Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
028.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225551
Numar de utilizatori inregistrati: 2848
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paula
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oglinda de telescop - 8 in


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 01 Noi 2010 20:34 Download mesaj
Titlul subiectului: Oglinda de telescop - 8 in
Raspunde cu citat (quote)

M-am hotarat sa demarez pregatirile pentru noul proiect de oglinda!

Am un blank din pyrex cu diametrul de 8".
Discul este foarte gros (fata de sticlele de geam) : are 37mm (pe alocuri) si este destul de greu.

Sticla este turnata si desi ar trebui sa fie asa : "each blank has straight sides, few or no bubbles, and is fine annealed" , in realitate pe una din fete are mai multe gropite si fetele nu sunt tocmai drepte.
Am masurat cu sublerul grosimea pe margine si aceasta variaza intre 36,6 mm si 37,2mm.

Partea buna e ca cealalta fata (care are pe ea embosat un marcaj de la turnare :" UL - 25 " si care e ridicat vreo 0,5 mm fata de suprafata "fetei") pare ok, fara gropite sau bule, deci in consecinta am declarat-o ca fiind "Fata".
"Spatele" are o zona centrala de vreo 8 cm diametru ridicata putin - cam 1 mm - probabil tot de la matrita in care s-a turnat sticla.

Presupun ca prima operatie va trebui sa fie slefuirea "spatelui" astfel ca ridicatura aceea sa dispara si fetele sa fie cat de cat paralele. Inca nu prea stiu cum se face aceasta - mai trebuie sa studiez. Poate ma ajuta cineva cu niste sugestii.



spate2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  39.64 kb
 Vizualizat:  de 13330 ori

spate2.jpg



spate1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  44.32 kb
 Vizualizat:  de 13330 ori

spate1.jpg



fata3.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  44.98 kb
 Vizualizat:  de 13330 ori

fata3.jpg



fata2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  46.34 kb
 Vizualizat:  de 13330 ori

fata2.jpg



fata1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  44.86 kb
 Vizualizat:  de 13330 ori

fata1.jpg


Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Noi 2010 00:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aaaa..asta deja e treaba serioasa Very Happy

E un blank clasic "full thickness" turnat din pyrex cum mai rar gasesti in ziua de azi.
Ca sa aranjezi blankul pentru slefuit ai avea doua posibilitati:
1. sa-l trimiti la dl Stanescu sa-l "indrepte" Smile eventual sa-i faca si curbura care o vrei ..sau
2. slefuiesti tu spatele pana e suficient de plan.

La varianta a doua ai putea folosi scula cu care ai slefuit fosta oglinda, daca e din sticla (adica spatele plan). Sau mai poti folosi un disc mic de metal cu abraziv mare sa slefuieti cel putin partea centrala mai ridicata apoi sa continui pe o bucata de geam.
Practic poti aplica aceleasi metode ca la o slefuire normala numai ca nu lasi sa se adanceasca centrul. Daca folsesti o scula de acelasi diametru schimbi pozitia intre discuri frecvent cu tot cu rotirile de rigoare intre ele.
Aici ar fi util si un sferometru sa vezi precis daca prinzi curbura sau ramane plan.
Ai putea incerca si cu o placa de gresie portelanata, cred ca ar fi printre cele mai fezabile daca nu ai altceva la indemana.

Freci pana la abraziv de 220 sa zicem...abrazivii contminati de care ziceai sunt numai buni aici unde nu te intereseaza zgarieturile.

Spor la noul proiect Very Happy !

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 02 Noi 2010 00:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Trebuie sa reflectez. Bietul disc care a fost unealta de la fosta oglinda e spart si el. In cele din urma l-am lipit si am turnat smoala peste el. Spatele lui sigur nu e bun pt asa ceva. Ma gandesc ca as putea fabrica un disc din ceva (lemn, ipsos, placaj), pe care sa lipesc un disc din sticla de geam, sau gresie etc.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Noi 2010 01:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As zice ca cel mai siplu ar fi sa incerci cu placa de gresie portelanata. Sigur gasesti un magazin sa-ti vanda o bucata doua. Freci cu cel mai mare abraziv pana la 220 si rotesti constant discul sa iasa uniform fara cilindritate cai bai Wink
Placa fiind mai mare decat blankul n-ar trebui sa se produca curbura asa repede. Oricum poti sa schimbi pozitia.

S-ar mai putea face o chestie dar e mai complicat. Daca ai o bormsina cu coloana pui o carota diamantata pentru taiat betoane cam de 100 mm si discul pus pe o masa rotativa si prins bine. Cu multa apa si viteza cea mai mica, rotind discul mereu poti sa scoti o fata foarte buna.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Florin Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2010
Mesaje: 4



Localitate: Palo Alto, California

MesajTrimis: 05 Noi 2010 09:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E de la Wilmann-Bell, nu-i așa? Am și eu un kit de la WB, doar că mai mic (15 cm în loc de 20). Toate gropițele alea și marca UL-25 și tot restul practic nu contează; când intri în gropițe cu carbura de siliciu de 80 dispar cât ai zice "pește". Smile

Despre paralelism nu știu ce să zic. Texereau zice că e important ca fețele să fie paralele. N-am experiență suficientă ca să mă pronunț.

Baftă!

_________________
Florin Andrei
http://florin.myip.org/


Ultima modificare efectuata de catre Florin Andrei la 05 Noi 2010 10:00, modificat de 1 data in total
Sus
Florin Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2010
Mesaje: 4



Localitate: Palo Alto, California

MesajTrimis: 05 Noi 2010 09:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am cartea lui Texereau aici dar, din ce îmi aduc aminte, el zice că dacă vrei să nivelezi spatele, pur și simplu șlefuiești normal cu cursă scurtă, abrazivul cel mai gros, alternând când oglinda deasupra, când unealta. Din cauza alternării ar trebui să se facă plan. Când s-au dus toate gropile (ceea ce ar trebui să se întâmple foarte repede dacă lucrezi cu abraziv grosier și apeși cu entuziasm) și atât oglinda cât și unealta sunt șlefuite uniform pe toată suprafața, ar cam trebui să fie gata.

Dar... nu știu ce să zic, poate greșesc, dar nu cred că micile imperfecțiuni ale spatelui contează prea mult. La grosimea aia o să-i faci oricum montură doar în 3 puncte, pentru că îți permiți, și atunci ce importanță mai are că nu e perfect neted spatele?

_________________
Florin Andrei
http://florin.myip.org/
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2692

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 05 Noi 2010 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am experienta in domeniu , dar daca ar fi sa ma apuc de asa ceva ,as da o multime de gauri pe doua treimi din grosimea acestui blank, inainte sa ma apuc de slefuit. Un fel de structura de fagure, se intelege. Banuiesc ca astfel s-ar aclimatiza mult mai repede.
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Noi 2010 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ei, ia uite cine-i aici Very Happy
Bun venit pe forum Florin Wink

E important ca spatele sa fie drept altfel pot sa apara probleme grave mai ales la polisat si parabolizat. Astigmatismul in primul rand.
Cat despre paralelism e si el important. Ar fi bine de verificat cu un micrometru grosimea roata imprejur si de uniformizat cat mai bine incepand de la slefuirea spatelui.

In mod normal, cel mai sanatos ar fi de rectificat fetele pe masina cu disc diamantat si esti sigur ca e ok. Ar merge incercat pe o bormasina cu coloana cu disc/carota de 100 sau mai mare aprox. Oglinda fixata excentic pe o masa rotativa cu o tava rotunda si multa apa. Viteze mici si rotit incet masa sa muste putin din material.

Nu stiu daca e recomandabila faza cu gaurile. In primul rand pot fie tensiuni in sticla si sa distrugi tot blankul sau sa-l detabilizezi si nu-l mai poti figuriza deloc la polisare. Blankurile pe structura fagure sunt gandite din start sa deformeze suprafata numai in anumite limite si cat mai omogen.

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3549



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Noi 2010 15:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se poate gauri inainte de prelucrarea cu abrazivi fini . doar ca dotarile pt gaurire nu sunt la indemana.
blankul de care vorbiti e deja pe masa de lucru a frezei Smile
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 05 Noi 2010 21:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin Andrei: Da e un Wilmann-Bell. Cineva mi l-a adus din Canada. Dar nu mi-a adus decat blank-ul - nu e un kit. Nu ma plang. Am tot ce imi trebuie. Oricum multumesc de sfaturi, dar cum zicea dl. Stanescu - e tardiv.

I-am trimis-o dumnealui sa o indrepte, caci eu nu am pregatit nici macar postul de lucru si mai sunt si altele de facut. Si apoi sigur o va indrepta mai bine decat mine Smile

Catalin Dumitru: cum sa gauresc bunatate de sticla?! sacrilegiu curat! Laughing
Acum serios vorbind oare cat timp dureaza aclimatizarea intr-o noapte mai rece la o sticla asa de groasa?

Intre timp m-am apucat si eu de matrita. Am reusit sa torn un disc dintr-un ipsos de uz stomatologic pe care mi l-a daruit un prieten stomatolog (am observat ca atunci cand le zici oamenilor ca faci o chestie ciudata, enigmatica, devin foarte generosi). Singura calitate observata pana acum, fata de altele cu care am lucrat (in alte domenii) este ca are culoare albastra (Laughing ) si are timpul de intarire lung. Ramane fluid cel putin 30 minute.

Cum s-a uscat deja bine, astazi l-am indreptat si am rectificat niste bavuri.



disc ipsos.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  53.29 kb
 Vizualizat:  de 13069 ori

disc ipsos.jpg


Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Noi 2010 22:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oh, e super Very Happy . Ai folosit gips dentar. Si eu cautam de asta. Mai mult ca sigur ca nu mai ai nevoie de epoxy pentru impermeabilizare. Stiu ca sunt mai multe categorii printre care unele se dizolva in apa dar asta albastru am impresia ca e bun. Poti sa faci un mic test. Daca ti-a mai ramas un pic de gips toarna o pastila mica si dupa uscare pune-o in apa. Daca rezista neafectata nu mai ai nevoie de epoxy Wink
_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
Florin Andrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Sep 2010
Mesaje: 4



Localitate: Palo Alto, California

MesajTrimis: 08 Noi 2010 05:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am documentat puțin pentru că mă interesează subiectul; lucrez și eu cu un Pyrex de la Willmann-Bell, am trecut deja de șlefuirea grosieră dar n-am rectificat spatele înainte să încep lucrul.

Pe Cloudy Nights ATM sunt unii care fac oglinzi mari, pe bani, și le vând; alții sunt doar amatori dar au făcut o grămadă de oglinzi. În general par să cunoască o mulțime de "secrete" (pentru mine secrete).

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...ll/fpart/1

Documentația de pe Stellafane menționează problema rectificării spatelui.

http://stellafane.org/tm/atm/grind/side.html

Punând cap la cap informația existentă, am ajuns la concluzia asta:

1. Dacă șlefuiești manual (oglinzi mici, ca astea care le facem noi):

- dacă spatele e în general plan (poate avea gropițe și mici defecte de turnare, dar nu distorsiuni geometrice la scară mare), atunci nu contează dacă îl rectifici sau nu

- dacă spatele are distorsiuni la scară mare (defect de turnare, o umflătură de exemplu), atunci evident trebuie rectificat

2. Dacă șlefuiești cu mașina (oglinzi mari), atunci trebuie să rectifici și paralelizezi spatele indiferent de starea blancului.

Mă cam mustra conștiința că am lăsat spatele în stare brută, dar acum m-am liniștit. Blancul meu are spate plan, deci n-are rost să-l rectific.

Mi s-a părut ciudat că recomandările pe care le-am primit îl contrazic pe Texereau, care zice să rectifici și paralelizezi spatele indiferent de situație. Pe de altă parte, Texereau pare obsedat de perfecțiune (nu e neapărat un defect), așa că până la urmă nu mă mir.

_________________
Florin Andrei
http://florin.myip.org/
Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 11 Noi 2010 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri s-a intors blank-ul de la dl. Stanescu. A facut o treaba foarte buna cu el. E indreptat foarte frumos.

Intre timp m-am apucat de facut unealta. Am facut un test cu o bucatica de gips, pe care am lasat-o in apa cam o zi. Nu pare sa se fi inmuiat, sau destramat/dezintegrat.
Cu toate astea am decis sa dau cu rasina epoxidica si pe spatele si laterala uneltei - pentru mai multa siguranta.



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  13.04 kb
 Vizualizat:  de 12900 ori

2.jpg



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  13.38 kb
 Vizualizat:  de 12900 ori

1.jpg


Sus
Sorin Sfartz
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Sep 2008
Mesaje: 366



Localitate: Onesti

MesajTrimis: 17 Noi 2010 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gasit niste patratele de sticla mai groasa, de la un mozaic si le-am lipit cu adeziv epoxidic pe bucata de ipsos.
Nu sunt foarte multumit de rezultat.
In primul rand unele dintre patratelele alea s-au dovedit a fi tare neuniforme ca grosime. Oare de ce nu le-am verificat mai temeinic inainte de lipire? Sunt vreo 4 bucati care sunt mai jos cu cel putin 1 mm.
Apoi s-au dovedit groaznic de incapatanate si de rezistente la orice incercare de prelucrare. As fi vrut sa le tai inainte de lipire dar nu am reusit, desi am incercat mai multe metode.
Pana la urma m-am folosit de sfatul lui Neox si le-am lipit, apoi am trasat cu un diamant linii de taiere. In final ciocanul a rezolvat problema, insa marginile au ramas foarte zdrentuite.
Trebuie sa indrept cumva suprafata si marginile acelea, inainte de a incepe slefuitul.



tool2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  30.27 kb
 Vizualizat:  de 12821 ori

tool2.jpg



tool1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  34.82 kb
 Vizualizat:  de 12821 ori

tool1.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9507

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Noi 2010 11:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cred că poți să folosești o piatră de polizor pentru a netezi marginile și dacă ai un disc de polizor intact ai putea încerca să aduci și plăcuțele la același nivel.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact