Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sol_sp3_0_phone.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225291
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un binoclu ushor, ieftin, rezistent?


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2006 15:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Un binoclu ushor, ieftin, rezistent?
Raspunde cu citat (quote)

M-am gandit sa iau in serios sfatul de a cumpara un binoclu pt observatii astronomice. Motivul principal ar fi ca unghiul de cuprindere al unui telescop este foarte mic, ceea ce nu m-ar lasa sa ma instruiesc in constelatzii...

Motivul secundar ar fi acela ca un binoclu e bun shi ca sa vezi ce mai e pe pamint...

Odata ajuns la concluzia asta, m-am vinturat nitzel pe net sii prin acest forum sa vad cam cum sta treaba.

Rezultatele:
a) un 7(Cool x 50 este o combinatie ushoara (ca greutate) shi ushor de folosit
b) singurul binoclu de magazin gasit de mine care are rezistenta la umezeala pare sa fie Pentax, care la o versiune ca mai sus se mishca intre 3 shi 4 milioane.
c) este neaparata nevoie de un coating (nu am iteles ce culaore shi ce fel...) pt a vedea fara aberatii de culoaer, in special Luna (dar la punctul asta nu sunt chiar sigur)
d) in general, recomandarile sunt pentru un binolcu bun, mai degraba decit pentru un telescop f. bun de la inceput, petnru ca binoclul pare sa fie un lucru pe care il iei pt. toata viata, pe cand telescopului ii mi faci shi up-grade...up/date...
e) binoclurile rusesti au un renume excelent dar se gasesc numai in afara magazinelor (asha ca trebuie sa le recunosti dintre chinezisme) shi sunt totushi grele.

Ei bine, intrebarea mea e:

Ce alt binoclu (adica alta marca) ash putea gasi, sa fie totushi maxim 2.5 milioane, de marca shi nu mai greu de 8-900 grame?

Si o iontebare secundara: merita un Pentax 3.3 milioane?
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Aug 2006 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Si o iontebare secundara: merita un Pentax 3.3 milioane?


In principiu, da, merita. Depinde acum ce model, mai precis ce caracteristici are. Pentax-urile sunt mai toate rezistente la apa. Mai trebuie vazut ce coating au si din ce tip de sticla sunt facute prismele. Insa Pentaxurile sunt bune.

Pt astronomie binoclul ar trebui sa aiba minim obictiv de 50mm, mai bine 60mm, iar marirea sa fie intre 7X si 12X, mai mult de 12X nu ca se ingusteaza campul si iti trebuie trepied.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Aug 2006 17:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am studiat putin oferta pentax si sfaturile mele sunt:

Da, poti la un binoclu din seria XCF la 3 mil si ceva(aproape 4) cu performante bune, un 10X50. Asta are obiectiv din 2 lentile, iar oculare din 3 lentile.

Dar mai bun ar fi unul din seria PCF-WP, un 10X50 sau 12X50 pe la 7 milioane si ceva. Acestea au un dublet ca obiectiv, deci corectia cromatica e mai buna. Iar ocularele sunt alcatuie din 4 lentile, deci banuiesc ca la fel corectia aberatiilor este mai buna ca la XCF. Iar coatingul este mai bun ca la XCF si este pe toate suprafetele optice.
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2006 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adica asta ar merita cat vrea pe el?

Pentax XCF 10x50
Binoclu cu corp negru, elegant, acoperit cu cauciuc pentru un confort sporit si pentru protejarea elementelor optice.
Tip - BaK4 cu porro-prisma
Marire - 10x
Diametrul obiectivului - 50mm
Focalizare - 9-inf.
Pupila - 5.0mm
Luminozitatea relativa - 25
Acoperirea la 1000m - 114m
Ajustarea deschiderii - 58-71mm
Dimensiuni - 166x198x56mm
Greutate - 900g
Accesorii incluse - Capace pentru oculare si obiective, curea si husa.
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Aug 2006 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Adica asta ar merita cat vrea pe el?


Nu stiu cine cere pe el si cat cere daca nu scrii coerent.

Dar daca vrei sa il iei de la reprezentantul Pentax el merita exact cu cat il vand ei: 386,95 RON. Nu e problema de meritat sau nu. Tu cumperi un binoclu care cel mai probabil e mai bun decat unul chinezesc pentru simplul fapt ca e facut la specificatiile Pentax si verificat de ei inainte de a fi vandut. Si apoi sa nu uitam ca aceste binocluri de la Pentax sunt sisteme ermetice umplute cu ceva gaz (ai uitat exact ce) pentru, zic ei, o aclimatizare mai rapida la mediu, ceea ce e un lucru bun (desi nu prea util la asemenea instrumente mici).

Dar, pe forumurile serioase de la Pentax se recomanda cele din seria PCF-WP pentru astronomie, deci in cazul nostru, unul la un pret aproape dublu. Oricum si cele din seria XCF sunt bune (reclama lor e binocluri bune la pret mic), dar Pentax a mai taiat pe unde a putut pentru a le aduce la acest pret. Oricum e o alegere buna (ca si curiozitate: Pentax face niste oculare wide-angle foarte bune si scumpe, la mare pret printre astronomii cu buzunare mari sau cei intr-adevar pasionati carora le place sa stoarca si ultimul foton din telescopul lor).
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Aug 2006 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

scuzse- da, e de la reprezentanta pentax...

are si un frate mai mic 7x50 parca, dar dif e de numai 500 mii.

Nu stiu insa cat o fi de bun pt astro-cating etc... Confused Confused Confused Question
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Aug 2006 23:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu stiu insa cat o fi de bun pt astro-cating etc.

Nu stiu ce e "astro-cating"-ul.

Dar daca te refereai la "coating", adica acoperirea lentilelor, cele din seria XCF au un coating mai slab decat din seria PCF-WP.
XCF: Super-multi-coating,
PCF-WP:Lens: Full multi-coating Prism: Multi-coating

Asta s-ar traduce prin XCF are numai unele suprafete acoperite, probabil lentilele doar si doar pe o parte probabil (scriau daca acopereau si prismele, nu scapa ei ocazia sa se lauda)
PCP-WP are toate suprafetele acoperite, ceea ce inseamna o transmisie mai mare a luminii
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Aug 2006 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai, de-pe-acuma cred ca ma cunoasteti suficient de bine ca sa stiti ca sunt un tip zgarcit. Sfaturile mele merg intotdeauna spre instrumente ieftine si nepretentioase. Deci n-o sa va mire daca o sa va zic ca Pentaxul asta e bun pentru a face observatii sub apa si contine gaz (fis!) Very Happy
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2006 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da am vrut sa spun "bun pentru astro, adica daca are coatingul necesar de exemplu"- Eu scriu semi-orb, asa ca mai imi scapa litere...

Faptul ca e umplut cu un gaz il contra-recomanda in ce ma priveste (nici un gaz nu sta unde-l pui Wink Laughing ).

Pe net nu am mai gasit alte magazine cu binocluri. Ma gandeam sa incerc pe la cele de vanatoare sau pe la cele sportive, nu stiu. Orice sugestie e binevenita.

Nu ash da insa mai mult de 2 -3 milioane pe asha ceva, dar nici chinezisme nu am chef sa depozitez prin camara...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Aug 2006 16:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te-ai uitat printr-un "chinezism" sau te iei doar dupa ce "i-a zis un om lu' tata"? Skywatch, din cate stiu eu, e in Bucuresti. I-ai facut o vizita sau doar il freci asa la ridiche ca sa vezi cat mai rezista Smile
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2006 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

>> dragon

Am spus ca, din punctul meu de vedere, un gaz intr-un binoclu e o contrarecomandare. E parerea mea. O fi diferita de a lui skw (ceea ce oricum deocamdata nu e clar), dar e parerea mea si e sustinuta de ideea ca un gaz va profita de orice orificiu petnru a se "strecura" afara. Vroiai sa fiu de acord neconditionat?

Ai alta parere- adu-mi un argument.

Nu pricep ce vrei sa spui cu poveste cu "i-a spus un om lui tata". Foarte multe lucruri sunt produse in China. Insa in vorbire curenta prin "chinezism" se intelege ceva de slaba calitate, produs in... China, shi nu orice e produs in china, prin definitie.

Nu m-am gandit sa-i fac vizita lui skw, din simplul motiv ca nu m-a invitat, iar oricum asta e o poveste care ne priveste pe noi doi shi nu pe tine. Doar daca nu vrei tu sa ma inviti tu la skw... Wink Laughing

Constat insa ca din ce in ce mai mult pe acest forum lumea apeleaza la agresivitati- gratuite altfel- in locul discutiilor cu argumente.

Eu m-am a inscris aici sa discut, nu sa pierd vremea cu dispute personale. Nici nu-mi sta in obicei sa iau parte la tot felul de flame gratuite.

Daca forumul se imparte in cei care au intotdeauna dreptate si ceilalti, atunci nu e forumul la care vreau sa fiu membru, cu scuzele de rigoare....
Sus
horatius
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 1203



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Aug 2006 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu m-am gandit sa-i fac vizita lui skw, din simplul motiv ca nu m-a invitat, iar oricum asta e o poveste care ne priveste pe noi doi shi nu pe tine. Doar daca nu vrei tu sa ma inviti tu la skw...


Sky-Watcher nu face binocluri. Si ar trebui sa vii la Cluj sa vezi telescoape.


Citat:
Am spus ca, din punctul meu de vedere, un gaz intr-un binoclu e o contrarecomandare. E parerea mea. O fi diferita de a lui skw (ceea ce oricum deocamdata nu e clar), dar e parerea mea si e sustinuta de ideea ca un gaz va profita de orice orificiu petnru a se "strecura" afara.


Binoculul Pentax e umplut cu azot, dar am impresia ca numai intre cele doua lentile ale obiectivului, ceea ce nu e un lucru neobisnuit (se practica si la unele refractoare apocromate scumpe).

Astea sunt specificatiile la unul PCF-WP 12X50:
Binocular Type: Porro-prism center focusing (built-in focusing arm)


Lens Construction: Objective Lens: 2 elements in 1 group Eyepiece Lens: 4 elements in 3 groups


Coating: Lens: Full multi-coating Prism: Multi-coating


Magnification: 12X


Objective Lens Diameter: 50mm


Real Field Of View: 4.2 degrees


Apparent Field Of View: 50 degrees


Field Of View At 1000 Meters: 73m


Field Of View At 1000 Yards: 219 feet


Exit Pupil: 4.2mm


Eye Relief: 20mm


Prism: Porro


Relative Brightness: 17.4


Diopter Adjustment Range: +/- 4 m -1


Diopter Adjustment: Right diopter ring (click diopter adjustment)


Eye Width Adjustment Range: 57 to 72mm


Focusing Range: 5.5m


Eyepiece Ring: Helicoid type


Body Color: Black


Height Width: 178mm x 183mm


Thickness: 79mm


Weight: 34.6 oz.


Waterproof: 1m depth of water (JIS Class 6)*, Nitrogen filled *Pentax PCF WP II models are not designed for underwater use, and should not be submerged in water.


Accessories: Objective lens caps, Rain-shielding eyepiece caps (eyepiece lens caps), Case, Neck strap

Alte specificatii si poze si cu coating-ul: http://www.pentaximaging.com/products/spor.../index.jsp
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Aug 2006 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

>>>skw
Multumesc!
Nu pot da 7 mil pe un binoclu- iese din bugetul meu.

Dar 3-4 poate.. depinde..

Crezi ca ash gasi un concurent la acel pentax -sa pot compara (asta-i boala mea -sa compar.... Wink Laughing ).

Adica un concurent sa-l pot cumpara in ro...
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Aug 2006 09:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu toate ca sunt dragon nu sunt producator de flame nici pe nari nici pe alte orificii Smile Nici nu cer sa mi se dea dreptate neconditionat. La un moment dat am chiar abandonat discutiile in care tu iti cautai tot felul de instrumente. Am revenit doar cand mi s-a parut ca te apropii de ceea ce eu consider ca e minimul necesar unui astro-amator, un binoclu. Am urmarit discutiile tale cu Robert si Skywatcher si la un moment dat mi s-a parut ca trebuie sa intervin pentruca cei doi sunt oameni de afaceri si incearca sa se poarte cu tine diplomatic (cu toate ca skywatcher la un moment dat si-a cam pierdut rabdarea). La suma de 3-4 mil lei nu o sa gasesti un binoclu din clasa Pentax ci doar un "chinezism". Vorbeste si cu Forever_Man ca el deja si-a cumparat ceva si pare multumit. Daca te intereseaza cu adevarat astronomia nu mai pierde timpul. 3-4 mil lei e suma minima pe care cineva o poate investi in acest hobby.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Aug 2006 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binoclul meu e marca Norconia si e cumparat de la un magazin de vanatoare. Vazusem prin Cluj un binoclu Tasco 20x32, la 50 de lei cu care se putea vedea si Andromeda, dar avea deschiderea destul de mica.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact