Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
P2040114.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225293
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Upgrade-uri la newtoniene


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Iul 2022 07:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Upgrade-uri la newtoniene
Raspunde cu citat (quote)

Un film din Brazilia (merge treducerea automata) despre upgrade-uri la Newton. Unele sunt foarte simple, altele costa. Dar in general sunt bune.

https://youtu.be/sBUAFh1AK7A

_________________
Dragos N
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 07 Iul 2022 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant filmuletul.
Am sa preiau si eu cateva idei de acolo: pe cea cu suportul spider pentru oglinda secundara, diafragma pentru oglinda principala (ma tot gandesc cum sa o fac astfel incat sa reduca cat mai putin apertura; poate sunt mai buni niste suporti minimali, parca Erwin ii prezentase asa ceva, sper sa nu gresesc), acoperirea cu banda adeziva a capetelor tubului si capacul din spatele oglinzii principale.

Am facut si eu deja acoperirea cu velur si o mica imbunatatire la oglinda secundara (o "saiba" de plastic ce ii permite rotirea).
Acoperirea cu velur cred ca e foarte folositoare in zone poluate luminos.

update:
Uitasem inca una: am utilizat o sina vixen de 350 mm pentru a reduce flexarea tubului (am tub de 700 mm).

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Iul 2022 09:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Calculele arata ca la o oglinda de 203mm, introducerea unui suport circular cu o deschidere de 200mm, deci cam minimala din punct de vedere al sigurantei, duce la o restrangere a suprafetei reflectante cu 3%. Mult sau putin, asta ramane la aprecierea fiecaruia. Poate solutia unor suporti minimali, care sa nu provoace spike-uri suplimentare ar fi mai buna, dar depinde de geometria lor. Mai exact de absenta unor margini in unghi, sau in linie dreapta, care sa provoace astfel de spike-uri. Cel putin asta cred eu acum, nu am testat.

Important mi se pare ca tubul focuserului sa nu intersecteze drumul optic. Dar aici lucrurile se complica.

_________________
Dragos N
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iul 2022 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acoperirea cu velur/autocolant cum rezista in timp? (caldura, frig, umezeala). Nu este mai eficient un parasolar+diafragma la intrarea in tub? Ce impact are asupra echilibrului termic/curentilor din tub?
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 07 Iul 2022 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu sa zic cum va rezista in timp; eu abia am achizionat telescopul si am facut acoperirea. Incerc sa-l pastrez cat mai bine protejat atunci cand nu-l folosesc.

Dar am vazut ca a fost facuta si de alti colegi de pe forum, cu experienta in domeniu; poate ar putea ei sa ne lamureasca.
Eu tot ce pot sa zic, e ca am o lumina de la un stalp, foarte deranjanta. Se imbunatateste foarte mult observarea, atunci cand telescopul este orientat in apropierea acestui bec nemernic.

Cel mai nasol lucru ce se poate intampla velurului, e sa cada roua pe el; dar banuiesc ca se usuca. In rest. de praf se poate curata destul de eficient cu role de curatat haine.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
V. Istvan
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Ian 2015
Mesaje: 281



Localitate: Targu Mures

MesajTrimis: 07 Iul 2022 11:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am pus velur pe newtonianul de 150/750, vizavi de focuser, în interiorul tubului, de câțiva ani. L-am lipit cu prenadez sau mă rog, cu ceva echivalent. Nu am absolut nici o problemă cu el, și l-am folosit în felurite condiții de temperatură și umezeală. Își face treaba. Tot așa, am acoperit cu petice de velur negru diverse piese din interiorul tubului, care sunt lucioase: capete de șurub etc.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iul 2022 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos

Multumesc pentru link !

Sper sa nu fie cu suparare dar din balconul moshilor rautaciosi Waldorf si Statler din Muppets Show se aud niste maraituri carora ma simt obligat sa le dau glas.
(O scurta privire in oglinda m-a lamurit ca, cel mai adesea, spiritul lui Waldorf -cel din stanga- cauta sa se exprime prin mine. Nu degeaba ne coafam la fel ...)

1) Sa avem deci pardon ! Dupa cum dovedesc datele EXIM ale pozei newtonianului meu Optus 76x700mm din atasament, aplicarea de banda adeziva pe celula primarei a fost ''inventata'' Very Happy la Arad inainte de 2017, nu colea la antipozi ! Vezi banda aceea verde ...
Sper ca de acum, drepturile de autor imi vor burdusi contul suficient sa imi iau cateva oglinzi Zambuto !

2) La ce serveste inelul acela pus peste primara !?

3) In opinia mea, imaginea de difractie va fi afectata de orice obstructie, indiferent de forma. Deci daca vom da o forma curbata ghearelor, tot va afecta imaginea de difractie. Adica tot se va vedea ''muscarura'' ghearelor. Iar daca prin acrobatii geometrice, nu se va vedea, tot acolo va fi doar ca nu sesizabila vizual. Ca in cazul paianjenului cu brate curbate, gresit numit de unii ''care elimina difractia''. Nici vorba sa o elimine, difractia este acolo,in imagine dar in loc sa vedem niste egrete cauzate de bratele drepte, difractia este manjita peste intreaga imagine care este, per ansamblu, mai ''cetoasa'', usor mai neclara, decat inainte. Probatum est, v. a treia poza.

4) Ceea ca ma nedumereste la optimizarile aratate este absenta oricarei preocupari pentru ca telescopul sa aiba un parasolar.

Modificarile raportate de colegii nostri imi par mult mai realiste.
Pozele de stele prezentate in video ca dovada arata ca, inainte de modificari, dumnealui brazilianul avea o groaznica problema de tub lucios la interior. Velurul a rezolvat-o.

Mircea



StatlerandWaldorf(2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  15.35 kb
 Vizualizat:  de 1346 ori

StatlerandWaldorf(2).jpg



Optus 76x700mm renovat.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  605.73 kb
 Vizualizat:  de 1346 ori

Optus 76x700mm renovat.JPG



Suport secundara brate curbate T72mm.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  299.13 kb
 Vizualizat:  de 1346 ori

Suport secundara brate curbate T72mm.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 733



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 07 Iul 2022 17:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Dragos
...
2) La ce serveste inelul acela pus peste primara !?
...

Mircea


Inelul acela peste primara, este un mod de a fixa oglinda primara (cu consecinta reducerii aperturii), care nu mai provoaca spike-urile de la clemele de montare ale oglinzii.

Se vede in filmuletul de mai jos cum s-a ajuns la acel inel (acolo eu l-am vazut pentru prima data):
https://www.youtube.com/watch?v=Afi5B0B3dwA

Dar, cum paternul spike-urilor e prezent numai intr-o parte mai mult, ma intreb daca nu cumva cauza principala era obstructia focuserului in drumul optic (pomenita in post-urile de mai sus).

Baiatul din film a facut modificarile in acelasi timp si a aratat cum se vede dupa, asa ca nu imi dau seama ce a corectat fiecare modificare.
Eu nu am obstructie datorata focuserului.

Inca nu m-am inghesuit sa pun acel inel pt ca velurul, a eliminat o buna parte din probleme.
Mai degraba as face acele cleme minimale, prezentate aici pe forum, dar din pacate nu sunt in stare sa gasesc postarea respectiva. Sad

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iul 2022 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil inelul in fata primarei mai mascheaza si marginea lucioasa si/sau curbarea bordurii oglinzii (if any). La foto diafragmarea (inchiderea diafragmei) produce imagini mai sharp, DOF mai larg, dezavantaj fiind reducerea luminii si cresterea difractiei.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9057

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iul 2022 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc lui Gabriel si lui Valy pentru raspunsuri.

Daca amatorul a dorit sa scape de gheare (ma rog, de imaginea lor), putea sa lipeasca oglinda.
Oglinda mea de 200mm este lipita si ajung cu acel telescop la rezolvarea dublelor de 0.6'' fara alte probleme decat de seeing. In plus, mecanic are colimarea mult mai stabila ca dobul de 250mm, cu oglinda (inca) nelipita.
Eu inteleg ca oamenii au retineri fata de lipire, probabil fiecare isi aminteste cum a lipit cate ceva cu silicon: hodoronc-tronc-fleosc !
Asta provine din lipsa de lectura. Lipirea oglinzilor este o operatie fina, cere metoda, pregatire si delicatete pentru a reusi.
Nu las pe nimeni sa-mi fure nici macar un milimetru de apertura, dom'le !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10672



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iul 2022 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
.
Nu las pe nimeni sa-mi fure nici macar un milimetru de apertura, dom'le !
Less is more ar zice neamtul...
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4820

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Iul 2022 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diafragma aia mai acopera si neregularitatile/defectele de la marginea oglinzii, mai ales la cele facute pe banda rulanta. Este adevarat ca 3 mm din apertura de 203 mm este un adevarat dezastru la capitolul difractie (scuzati sarcasmul). Razz

https://www.cloudynights.com/topic/656915-...newtonian/



cLa2r1u.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  127.05 kb
 Vizualizat:  de 1299 ori

cLa2r1u.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9498

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iul 2022 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, eu am reușit să fac niște cleme sau ghiare, cum preferați, din textolit care nu acoperă suprafața oglinzii decât tangențial și o țin fixă pentru că sprijinul este doar pe teșitură. Clemele sunt învelite în solartex, o țesătură neagră care se folosește la modelism și se lipește cu fierul de călcat. Pentru că este totuși un pic lucioasă am dat și cu spray negru mat "Cosmos" care nu e se mai găsește dar am descoperit că Den Braven este la fel de bun.

Velurul de calitate luat de la Decorama ține ani de zile. Velurul de 2 bani pe care l-am luat de la Bricodepot s-a dezlipit de acasă până am transportat telescopul în tabără.

Focalizatorul de la Hinds este elicoidal, recomand! Fie că este de 1.25" fie de 2" la un newtonian asigură 10-15mm sau chiar mai mult la unele modele ceea ce poate fi suficient, mai ales că am prevăzut montajul lui pe filet T2 unde se pot introduce prelungitoare la nevoie. Are și diafragmă spre secundară și tubul velurat în zona din spatele secundarei precum și parasolarul care se scoate la transport, să nu fie așa lung tubul și să încapă în mașină. Cred că toate aceste mici elemente contribuie atât la contrast cât și la obținerea unor rezultate excelente cu acest telescop.

Ce doresc să mai adaug, newtonienele comerciale am observat că nu sunt prea bine optimizate, se poate scurta cotirea și reduce secundara, reducând obstrucția cât să se păstreze un câmp de plină lumină suficient. Lucru pe care l-am aplicat cu succes la "Niutonică 4 țoli". Desigur, asta în cazul fericit în care se găsesc secundarele potrivite.

Alte elemente înlocuite cu succes la o serie de newtoniene: șuruburile de colimare ale secundarei cu cap randalinat și vârf rotunjit contra unei șaibe de oțel, plus schimbarea modului de lucru al arcului central. Am pus un șurub central mai lung și un arc de câteva ori mai tare decât cel original. În loc de un sistem push-pull în care arcul nu joacă niciun rol acum este șurub contra arc. Finețea reglajului permite colimarea în "no time", direct pe stea, pe întuneric.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6462



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Iul 2022 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, recunosc, nu sunt la curent cu tot ce s-a publicat vreodata pe forum, si in plus nu am testat toate solutiile tehnice posibile. Mai mult, uneori uit sa tin cont de toate cunostiintele teoretice, probate sau nu, pe care ar trebui sa le stiu ca pe tabla inmultirii. Si din cauza asta postez filmulete gasite pe ici pe colo, care au darul de a deranja pe unii din cei care au folosit deja solutiile din filmari. Si se pare ca readucerea la suprafata a unor solutii postate cu ani in urma pe undeva in acest forum nu poate servi drept motivatie acceptabila. Si nici faptul ca asta e o ocazie de a rediscuta unele probleme, in lumina unor solutii noi, cum ar fi focuserele elicoidale foarte scurte, nu pare a fi o motivatie.

Dar sa trecem la concret.

Focuserele elicoidale. Nu imi plac. Recunosc ca nu am utilizat un astfel de sistem decat provenit de la obiective foto, dar teoretic orice sistem de acest gen are jocuri. Altfel nu poate functiona. Iar un sistem cu rulmenti montati sa ruleze in santuri elicoidale nu am vazut. Alt motiv pentru care nu imi plac este cursa foarte scurta, care te poate obliga sa transporti dupa tine unul sau mai multe prelungitoare. Ai uitat, sau nu ai prelungitorul corect, esti in pana.

Parasolarele. Da, sunt adeptul parasolarelor. Cat mai lungi posibil, cu atat mai bine. Le-am utilizat si pe newtonul de 200, si pe refractoare, si pe maksutov, si pe SC. Si vreau sa imi fac unele pentru binoclu pentru ca, in majoritatea cazurilor, observatiile le fac dintr-un parc cu destula lumina. Sunt ele solutia absoluta. Nu prea cred. Sunt mari, pot dezechilibra telescopul, si maresc suprafata expusa la vant. Pe CloudyNights a fost publicat odata un articol despre newtonul protejat total contra refleziilor parazite. Pe langa un parasolar lung si diafragmat, ca tot tubul de altfel, folosea si un fel de groapa de lumina-sau de intuneric, dispusa in partea opusa focuserului. Arata ca un telescop cu cocoasa. Rezultatul era foarte bun, dar constructia era complicata. Ori eu sunt adeptul solutiilor accesibile, nu extreme.

_________________
Dragos N
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 08 Iul 2022 01:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu se mai folosesc "gheare"pentru fixarea primarei de suport,pentru newtoniene pe montura dob,cel putin pentru oglinzile de la 10 inch in sus;oglinzile "plutesc"pe suporturi in 3 puncte in cascada,iar marginea este suportata de 2 "wiffletree" plasate la 90 grade una fata de cealalta,cu cite 2 rulmenti in fiecare capat ce sprijina oglinda in centrul de greutate.Aceasta configuratie produce cel mai redus astigmatism.Demonstratia este mai jos.

https://web.archive.org/web/20210211080006...pport.html

In poza este suportul primarei telescopului meu de 16 inch,cu 18 puncte de sustinere,



Oglinda16.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  320.98 kb
 Vizualizat:  de 1266 ori

Oglinda16.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact