrimla
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Sep 2006
Mesaje: 142



Localitate: romania

MesajTrimis: 19 Sep 2006 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

skywatcher a scris:
Daca tu vrei sa aduci ditamai telescopul si montura cu avionul te inseli daca zici ca nu vei plati vama. ED80 cu HEQ5 are cam 45 kg ambalat, in 3 cutii mari.

Chiar shi daca merg ku mashina tot i-ii mai ieftin 5 ore dus ( aici am pus 1 ora shi 1/2 stat in vama, 5 ore intors shi la vama cu 100 Euro nu mai trebe' vama etc.

CCd cam pt astro foto am zis eu ca merge asta :

http://www.opticstar.com/Astro-Imagers-SAC..._10_0_0_11

Asta din poza....pentru ca are " 1.25"-T adapter (on camera head) " shi o pot folosi shi cu Meade ETX90 PE....



SAC10-3-199x293.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  11.42 kb
 Vizualizat:  de 13181 ori

SAC10-3-199x293.jpg



_________________
CAVOK
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact