Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m81_m82.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225573
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

cum se foloseste o montura ecuatoriala? Incepator


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tiberiugabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2007
Mesaje: 65



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Mar 2009 12:07 Download mesaj
Titlul subiectului: cum se foloseste o montura ecuatoriala? Incepator
Raspunde cu citat (quote)

Sal

Am cumparat un AstroMaster 130Eq recent. Sunt pasionat, dar incepator Very Happy Am stat o noapte intreaga in frig, fara sa pot gasi un obiect. Dupa stellarium aveam saturn, pleiadele si m31 la indemana, dar n-am reusit sa localizez nici unul.

Acum incerc sa inteleg cum se folosesc inelele cu gradatii RA/DEC. Ca sa nu mai caut de nebun. Orice sfat e binevenit.

Am inteles partea cu alinierea la steaua polara, dar de acolo m-am pierdut


o zi buna
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Mar 2009 14:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru icneput, daca vrei sa gasesti planetele mari si vizibile, foloeste ochiul si harta, cel mai bine. Cu gradatiile gasesti lucruri mai greu, zic eu, si le folosesti abia dupa ce ai o aliniere polara buna si un ceas sideral la indemana. Cel mai bine e sa aliniezi montura spre steaua polara cat de cat si apoi sa folosesti ochiul, harta si cautatorul instrumentului.
_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Mar 2009 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O metoda simpla este urmatoare. Te uiti pe un planetariu sau atlas, sa vezi ce RA si Dec are un obiect bine vizibil in seara care vine. Poti lua Sirius sau Capela ca referinte. Pui montura afara inainte, o aliniezi pe nord, slabesti suruburile de blocare a cercurilor gradate, pui telescopul pe obiectul ales, aduci cercurile gradate cu gradatia la valoarea cunoscuta de pe planetariu in dreptul reperului de pe montura, iar exact la ora data blochezi cu surubul. Trebuie sa faci chestia asta destul de repede pt RA intai, apoi Dec. E un pic dificil ca trebuie sa tii si telescopul pe tinta, sa potrivesti si cercul, dar avand in vedere precizia destul de relativa a acestor gradatii, o eroare de cateva minute sau minute de arc nu conteaza.

Acum poti sa gasesti orice obiect care e vizibil prin telescop, miscand montura din reglajele fine pana cand cercurile gradate iti arata valoarea RA si Dec a obiectului respectiv. Adica valoarea aia ajunge in dreptul reperului. Totul depinde insa de o buna orientare pe nord.

Atentie, daca din greseala ai miscat trepiedul, toata treaba treebuie refacuta. Daca ai lovit telescopul, dar trepiedul nu s-a miscat, e ok.

_________________
Dragos N
Sus
tiberiugabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2007
Mesaje: 65



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Mar 2009 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pt raspunsuri.

Am incercat sa le gasesc cu ochiul liber si apoi prin finderscope, din pacate nu am vazut nimic, cu stellarium-ul la indemana Sad. In fine.

La varianta cu ghidare dupa gradatiile inelelor m-am gandit apoi, sa-mi aliniez montura dupa Polaris si sa fixez steaua (Polaris) in obiectiv stiind coordonatele ei, apoi sa reglez inelul RA fiind singurul reglabil si sa fixez si pe DEC. Strang montura si ma rotesc pe RA/DEC pana la coordonale planetei sau a obiectului de observare. Ramane sa incerc asta la viitoarea observare.

o zi buna
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6463



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 16 Mar 2009 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa stii si care sunt limitele telescopului tau. In oras nu prea ai multe sanse la deep sky.

Incerca sa folosesti stele mai departate de polara, cum sunt cele doua pe care ti le-am recomandat.

Nu se misca cercul de Dec ? De ce? Ar trebui sa se poata regla si ala. Uitate mai bine la el poate e intepenit, si poti sa il deblochezi cumva.

_________________
Dragos N
Sus
tiberiugabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2007
Mesaje: 65



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Mar 2009 18:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inelul RA are un un surub de strangere, il slabesti si poti roti inelul in ce pozitie vrei fara sa se roteasca montura. La DEC e fixat in montura.

Deci, montura se roteste si pe RA si pe DEC, doar ca RA are inelul ajustabil si la DEC e fix. Nu prea inteleg de ce.
Sus
Roman Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2009
Mesaje: 62



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 16 Mar 2009 19:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

salut,
Si eu sunt un incepator si am un telescop exact ca si al tau. Aseara am iesit si eu putin la observatii si am vazut saturn foarte bine. Eu inca nu am reusit sa imi aliniez telescopul dupa steaua polara asa ca sunt numai ochii si urechi daca va scrie cineva si despre acest lucru. Eu pot sa iti spun doar cum fac eu ca sa gasesc corpurile ceresti care ma intereseaza. In primul rand folosesc ocularul de 10mm cu care a venit telescopul. Saturnul momentan am vazut ca este chiar sub constelatia Leu (am atasat si o poza cu pozitia sa astazi la ora 20). Observatiile le fac aproape din centrul orasului (deci cu destula poluare lumineasa insa am vazut bine saturn si constelatia leu cu ochiul liber). Dupa ce l-ai identificat incearca sa te uiti prin red dot finderul de la telescop si sa-l fixezi cat de cat in centrul finderului (daca te concentrezi putin ar trebui sa vezi saturn cel putin cu luminita rosie aprinsa). Dupa ce ai facut asta uita-te prin ocular si focuseaza imaginea. Mai departe, eu cel putin, misc telescopul din suruburile fine mai in stanga mai in dreapta, sus si jos pana cand gasesc respectivul obiect ceresc. Cand ai gasit saturnul de ex daca ai un ocular care mareste mai mult poti sa-l folosesti (eu folosesc unul de 3.2 mm deci obtin o marire de 200x si se vede foarte frumos). Sper sa te ajute cumva si metoda mea mai neconventionala Smile.
Toate cele bune,
Emil



photo (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  44.59 kb
 Vizualizat:  de 7533 ori

photo (1).jpg


Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 16 Mar 2009 19:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu ce program e facuta poza ? Very Happy
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Roman Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2009
Mesaje: 62



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 16 Mar 2009 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,
Programul se numeste Star Walk, numai ca eu il am pe telefon si nu stiu daca exista si varianta pentru PC. Pacat, ca e foarte folositor (cel putin pentru un incepator ca si mine) deoarece are si descrierea fiecarei stele, nebuloase, galaxii..etc... si mimeaza perfect realitatea (adica daca e luna plina, sau daca e in primul patrar, al 2-lea s.a.m.d. exact asa o arata si programul).
Sus
horea_florin
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Iul 2008
Mesaje: 390



Localitate: oradea

MesajTrimis: 16 Mar 2009 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Roman...acest program merge pe orice telefon?daca da zimi si mie te rog de unde ai facut rost de el.Stima!
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Mar 2009 21:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Star Walk este un program pentru iPhone. Sorry!

http://www.astronomy2009.org/resources/products/starwalk/
Sus
Oliver Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iul 2008
Mesaje: 1616

Motto: Inima are ratiunile ei pe care ratiunea nu le cunoaste.

Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Mar 2009 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai un telefon cu Windows Mobile:

http://vitotechnology.com/astronavigator.html
Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 18 Mar 2009 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a explicat foarte bine cum să folosești montura, însă dacă vrei sa afli mai multe, poți citi aici:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=2905 .
Sus
tiberiugabriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2007
Mesaje: 65



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Mar 2009 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles cum sa o folosesc, am o mare dilema... se pare ca aici pe forum nu este prea utilizata aceasta metoda de ghidare, de fapt majoritatea m-au incurajat sa folosesc metoda ochiului liber in detrimentul acestei metode.

Imi pun problema observatiilor unor obiecte indepartate si putin vizibile cu ochiul liber si mai greu de localizat. Nu toate observatiile se rezuma la venus, jupiter si saturn.

E adevarat ca montura care o detin eu CG3 e relativ banala, nu ofera o precizie a gradatiilor, ma tem ca si cu o aliniere bun la steaua polara si cu 1 grad defazat tot nu o sa tintesti obicetul cautat.

Oricum va multumesc pt raspunsuri.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 19 Mar 2009 12:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tiberiugabriel a scris:
Imi pun problema observatiilor unor obiecte indepartate si putin vizibile cu ochiul liber si mai greu de localizat. Nu toate observatiile se rezuma la venus, jupiter si saturn.

Dar cei cu dobsonuri cum crezi ca gasesc obiectele ?

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact