Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_0503_11a_final.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225682
Numar de utilizatori inregistrati: 2850
Cel mai nou utilizator inregistrat: Cosmin Batica
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Montura Alt-Azimut


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 18 Oct 2008 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului: Montura Alt-Azimut
Raspunde cu citat (quote)

As dori o montura azimutala, usor de transportat, ieftina si care sa poata suporta cca 10 kg.
Puteti sa imi recomandati asa ceva?

Va multumesc.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4018



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 18 Oct 2008 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar putea fi o varianta: http://instrumenteoptice.ro/produs_i.php?cod=SkyView%20AZ , dar nu stiu daca poate fi considerata si ieftina...
Sus
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 18 Oct 2008 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Marius.
Arata bine intr-adevar. Insa e cam scumpa. Ieftin pentru mine insemna o suma pana la 200-250 euro.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Oct 2008 09:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Treci la traforaj Smile si tamplarie Very Happy
Sus
mcuzic2002
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Ian 2007
Mesaje: 436

Motto: -

Localitate: Sibiu

MesajTrimis: 19 Oct 2008 11:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://dynapod.com/dyna-dc100.html

http://dynapod.com/dc100.pdf

Traforaj,tamplarie si citeva ore de munca Very Happy
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4018



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 19 Oct 2008 14:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar mai fi montura GiRo care s-ar incadra in suma pe care-ai specificat-o, dar fara trepied...
http://www.hoo-germany.de/produkt.php?prd=109
http://www.telescope-service.com/mounts/st...roduktinfo

GiRo Mini este varianta care sustine pana la 8-9 kg:
http://www.hoo-germany.de/produkt.php?prd=143
http://www.telescope-service.com/mounts/st...l#GiroMini (este dat un pret si pentru trepied inclus)
Sus
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 19 Oct 2008 19:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de link-uri Marius. Capetele Giro sunt prea scumpe - zic eu. Cea mai "interesanta" (dpdv financiar) pare sa fie Giro Mini. Dar pana la urma acolo sunt 2 lagare cu 2 suruburi pentru frictiune - din cate pricep eu. Mi se pare cam mult 169 euro pentru asa ceva. Poate ca gresesc.

Poate ca Doru si mcuzic2002 au dreptate.
Mcuzic2002 multumesc. Din al 2-lea link am inteles complet cum functioneaza montura Dyna Cradle. Chestia e ca tabla aceea e cam subtirica si "aripile" cam lungi. Daca telescopul e mai greu poate ca vor avea vibratii sau chiar deplasari mai mari laterale (ca un mecanism paralelogram). Si surubelele acelea de frictiune sunt cam micute.
Dar sigur ca se pot pune table mai groase si suruburi mai mari.
Un semn de intrebare ar fi: ce te faci daca iti iei un instrument mai gros? Ar trebui de la inceput dimensionate atat furca cat si "leaganul" la latimea maxima ...

Sugestiile lui Marius m-au ajutat sa-mi dau seama ca m-ar atrage mai mult un cap cu 2 axe: pare mai simplu de manufacturat decat o furca si ocupa mai putin spatiu.

In cazul "traforaj si tamplarie" problema cea mai mare imi pare ca este aceea a trepiedului. Un trepied bun nu e chiar simplu de facut. Am mai incercat eu odata sa fac un trepied si a iesit cam monstruos.

Daca as gasi sa cumpar un trepied solid (sa tina cu succes 12-14 kg - adica capul monturii si instrumentele), dar totusi portabil si care sa nu coste mai mult de 100 euro, cred ca as putea face eu montura fie ea furca sau cap cu 2 axe perpendiculare.

Cunoasteti un astfel de trepied?
Marius - stii cumva ceva de trepiedul de la montura Giro Mini? (care pare sa coste 100 euro)
"TS XT Tripod For Giro Mini" - zice in pagina "telescope service" ca are 2.3 kg. Mi se pare cam usor. Si in plus chestia "suspecta" e ca la tripod zice ca poate sustine telescoape de cca 5kg, insa in tabelul de preturi de mai jos - la montura Mini cu acest tripod se vorbeste de 9kg (?!?) Adica ce conteaza ca montura tine 9 kg daca are "picioarele" slabute?
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 4018



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 19 Oct 2008 20:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu stiu mai mult decat scrie pe pagina de la Telescope-Service...

Dar poate te vor mai lamuri alti utilizatori care-au lucrat efectiv cu astfel de configuratii. Sper sa gasesti vreo solutie care sa se-ncadreze in bugetul pe care ti l-ai propus.
Sus
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 19 Oct 2008 21:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trebuie totusi sa rectific ceva la monturile acelea Giro. Suruburile alea nu pot sa fie de frictiune. M-am gandit ca un surub nu poate sa regleze fin prin contactul cu un cilindru. Alea cred ca sunt suruburi de blocare.
Probabil ca frictiunea e "scoasa" din finetea prelucrarii lagarelor.

M-am gandit ca as putea sa fac un lagar cu frictiune reglabila con pe con. Conul care se roteste s-ar putea strange cu o piulita si eventual un arc.
Ce parere aveti? Ar merge asa ceva? Am facut un fel de schita - nu are pretentie de desen tehnic, dar cred ca se poate intelege macar ideea.



schita.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  45.45 kb
 Vizualizat:  de 11404 ori

schita.jpg


Sus
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 19 Oct 2008 21:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar oricum voi avea nevoie de un trepied, deci revin cu intrebarea:
un trepied solid (pentru 12-14kg) si portabil, la cca 100 euro (sau cat mai putin Smile ) ???
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Oct 2008 07:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mie unul o montura azimutala de tip german mi se pare o prostie. Montarea laterala asimetrica duce la probleme de echilibru mecanic. Mult mai buna mi se pare montarea in furca.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5566

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2008 09:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Mie unul o montura azimutala de tip german mi se pare o prostie.


Sunt de acord.
Prostia poate fi insa remediata lucrand cu doua instrumente pentru monturile care permit sau cu tija si contragreutate pentru celelalte.
Dezavantajul ar fi cresterea considerabila a greutatii per ansamblu.
Sus
Suriel
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Oct 2008
Mesaje: 12



Localitate: Bacau

MesajTrimis: 20 Oct 2008 09:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da. Exact la asta ma gandeam si eu. O contragreutate compenseaza momentul produs de greutatea excentrica. Se poate prelungi destul de usor axul "altitudinii".
Si daca se foloseste legea parghiilor, cresterea totala de greutate poate fi redusa.
De exemplu:un instrument de vreo 8 kg si diametru de 18 cm, cred ca se poate plasa astfel ca centrul de masa sa fie la 9+5=14 cm fata de axa monturii.
O greutate avand sa zicem 3 kg daca e pusa la 37-40 cm pe partea cealalta, va echilibra momentul dat de greutatea instrumentului. Deci se ajunge la 11 kg.

Insa nu cred ca e nevoie sa fie perfect echilibrat ansamblul. Depinde mult de trepied. Sa nu se rastoarne, sau daca picioarele sunt mai elastice sa nu vibreze. Capul monturii probabil ca suporta usor astfel de solicitari daca e dimensionat mai robust. Deci poate ca pot fi folosite contragreutati mai mici sau distante mai mici.

Avantajul e ca o montura de genul acesta ocupa mai putin loc decat o furca si poate ca e mai portabila.

Dar pana la la urma, fie furca fie montura de tipul asta, revin la trepied.
Ma ajuta cineva si cu niste sfaturi despre un trepied bun?
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9083

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Oct 2008 19:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abordarea ''geometricista'' este prin definitie sortita esecului;rulmenti,conuri,arcuri,suruburi etc.Insasi definitia ajustajului alunecator include sine-qua non conditia jocului,fara de care ajustajul nu poate asigura mobilitatea.Oricat de precis se va asigura prelucrarea si montajul,existenta acelui joc compromite stabilitatea de la un anumit nivel ''in jos''.Exista o singura clasa de monturi care asigura jocuri ''zero'' si anume cele cu cuple cinematice.O asemenea montura ,foarte folosita ,este montura Dobson ,chiar daca principiul nu este inteles si nici respectat pe deplin in multe cazuri.Care montura Dobson este insa potrivita pentru dimensiuni relativ mari ale instrumentelor,sa zicem reflectoare de la 100mm diametru in sus.A doua montura care foloseste cuple cinematice, si care asigura prin natura ei jocul ''zero'' ,este montura propusa de Couder si apoi popularizata de catre Texereau.Acest tip de montura a fost gandita de la inceput pentru a fi folosita pe trepied si cred ca aceasta este mai potivita cerintelor lui Suriel.Montura Couder ,este foarte raspandita in lumea franceza si ,precum in cazul monturii Dobson,succesul i se datoreaza calitatilor intrinsece si nu copierii orbesti ale unor modele ,dupa cum acuza unii.Sper ca am fost clar.Mircea
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 20 Oct 2008 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu prea Sad Trebuia sa faci poza sau sa dai si tu o trimitere.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact