Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4075vd_pp2c.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225592
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Vreau sa-mi slefuiesc o oglinda


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 05 Ian 2006 14:07 Download mesaj
Titlul subiectului: Vreau sa-mi slefuiesc o oglinda
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Deoarece nu stau prea bine la capitolul resurse financiare (sunt student) m-am hotarat sa-mi construiesc singur un telescop, lucru ce nu mi se pare prea dificil. Am retineri insa in ce priveste slefuirea oglinzii principale. As dori sa stiu daca un neiinitiat ca mine are sanse sa faca o treaba de calitate, cu alte cuvinte cat de dificila e o astfel de activitate Confused . M-ar putea ajuta cineva in cazul in care a mai slefuit oglinzi?Apreciez orice sfat, idee, informatie (am strans cateva informatii referitoare la acest subiect, dar teoria e teorie ...).

Multumesc frumos Smile
Sus
mac



Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 137




MesajTrimis: 05 Ian 2006 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Impartaseste cu noi ce ai facut pana acum, ca sa stim in ce stadiu esti.
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 05 Ian 2006 17:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In acest moment adun informatii. Ceea ce doream sa stiu era daca exista cineva pe forum care sa fi fost angrenat intr-un astfel de "proiect" . Din ceea ce am aflat (citit), am inteles care este succesiunea operatiilor ce trebuiesc efectuate, si cam in ce constau acestea, dar cel putin pentru prima faza a slefuirii, nu am gasit prea multe explicatii. De exemplu nu stiu nimic despre cum se slefuieste, cu miscari circulare sau o anumita combinatie de miscarii. Nu pot incepe daca nu am astfel de informatii.

Multumesc frumos
Sus
bakunin99
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2005
Mesaje: 330



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Ian 2006 18:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este ca oglinda principala cel putin, este mult prea importanta ca s-o manufacturezi. Mai bine cumperi o oglinda principala de calitate, nu cred ca e diferenta chiar asa de mare de pret.
_________________
Vizitati blogul meu <a href="http://www.snowunderstarlight.com">Snow under Starlight</a>
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 08 Ian 2006 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut! Poti sa te apuci sa-ti construiesti singur oglinda, nu zic nu. Dar e munca al naibii de migaloasa si poate fi de durata. Disc de sticla suficient de gros si de calitate e greu de gasit. Plus ca abrazivii potriviti nu sunt neaparat usor de gasit. daca nu ai mijloace de testare (cum ar fi un aparat foucault) atunci muncesti degeaba. Cel mai simplu e sa-ti cumperi o oglinda gata slefuita. Nu e foarte scumpa. De exemplu o oglinda cu diametrul de 114 si focala de 900 costa in jur de 50$ iar una de 150 cu focala de 1200 aproape 100$. Eu zic sa te mai gandesti la asta. Mai bine pui un ban de-o parte si mai ai putina rabdare. Si eu am vrut sa-mi fac oglinda acum vreo 10 ani, dar am lasat proiectul in aer si mi-am luat din USA una gata facuta.
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 08 Ian 2006 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am dat seama ca realizarea unei oglinzii principale e o munca migaloasa si care cere multa precizie, dar mi-am zis ca daca altii au reusit eu de ce nu as putea. Legat de preturile prezentate de alexconu: Imi poti spune te rog unde pot gasi o oglinda la pretul asta? (Eu am gasit oglinda de 114 mm la 150 euro. ) Da, la un astfel de pret imi permit si eu una. Sper sa aiba o calitate cel putin acceptabila pentru observatiile unui astronom incepator. Mi-ai putea recomanda un link, o adresa etc.?
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 08 Ian 2006 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Preturile astea le gasesti in SUA. Cei mai multi amatori romani si-au luat de la Orion telescopes (www.telescopes.com) Din pacate, acum orion nu mai are pe stoc oglinzi sub 200mm, dar ar trebui sa aduca. Mai sunt si alte site-uri care au optica buna prin usa. Cum cumperi? Ei bine, prin astronomi amatori de origine romna care acum sunt prin usa.
Sus
alexconu
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Mai 2005
Mesaje: 610



Localitate: Reine

MesajTrimis: 08 Ian 2006 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am amintit dupa ce am postat mesajul precedent. Da o tura pe la http://www.geocities.com/sarmvali/instrumente/ si vei afla destule despre instrumente, constructie, surse pentru materiale, etc.
Sus
sica
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Dec 2005
Mesaje: 55



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 10 Ian 2006 15:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi Alex! Am gasit pe net oglinzi la preturile de care vorbeai tu. Tot ce imi mai ramane de facut e sa gasesc pe cineva din State sa o cumpere Smile
Sus
Ovidiu Bufnila
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Sep 2004
Mesaje: 136



Localitate: Takla Makan

MesajTrimis: 03 Feb 2006 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Vreau sa-mi slefuiesc o oglinda
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca nu slefuiesti oglinda ci o valuresti. Cauti practic un val de fotoni care sa te ajute sa scrutezi Universul. Daca e asa cum spun, atunci cum e construit Universul tau?

ovidiu Bufnila
scriitor
consilier de imagine
http://www.wow-schools.net/Split_Shot/arch...tents.html

quote="sica"]Salutare!
Deoarece nu stau prea bine la capitolul resurse financiare (sunt student) m-am hotarat sa-mi construiesc singur un telescop, lucru ce nu mi se pare prea dificil. Am retineri insa in ce priveste slefuirea oglinzii principale. As dori sa stiu daca un neiinitiat ca mine are sanse sa faca o treaba de calitate, cu alte cuvinte cat de dificila e o astfel de activitate Confused . M-ar putea ajuta cineva in cazul in care a mai slefuit oglinzi?Apreciez orice sfat, idee, informatie (am strans cateva informatii referitoare la acest subiect, dar teoria e teorie ...).

Multumesc frumos Smile[/quote]
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Mar 2006 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu din ce cauza cei care stiu (si sunt cativa pe acest forum) nu spun. Sau poate banuiesc !? Oglinzile de telescop pot fi slefuite de mana omului! Chiar si de catre romani! In Timisoara lucrul asta se face de peste 20 de ani. Din pacate nu s-a mai publicat de mult o carte cu acest subiect in limba romana. Cauta o carte mai veche a lui Virgil Scurtu sau una de Matei Alexescu (Cerul, o carte deschisa) sau cauta pur si simplu pe internet. Ai nevoie de un disc de sticla (eventual doua), abraziv si rabdare. Astronomii amatori care vreau un instrument cu adevarat bun nu-si cumpara de la firme din America pentru ca te poti trezi cu o oglinda de barbierit si dupa aia poti sa te adresezi la "protectia consumatorului". Sfatul meu pentru studentii saraci interesati serios de astronomie este sa investeasca timp si bani (putini) in constructia de telescoape.
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 26 Iun 2006 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu este greu slefuirea unei oglinda. Eu personal nu am facut din cauza ca am avut obiective. Cindva am studiat teoria oglinzilor.
Pentru un incepator recomand ca prima data sa faca o glinda sferica la f' = 1500 mm si d = 100 mm. Cred ca la aceste dimensiunii nu trebuie parabolizat (scriu din amintirii).
Sticla trebuie sa fie fara bule ,fara tensiuni (inbatrinit)si nu trebuie sticla optica. De fapt orice sticla e buna.
Ar fi ideal o simpla masina - adica un ax vertical pe care se poate slefui oglinda pe o ciuperca de slefuit. Axul trebuie sa fe pe lagare si nu pe rulmentii!!! Cu o masina foarte repede se poate face o oglinda si iasa perfect. Anul trecut am vindut o masina speciala de slefuit (nu am avut unde sa tin).
Sint carti rominest de specialitate unde trateaza problema slefuirii lentilelor si oglinzilor.
Trebuie cautate in bibliotecii cartile in care scrie slefuirea manuala pentru amatorii (Alexescu de pilda).
Problema este de a procura diferite prafurii abrazive si de polisare.
Nu stiu daca se gasesc prafuri de slefuit la diferite dimensiunii.
Oglinda este cel mai ieftin telescop pentru amatorii, bine executat cu oculare bune are o imagine ff bun.
Problema aluminizari nu mai este problema ca sint multe firma care aparat special.
Cred ca mai revin la problema -trebuie sa restudiez putin problema ca am cam uitat.
PS. Cred ca in pivnita am niste sticle optice de 100 -120 mm speciale plan paralel fara tensiunii (inbatrinit).
Poate ca trimit la cineva daca este interesat sa faca o oglinda.
Cool
PS_2. La fabricii unde se fabrica piatre de polizorii se pote gasi prafuri de slefuit (carborun)la diferite finete. Tebuie incercat.
Mai greu este prafurii de polisare (oxid de aluminiu, oxid de fier si altele nu mai stiu).
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2258



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iun 2006 23:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok, sa zicem ca freci oglinda principala, dupa unde o aluminizezi? In tara fara 1 mil. de lei nu aluminizezi (si asta e cel mai ieftin pret). Afara daca trimiti la aluminizat fara 50$ nu gasesti, si asta in SUA ca in Europa iti iau astia si pielea de pe tine + posta, o sa te duca mai mult toate astea decat o oglinda noua. Daca vrei sa faci ceva ieftin, oglinda pana in 8" mai bine cumperi optica, daca vrei sa treci peste 8" poate o sa iesi mai ieftin, dar nu cred.
Tehnica de slefuit oglinzi sferice e usoara, dar de parabolizat e al naibii de greu si de controlat optic. Asa ca mai bine o lasi balta pentru inceput si iti cumperi, poate cu timpul o sa iti evaluezi mai bine resursele.
Numai bine!
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 27 Iun 2006 10:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sarpe a scris:
Ok, sa zicem ca freci oglinda principala, dupa unde o aluminizezi? In tara fara 1 mil. de lei nu aluminizezi (si asta e cel mai ieftin pret). Afara daca trimiti la aluminizat fara 50$ nu gasesti, si asta in SUA ca in Europa iti iau astia si pielea de pe tine + posta, o sa te duca mai mult toate astea decat o oglinda noua. Daca vrei sa faci ceva ieftin, oglinda pana in 8" mai bine cumperi optica, daca vrei sa treci peste 8" poate o sa iesi mai ieftin, dar nu cred.
Tehnica de slefuit oglinzi sferice e usoara, dar de parabolizat e al naibii de greu si de controlat optic. Asa ca mai bine o lasi balta pentru inceput si iti cumperi, poate cu timpul o sa iti evaluezi mai bine resursele.
Numai bine!


Trebuie ajutat omul care vrea sa faca ceva. E cel mai simplu sa zici ca nu merita. Multi amator in tara a facut oglinzi si au gasit modalitatea de a aluminiza.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Iun 2006 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea e daca-l mai intereseaza pe sica problema ca nu i-am mai vazut de mult postul. De prin ianuarie. Ar fi frumos daca cei care cer sfaturi ne-ar si spune ce au facut cu ele ca sa vedem cum evolueaza lucrurile.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 5
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact