Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
GT2_TX__8_iulieJPG.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225362
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

oculare intrebare


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Oculare/Filtre

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
somy
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2010
Mesaje: 678

Motto: eppur si muove

Localitate: braila

MesajTrimis: 27 Oct 2010 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului: oculare intrebare
Raspunde cu citat (quote)

Am ca rezerva 2 oculare binoclu komz 15x50 . Poate inlocui un ocular binoclu komz 20x60 care este putin fisurat? Ce efecte va avea?Cu stima ,
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Oct 2010 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Schimba-l mai intai pe cel fisurat (ai spart nuci cu binoclul? Smile) . Daca nu vei avea probleme cu focalizarea la cel inlocuit, atunci schimba-l si pe celalalt. Asa te asiguri ca la binoclu ai doua oculare identice , nu?
Sus
somy
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2010
Mesaje: 678

Motto: eppur si muove

Localitate: braila

MesajTrimis: 27 Oct 2010 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului: oculare
Raspunde cu citat (quote)

Pe scurt, sepoate modifica focalizarea avand un ocular15x si unul 20x ? Oricum multumesc pentru sugestie, am sa icerc aceasta varianta. NU am spart nucii, nustiu cum a aparut, dar privind prin binoclu la distanta nu preaiese in evidenta. Cu bine,
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2687

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 27 Oct 2010 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu cunosc modelele de binoclu descrise. Posibil ca ocularele sa aiba aceeasi focala la ambele. In cazul asta difera focala obiectivelor. Cel descris ca 20x60 ar trebui sa aiba tuburile obiectivelor mai lungi . Chiar si asa ocularele de la el ar putea fi diferite de cel 15x50. Ce mai stai pe ganduri ? Daca se potrivesc mecanic, pune mana si le inlocuieste ! Abia dupa, vei sti daca te incadrezi in plaja de reglaj a focuserului. In mod normal ar trebui sa tina smecheria , chiar daca ocularele de la 15x50 au focala mai mica. Curaj, nu prea ai ce sa strici daca incerci Very Happy
Sus
somy
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2010
Mesaje: 678

Motto: eppur si muove

Localitate: braila

MesajTrimis: 27 Oct 2010 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului: oculare
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru incurajare, intradevar cel de 20x60 are tuburile mai lungi ,este vorba de Tento 20x60 , am sa incerc sa te tin la curent ,dupa finalizarea interventiei pe binoclu.Cu stima,
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1311




MesajTrimis: 04 Noi 2010 18:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Care ocular ar fi mai potrivit, cu care sa obtin maxim de la un mak 150 in conditii bune, din aceasta gama http://magazin.telescop-romania.ro/oculare-orthoscopic-japan.html ? Teoretic ar fi cel de 6mm pentru ca ar merge la limita maxima de marire pt acest instrument. Insa din experienta mea, practica arata uneori altfel.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1311




MesajTrimis: 04 Noi 2010 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles, trebuie sa incerc singur! Very Happy Problema este ca e pe bani, si nu mai poti reveni.
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2010 01:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Problema este ca e pe bani, si nu mai poti reveni.

Ai dreptul de client de a returna produsul in termen de 10 zile daca nu-ti convine ceva.
Eu as lua un 7mm si nu un 6.

In alta ordine de idei... sau poate nu chiar Smile

In seara asta am confruntat un mak Hioptic (stabil dpdv termic, a stat cam 1.5 ore la racit Very Happy) de 150 f/12.5 cu un acromat Goerz 90 f/15 si 2 oculare, un BP Hyperion 5mm si un UO Ortho HD 9mm.

Mak + 5mm (380x) = nu prea bun, marirea e dincolo de limita teoretica a mak-ului si se vede. Greu de distins detalii pe disc si foarte dificil de gasit punctul de clar. Iar cand l-am gasit nu mi-a placut deloc imaginea cu aspect 'pufos'.
Mak + 9mm (270x) = imagine buna spre foarte buna. Detalii si contrast ca la carte.

Refractor + 5mm (270x) = imagine acceptabila, puteam distinge detalii pe disc, iar comparativ cu mak+9mm contrastul si luminozitatea (deh) erau mai reduse. Chiar si asa, se comporta surprinzator de bine la o marire de 3xD.

Comparand - in alte ocazii - ocularele si lasand FOV de-o parte, combinatia 9mm+2x TeleXtender imi pare similara in ceea ce priveste calitatea imaginii cu 5mm. Diferenta este de contrast mai scazut pentru 5mm.
Comparatia am facut-o sub un cer urban, chiar daca senin si cu transparenta si seeing bune. Doar bune.

FYI, am mai comparat tot folosindu-l pe Jupiter ca tinta refractorul de mai sus+9mm (150x) cu un acromat Meade 90 f/8.8+5mm (160x). Imagini aproape identice dpdv al detaliilor. Diferenta consta in:
- o urma slaba de aberatii cromatice (rosu/albastru) pe marginea discului pentru Meade - insa fara sa fie deranjanta - vs. o impresie extrem de vaga a acelorasi aberatii in Goerz, pe care le observai daca le cautai
- contrast o idee mai bun in Goerz - poate fi ceva subiectiv, 2 oameni am trecut de mai multe ori pe la cele 2 instrumente si am cazut de acord ca parca e putin mai bun contrastul in Goerz Smile
- Jupiter putin mai luminos in Meade si fara tenta pal galbuie din Goerz (probabil din cauza acoperirior antireflex si a sticlelor mai contemporane)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9065

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Noi 2010 01:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib
daca nu te astepti la campuri largi, pe care tu stii prea bine ca ocularul ortoscopic nu ti le poate oferi,eu sunt sigur ca alegerea celui cu focal de 6mm nu te va dezamagi.Eu folosesc curent un ocular ortoscopic de 9mm si unul de 5mm si sunt multumit de ele.De fapt ocularul de 5mm este mult mai des folosit decat cel de 9mm.De grosismente limita si alte bla-bla-uri se tem babele din F.M.P.T.C.G.M. ( Federatia Mondiala pentru Protectia Telescoapelor Contra Grosismentelor Mari).
Lucrurile stau astfel:daca ai un telescop exceptional iar conditiile de observatie sunt excelente,telescopul ramane fara lumina inainte ca imaginea sa se descompuna din cauza grosismentului.Astfel se determina daca un telescop este exceptional.
Daca telescopul actual nu este exceptional,vei renunta la el in cautarea unuia care sa fie exceptional si asta va costa mult mai mult decat un ocular.Cum vei sti insa daca un telescop este ''alesul'' daca nu ai oculare suficient de puternice cu care sa-l testezi?
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Noi 2010 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Jocul la limita de sus a instrumentului este aproape instinctiv pentru multi dintre noi, Mircea are foarte multa dreptate.
Intotdeauna cand scot un instrument la aer bag in el la inceput ocularul de centraj, un ocular cu focala lunga care ma ajuta sa gasesc si sa pozitionez tinta dorita in mijlocul campului.
Dupa el urmeaza aproape automat ocularul care ma duce la maxim.
Un test pe stea e nelipsit cu aceasta ocazie.
In felul asta pot cuantifica cel mai rapid atat turbulenta atmosferica cat si comportarea instrumentului in seara respectiva.
Totusi trebuie sa spun ca pentru majoritatea observatiilor ce urmeaza nu raman pe maxim chiar daca trec prin el, experienta a dovedit ca pe optica de calitate medie (asta care circula pe la noi) si in conditiile atmosferice date care mai intotdeauna nu sunt perfecte trebuie sa recurg la grosismente sub 2D.
Cele mai stabile si bogate in detalii imagini sunt obtinute sub aceasta marire.
Asadar daca ortoscopicele de 5 sau 6mm ma duc pe maxim, cele mai muncite oculare la mine sunt cele de 9 si 7mm care imi dau si cele mai bogate si frumoase imagini.
Si in cazul tau cred ca tot acestea ar fi cele mai potrivite.
Inca ceva, ocularele ortoscopice nu sunt pentru fitze, nu ofera un confort vizual mare din cauza reliefului mic, au un camp modest (41-43 grade), in schimb ofera performanta.
Din cauza reliefului ocular mic ortoscopicele cer un timp de acomodare cu ele.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1311




MesajTrimis: 05 Noi 2010 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Jocul la limita de sus a instrumentului este aproape instinctiv pentru multi dintre noi, Mircea are foarte multa dreptate.
Intotdeauna cand scot un instrument la aer bag in el la inceput ocularul de centraj, un ocular cu focala lunga care ma ajuta sa gasesc si sa pozitionez tinta dorita in mijlocul campului.
Dupa el urmeaza aproape automat ocularul care ma duce la maxim.
Un test pe stea e nelipsit cu aceasta ocazie.
In felul asta pot cuantifica cel mai rapid atat turbulenta atmosferica cat si comportarea instrumentului in seara respectiva.
Totusi trebuie sa spun ca pentru majoritatea observatiilor ce urmeaza nu raman pe maxim chiar daca trec prin el, experienta a dovedit ca pe optica de calitate medie (asta care circula pe la noi) si in conditiile atmosferice date care mai intotdeauna nu sunt perfecte trebuie sa recurg la grosismente sub 2D.
Cele mai stabile si bogate in detalii imagini sunt obtinute sub aceasta marire.
Asadar daca ortoscopicele de 5 sau 6mm ma duc pe maxim, cele mai muncite oculare la mine sunt cele de 9 si 7mm care imi dau si cele mai bogate si frumoase imagini.
Si in cazul tau cred ca tot acestea ar fi cele mai potrivite.
Inca ceva, ocularele ortoscopice nu sunt pentru fitze, nu ofera un confort vizual mare din cauza reliefului mic, au un camp modest (41-43 grade), in schimb ofera performanta.
Din cauza reliefului ocular mic ortoscopicele cer un timp de acomodare cu ele.

Exact asta am constatat si eu cu Mak-ul de 150 pe care l-am testat in seara asta, si intuitiv am scris acelasi lucru ca si tine la ,,ce intrumente aveti" , fara sa citesc aceasta postare. Smile
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1311




MesajTrimis: 11 Noi 2010 22:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A folosit cineva ocularele urmatoare?
http://www.skywatcher.ro/Baader/oc_ortoscopice.htm
http://magazin.telescop-expert.ro/oculare-orthoscopic-japan.html
Vreau sa cumpar doua oculare orthoscopice de focale diferite insa as vrea sa stiu, daca se poate, care ar fi mai bune. Daca e sa ma iau dupa regula cat dai atat face ar fi simplu. Multumesc!
Sus
neox
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2008
Mesaje: 1553



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 12 Noi 2010 01:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce review-uri am citit ortoscopicele de la Baader ar fi cam cele mai bune la ora actuala. Bine in afara de ultimul set de la Zeiss, unde un ocular costa mai mult ca un Nagler.
Ar mai fi vechile ortoscopice Meade 'Research grade' dar nu se gasesc pe piata romaneasca, sunt deja de colectie.
Foarte bune sunt si cele University Optics, mai rezonabile ca pret, dar nu mai stiu daca am vazut la noi sau nu...probabil ca sunt.

Cred ca in exemplele date de tine se poate aplica regula 'dai un ban da' stai in fata' Very Happy

_________________
Small minds discuss people, Average minds discuss events, Great minds discuss ideas

www.cloudynights.com
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5556

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Noi 2010 12:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ai un ochi mult antrenat pe ortoscopice iti va fi greu daca nu imposibil sa discerni diferentele dintre cele doua tipuri.
La capitolul detalii tehnice se afirma ca cele de la Baader au depuneri AR mai bune insa schema optica folosita de ambele e aceeasi.
Eu le-am preferat pe cele din urma pentru forma ocularului care permite o apropiere mai comoda a ochiului de lentila, lucru ce este necesar mai ales la cele cu focala scurta.
Ortoscopicele UO sunt identice cu cele Kasai.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1311




MesajTrimis: 12 Noi 2010 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
Eu le-am preferat pe cele din urma pentru forma ocularului care permite o apropiere mai comoda a ochiului de lentila, lucru ce este necesar mai ales la cele cu focala scurta.
.

12.5 si 18 mm ma intereseaza.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Oculare/Filtre Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact