Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Q2_-_Machholz.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225293
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Incepator


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
daedralord
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iul 2008
Mesaje: 29



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Iul 2008 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului: Incepator
Raspunde cu citat (quote)

Dragi forumisti,
In urmatoarele zile imi voi primi telescopul Telescop Newton SkyWatcher 150/1200 EQ3 (cadou de ziua mea). Din cate am inteles pot sa fac si poze cu el. Doresc sa intreb daca de exemplu , fixez telescopul spre o nebula si setez aparatul photo sa aibe un timp de expunere de 45 de minute, voi vedea ceva? Am sa pot sa fac ceva cu acest telescop in afara sa mah uit la planete, sateliti etc? Daca puteti sa ma ajutati cu aceasta problema va raman dator.

Daniel
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 16 Iul 2008 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Daniel!
Bine ai venit pe forum in primul rand!

Teoretic poti sa faci poze insa practic nu prea; ii las pe cei avizati sa ti explice ce si cum. Cu 150mm vezi nu numai planete/luna ci si multe DSO-uri, depinzand totusi foarte mult de locul din care observi.

Clear skies!
Ovidiu
Sus
daedralord
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iul 2008
Mesaje: 29



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 16 Iul 2008 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CE e un DSO? :">
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 16 Iul 2008 20:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deep-Sky Object
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Cristi M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iun 2007
Mesaje: 273



Localitate: Bologna, Italy

MesajTrimis: 16 Iul 2008 20:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DSO = Deep Space Objects
- nebuloase, galaxii, etc. http://www.solarviews.com/eng/ds.htm
Sus
Serban
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Feb 2008
Mesaje: 144



Localitate: deva

MesajTrimis: 16 Iul 2008 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

recunoascand lipsa mea de experienta in astro-foto, pot totusi sa iti spun ca o fotografie cu timp de expunere de 45 de minute are nevoie de o montura mult mai solida decat cea care vine cu telescopul tau ( si mult mai scumpa) plus de motoare de ghidaj extrem de precise. Este foarte scump, literalmente, sa faci asemenea fotografii...
Sus
daedralord
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iul 2008
Mesaje: 29



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iul 2008 10:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

si atunci cum pot sa ma uit la un DSO fara timp de expunere?( fiti gentili sunt chiar nou in domeniul acesta)
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 17 Iul 2008 10:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daedralord a scris:
si atunci cum pot sa ma uit la un DSO fara timp de expunere?( fiti gentili sunt chiar nou in domeniul acesta)


Prima oara ai vorbit de astro fotografie. De uitat, te uiti pur si simplu in sensul ca localizezi DSO-ul, pui geana pe ocular si te uiti.....
Sus
daedralord
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iul 2008
Mesaje: 29



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iul 2008 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi de informatie. Am crezut ca cu un telescop asa ieftin nu o sa pot sa vad decatluna si planete si nicidecum nebuloase si galaxii.
Sus
Ovidiu M.
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Sep 2007
Mesaje: 1289

Motto: "The best light pollution filter is gasoline--you put it in your car and drive to darker skies."

Localitate: Buzau

MesajTrimis: 17 Iul 2008 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daedralord a scris:
Mersi de informatie. Am crezut ca cu un telescop asa ieftin nu o sa pot sa vad decatluna si planete si nicidecum nebuloase si galaxii.


Depinde de unde observi foarte mult. Din oras nu o sa vezi decat cele mai stralucitoare DSO-uri printre care mai usor de observat fiind clusterii de stele si unele nebuloase mai stralucitoare iar galaxii mai putin pentru ca luminozitatea de suprafata foarte scazuta. In schimb daca mergi undeva la tara unde cerurile sunt foarte negre fara poluare luminoasa o sa vezi cam tot ce vrea inimioara ta. Wink


Ovidiu
Sus
shrewie
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Iul 2008
Mesaje: 24



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iul 2008 12:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recomandabil ar fi sa inveti si constelatiile si anumite grupari de stele, pentru asta ar fi bun un binoclu gen 7x50 si o harta a cerului. Fara sa stii exact unde te uiti o sa sari peste multe obiecte deep sky, si aici ma gandesc in special la unele galaxii care sunt acolo dar nu-ti sar in ochi la prima scanare.

Se pot vedea si din oras multe galaxii, daca stii unde sunt si prinzi o noapte buna. Restul categoriilor de dso se vor vedea destul de bine. Important e sa stii sa le gasesti si la ce sa te astepti sa vezi in conditiile date (apertura telescopului + conditia cerului).
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 17 Iul 2008 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,
recomandarea privind invatatul stelelor este una de bun simt, nu ai cum sa localizezi dso-uri daca nu ai elemente de reper, adica stele dupa care sa te orientezi. De asemenea poti utiliza pentru acest lucru planetarii software gen Stellarium pentru a te obisnui cu cerul, dar pentru acest lucru trebuie sa ai un laptop la dispozitie. Poti de asemenea utiliza harti tiparite care te pot ajuta in acest sens.
Referitor la astrofotografie recomand acest pas (daca acest pas include astrofotografia dso-urilor) sa o lasi pentru mai tarziu cand ai suficienta experienta pentru a putea rezolva problemele inerente care apar in acest caz si aici ma refer la balansarea telescopului (care trebuie facuta oricum pentru a evita uzarea excesiva si fara rost a angrenajelor si pentru un mers mai fin al monturii), sa intelegi ce inseamna PE si PEC adica periodic error si periodic error correction, sa poti sa faci un ghidaj manual (cu ajutorul unui ocular cu scala sau cruce) sau eventual un ghidaj computerizat utilizand o camera web sau similara.
Personal recomand invatarea cerului iar apoi utilizarea unui webcam cu un barlow de 2 sau 3x pentru imagini planetare. Planetele iti ofera avantajul unei luminozitati ridicate deci pe de o parte probleme mai mici de rezolvat ca in cazul dso-urilor. Trebuie sa constientizezi faptul ca dso-urile sunt de multe ori vizibile ca o pata de lumina nestructurata iar aici ma refer la cele cu o magnitudine medie. Daca vrei nebuloase and company orienteazate catre cele cu luminozitate ridicata cum ar fi Nebuloasa din Orion (vizibila iarna) dar te poti orienta catre roiuri stelale globulare, M13 de exemplu, sau deschise.
Atat deschiderea telescopului cat si distanta focala iti vor permite fotografierea DSO insa trebuie sa acorzi mare atentie la montura pe care trebuie sa o “inveti” pe de rost, cum se comporta, sa ii cunosti punctele slabe (in special) dar si punctele tari. De asemenea trebuie sa inveti sa faci o punere corecta in pol pentru a putea gasi obiectele pe baza de coordonate (iar aici trebuie sa citesti manual monturii din scoarta in scoarta pentru a fi capabil sa utilizezi cercurile gradate). Punerea corecta in pol este de importanta cruciala pentru astrofotografie deoarece numai astfel vei fi capabil sa faci astrofotografie. De asemenea trebuie sa stapanesti punerea in pol prin metoda driftului pentru a slefui punerea in pol adica de a pune perfect montura in pol (sau aproape perfect – aici avantajos ar fi montarea stationara deoarece punerea in pol ramane, daca demontezi telescopul la terminarea sesiunii de observatie va trebui din nou sa il pui in pol).
Nu vreau sa te sperii insa tin sa te avertizez ca astrofotografia nu este doar pusul unei camere pe telescop si gata (ceea ce cred eu deja banuiesti). Pentru inceput, pana stapanesti telescopul, poti face astrofotografie chiar si de pe un stativ fotografic cu expuneri scurte pentru ca stelele sa nu devina dare de lumine (sunt frumoase si astea) iar apoi faci stackare. Poate astfel iti faci idee care sunt greutatile care apar.
Sper sa te ajute cu ceva

Numai bine
Emil
Sus
daedralord
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iul 2008
Mesaje: 29



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Iul 2008 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

da m-am cam prin ca nu e asa de usor cum banuiam. Chestia asta cu suportul imi da de cap, dar cand vine telescopul + manual o sa-mi dau seama(sper). Am deja stelarium si shtiu anumit constalatii de cand eram mic. Cred ca am sa incep gradual cu the basics. Inca nu shtiu de ce EQ2 e mai bun decat EQ3 s.a.m.d., deci mai e timp. Embarassed Embarassed
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iul 2008 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sori ca vraituiesc pe aceasta tema dar pentru category de object numite in inglish ''star cluster'' exista termenul romanesc ''roi stelar''.evribodi stie inglish.scuze , nu vreau sa fiu taf,nu sunt nazi si nici in vctudor party,bat....mircea
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 17 Iul 2008 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daedralord a scris:
da m-am cam prin ca nu e asa de usor cum banuiam. Chestia asta cu suportul imi da de cap, dar cand vine telescopul + manual o sa-mi dau seama(sper). Am deja stelarium si shtiu anumit constalatii de cand eram mic. Cred ca am sa incep gradual cu the basics. Inca nu shtiu de ce EQ2 e mai bun decat EQ3 s.a.m.d., deci mai e timp. Embarassed Embarassed


Aici poate este undeva o greseala, dar montura EQ2 nu este mai buna ca montura EQ3-2.
Totusi montura EQ3-2 cu telescopul Newton 150/1200 (?) este deja foarte marginala, ce inseamna ca vizual telescopul o sa vibreze cam bine cand il atingi a pune focusul pe obiect si fotografic ar merge numai dupa ce astepti cateva secunde sa dai expunerea (max. poze lunare).

Insa poze cu expuneri lungi pentru DSO nu este posibil. Aici din douo lucruri.
1. o montura fara motor nu da cam multa posibilitate a face poze astronomice.
2. O montura motorizata slaba, tot nu.
Asta inseamna ca o montura trebue sa fie destul de stabila, bine pozitionata, afirmata cu o electronica fina unde este posibil a putea corecta foarte sensibil si cu un treipied durabil.

Asa ca l ainceput telescopul care vine o sa dea foarte multa bucurie si cu el o sa se prinde primele experientii personale. Restul o sa creasca cu timpul.

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact