Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
best18.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225291
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Despre primul instrument astronomic de nelipsit


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ARMANDO
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Apr 2006
Mesaje: 117



Localitate: BUCHAREST

MesajTrimis: 08 Iun 2006 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului: Despre primul instrument astronomic de nelipsit
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca primul instrument astronomic de nelipsit din casele noastre este binoclul....(nu stiu de ce pana acum acest topic nu a fost utilizat este foarte important...)

Eu studiez si invat constelatiile,planetele etc. cu ajutorul binoclului deoarece din motive financiare nu pot sa-mi cumpar un telescop....

Spunetile incepatorilor deschisi la aceste orizonturi de ce este important un binoclu...in afara faptului ca este de nelipsit cand vine vorba de comete etc...?

_________________
Traiesc sa fac cat mai multe lucruri frumoase...vreau sa impart totul cu voi Wink
Armando
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 09 Iun 2006 09:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In ultima vreme vin din China tot felul de lucruri interesante pentru noi romanii (adica ieftine). Printre altele si niste binocluri destul de mari cu obiective de aprox 6 cm. Si eu mi-am luat unul de asta cu 200 lei noi din piata de la "baieti". E un instrument acceptabil care are vreo doua probleme. In primul rand obiectivul este acoperit cu o chestie rosie-portocalie care se zice ca ar fi un strat de protectie contra laserului de la pustile cu luneta. In orice caz asta face ca imaginea sa bata usor in verde-albastru. In al doilea rand, ocularele sunt cam slabute. Acestea fiind zise, binoclul este destul de bun la pretul asta. El poate fi utilizat la orientarea pe cer, la observarea unor deep-sky-uri mai mari (M42-Orion, M31-Andromeda), Jupiter etc. In general ceea ce trece peste mag. 5 sa zicem. Avantajul esential este ca e portabil. Daca nu iesi cu el undeva la tara, intr-o excursie ceva, inseamna ca nu l-ai folosit la capacitatea lui.
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Iun 2006 10:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chestia aia rubinie nu e pentru protectia impotriva laserului Smile, ci un coating pentru contrast in timpul zilei. In timpul noptii e inutil. Pe de alta parte 200 lei nu e prea putin pentru un binoclu ieftin Smile
Exista si alte oferte mai bune pt asa ceva ...

_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Iun 2006 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un binoclu chinezesc cu aceeasi acoperire ruby coatings costa intre 15 si 20 de lei. Binoclul sufera intradevar de toate defectele posibile are o coma foarte pronuntata pe margine, vignetare, etc(partea buna e ca toate componentele optice sunt macar din sticla), dar ce e misto la el e ca are un ocular cu reticul si se poate folosi foarte bine ca ocular de ghidaj in lipsa unuia mai bun sau chiar jumatate din binoclu poate fi folosit cu succes ca finder pentru telescop.
Am folosit si eu un binoclu cu zoom tot chinezesc 15x....x70 si am reusit sa vad o groaza de obiecte deep-sky.M 42 si M45 s-au vazut surprinzator de bine.
Defectul major pe care il avea acest binoclu 15x75 este ca atunci cand incercai sa dai zoom pe un obiect imaginea nu mai putea fi focalizata si se vedea putin in ceata, dar in general era ok si pretul undeva la 2.5 mil.
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 09 Iun 2006 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sky a scris:
Un binoclu chinezesc cu aceeasi acoperire ruby coatings costa intre 15 si 20 de lei. Binoclul sufera intradevar de toate defectele posibile are o coma foarte pronuntata pe margine, vignetare, etc(partea buna e ca toate componentele optice sunt macar din sticla), dar ce e misto la el e ca are un ocular cu reticul si se poate folosi foarte bine ca ocular de ghidaj in lipsa unuia mai bun sau chiar jumatate din binoclu poate fi folosit cu succes ca finder pentru telescop.
Am folosit si eu un binoclu cu zoom tot chinezesc 15x....x70 si am reusit sa vad o groaza de obiecte deep-sky.M 42 si M45 s-au vazut surprinzator de bine.
Defectul major pe care il avea acest binoclu 15x75 este ca atunci cand incercai sa dai zoom pe un obiect imaginea nu mai putea fi focalizata si se vedea putin in ceata, dar in general era ok si pretul undeva la 2.5 mil.


Binocluri acele cu coating rosu nu as recomanda, din cauza greselilor cunoscute. Eu nu stiu cit costa un binoclu rusesc in Romania, dar eu am asa unul de 10x50 (coating albastru) si ce sa va spun, nu are coma la margine si (nici zoom) sint foarte multumit cu el. Eu am platit aici acum citva ani 50 DM (ca. 25 Euro) si am comparat direct cu un Zeiss care sa spun sincer, nu am vazut diferentii intre ele.

Robert

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Iun 2006 00:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu recomand un ruby coating doar celor care vor sa-si faca un finder din el, atat.
Si eu am un binoclu 10x 50 blue fully coated care si-a facut cu succes datoria timp de 3 ani. Am observat cu el 4 comete si am fost foarte multumit cu toate ca tanjesc dupa un 20x100, dar vine si vremea lui cat de curand.
Oricum un binoclu 7,8x40,50 e indispensabil in astronomie, chiar e foarte recomandat in recunosterea diferitelor grupari(asocieri) de stele de pe cer.
Pot sa spun din experienta ca am folosit in jur de 60 % binoclul in defavoarea telescopului.
Acuma fiecare face observatii cum ii place, dar un binoclu va va oferi imagini de neuitat, va asigur, chiar cele mai frumoase imagini. Laughing Laughing Laughing
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2006 20:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre binocluri s-au emis foarte multe pareri si s-au dat foarte multe date aici pe forum. unii il considera un instrument extrem de util prin portabilitate, usurinta de manevrare si unghi mare de vedere, pe cand altii il percep mai mult ca pe un moft.
Binoclul este un instrument discutabil din mai multe puncte de vedere printre care ar fi:
-pretul
-coatingul
-marire fixa sau zoom
-greutate
-apertura obiectiv
-puterea de marire
-diverse aberatii
-etc...
evident mai apar si alte caracteristici derivate din cele de mai sus cum ar fi unghiul de deschidere, manevrabilitatea si altele...
in cele ce urmeaza, as vrea sa excludem din analiza primele 3 caracteristici din urmatoarele motive:
-pretul este subiectiv
-coatingul e clar ca trebuie sa fie blue fully pentru astro
-marirea se pare ca este mai bine sa fie fixa pentru a avea un instrument mai luminos.

luind in considerare cele spuse mai sus as vrea sa stiu care dintre binocluri prin analiza caracteristicilor ramase, se apropie cel mai mult dupa parerea voastra de instrumentul ideal, sau care s-ar putea dovedi ca cel mai folositor.
cu cat mai multe pareri, cu atat mai bine!
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Iun 2006 21:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum am mai zis-o pe-aici, eu sunt unul din marii fani ai binoaclelor. In nici un caz un binoclu nu poate fi numit moft; binoclul ofera imagini pe care nici un alt instrument nu le poate oferi.
Daca ar fi sa aleg as opta pentru un 10x50 si un 25x100. Very Happy
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2006 21:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si daca presupunem ca ai avea dreptul la o singura optiune, care ar fi aceea?
explica putin alegerea ta ca sa pot intelege...
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Iun 2006 21:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu-mi plac limitarile. Eu vreau doua :p
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2006 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok, te inteleg, explica atunci alegerile tale, te rog...
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 10 Iun 2006 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai, semplu.. 10x50 pentru campurile largi si plimbatul de amorul artei printre stele.. ahhh! cat de frumoase pot fi nebuloasele obscure din zona constelatiei Cygnus privite prin binoclu... abia astept lunile iulie-august-septembrie cu lebada sus pe cer...
Iar 25x100 pentru imagini un pic mai detaliate ale obiectelor deep sky cu suprafata mare si, evident, alta manie de-a mea, pentru comete; evident, si pentru cautat comete.
Sus
GM__
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Noi 2005
Mesaje: 89



Localitate: Neamt

MesajTrimis: 10 Iun 2006 22:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

personal,am pus mina pe multe binocluri si ce pot sa zic e ca niciodata n-am vazut niste binocluri mai oribile ca astea care sint acum pe piata (bineinteles, din china).Cu aproape toate care le-am testat ma uitam cu un ochi intr-o parte si cu altu in aialalta,lucru care provoaca si dureri de cap :).
Cind sint noi s-ar putea sa "vada" un pic mai bine,dar dupa un timp se descentreaza si...e jale.

Nu stiu cita atentie i s-a dat lui Robert cind a spus de binoclurile rusesti,dar nu este o alegere mai buna decit un binoclu rusesc.Un BPK sau un Baigish rusesc din 1980 bate de departe un Celestron,Orion, etc.din 2006,atit la claritatea imaginii cit si la mecanica.Practic si binoclurile rusesti sint tot un fel de Zeiss-uri,in al doilea
razboi mondial rusii au furat de la nemti o fabrica Zeiss si tot au evoluat de atunci, rusii pe-o parte, nemtii pe alta.A,si binoclurile Zeiss sint cam cele mai bune din lume, bineinteles si preturi pe masura (un Zeiss 7X50 = 1300 $).In schimb,un binoclu rusesc 7X50 sau 15X50 e cam 3,5 mil. iar calitatile asemanatoare.Cel putin eu, mi-am cumparat doar binocluri rusesti.Problema e ca n-am vazut niciodata diametre mai mari de 50mm la binoclurile rusesti.Alta problema e ca sint cam rare.Cele mai mari sanse de gasit unu e in bazarul din Suceava sau P.Neamt. unde vin multi rusi si le aduc direct de la sursa.Cel putin pe acolo le-am vazut eu.
Alte binocluri foarte bune mai sint si Pentax-urile,Canon,sau Fujinon de care am mai vazut pe ici pe colo,dar preturi pe masura.


Citat:
-coatingul e clar ca trebuie sa fie blue fully pentru astro


daca e multicoated e mult mai bine :)


Citat:
luind in considerare cele spuse mai sus as vrea sa stiu care dintre binocluri prin analiza caracteristicilor ramase, se apropie cel mai mult dupa parerea voastra de instrumentul ideal, sau care s-ar putea dovedi ca cel mai folositor.


binoclu ideal ? daca e unul mediu (10X50 de ex.) de departe trebuie sa fie unu rusesc.
Daca se vrea apertura, odata cu apertura creste si pretul, iar un binoclu de calitate mai ales daca apertura e mare, nu e deloc ieftin.Si totusi, apertura asta conteaza cam cel mai mult.

Probabil, cea mai buna alegere pentru astronomie e un Skymaster de vreo 80-100mm diametru (cind sint bani mai putini,cazul nostru :) ), cel de 100mm e cam 250$ (destul de ieftin).Nu stralucesc de calitate,dar sint totusi niste binocluri bune in comparatie cu noname-urile care au infectat acum piata. (si C. skymaster e tot din china :) )


Acuma,binoclu ideal nu prea exista,intotdeauna cimpul vizual se va "lupta" cu puterea de marire, calitatea cu pretul, greutatea cu portabilitatea,si tot asa...

Totusi,daca ar fi sa aleg doar unul,ala ar fi un Vixen 30 X 125.De ce? pentru ca e mare de tot :)
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Iun 2006 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un binoclu bun pentru astronomie trebuie sa aiba si o luminozitate mare
adica diametrul obiectivului in mm/puterea de marire sa fie 4 sau 5.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5554

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iun 2006 08:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da, de acord cu tine.
care ar fi optiunea ta la capitolul binocluri?
putina argumentare daca vrei...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact