Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn_Capture_04_04_2011_22_52_28_C1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225587
Numar de utilizatori inregistrati: 2849
Cel mai nou utilizator inregistrat: donald_j
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebari din partea unui incepator


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Roman Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2009
Mesaje: 62



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 24 Feb 2009 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebari din partea unui incepator
Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor si in primul rand as vrea sa va multumesc pentru tot ceea ce scrieti pe forum. Pentru mine cel putin acest site este o mina de aur, deoarece am gasit aproape toate informatiile de care am nevoie.
Sunt pasionat de mult de astronomie insa doar acum 3 saptamani mi-am cumparat primul telescop si anume un Celestron Astromaster 130EQ. Din pacate vremea nu a tinut cu mine si nu am avut decat 2 nopti cu cer partial senin de cand am achizitionat telescopul.
Rugamintea mea este daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi si informatii:

1. Telescopul meu are un dispozitiv de vizare rapida (incercuit in foto atasata) cu care ma descurc destul de greu. Nu prea reusesc sa incadrez in el corpurile ceresti pe care as dori sa le observ deoarece cand aprind ledul rosu care ma ajuta la vizare nu mai vad nimic in afara acestuia Sad. Intrebarea mea este: Exista un alt dispozitiv sau o alta modalitate de vizare, care sa fie mai usor de folosit sau ma voi obisnui cu timpul? (scuzati intrebarea, poate e ceva banal, insa eu sunt topograf si daca gresesc se poate sa fie din cauza ca m-am obisnuit cu aparetele pe care le folosesc in topografie)

2. Pentru nebuloase am nevoie de filtre colorate? va intreb deoarece cred (sper!) ca in aceasta seara am vazut nebuloasa orion, insa in jurul stelelor din nebuloasa parca era o ceata albicioasa. Probabil ca e normal deoarece noi vedem lumina alba nu?, insa nu stiu de ce as avea nevoie pentru a vedea nebuloasele asa cum sunt in fotografiile de la rubrica astro-foto.

Va multumesc frumos!



AM130EQ.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  17.89 kb
 Vizualizat:  de 6980 ori

AM130EQ.jpg


Sus
Cristian Monea
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2008
Mesaje: 544



Localitate: Pitești

MesajTrimis: 24 Feb 2009 23:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acest dispozitiv de vizare îl mai poți găsi cu denumirea Red Dot Finder, sau în românește, Căutător cu led roșu. Mai există și alt dispozitiv, anume o lunetă căutătoare, care diferă de primul prin faptul că în locul unui punct roșu are un reticul negru cu ajutorul căruia găsești obiectele cerești. Aceasta se montează pe telescop asemănător căutătorului cu led roșu, ca în fotografie: http://www.astroshop.de/images/thb_300/005/013.jpg .

Nu știu însă dacă se poate monta la telescopul tău, din câte observ din fotografia din mesaj (sunt începător și încă mai învăț despre telescoape Very Happy , și nu îți pot vorbi decât despre ce am văzut la propriul meu telescop, un Skywatcher Newton 130/900 EQ2, cu lunetă căutătoare). În orice caz, o să te obișnuiești, în timp, să găsești obiecte cerești folosind orice fel de căutător, nefiind ușor la început.

Desigur că toate tipurile de căutătoare au avantajele si dezavantajele lor. Acestea le poți găsi la adresa http://www.themcdonalds.net/~themcdo/richa...ut_Finders .

Filtrele colorate știu că sunt folosite mai ales de către pasionații de astrofotografie, pentru creșterea contrastelor. Pentru observații simple nu ai nevoie. În cazul nebuloasei din Orion, mai mult decât o "pată cețoasă" nu o să vezi cu telescopul tău, dar și pentru că ochiul uman nu poate aduna lumină, precum un sistem optic ca telescopul.

Fotografiile de la rubrica Astrophoto sunt realizate folosind aparte fotografice cu timp de expunere reglabil. Să te uiți, din curiozitate, în mesajele din acea rubrică și ai să găsești scrise specificații, precum "3x300sec". Asta înseamnă 3 expuneri totalizând 15 minute, timp în care aparatul fotografic captează lumina de la obiectele cerești pentru a realiza fotografii care, de multe ori, mai sunt și prelucrate, ulterior, pe calculator.

Pentru a vedea nebuloasele așa cum sunt în fotografiile de la rubrica Astrophoto, ai nevoie de un telescop mai bun, o montură ecuatorială motorizată, un aparat fotografic cu timp de expunere reglabil, și, desigur, cunoștințe despre astrofotografie.
Sus
cassiopeialt
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Feb 2009
Mesaje: 18

Motto: a exista inseamna a cunoaste

Localitate: Petrosani

MesajTrimis: 25 Feb 2009 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare! Iti inteleg dezamagirea. Eu inainte sa-mi iau talescopul un 150/750 m-am uitat pe net sa inteleg ce voi putea vedea cu. Internetul e plin cu mesaje de genul "incepatorii vor fi profund dezamagiti" datorita pozelor care apar pe net sau in revista si care nu reprezinta ceea ce poate vedea ochiul uman in realitate
Prin telescopul meu nebuloasa din orion se vede la fel, un nor alb in jurul unui punct luminos. In culori asa ca in fotografii nu vei vedea niciodata prin observatii vizuale. Eventual vei vedea ceata aceea mai luminoasa, cu un telescop cu o oglinda de diametrul mai mare. O oglinda mai mare aduna mai multa lumina. Iar pentru astrofoto iti trebuiesc multi multi euro.
Pentru inceput poti ramane placut surprins de modul in care se vede venus in aceasta perioada sau daca poti incearca sa te uiti si la cometa Lulin ce se poate vedea dupa ora 3. Numai bine

Cer senin!

_________________
cassio
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Feb 2009 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cometa Lulin se poate vedea dupa ora 10. Nebuloasa din Orion nu e chiar un nor alb, mai are si ceva detalii prin ea. Nu e chiar in jurul unui punct luminos, sunt mai multe stele prin ea.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
mihail iulian
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Ian 2009
Mesaje: 67

Motto: Ave Caesar ! morituri te salutam !

Localitate: iasi

MesajTrimis: 25 Feb 2009 11:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze daca intrebarea nu ar trebui sa fie aici.
Daca fixez cautatorul pe un reper nu acelasi lucru vad si prin telescop.cautatorul meu fiind ca o luneta.Si invers.Cum reglez cautatorul ca sa vad acelasi lucru ? Multumesc.
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2009 13:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cassiopeialt a scris:
Salutare! Iti inteleg dezamagirea. Eu inainte sa-mi iau talescopul un 150/750 m-am uitat pe net sa inteleg ce voi putea vedea cu. Internetul e plin cu mesaje de genul "incepatorii vor fi profund dezamagiti" datorita pozelor care apar pe net sau in revista si care nu reprezinta ceea ce poate vedea ochiul uman in realitate
Prin telescopul meu nebuloasa din orion se vede la fel, un nor alb in jurul unui punct luminos. In culori asa ca in fotografii nu vei vedea niciodata prin observatii vizuale. Eventual vei vedea ceata aceea mai luminoasa, cu un telescop cu o oglinda de diametrul mai mare. O oglinda mai mare aduna mai multa lumina. Iar pentru astrofoto iti trebuiesc multi multi euro.
Pentru inceput poti ramane placut surprins de modul in care se vede venus in aceasta perioada sau daca poti incearca sa te uiti si la cometa Lulin ce se poate vedea dupa ora 3. Numai bine

Cer senin!


Nu inteleg de ce nu poti vedea mai multe detalii cu telescopul tau de 15 mm.

Pana si printr-o luneta de 60 mm tot se poate vedea mai mult decat un nor alb si o stea !

Asa ca si prin cel de 130 mm al lui Emil trebuie sa se poata.

Baieti, colimati-va si voi telescoapele Very Happy

In al 2-lea rand, trebuie sa fiti siguri ca ati pus telescopul pe nebulasa Laughing

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2009 13:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mihail iulian a scris:
Imi cer scuze daca intrebarea nu ar trebui sa fie aici.
Daca fixez cautatorul pe un reper nu acelasi lucru vad si prin telescop.cautatorul meu fiind ca o luneta.Si invers.Cum reglez cautatorul ca sa vad acelasi lucru ? Multumesc.


Incearca in felul urmator:

Aliniaza cautatorul cu telescopul din ochi, mai intai (adica sa fie cat de cat paralel cu tubul telescopului).

Indreapta telescopul catre steaua Polara (caut-o cu... cautatorul Very Happy ).

Treci apoi la ocularul telescopului (probabil ca Polara nu va fi in camp dar pe undeva pe aproape). Foloseste ocularul care iti da cea mai mica putere astfel incat sa poti gasi o configuratie de stele, vizibila si in cautator, de unde sa poti ajunge la Polara.

In momentul in care ai Polara in centrul campului telescopului, fara sa misti telescopul, incearca sa pozitionezi (centrezi) cautatorul tot pe steaua Polara (lucrul asta se face in functie de ce sistem de prindere are cautatorul pe telescop; daca, de exemplu, ai inele cu 3 suruburi, incearca sa strangi/destrangi pe rand cate unul din suruburi - daca vezi ca steaua nu o ia in directia buna, foloseste alt surub din cele 3).

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)


Ultima modificare efectuata de catre Laurentiu la 25 Feb 2009 13:40, modificat de 1 data in total
Sus
astrodog
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Noi 2007
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Feb 2009 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alinierea finderului este mai usor de facut ziua pe o tinta terestra iar procedura oarecum inversa decat cea de mai sus.
Iata pasii indicati de Vixen pentru aceasta operatie:
1. pune un ocular cu focala mare in portocularul telescopului (ex:25-32 mm).
2. vizeaza cu telescopul un obiect indepartat (>1km) si centreaza-l in campul vizual al ocularului.
3. adu din cele trei suruburi de reglaj al suportului finder obiectul vizat in centrul reticulului.
Alinierea este gata Smile
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 25 Feb 2009 18:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu as zice ca aliniera e mai bine de facut noaptea, pentru ca incerci sa pui cat mai exact pe un punct, nu pe un obiect mai mare. Si oricum, cu timpul, din diferite motive, isi va pierde alinierea. Poate chiar de la zi la noapte. Il aliniez ziua si pana bagi telescopul in casa, cine stie cum atingi cautatorul. Asa ca mai bine noaptea. Nu neaparat pe steaua polara, ci pe orice stea mai stralucitoare.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Feb 2009 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ziceam de steaua Polara pentru ca aceasta sta pe loc Very Happy

Si metoda prezentata de astrodog este cat se poate de buna (ba cchiar mai simpla).

Evident, cautatorul va trebui sa-l aliniezi de fiecare data cand scoti telescopul "la aer".

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Roman Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Feb 2009
Mesaje: 62



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 25 Feb 2009 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Cred ca o sa ma obisnuiesc cu timpul cu acest cautator red dot finder. Am mai incercat si astazi si parca e putin mai usor ca ieri Smile deoarece acum incerc sa focusez mai intai pe stele cu luminozitate mare si in functie de acestea reusesc sa gasesc mai repede ceea ce caut.
Cu timpul voi incerca sa acumulez cat mai multa experienta si pe urma voi trece si eu la astrofoto ca sa vad nebuloasele colorate, oricum mi se pare un lucru extraordinar si asa ca pot sa vad lucruri atat de frumoase.
O noapte buna tuturor si cer senin.
Sus
cassiopeialt
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Feb 2009
Mesaje: 18

Motto: a exista inseamna a cunoaste

Localitate: Petrosani

MesajTrimis: 26 Feb 2009 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In legatura cu ce pot vedea prin telescop newton de 150/750 cu mentiunea ca asa se vede dint-un loc cu poluare luminoasa destul de mare. Nu e o fotografie a mea dar e ceva ce seamana foarte bine cu ce vad cu ochiul liber prin telescop la o marire de 75x. Daca ar trebui sa vad mai mult de atat inseamna ca intr-adevar ceva nu e in regula.


orion nebula M 42.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  8.83 kb
 Vizualizat:  de 6657 ori

orion nebula M 42.jpg



_________________
cassio
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 26 Feb 2009 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cassiopeialt a scris:
asa se vede dint-un loc cu poluare luminoasa destul de mare.


Aici e buba.

Incearca sa iesi din oras cu telescopul (undeva la tara, daca se poate in locuri fara iluminat public).

Eu zic ca daca instrumentul tau e bine colimat (si nu ai avut ghinion ca opticianul chinez sa greseasca monumental Sad ) dintr-un loc fara poluare luminoasa vei vedea mai mult.

Nu va faceti iluzii, insa, cu privire la culori in nebuloase, galaxii etc.

Ochiul adaptat la intuneric nu percepe prea bine culorile. Pentru asta e nevoie de obiecte foarte luminoase (sau telescoape cu aperturi foarte mari) astfel incat sa fie active celulele de pe retina care "se ocupa" cu vederea diurna (de zi) - si care pot distinge culori.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
eddeph
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mar 2009
Mesaje: 15



Localitate: Roman

MesajTrimis: 17 Mar 2009 18:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ca sa nu deschid alt topic : care este diferenta intre un telescob newtonian si unul dobson ?
Sus
Laurentiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Apr 2005
Mesaje: 2536

Motto: Apparently, besides the anti-matter and dark matter the scientists have recently discovered also the "doesn't-matter"; however this new discovery has no influence on the known universe, whatsoever

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Mar 2009 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Telescopul Dobsonian este, din punct de vedere al configuratiei optice, un Newtonian.

I se spune Dobsonian din cauza monturii stil "afet de tun" (alt-azimutala) pe care e montat tubul optic. Acest tip de montura fost promovat de astronomul amator american John Dobson datorita simplitatii ei constructive si usurintei cu care poate fi folosita.

_________________
Laurentiu
.............................
"Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one." (Albert Einstein)
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact